Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κίτρινο υγρό από το αυτάκι του


Recommended Posts

Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και προχθές και σήμερα έβγαλε κίτρινο υγρό το οποίο ξεράθηκε στο αυτάκι της. Και προχθές παρατηρήσαμε οτι τη μέρα δεν έβγαλε μόνο το βράδυ που κοιμάται.

 

Πήραμε το γιατρό και μας είπε να δούμε αν βγάλει και το επόμενο βράδυ και αν συνεχίσει μπορεί να έχει ρήξη τυμπάνου (και μας τρόμαξε). Το καθαρίσαμε εξωτερικά. Δε βάζουμε μπατονέτες και καθαρίζουμε μόνο το πτερύγιο. Την κάνουμε μπανάκι κάθε μέρα, κρατώντας το κεφαλάκι έξω από το νερό, αλλά καμιά φορά όπως γυρνάει το κεφάλι της βρέχεται το αυτάκι της

 

Τα μωράκια σας βγάζουν που και που κίτρινο υγρό η θα πρέπει όντως να ανησυχούμε;

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ωρλ μας είπε ότι είναι το πλεονάζον κερί που βγαίνει μόνο του. Είναι μηχανισμός καθαρισμού του αυτιού, φυσικός. Αν είχε ρήξη θα είχε κλάμματα, γκρίνια και ίσως πυρετό, βήχα, μύτη κ.λ.π.. Μάλλον τσάμπα σας τρόμαξε.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που το έκανε η δικιά μου, νόμιζα πως ήταν αίμα και πήρα τον ωρλ τηλέφωνο. Γι΄ αυτό σε καθησύχασα, είναι φυσιολογικό. Ο οργανισμός της παράγει πολύ κερί και η περίσσεια βρίσκει διέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την σκορπίνα αν ήταν ρήξη τυμπάνου το μωρό θα έσκουζε από το κλάμα. το πιθανότερο είναι να είναι το πλεονάζων κερί.

το κερί μην το φοβάστε είναι φυσική άμυνα του αυτιού , δείχνει ότι το αυτί είναι υγιέστατο.

as1cCDk0g410010NDdqfDk4MTE1N2R2fG1hcmlhIGlzIGFscmVhZHk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγάζει μόνο τη νύχτα στη διάρκεια του μεγάλου ύπνου. Εχθές βράδυ έβγαλε πάλι αλλά πολύ λιγότερο από το ίδιο αφτάκι. Μάλλον κοιμάται περισσότερο έχοντας προς τα κάτω το αυτάκι που βγαίνει το καιρί. Τελικά δε φωνάξαμε το γιατρό ακόμα. Της μίλησα σε κανονική ομιλία στα 40 εκ από το αυτάκι που έχει πρόβλημα και γύρισε και με κοίταξε, μάλλον είμαστε ΟΚ :D

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρηξη τυμπανου μπορει να γινει και να μην εχει πονο...μπορει να ειχε προηγηθει ωτιτιδα(οπου εχει πονο)

Ρηκη τυμπανου μπορει να ειναι και καλο ειναι να μην κλεισει μονο του αλλα να το δει γιατρος

 

Μακαρι να ειναι κερακι...αλλα το κερι δεν τρεχει σαν υγρο συνηθως :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το υγρο με προβληματισε κι εμενα.....

 

Εμεις βγαζαμε πολυ μα παρα πολυ κερι απο τα αυτια αλλα ηταν παντα σε στερεα μορφη...ποτε υγρο!!! Για ρωτα...παρε ενα τηλεφωνο καλου κακου....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου παιδιά πάντως όταν βγαίνει υγρό από το αυτάκι (κοινως το αυτί τρέχει) πάντα έχουμε ωτίτιδα. Μας έχει συνβεί 2 φορές στην μεγάλη και μία στο μικρό. Συνήθως το κερί βγαίνει σε στερεα μορφή μία στο τόσο, όχι συνεχόμενες μέρες.

 

όσο για τον πόνο και την γκρίνια τα δικά μου παιδιά ποτέ δεν γκρίνιαξαν, ούτε ήταν ανήσυχα μαλιστα το μωρό ούτε καν πυρετό έκανε, μόνο το υγρό είδα και είχε διάτρηση τυμπάνου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με τον μικρό μου με υγρό αυτιού η συμβουλή μου μην το αφήσετε.Να το δει οπωσδήποτε γιατρός, τον οποίο όμως να εμπιστεύεσαι απόλυτα.

Σε ότι αφορά τη ρήξη τυμπάνου, όταν γίνει, σταματά ο πόνος και όλα τα σημάδια ανησυχίας.

Το μόνο που είχε ο δικός μου ήταν ότι πεταγόταν 1-2 φορές τη νύχτα.Να φανταστείς του πίεζα λίγο το αυτί για να δω αν πονάει και γέλαγε.

Ηπιε 15 μέρες αντιβίωση, αλλάξαμε 3-4 μέχρι να βρούμε αυτή που θα κάνει δράση και η πρώτη ΩΡΛ που τον είδε ήθελε να τον βάλει χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κράτησε συνολικά 5 μέρες.Τις 2 τελευταίες έβγαζε κάποιες σταγονίτσες τη νύχτα, το έβλεπα το πρωί στο μαξιλάρι.

Η πρώτη ΩΡΛ ήθελε να το βάλει χειρουργείο από τη 3η μέρα και χωρίς να του έχει δώσει τη σωστή θεραπεία.Ευτυχώς να είναι καλά ό 2ος γιατρός ΩΡΛ που επισκεφθήκαμε, μας καθησύχασε και το μικρό μας με φαρμακευτική αγωγή μόνο είναι πλέον καλά και δεν υπέστη μεγαλύτερη ταλαιπωρία.

Πιστεύω πως αφού δεν σας έβγαλε όλη νύχτα μάλλον δε θα ξαναβγάλει.

Μίλησε όμως με την παιδίατρό σας κι αυτή θα σας κατευθύνει καλύτερα.

Εμάς ο πρώτος στόχος ήταν να σταματήσει το υγρό (για αυτό αλλάζαμε συνεχώς αντιβιώσεις) και μετά να θεραπευτεί γιατί το τελικό συμπέρασμα ήταν ότι ξεκίνησε ως ωτίτιδα κάποιας μορφής που δε θυμάμαι να σου πω τώρα την ακριβή ορολογία.

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια θα το πω όπως μου το έχει εξηγήσει και μένα γιατρός.

Όταν πάθουμε ωτίτιδα μαζεύεται πύον στη μέσα πλευρά του τυμπάνου.

οξεία μέση ωτίτιδα λέγετε.Επειδή υπάρχει λοιπόν το πύον νιώθουμε αυτόν τον αφόρητο πόνο στο αφτί και κάποια στιγμή από την πίεση που δέχεται το τύμπανο σπάει ή ραγίζει,και βγαίνει έξω το πύον όπότε ανακουφιζόμαστε και από τον πόνο.

Σε σπάνιες περιπτώσεις και συνήθως σε μεγάλες ηλικίες χρειάζετε τυμπανοπλαστική για την αποκατάσταση του τυμπάνου.

Συνήθως όμως επουλώνεται μόνο του.Όσο πιο μικρή η ηλικία τόσο πιο γρήγορη και η επούλωση.

Εγώ μικρή συνεχώς με ραγισμένο ή σπασμένο τύμπανο είμουνα.

Κάθε χρόνο από τον Φεβρουάριο και μετά όλο στους ΩΡΛ πήγαινα και όλο αντιβιώσεις έπερνα.

Και μέχρι πριν λίγα χρόνια με τρύπα στο τύμπανο είμουνα και μου είχαν πει να κάνω τυμπανοπλαστική γιατί μετά από τόσο καιρό δεν θα έκλεινε.

Τελικά φέτος που πήγα και το είδα, μου είπαν οτι έκλεισε.

Αλλά ήταν έτσι για πολλήηη καιρό.Στα παιδιά οι τρύπες κλείνουν πανεύκολα.Όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

εχει αλλη μανα τετοια εμπειρια?

κ στα δυο τυμπανα???

 

μετα απο μια μεση οξεια ωτιτιδα κ 10ημερη αντιβιωση αυgmentin που σταματησαμε στις 24/11, ο αλεξ (1 ετους) επαθε ρηξη τυμπανου αρχικα στο αριστερο αφτι. το αντιληφθηκα οτι κατι ηταν με το αφτι του, γιατι ουρλιαζε το σαββατο το απογευμα, εντελως ξαφνικα κ εξυνε το αφτι του.

τον πηγα σημερα στον παιδιατρο οπου κ ειδε ρηξη τυμπανου κ στα 2 αφτια. ηταν ανθεκτικο στην αντιβιωση το μικροβιο (ειπε).

αυτη τη φορα μας εδωσε ζιναντολ κ σταγονες για το αφτι.

 

ανησυχω ομως. να παω κ σε ειδικευμενο παιδοωρλ?

εντιτ: βγαζει σκουρο αιμα κ πυον (προφανως) απο τα αφτια. ειδικα απο το δεξι αρκετο.

το αριστερο εχει αρχισει κ επουλωνεται μονο του. (ετσι ειπε ο ντοκ)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μεγάλη μου έπαθε πριν 15 ημέρες μια προωτίτιδα και πυρετό. Πήρε 7 μέρες αντιβώση, αλλά από χτες έχει πυρετό. Όχι υψηλό, μέχρι 38,3 και τον περνάμε με αντιπυρετικά κάθε 6 ώρες. Όμως το βράδυ το ένα αυτάκι της είχε ξεραμένο υγρό παντού!

Είναι Σαβ/κο και οι γιατροί εδώ δεν ανταποκρίνοντε...

Είναι αργά να πάμε την Δευτέρα το πρωί; Μήπως είναι ρίξη τυμπάνου; Της πονάει μάλλον το αυτάκι που έτρεξε το υγρό γιατί δεν με αφήνει να την μετρήσω με το θερμόμετρο αυτιού. Μου δίνει μόνο το άλλο αυτί....

Φοβάμαι μην καθυστερήσω και πάθει κάτι σοβαρό...

Την βοήθειά σας! Αλλιώς θα πρέπει να την πάω στο νοσοκομείο, αλλά είναι άραγε τόσο επείγον; Μπορεί να μην "επιασε" η αντιβίωση και να ξανακάνει πυρετό μετά από τόσες ημέρες; Ή μήπως είναι κάποια νέα ίωση;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...