Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το φολλικό οξύ δεν έχει σχέση με τον αιματοκρίτη..ο σίδηρος έχει..το φολλικό ή φυλλικό οξύ έχει νόημα στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, και συμβάλει στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου και την αποτροπή δημιουργίας δισχδούς ράχης , δηλαδή 2 σπονδυλικών στηλών..επομένως ουσιαστικά μετά τον 4ο μήνα δεν έχει και κανένα νόημα ιδιαίτερο..

στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν μου είχε δώσει φυλλικό οξύ, μόνο που εγώ το ανακάλυψα αργότερα και όταν την ρώτησα μου είπε ότι στις προγεννητικές εξετάσεις που είχα κάνει τα επιπεδα φολλικού οξέος ήταν καλα..παρολα αυτά εγώ το θεωρώ παράλειψη..αν κρίνω από το γεγονός ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη μου μου το έδωσε αμέσως και χωρίς να της το πω εγώ..

εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς..1ον γιατί δισχιδή ράχη το παιδί σου δεν έχει. αλλιώς θα το έβλεπε ο γιατρός μέχρι τώρα, και 2ον γιατί επίσης φαντάζομαι ότι και το β΄ επιπέδου είναι καλό..σκέψου επίσης ότι παλιά ούτε συμπληρώματα έπαιρναν ούτε τίποτα...υποτίθεται ότι όλα αυτά τα παίρνουμε και με την διατροφή μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα με τον αιματοκρίτη (τόσο σοβαρό που στην 1η εγκυμοσύνη νόμιζαν ότι είχα το στίγμα) πήγα σε ειδικό αιματολόγο. Αφου -σόρυ κιόλας- με ξέχεσε για τα χάλια μου δηλ. 3 σίδηρος (φυσ.τιμές 40-150) 32 αιματοκρίτης και 9.7 αιμοσφαιρίνη, μου σύστησε να παίρνω 2 φορές την ημέρα felicine και 1 καψάκι σίδηρο για 6 μήνες. Το felicine βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου και σαφέστατα στην αποθήκευσή του στον οργανισμό.

Το μωράκι μας κατά το α τρίμηνο μας "τραβάει" ζωτικές μας "ουσίες" για να αναπτυχθεί..... Επειδή οι περισσότερες γυναίκες -λόγω της περιόδου- έχουμε έλειψη απο αυτές μας προτίνεται να ξεκινάμε νωρίς το συγκεκριμένο σκεύασμα ή αν έχουμε και χαμηλό αιματοκρίτη και γερό στομάχι, μας δίνουν κάποια συνδυαστικά σκευάσματα τύπου ferofolic.

Ξέρω κοπέλες με "τρελό" αιματοκρίτη και πολύ υψηλές τιμές σιδήρου στον οργανισμό τους οπότε είναι πλεονασμός να τους χορηγηθούν τέτοια σκευάσματα τόσο νωρίς.

 

Όσον αφορά τώρα στις τιμές όλα τα ταμεία καλύπτουν 100% τα σκευάσματα που απευθύνονται σε εγκύους.

 

Καλό κουράγιο και με το καλό τα μωράκια μας!!

Link to comment
Share on other sites

ο ρόλος όμως του felicine δεν είναι μόνο η καλή απορρόφηση του σιδήρου...παίζει και τον δικό του ρόλο στον εγκέφαλο κλπ...εγώ πάντως δεν παίρνω μαζί τον σίδηρο και το φυλλικό οξύ..όχι για κάποιο λόγο απλά τον σίδηρο τον παίρνω πρωί, με άδειο στομάχι, και το φυλλικό οξύ μεσημέρι ή βράδυ

Link to comment
Share on other sites

ο ρόλος όμως του felicine δεν είναι μόνο η καλή απορρόφηση του σιδήρου...παίζει και τον δικό του ρόλο στον εγκέφαλο κλπ...εγώ πάντως δεν παίρνω μαζί τον σίδηρο και το φυλλικό οξύ..όχι για κάποιο λόγο απλά τον σίδηρο τον παίρνω πρωί, με άδειο στομάχι, και το φυλλικό οξύ μεσημέρι ή βράδυ

 

κι εγω έτσι τα παίρνω και συμφωνώ οτι έχει και τη δική του ξεχωριστή σημασία, πέρα από την απορρόφηση του σιδήρου..

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Εκτός από τη δισχιδή ράχη, έχω διαβάσει ότι η έλλειψη φολικού οξέος σχετίζεται και με το λαγόχειλο, το οποίο μάλλον δεν θα φαινόταν στον β' επιπέδου, γιατί δεν ήταν τρισδιάστατος, έτσι δεν είναι; Φαντάζομαι ότι πλέον δεν έχει νόημα να το ξανασυζητήσω με το γιατρό, αφού είμαι ήδη στον 8ο, αλλά τουλάχιστον θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη εγκυμοσύνη.

:roll:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις σας ως τώρα. Έχω προβληματιστεί τελευταία, γιατί ακούω από όλες τις μέλλουσες μανούλες ότι έπαιρναν φολικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης τους. Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε ποτέ για φολικό οξύ και τώρα διαβάζω ότι η έλλειψή του μπορεί να έχει κακές συνέπειες για το έμβρυο. Όταν τον ρώτησα στην τελευταία επίσκεψη μου είπε ότι δεν μου έδωσε, γιατί είχα καλό αιματοκρίτη. Έχει σχέση ο αιματοκρίτης; Έχετε ακούσει και άλλες εγκύους που δεν πήραν ποτέ συμπλήρωμα φολικού οξέος;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Elpi μου δεν εχει να κανει καθολου με τον αιματοκριτη. Ο δικος μου ηταν στο 41 οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη και εφτασε 34 στο τελος της και το φολικο οξυ ηταν το πρωτο που μου εδωσε ο γιατρος. Παντως μην ανησυχεις αφου εχει προχωρησει η εγκυμοσυνη σου και σιγουρα εχεις κανει διαφορες εξετασεις δεν υπαρχει θεμα

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χριστίνα!

 

Όσο περνάει ο καιρός αναρωτιέμαι αν τα έχω κάνει όλα σωστά και αγχώνομαι λίγο, αλλά μάλλον τα έχει αυτά η εγκυμοσύνη... :)

 

Ελπίδα

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ κορίτσια μπερδεύτηκα για τα καλά...εφόσον η συνιστώμενη δόση απότι ΟΛΟΙ λένε είναι 400mg τη μέρα, μήπως το filicine είναι ΛΙΓΟ?

Μόνο 5mg??????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Η συνιστώμενη δόση είναι 400 μgr (μικρογραμμάρια) που ισούται με 0,4 mgr (μιλιγράμ). Τα 5 mgr που έχει το χαπάκι είναι πολύ μεγαλύτερη από τη συνιστώμενη δόση συντήρησης. Όμως και οι ανάγκες της εγκύου είναι αυξημένες. Η γιατρός μου τώρα που είμαι 4 μηνών μου έγραψε να παίρνω 2 χαπάκια filicine την ημέρα, εκτός από τα 2 χαπάκια σίδηρο και 2 χαπάκια ασβέστιο που έπαιρνα από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης. Έπαιρνα filicine επίσης 2 μήνες πριν μείνω έγκυος μέχρι την πρώτη εξέταση, όπου διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη και μετά σταμάτησα το filicine και έπαιρνα σίδηρο και φυλλικό οξύ στο ίδιο χαπάκι.

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνω τόσο πολύ φυλλικό οξύ, αλλά αφού το λέει η γιατρός και αφού δεν βλάπτει δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τα γράφουν όλα απλά θα τονίσω ότι εγώ που έχω μια σπάνια μορφή αναιμίας και στις εγκυμοσύνες έκανα και μεταγγίσεις παρότι έπαιρνα 3 φιλισίν την ημέρα για να κρατήσω τον αιματοκρίτη μου γύρω στο 30 να φανταστείτε και την αιμοσφαιρίνη στο 8. Το σημαντικό είναι να το παίρνεται πάντα την ίδια ώρα. φιλιά καλή συνέχεια σε όλες.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το σημαντικό είναι να το παίρνεται πάντα την ίδια ώρα. φιλιά καλή συνέχεια σε όλες.

 

μμμμ... τωρα μαλιστα... εγω δεν ειμαι σταθερη ποτε και με κανενα φαρμακο... :(

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ξανθια απορια αν και ειμαι καστανη :P

 

 

To filicine με το folivit κανουν την ιδια δουλεια και το φυλλικο οξυ με το φολικο οξυ ειναι το ιδιο? :roll:

 

Στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες ο γιατρός μου είχε γράψει το folivit.Μετά λοιπόν απο τις αποβολές μου, που άλλαξα γιατρό και πήγα και σε αιματολόγο, λόγω κάποιων προβλημάτων μου έγραψε το filicine. όταν της είπα οτι παίρνω το folivit ( το οποίο περιέχει και Β12) μου είπε πως αυτή γενικά κόβει την Β12 στις εγκυμοσύνες γιατί έχει παρατηρήσει πως παρουσιαζόντουσαν πολλές αποβολές. Και οτι απο τότε που δίνει το filicine δεν είχε κανένα περιστατικό.Μου είχε πει επι λέξη: "είναι προσωπική παρατήρηση, ίσως είναι και τυχαίο, αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω;"

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη εγω που επαιρνα το folivit για 3 μηνες φτηνα τη γλυτωσα ε? :?:lol:

 

Ρουλάκι71 τι να πώ, είδες που σου είπα οτι μου είπε πως ήταν καθαρά δικιά της παρατήρηση και ίσως ήταν και τυχαία περιστατικά.Ίσως πάλι οδηγεί σε αποβολή όταν υπάρχει ήδη κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα στην έγκυο. Δεν θέλω να αγχώσω καμμία, απλά μεταφέρω τα λόγια της αιματολόγου μου. Εγώ πάντως τώρα Filicine παίρνω!Εσύ συνεχίζεις το folivit;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι μπηκα στο δευτερο τριμηνο και παιρνω σιδηρο gyno-tardyferon και ασβεστιο calcioral. Στο σιδηρο γραφει οτι το περιβλημα του χαπιου ειναι φυλλικο οξυ αρα κατα καποιο τροπο ακομα παιρνω. Το folivit μου το εκοψε.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Roulaki εσύ παίρνεις σίδηρο και φολικό όξυ 2 σε 1 δηλαδή και τα δυο σε ένα χάπι αυτα παιρνω και γω.

Να προσέχεις να μην τα παίρνεις μαζί τα χάπια αλλα με διαφορα 3 ωρών και ενδιαμεσα όχι γαλακτοκομικά διοτι δεν απορροφάται ουτε ο σιδηρος όυτε το ασβέστιο.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και παιρνω το πρωι σιδηρο και το απογευμα ασβεστιο. Για τα γαλακτοκομικα ο φαρμακοποιος μου ειπε μονο για το σιδηρο, ισχυει και για το ασβεστιο? Αν και περα απο λιγη φετα το μεσημερι και αν δεν τρωω και τιποτε αλλα και γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με τα γαλατα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παίρνω filicine απ την αρχή πρωί και βράδυ μαζί με τον σίδηρο και για καλύτερη απορρόφηση κανα 10λεπτό πριν το φαγητό. Το ασβέστιο το παίρνω το απόγευμα. Σε μια εβδομάδα που θα πάω στον γιατρό μου θα μου δώσει και τα αποτελέσματα των αιματολογικών και έτσι θα τα τσεκάρουμε με αυτές προ συμπληρωμάτων. Όχι ότι παίζει κανέναν ιδιαίτερο λόγο στην εγκυμοσύνη...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου εδωσε κι εμενα filicine απο την πρωτη μερα (μια φιλη μου ειχε πει να το παιρνω απο πριν μεινω εγκυος αλλα δεν προλαβα)

στενοχωρηθηκα λιγο που δεν καταλαβα την εγκυμοσυνη πιο νωρις κ εχασα σχεδον ενα μηνα γιατι απ οτι μου ειπε κ ο γιατρος ειναι πολυ σημαντικη ουσια για το εμβρυο...

ας ερθει το μπεμπακι με το καλο κ στο επομενο θα ξερουμε... :wink:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσε κι εμενα filicine απο την πρωτη μερα (μια φιλη μου ειχε πει να το παιρνω απο πριν μεινω εγκυος αλλα δεν προλαβα)

στενοχωρηθηκα λιγο που δεν καταλαβα την εγκυμοσυνη πιο νωρις κ εχασα σχεδον ενα μηνα γιατι απ οτι μου ειπε κ ο γιατρος ειναι πολυ σημαντικη ουσια για το εμβρυο...

ας ερθει το μπεμπακι με το καλο κ στο επομενο θα ξερουμε... :wink:

 

Βρε μη στεναχωριέσαι.. Έτσι και αλλιώς το φυλλικό οξύ το παίρνουμε και από τις τροφές και ειδικά από πράσινα λαχανικά αν θυμάμαι καλά, οπότε αν τρως απ'όλα τα φαγητά και τρως και σαλατούλες δεν υπάρχει πρόβλημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

zaharini σ ευχαριστω...

ευτυχως σαλατες τρωω πολλες και ετρωγα κ πριν...

ειναι το 1ο και ολα μας φαινονται βουνο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσε κι εμενα filicine απο την πρωτη μερα (μια φιλη μου ειχε πει να το παιρνω απο πριν μεινω εγκυος αλλα δεν προλαβα)

στενοχωρηθηκα λιγο που δεν καταλαβα την εγκυμοσυνη πιο νωρις κ εχασα σχεδον ενα μηνα γιατι απ οτι μου ειπε κ ο γιατρος ειναι πολυ σημαντικη ουσια για το εμβρυο...

ας ερθει το μπεμπακι με το καλο κ στο επομενο θα ξερουμε... :wink:

 

 

Σκέψου μόνο οτι οι περισσότερες γυναικες (παλιοτερα αλλα και σημερα)που δεν προγραμματιζουν μια εγκυμοσυνη , μαθαινουν στον δευτερο μηνα οτι ειναι εγκυες, αρα μην ανησυχεις, η φυση προνοει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...