Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ;


Recommended Posts

Εχω ενα μωρακι 5 μηνων. Γεννηθηκε 38 εβδομαδων 3.460 γρ. και 52 εκ.

Ετρωγε καθε 3 ωρες απο 90- 120 γρ. αλλα δεν παχαινε. Καναμε 2 φορες εξεταση για ουρολοιμωξη και βγηκε αρνητικη. Επαιρνε 400 -600γρ. τον μηνα.

Στον 4ο μηνα ζυγιζε 5,5 κιλα. :oops:

Τωρα τρωει καθε 4 ωρες 210 γρ. κανει δηλ. 5 γευματα την ημερα.

Υπαρχουν ομως και μερες που τρωει καθε 3 ωρες πολυ λιγοτερο, δηλ.110 γρ., 140 γρ., 180 κτλ.

Το βραδυ κοιμαται και πορολο που το τελευταιο γευμα ειναι στις 10 ή 11 το πρωι μπορει να φαει μονο 100 γρ. Μα δεν πειναει;;;; :?:

Τα δικα σας μωρα ποσο τρωνε και καθε ποσες ωρες;;;;

 

Την συγκρινω με την μεγαλη μου κορη ( ξεροντας οτι ειναι λαθος και οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο) η οποια ετρωγε 210 - 240 καθε 4ωρο και επαιρνε σταθερα 1 κιλο τον μηνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου ειναι 5 μηνων κ ειναι γυρω στα 6.5κιλα.επειδη ομως την θηλαζω δεν ξερω ποσοσητες.τρωει γυρω στις 3.5ωρες με τελευταιο γευμα στις 10.

για το βαρος μεχρι τον τριτο πρεπει να περνει γυρω στα 800γρ/μηνα κ μετα τον τριτο 400γρ/μηνα.για πιο μετα δεν ξερω .παντως κ η δικια μου τον 4ο μηνα ηταν 5800 αλλα γεννηθηκε 2600 :roll:

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου πλέον είναι 9 κιλά :shock::shock:

τρώει 3 γεύματα γάλα των 210μλ ή 240μλ και άλλα 2 γεύματα φρούτα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 2 γευματα φρουτα; Δεν δινεις απογευματινη κρεμα;

 

δίνω που και που...αλλά συνήθως τρώει φρούτο με καμιά κουταλιά κρέμα, όχι παραπάνω...δεν θέλω.

Μόλις κάνει να φάει γιαούρτι θα κόψω την κρέμα τελείως :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ο γιος μου ειναι 6 μηνων και το προγραμμα του ειναι το εξης:

γαλα,φρουτοκρεμα,γαλα,κρεμα βανιλια,γαλα

τρωει 240 γρ κρεμα βανιλια ενω φρουτοκρεμα 100 γρ .πρεπει να του δινω συμπληρμα γαλα αν τρωει 100 γρ φρουτοκρεμα.ποια ποσοτητα πρεπει να τρωει ωστε να μην χρειαστει να του δινω συμπληρωμα γαλα;επισης καθε φορα που δεν τρωει την ποσοτητα που πρεπει του δινω και συμπληρωμα γαλα;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο γιος μου ειναι 6 μηνων και το προγραμμα του ειναι το εξης:

γαλα,φρουτοκρεμα,γαλα,κρεμα βανιλια,γαλα

τρωει 240 γρ κρεμα βανιλια ενω φρουτοκρεμα 100 γρ .πρεπει να του δινω συμπληρμα γαλα αν τρωει 100 γρ φρουτοκρεμα.ποια ποσοτητα πρεπει να τρωει ωστε να μην χρειαστει να του δινω συμπληρωμα γαλα;επισης καθε φορα που δεν τρωει την ποσοτητα που πρεπει του δινω και συμπληρωμα γαλα;

 

την ποσότητα μάλλον την ρυθμίζει ο μικρούλης...δοκίμασε μιά φορά να μην του δώσεις γάλα να δείς πως θα πάει...

ο δικός μου φρούτο τρώει 1 μήλο κι 1 αχλάδι...και κανα δυο φετούλες μπανάνα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ιρενε η κορη μου που ειναι λιγοφαγη, μεχρι τον τριτο μηνα ετρωγε 170+ γαλα. Απο εκει και περα επεσε δραματικα και απο εκει που επαιρνε τα 800γρ το μηνα αρχισαμε να ανεβαινουμε αγκωμαχωντας

11,5 μηνων και ειναι 8 κιλα. Αν συνεχισει να περνει γυρω στα 600 μην ανησυχεις. Εμενα απο τον 6ο προσθετει απο 0 -300 γρ και μονο ενα μηνα πηρε 500 και εκανα παρτυ!!!

 

για το γιο δε μιλω...11500+

 

τη σπρωχνει και το πεταει κατω το σαμιαμιδι

 

και εγω εσκαγα με το γαλα της, ηθελα να πινει τουλαχιστον 150 στο γευμα. Τωρα και 100 να πιει ευχαριστημενη ειμαι γιατι υπαρχουν μερες που δε πινει καθολου.

 

αχ τα λιγοφαγα μας...

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ!!!!

ΕΙΝΑΙ 8,5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΑΛΑ 270ML !!!!!! ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ!!!!!!! :D:D:D:D

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΜΩΣ IRENESE ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ, ΕΜΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ? ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 300-400GR ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

αμαλιακον, αρχισε να κανεις βαρακια

θα χρειαστεις γερα μπρατσα! θα τον περασετε το γιο μου :lol:

 

παρατηρηστε στο αβαταρ, ο μικρος με παπουτσι και η μικρη κοντευει να της φυγει και η μια καλτσα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμαλιακον, αρχισε να κανεις βαρακια

θα χρειαστεις γερα μπρατσα! θα τον περασετε το γιο μου :lol:

 

παρατηρηστε στο αβαταρ, ο μικρος με παπουτσι και η μικρη κοντευει να της φυγει και η μια καλτσα :lol:

 

:lol::lol: όντως :lol::lol:

 

αμαλιακόν εσείς κάτι σαν κι εμάς θα γίνετε χα χα...εμείς τώρα είμαστε 6 μηνών και 9 κιλά :shock: αλλά τρώμε φρούτα κανονικότατα !

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

amaliakon & sardelaki τι να πω χαρά στο κουράγιο σας :D . Εμένα η μικρή μου είναι 6 μηνών και 3/4 ζυγίζει... 7 κιλά και είναι 70 εκ και εγώ παραπάνω απο 15-20 λεπτά αγκαλιά δεν μπορώ να την έχω... μου πέφτουν τα χέρια!!!!!!

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμ γιαυτό πονάει της μανούλας το χεράκι και δε λέει να συνέρθει :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Nenaki.... κουράγιο... Πω πω και είστε και κορίτσια... Εγώ τόσο καιρό παρηγοριέμαι ότι τα αγοράκια είναι πάντα λίγο πιο ανεπτυγμένα...

Να τη χαίρεσαι πάντως :D μακάρι και η δικιά μου να ήταν λίγο πιο φαγανή...

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nenaki και μενα 2 μηνών ήταν 5,5 κιλά......άρα και εσείς προς γιουβαρλάκι σας βλέπω!!!! Πόσα κιλά γεννήθηκε το μπεμπέκι?

 

Sardelaki από πότε σας έδωσε φρούτα ο γιατρός? Τρώει και κρέμες, ρυζάλευρα κλπ?

 

 

Deleni 70 εκατοστά πολύ ύψος ε?

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλύτερα τα αγγελούδια μας να είναι φαγανά παρά το αντίθετο. Ευτύχως και εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Ολο μαμ είναι. Είναι 16 μηνών και κονεύει τα 12 1/2 κιλά. ευτύχως που περπάτησε αλλιως δεν άντεχα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ειναι καλα τα τσουρεκακια σας!!!

Εμενα μονο μαγουλα εχει! Σαμιαμιδι και τοσοδουλα την φωναζουμε...

Σημερα που πηγαμε παιδιατρο απογοητευτηκα... :(

Εχει παρει μονο 300 γρ., θα της κανω παλι καλλιεργεια για ουρολιμωξη και της αρχισα ριζαλευρο...μπας και παρει κανα γραμμαριο...ΦΡουτα μου ειπε σε 15 μερες να αρχιΣω....

Link to comment
Share on other sites

amaliakon να σου πω την αλήθεια εμένα μου φαίνεται κανονική όχι ότι εμείς είμαστε και πανύψηλοι (1,68 εγώ και 1,82 ο Αλέξανδρος) οπότε πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει ψηλώνει τόσο πολύ... Απλά στα φορμάκια μας φαίνεται, που τα γεμίζουμε στο μήκος και σακουλιάζουν από παντού !!!!!

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Deleni ειναι πολυ αδυνατη...5.800 μονο...και ειναι 5 μηνων....σας εχει πει για καλιεργεια ουρων;

όχι, δεν μας είπε τίποτα... Τώρα δεν έχω το βιβλιάριό της μαζί μου αλλά νομίζω ότι 5 μηνών και εμείς τόσο ήμασταν αν όχι 6 κιλά γιατί 6 μηνών θυμάμαι πολύ καλά ήταν 6480 και είπαμε ότι πήρε περίπου 450 γρ. Η δικιά μας σταθερά το μήνα παίρνει γύρω στα 400-500 γρ αλλά ποτέ δεν μου έκανε νύξη η παιδίατρος για καλλιέργεια... :?

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...