Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά χρονιά θα πάει το παιδί μου στο νηπιαγωγείο/σχολείο?


Recommended Posts

Στα δημοσια εκτος απο εκκαθαριστικο, σου ζητανε στην αιτηση να επισυναψεις δηλωση εργοδοτη πως εργαζεσαι κι εσυ και ο πατερας και ισως και ωραριο. απο οτι καταλαβαινεις προτεραιοτητα εχουν οι εργαζομενες μητερες σε οικογενειες με μικρο εκκαθαριστικο. εμενα περσι δε με πηραν κι ας ειμαστε κ οι 2 εργαζομενοι. τι στο καλο, τοσα πολλα βγαζουμε και δε το ξεραμε?

 

οχι στα δημοσια σχολεια

στου δημοτικους παιδικούς σταθμούς ισχυει αυτο γαιτι το κριτήριο είανι το εισόδημα και αν εργαζονται και οι δυο γονείς

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο δημόσιο νηπιαγωγείο που ανήκει ο καθενας μας, υπάρχει τουλάχιστον ενα τμημα κλασικού και τουλάχιστον ενα τμημα ολοημερου. αρα, παντα θα βρεις ολοημερο.

 

ακόμη στα δημοσια δημοτικα, δεν εχει παραταθει το ωραριο του ολοήμερου. ούτε στα 800 πιλοτικά που λειτουργούν φέτος.

 

το ολοημερα σχολάει στις 3.45μ.μ. προς το παρον δεν υπάρχιε ολοημερο, πλεον αυτης της ωρας.

 

Τα ολοήμερα δημοτικά σχολάνε στις 16.15 και όχι 15.45. Για τα νηπιαγωγεία δεν ξέρω.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 months later...

Το Σεπτέμβρη που έρχεται θα πάνε νήπια τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2008, όσα δηλαδή μέσα στο 2013 θα κλείσουν τα 5 (θα σβήσουν 5 κεράκια).

Τα παιδιά του 2009 θα πάνε προ-νήπιο.

 

Τα παιδιά του 2007 θα πάνε πρώτη

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μια βοήθεια και σε εμενα παρακαλώ.

Εμένα το παιδί γεννήθηκε Φεβρουάριο 2010 . Τώρα με την έναρξη αυτής της σχολικής χρονιάς σε πιο τμήμα πρέπει να μπει?? Δηλαδή πότε πάει προνηπιο και πότε παει νήπιο?? μετα που παει κατευθείαν σχολείο ?? Γιατί μετα μεχρι τα 6του υπάρχει κενό. Πως παει??? που θα τον γράφω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια βοήθεια και σε εμενα παρακαλώ.

Εμένα το παιδί γεννήθηκε Φεβρουάριο 2010 . Τώρα με την έναρξη αυτής της σχολικής χρονιάς σε πιο τμήμα πρέπει να μπει?? Δηλαδή πότε πάει προνηπιο και πότε παει νήπιο?? μετα που παει κατευθείαν σχολείο ?? Γιατί μετα μεχρι τα 6του υπάρχει κενό. Πως παει??? που θα τον γράφω?

΄

προφανώς φέτος (2013-2014) θα πάει προ-προνήπιο, του χρόνου (2014-2015) προνήπιο και το 2015-2016 θα πάει νήπιο.

 

οι εγγραφές γίνονται ανάλογα με το έτος γέννησης. τα παιδάκια που γεννήθηκαν το 2008 φέτος πάνε στο νήπιο. άρα εσένα θα πάει νήπιο σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια και σε εμενα παρακαλώ.

Εμένα το παιδί γεννήθηκε Φεβρουάριο 2010 . Τώρα με την έναρξη αυτής της σχολικής χρονιάς σε πιο τμήμα πρέπει να μπει?? Δηλαδή πότε πάει προνηπιο και πότε παει νήπιο?? μετα που παει κατευθείαν σχολείο ?? Γιατί μετα μεχρι τα 6του υπάρχει κενό. Πως παει??? που θα τον γράφω?

 

Τα παιδιά του 2009 φέτος πάνε προνήπιο!!!

Άρα τα παιδιά του 2010 πανε προνηπιο του χρόνου, στην σχολική χρονιά 2014-2015 και α δημοτικου θα ξεκινησει την σχολικη χρονια 2016-2017!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Okey!!!!

Σε ευχαριστώ μόνο που οταν θα είναι 5 μισι ετών και θα γραφτεί πιστεύω στη πρώτη δημοτικού θα χανε χρονια ή θα κερδίζει?? προσπαθώ να βρω τις σχολικές βαθμίδες στο ιντερνετ που αντιστοιχουν στις ηλικίες και δεν βρίσκω τίποτα. με ποια κριτήρια με τι ηλικιακά δεδομένα.. τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Okey!!!!

Σε ευχαριστώ μόνο που οταν θα είναι 5 μισι ετών και θα γραφτεί πιστεύω στη πρώτη δημοτικού θα χανε χρονια ή θα κερδίζει?? προσπαθώ να βρω τις σχολικές βαθμίδες στο ιντερνετ που αντιστοιχουν στις ηλικίες και δεν βρίσκω τίποτα. με ποια κριτήρια με τι ηλικιακά δεδομένα.. τίποτα!!

 

5μισι ετών θα γραφτεί νήπιο και 6μισι Α΄ Δημοτικού.

Οι σχολικές βαθμίδες πάνε ανα ημερολογιακό έτος. Δηλαδή αυτά που γεννήθηκαν:

από 1-1-2010 έως 31-12-2010 θα πάνε σε αυτό που λέμε προ-προνήπιο

από 1-1-2009 έως 31-12-2009 θα πάνε προνήπιο

από 1-1-2008 έως 31-12-2008 νήπιο

από 1-1-2007 έως 31-12-2007 Α΄Δημοτικού

κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!με λενε ποπη ειμαι ελληνιδα 20 χρονων και αποφοιτη βρεφονηπιοκομος με 2 χρονια προηπηρεσια σε βρεφονηπιακο παιδικο σταθμο με πολυ καλες συστασεις και ψαχνω για δουλεια..το αγαπω αυτο που κανω και δεν θα ηθελα να το παρατησω και να ασχοληθω με κατι διαφορετικο..αν θελετε η εχετε καποιον που να ενδιαφετε θα χαρω πολυ!!!ευχαριστω!!!6986997802

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...