Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Γειά και΄συ παθούσα;;;;;;;

Και μένα με αρέσει το κέντημα πολύ.Αυτό που λέει με χάντρες εγώ το κάνω και σε μπλούζες αλλά τα καινούρια σχέδια είναι στο κέντημα πολύ ωραία.Αν μάθω να βάζω φωτό θα σας βάλω κεντημα με χάντρες είναι πολύ ωραίο και ιδίως όταν ο καμβάς είμαι μονόχρωμος δίχνει πολύ.Για π.χ.εγώ έχω κέντημα με μαύρο καμβά και χρυσές χάντρες με λουλούδια και κλωνάρια.(αλλά δεν ξέρω πως μπαίνουν οι φωτό εδω εσεις ξαίρετε;;;;;)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

gia pes.. ti ennoeis kentima me xantres? se rouxa epanw? H kati allo? marese opws to diabasa.. exw k polles xantres giati ftiaxnw kosmimata. basika eftiaxna.. giati twra me 2 mwra duskolo.. axxx!!!

 

Σεμέν, καρέ, τραπεζομάντηλα....

Θα φωτογραφήσω κανένα σεμέν και θα δεις...

Link to comment
Share on other sites

Elachi μια απο τα ιδια ουτε κουμπι. Αν και εγω εχω μια τερστια προικα απο τη γιαγια μου που δεν ξερω τι να την κανω. Ουτε πως λεγονται, ουτε τι μπαινει που. Ασχετη τελειως!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! μπήκα σε αυτή τη σελίδα http://www.sewandso.co.uk/index.html και θέλω να παραγγείλω ένα σχέδιο που μου άρεσε αλλά επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω (γιατί είμαι και λίγο άσχετη - τώρα λέω να μάθω να κεντάω) μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει; θέλω να είναι τυπωμένο το πανί και όχι να μετράω... σε ποιά κατηγορία να ψάξω;;;

βοηθήστε με σας παρακαλώ!!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ Welcome to Embroidery ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΙΤ ΕΤΟΙΜΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΩΣΤΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΣ ANCOR ΚΑΙ ΕΔΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΗΝ ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΟ DMC ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΚΛΩΣΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nasia μου, σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σε αυτό το site έχει μόνο "μεγαλίστικα" κεντητά... εγώ θέλω να κάνω καδράκια για το δωμάτιο της μικρής, μαξιλαράκια για τη μικρή κ.λπ. οπότε επιμένω στο http://www.sewandso.co.uk/index.html που μου άρεσαν πολύ τα σχέδια!

αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΙΔΗ ΚΕΝΤΗΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΔΡΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ??ΕΧΩ ΚΕΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΜΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ Ή ΠΩΣ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ''ΝΑSIA'' αυτό που ρωτάς δεν είναι δύσκολο να μάθεις της μετρητής.Θα πρέπει να πάρεις ένα σχέδιο μια φωτοτυπία ας πούμε ή αν σε αρέσει ένα κέντημα από μια φίλη σου τελειωμένο και κάνεις το ίδιο και συ.Αγοράζεις καμβά στις ίδιες διαστάσεις, κλωστές κόβεις τον καμβά (αλλά λίγο πιο μεγάλο γιατί μετά αυτά με τον καιρό και το καθάρισμα μαζεύουν)ξεκινάς πάντα από το κάτω μέρος και να ξέρεις αφήνεις κενό μια παλάμη και μετά αρχίζεις να κεντάς.Μετρά το προηγούμενο ή την φωτοτυπία πόσα σταυρουδάκια έχει και ξεκινάς και ανεβαίνεις όλο προς τα επάνω.Δεν είναι τίποτα θα δεις θα σε αρέσει.Από εκεί που θα πάρεις τον καμβά.τις κλωστές θα τους πεις να στο κόψουν ακριβώς αν δεν μπορείς εσύ.Και κάτι άλλο αν δεν σε αρέσουν τα χρώματα που είναι ήδη στο χαρτί στο κέντημα μιας φίλης μπορείς να τα αλλάξεις και να βάλεις ότι εσύ θέλεις.Αν μαθω πως μπαινουν φωτό θα βάλω κεντήματα να δεις από αυτά που ζητάς.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html'>http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html

 

http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html'>http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html

http://radikal.ru/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι μονο στην NASIA αλλά και μένα με αρέσουν αλλά εγώ θα προτιμούσα της μετρητής κάτι σε άλλο σχεδιο πιο ''βαρύ'' ας πούμε κάτι με λουλούδια ας πούμε ή άλλα σχέδια όπως αυτά με τις χάντρες τα ξέρεις είναι τέλεια η μαμά μου τώρα τέτοια κεντάει!!!!!!!

Έχεις κάτι από αυτά ;;;;;;;;;;;

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια και τις συμβουλές σου αλλά ήθελα να μάθω αν γίνεται μετρητης τραπεζομάντηλο ή σεμέν εκτός από καδράκια και για να γίνουν αυτά θα πρέπει να είναι σε καμβά ή σε οποιοδήποτε ύφασμα αν και πιστεύω ότι σε καμβά γίνονται πιο εύκολα.

Πάντως δεν είναι ειρωνικό να μην υπάρχει ελληνικό site που να ασχολείται με το κέντημα εκτός από το ftiaxto την στιγμή που στην Ελλάδα είναι παράδοση και εδώ υπάρχουν οι πιο όμορφες βελονιές όπως η λευκαδίτικη ή η ροδίτικη βελονιά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑSIA μπορείς να κεντήσεις σε ότι ύφασμα θέλεις αρκεί να βρεις το κατάληλο σχέδιο και ξεκίνα.Ιδιώς για τραπεζομάντηλα που θες έχει ωραία μαλακά υφάσματα και μερικά είναι χωρισμένα από μόνα τους και εκεί μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θες ακόμα και μπουκετάκια λουλούδια ή και για την κουζίνα φρούτα,πιατάκια ποτηράκια έχει πολλά σχέδια.Το καλό στο κέντημα μετρητής είναι ότι οποιοδήποτε σχέδιο διαλέξεις ανάλογα πόσο πυκνός είναι ο καμβάς ή αραιής τόσο το σχέδιο διαφορετικό γίνεται.Αν επιλέξεις ύφασμα για τραπεζομάντηλο το σχέδιο βγαίνει μικρό και πιο διακριτικό ενώ στον καμβά είναι πιο μεγάλο......εσύ επιλέγεις και αμα θες κάτι ρώτα.:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ta kano ola kai nomizo oti einai poli boliko gia na ta kseris!! Siga mi doso ta lefta mou se aftes tis gunaikes pou raboun ta pantalonia kai kanoun mikres dior8osis!!! Egw ta kanw 10000000 fores kalitera.....arki na exw tin oreksi!!! Ema8a raptiki kai kentima apo to gumnaseio/leikio (to eixame ma8ima..enoeite sxoleio sto eksoteriko)!! exo ftiaksi polla pragmata opos shorts, ena patchwork maksilari, a8litikes formes, ena episimo forema pou to foresa sto episimo xoro pou kaname sto telos tis sxolikis xronias!!! To pio agapimeno mou pragma pou exw ftiaksi einai ena baftistiko foremataki pou einai ramena kai kentimeno 100% me to xeri!!! To exo se ena poli asfaleis meros gia na min pa8h kati!! Ebala olo tin texni mou se afto kai me tin boh8eia tin ka8igitria mas egine telio!!! Den exw paidakia akoma alla 8elw pos kai pos einai koritsaki gia na to tis to balw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

d2ed3a99.jpg

c144dae9.jpg

 

Αυτό είναι από χαρτί, όταν μπορέσω θα βάλω φωτό πως είναι στρωμένα. Το δευτερο δεν είναι με χάντρες αλλά είναι τέλειο. Το έκανα στην εγκυμοσύνη... Εμαθα να κάνω και γύρω γύρω σχέδια με κορδόνι και έγινε πολύ καλό..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε ---akamatra--- είσαι αστέρι..........ναι αυτά με τις χάντρες!!!!!! 000200C0.gif Και το δεύτερο είναι πολύ ωραίο και αν το φανταστείς μόνο με δυο χρώματα ακόμα πιο ωραίο θα είναι(και΄γω ξέρω να κεντάω όπως το δεύτερο........αλλά δεν ξέρω να βάζω:( ---ακόμα----φωτό να σου δείξω και΄γω με τις χάντρες!!!!!)

 

 

 

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Κι εγώ ξεκίνησα να κεντάω σταυροβελονιά εδω και 2 χρόνια. έχω φτιάξει παιδικές κουβερτούλες, τρέσες για σεντονάκια και ασορτί μαξιλαράκια για τα παιδάκια μου. Τώρα έφτιαξα και ένα σεμέν για την κουζίνα. θα χαρώ να ανταλλάξουμε σχέδια! Τα σχέδια τα παίρνω συνήθως από το Εκείνη, άλλα τα αγοράζω φωτοτυπίες από ένα κατάστημα με κεντήματα και άλλα τα βρίσκω σε ένα ιταλικό περιοδικό που ονομάζεται profilo.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!!!!!

τώρα ανακάλυψα αυτό το θέμα και έχω χαρεί πάρα πολύ!!!!

μου αρέσει πολύυυυυυυ το κέντημα και κατα καιρούς έχω κάνει διάφορα αλλά δυστυχώς τα τελευταία 2 χρόνια τα έχω παρατήσει!!!!!

πάω να σας διαβάσω και θα επιστρέψω!!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια , σας θαυμάζω ειλικρινά. Εγώ πάλι έχω πάρει διαζύγιο από βελόνες, κλωστες κλπ παρόλο που μου αρέσει να πλεκω με βελονες πλεξιματος. Προσπάθησα μία φορά να πλέξω ένα κασκολ , αλλα......:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμιά σας κάποιο σχέδιο για βελονάκι για παιδική κουβερτούλα με χιονοστιβάδες. Ψάχνω αλλα δεν εχω καταφέρει ακόμα να βρω κάτι. Σας ευχαρισώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...