Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ???


oliviad

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα εχω ξυπνησει με αλλη διαθεση.Αν ηταν μονο στο χερι μου δεν θα ελεγα τπτ.

Ο συζυξ ομως θελει να του ριξει μπουνια οποτε και αποφασισε να μιλησουμε στον κουμπαρο.Δεν μπορω να του αλλαξω γνωμη,ουτε θελω.Με τον κουμπαρο μιλανε καθε μερα και συνεργαζονται και θεωρει οτι ειναι κοροιδια να του πει καμια φτηνη δικαιολογια για να μην μας βαφτισουν το παιδι οποτε θα του πουμει τι εγινε και θα τον παρακαλεσω αν ειναι δυνατον να μην πει τπτ στη κουμπαρα.ειναι καλο παιδι και ξερει τι βλακας ειναι ο πεθερος του και θελω να πιστευω οτι θα προστατεψει τη γυναικα του.

Ετσι ισως να συνεχισουμε να κανουμε παρεα και ολο αυτο να μεινει μεταξυ μας.

 

Συμφωνώ με τον σύζυγο... Πάντως η κοπέλα δεν προστατεύεται με το να της κρύβετε την αλήθεια. Ο πατέρας της μπορεί να την εκθέσει και στο μέλλον. Καλό είναι να ξέρει τι γίνεται ώστε να τον μαζεύει. Ή μάλλον το πως θα τον χειριστεί είναι δικό της θέμα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι σας το εύχομαι! Α είναι βλάκας ο πεθερός γενικά? Αυτό δεν το είχα καταλάβει.

Ναι,κι εγω μετα τα εμαθα...

Γι αυτο λεω μηπως και επειδη ο κουμπαρος τα ξερει αυρτα που κανει ο πεθερος και η κουμπαρα δεν εχει ιδεα μηπως και μεινουν μεταξυ μας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο πρόβλημα, μόνο που στην δική μου περίπτωση πρόκειται για την αδερφή του κουμπάρου που την έπεφτε άγρια στον άντρα μου για χρόνια πριν παντρευτούμε, αλλά ενώ είχαμε ήδη σχέση.

 

Μετά από έντονη πίεση του άντρα μου και των πεθερικών μου (που ήξεραν την κατάσταση), δέχτηκα να γίνει κουμπάρος ο αδερφός της που είναι κολλητός τους άντρα μου. Ο μόνος όρος ήταν να του πει την αλήθεια, για να ξέρει αυτός γιατί τα τραπεζώματα με όλη την οικογένεια δεν θα υπάρξουν ποτέ.

 

Το αποτέλεσμα; Ο άντρας μου δίστασε να το πει για να μην χαλάσει τη φιλία, όμως εγώ δεν θέλω να βλέπω τον κουμπάρο συχνά, ειδικά αν υπάρχει η πιθανότητα να είναι εκεί η αδερφή του.

 

Στην δικιά σου περίπτωση, η κουμπαριά αυτή είναι χαμένη απο χέρι. Ότι και να γίνει, η κατάσταση θα είναι περίεργη. Απλά καλό θα ήταν να ενημερώσεις την κουμπάρα σου για ότι έγινε ώστε να καταλάβει το λόγο της απόφασής σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[...]φροντισε να κρατησεις τις αποστασεις απο τους γονεις της αυστηρα και σε μια επομενη ενοχληση απο μερους του,ας του μιλησει ο αντρας σου...

+1

 

Για να το κάνει έτσι εύκολα δεν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά.

Συμφωνώ

 

Ισως να πονταρει εκει...οτι τον εχουν αναγκη!

Δυστυχώς αυτό είναι αλητεία...

 

Δεν με ξαναπηρε απο χθες.Αν και τον πηρα απο το κιν του αντρα μου,οποτε αν παρει θα μιλησει αυτος.

Έξυπνο!

 

Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα. Σ' αυτή την κουμπαριά πάντα θα είναι περίεργη η φάση εκτός κι αν ξεμπροστιαστεί ο μπαμπάς της κουμπάρας και ζητήσει συγγνώμη, και δεσμευτεί ότι δεν θα ξαναδημιουργήσει πρόβλημα (σενάριο επιστημονικής φαντασίας).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Γελάω με συγχωρείςς.

Εγώ θα έλεγα να το προσπεράσεις το γεγονός και ο άνδρας σου. Συγνώμη τώρα δηλ. ζήλεψε τον παππού;

Σε προηγούμενο ποστ συμβουλεύαμε μια κοπέλα να μην χαλάσει τη σχέση της για την πεθερά γιατί τον άνδρα θα παντρευτεί κι όχι το σόι του.

τώρα γιατί λέμε να χαλάσεις την κουμπαριά;

Είναι δύσκολο σήμερα να βρεις άτομα που να ταιριάζεις κι εσύ και τα παιδιά σου και να περνάτε καλά.

Μίλησε ελαφρά στην κουμπάρα σου ότι σε πήρε ο πατέρας της και σου έλεγε χαζομάρες, μην πεις τί ακριβώς, και ότι όταν πηγαίνετε εκεί μην το καλεί.

Link to comment
Share on other sites

Γελάω με συγχωρείςς.

Εγώ θα έλεγα να το προσπεράσεις το γεγονός και ο άνδρας σου. Συγνώμη τώρα δηλ. ζήλεψε τον παππού;

Σε προηγούμενο ποστ συμβουλεύαμε μια κοπέλα να μην χαλάσει τη σχέση της για την πεθερά γιατί τον άνδρα θα παντρευτεί κι όχι το σόι του.

τώρα γιατί λέμε να χαλάσεις την κουμπαριά;

Είναι δύσκολο σήμερα να βρεις άτομα που να ταιριάζεις κι εσύ και τα παιδιά σου και να περνάτε καλά.

Μίλησε ελαφρά στην κουμπάρα σου ότι σε πήρε ο πατέρας της και σου έλεγε χαζομάρες, μην πεις τί ακριβώς, και ότι όταν πηγαίνετε εκεί μην το καλεί.

Οχι καλε δεν ζηλεψε!τι να ζηλεψει?Απλα νιωθει οτι δεν τον σεβαστηκε!Δηλαδη να ναι εξω και ο αλλος να μου την "πεφτει? μπροστα στα παιδια?εκει χει κολλησει.Λεει "τι ειμαι?μ@@@κας?"Ισως ειναι και αντρικοι εγωισμοι.

Μην νομιζεις...κι εγω ωρες ωρες γελαω με τον γελοιο αλλα οταν σκεφτομαι πως θα αισθανθει η κοπελα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι:(

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα χαλούσα τη κουμπαριά,ο άντρας σου θα νιώθει άβολα όταν τον βλέπει και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει μελλοντικά.καλύτερα να ξεκόψετε σιγά σιγά,προσωπικά θα έπιανα τη κοπέλα και θα της εξηγούσα ώστε να ξέρει τον πραγματικό λόγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω αυτο θα σου ελεγα,να την χαλασεις την κουμπαρια,δυστυχως στην οικογενεια αυτη υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα ο πατερας...εχεις εσυ εμπιστοσυνη στο τι μπορει να κανει αυτος αυριο μεθαυριο ?θα σκεφτομουν ειλικρινα πως θα μπορουσε να βλαψει κ τα παιδια μου ,με καθε τροπο.γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι εφοσον εμφανιστηκε προβλημα καλο ειναι να μην το αγνοησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπέρα!

Με έχετε βοηθήσει κ πρόσφατα με παρόμοιο θεματακι.

Ειμαστε ενα μηνα πριν την βαπτιση κ σχεδον τα παντα έτοιμα.

Ομως κατι δεν μου κολλάει κατι με ενοχλεί. Ο νονος μας ειναι ψιλό αδιάφορος κ γενικα υπήρξαν καποια θέματα, προσπαθώ να δικαιολογήσω την κατάσταση λόγω του νεαρού της ηλικίας του κ των σχολικών του υποχρεώσεων αλλα για να μιληςω ειλικρινά το ένστικτο μου μου λεει πως ηταν λαθος που αποδεχτήκαμε την κουμπαρια.

Εσεις στην θεση μου τι θα κανατε; Θα συνεχίζατε κανονικά κ οτι ειναι να γινει ας γινει η θα κανατε πισω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αναστασία!

Εγω προσωπικά αν κατι δεν μου αρεσε θα διάλεγα κάποιον άλλον!

Κάποιον δικο μου ανθρωπο!

Γιατι ο νονός ειναι κατι σημαντικό για τα παιδακια!

Εχεις ομως κάποιον άλλον στο νου σου;

Γιατι κάποια βιαστική κινηση ίσως ειναι λαθος και αυτη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αναστασία!

Εγω προσωπικά αν κατι δεν μου αρεσε θα διάλεγα κάποιον άλλον!

Κάποιον δικο μου ανθρωπο!

Γιατι ο νονός ειναι κατι σημαντικό για τα παιδακια!

Εχεις ομως κάποιον άλλον στο νου σου;

Γιατι κάποια βιαστική κινηση ίσως ειναι λαθος και αυτη!

 

Η αλήθεια ειναι πως δεν έχουμε κατι συγκεκριμένο φυσικα τπαρχουν καποια ατομα που ιςως θα μπορούσαν κ ειναι πιο κοντινά ατομα απο το συγκεκριμένο.

Το συναίσθημα λεει οχι και η λογική ναι απο την άποψη οτι ηδη οι προσκλησεις εχουν μοιραστεί και όσο κομψά κ να το πεις σίγουρα διουργειτε ρήξη.

Πραγματικα θα το ακυρώνες σε τοσο προχωρημενο στάδιο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως δεν έχουμε κατι συγκεκριμένο φυσικα τπαρχουν καποια ατομα που ιςως θα μπορούσαν κ ειναι πιο κοντινά ατομα απο το συγκεκριμένο.

Το συναίσθημα λεει οχι και η λογική ναι απο την άποψη οτι ηδη οι προσκλησεις εχουν μοιραστεί και όσο κομψά κ να το πεις σίγουρα διουργειτε ρήξη.

Πραγματικα θα το ακυρώνες σε τοσο προχωρημενο στάδιο;

 

 

Η γνωμη μου ειναι πως για να θες να ακυρωσεις μια κουμπαρια και μαλιστα μια ανασα πριν το γεγονος, θα πρεπει να εχει γινει κατι σοβαρο. Εχει συμβει κατι που σε στενοχωρησε η απλως μετανιωσες γενικως για την επιλογη; Αν ο νονος ειναι μικρος (εγραψες οτι εχει σχολικες υποχρεωσεις) μηπως εχει ελαφρυντικα για αυτο που εσυ εκλαμβανεις ως αδιαφορια; Αν δεν εχει ξαναβαφτισει πως να ξερει τι πρεπει να κανει; Δικη σου ευθυνη ειναι ως μαμα να του υπενθυμιζεις διακριτικα το ρολο του. Που ξερεις, μπορει να σε εκπληξει ευχαριστα στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειχε γινει κατι σοβαρο ναι φυσικα και θα το ακυρωνα.

Κι ας έγραφαν τα προσκλητήρια...

Αν δεν ειναι ομως κατι σοβαρο μπορεις να του μιλήσεις διακριτικά για οτι σε απασχολει...

Αναφέρεις πως ειναι λιγο αδιάφορος και γενικα κάποια θεματα...;

Το αδιάφορος εντάξει ειναι σχετικό μπορει να ειναι ο χαρακτήρας του.

Θεματα σοβαρά ή λύνονται με τη συζητηση;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ειναι ετσι κ να αλλάξει η δεν ξερω να ειναι ολα καλα τέλοςπσντων απλα τον βλέπω λιγο φλου γενικα με το θεμα. Δεν υπαρχει ιδιαίτερη επικοινωνία κ δεν μπορουμε να συνενοηθουμε ουτε τα περί βαπτισης π.χ ετοίμασα τα προσκλητηρια ζω εξωτερικο κ τα Παρηγγειλα απο ελλαδα του ειπα πριν 10 μερες οτι ειναι έτοιμα να παει να τα παρει ακομα στο μαγαζι ειναι δεν πηγε.

Για τον μικρό δεν ρωτάει σχεδον ποτε.

Προσπαθώ να τον παρω να μιλήσουμε για να ξερω κ εγω τι θα κανω με διαμονή κτλ ατομα τραπεζι δεν μπορει παντα κατι εχει η λεει να μιλήσουμε το σκ κ μετα τπτ. Δλδ όλο κατι τέτοια φλου πραγματα που για να πω την αλήθεια με εχουν ξενερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετςι τα πραγματα και αδιαφορεί σε βασικα πραγματα ίσως να εχει αλλαξει και ο ίδιος γνώμη...

Αλλα αν τον αλλάξεις μετα αν ειναι να νιωθεις ασχημα καλυτερα να μην το κανεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι προσκλήσεις τελικά έχουν μοιραστεί ή είναι ακόμα στο τυπογραφείο; Μας μπέρδεψες...

 

Επειδη ζω στο εξωτερικο τις Παρηγγειλα κ αυτές που ηταν να μοιράσω εγω τις παρέλαβα κ τις μοίρασα. Αλλα ο νονος ειχε ζητήσει κ 5 για τους δικούς του ε αυτές ειναι εκει γιατι ειναι στην ιδια πολη κ θα τις παραλάμβανε ο νονος απο το να κανουν ταξίδια στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετςι τα πραγματα και αδιαφορεί σε βασικα πραγματα ίσως να εχει αλλαξει και ο ίδιος γνώμη...

Αλλα αν τον αλλάξεις μετα αν ειναι να νιωθεις ασχημα καλυτερα να μην το κανεις.

 

Κ στις δυο περιπτώσεις θα νιώσω άσχημα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σκέφτεις τι ειναι πιο σωστο...

Ο συζηγος τι λεει ;

Και στο να μην νιωθεις πολυ ασχημα ίσως βοηθήσει να μιλήσετε μαζι του ....

Αν εχει αλλαξει γνώμη ...

Αν απλα εχει πολλες δουλειές (σκέψεις)...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει, ο νονος ειναι μαθητης , φοιτητης, τι ηλικια εχει? Αν ειναι τοσο μικρος παντως σιγουρα δεν ειναι η βαφτιση στις προτεραιοτητες του και σιγουρα καποιοι του την επεβαλλαν (γονεις)?. Εσυ ομως γιατι τον δεχτηκες , δεν φαινεται να εχετε καποια σχεση μεταξυ σας. Οπως και να χει θεωρω πως ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει, ο νονος ειναι μαθητης , φοιτητης, τι ηλικια εχει? Αν ειναι τοσο μικρος παντως σιγουρα δεν ειναι η βαφτιση στις προτεραιοτητες του και σιγουρα καποιοι του την επεβαλλαν (γονεις)?. Εσυ ομως γιατι τον δεχτηκες , δεν φαινεται να εχετε καποια σχεση μεταξυ σας. Οπως και να χει θεωρω πως ειναι αργα.

 

Ειναι 20 χρονων οχι δεν του το επέβαλλε κανεις μονος του το σκέφτηκε κ απο οτι μου είπαν οι δικοι του το ηθελε. Το δεχτήκαμε γιατι οι σχέσεις με τους γονεις του ηταν αρκετά καλες. Οχι δεν ειμαστε κ κολλητοί αλλα δεν εχω να πω κατι αρνητικό για τους ανθρώπους.

Ο αντρας μου τι να πει κ αυτος δεν ειναι κατενθουσιασμένος λεει η κανουμε τα στραβά ματια η το ακυρώνουμε. Κ πράγματι αυτές ειναι οι επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σκέφτεις τι ειναι πιο σωστο...

Ο συζηγος τι λεει ;

Και στο να μην νιωθεις πολυ ασχημα ίσως βοηθήσει να μιλήσετε μαζι του ....

Αν εχει αλλαξει γνώμη ...

Αν απλα εχει πολλες δουλειές (σκέψεις)...

 

Αυτο λέω να κανω γιατι κ εγω κατι τέτοιο υποψιάζομαι οτι μάλλον μετάνιωσε η οτι απλα δεν ειναι κ κατι σημαντικό γι αυτόν γι αυτο κ με τρωει κ σκέφτομαι αν ειναι να ειναι αγγαρεία κ απο τις δυο πλευρές τοτε τι να λεει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...