Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CYCLACUR


tsarli5

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.Ειμαι δευτερη μερα στη παρεα σας και χρειαζομαι τα φωτα σας.Ο γιατρος μου λογω ανωοριξιας και λεπτου ενδομητριου μου ξεκινησε θεραπεια με cyclacour για δυο μηνες και στη συνεχεια θα προσθεσει κι αλλες ορμονες.Μου ειπε οτι προς το παρων παντος το θεωρει δυσκολο για συλληψη.Το ερωτημα μου ειναι οτι εφοσον το cyclacour δεν ειναι αντισυλληπτικο και γινεται για τη ρηξη ωαριου γιατι ειναι δυσκολη η συλληψη?Εχετε παρει ποτε αυτα τα χαπια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mου ειπε να το παρω ολο το κουτι κανονικα.Θα τον παρω ομως τωρα ενα τηλ. μηπως εχει κανει λαθος.Ευχαριστω πολυ για την προειδοποιηση...Παιρνω τωρααααα

Link to comment
Share on other sites

Mου ειπε να το παρω ολο το κουτι κανονικα.Θα τον παρω ομως τωρα ενα τηλ. μηπως εχει κανει λαθος.Ευχαριστω πολυ για την προειδοποιηση...Παιρνω τωρααααα[/quote

 

 

ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΛΙΚΆ? :?:

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΑΤΖΑΜΗ ΓΙΑΤΡΟ...

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΤΖΑΜΙΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :?: ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ, ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου , πηγενε και σε κανεναν αλλον γιατρο για δευτερη γνομη Εμενα παντος cyclacyr μου εγραψε ο γιατρος μου για μια λιτουργικη κυστη που δεν φευγει ,ολο το κουτι

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΑΤΖΑΜΗ ΓΙΑΤΡΟ...

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΤΖΑΜΙΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :?: ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ, ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ :?:

 

 

ΑΧ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΧΩΣΑ, ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ, ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ PREGNYL ΛΕΠΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΟΗΘΟΥΣΕ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ , ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ευχαριστω πολυ.Δυστυχως στη δουλεια μου δεν εχουμε γυναικολογικο τμημα κι ετσι δεν εχω να ρωτησω καποιον.

Θα παω και σε τριτο γιατρο μπας και βγαλω καμια ακρη.

Ας ελπισω το επομενο τεστ να βγει θετικο και να μη χρειαστει να λυθει η απορια μου.

Μεχρι τοτε μενουν 11 μερες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια να σας ρωτήσω οσες πηρατε μονο τα λευκά χαπια , η περιοδος σας μετα ηλθε κανονικά ,καθυστερησε? ή επρεπε να σταματησετε τα χαπια για να σας ελθει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας ρωτήσω οσες πηρατε μονο τα λευκά χαπια , η περιοδος σας μετα ηλθε κανονικά ,καθυστερησε? ή επρεπε να σταματησετε τα χαπια για να σας ελθει?

 

Σταμάτησα τα χάπια και μετά από 4-5 ημέρες ήρθε κανονικά :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια , σε ευχαριστω πολυ μια απο αυτες τις μερες ηταν να αδιαθετησω και ακομα δεν εχει ελθει αλλα λογικα τοτε οφειλετε σ αυτα .Τσαμπα την χαρα που πηρα !

Βεβαια ουτε συμπτωματα περιοδου εχω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπερα κοριτσια. Εμενα αυτο μου ειπε να το παρω ο δικος μου γυναικολογος διοτι εχω σοβαρο προβλημα με τον κυκλο μου. Χωρις αυτα δεν εβλεπα περιοδο. Επινα βεβαια ολο το κουτι και μετα απο 4-6 μερες αδιαθετουσα για 5 μπορει και 7 μερες κατι που ουτε τα πιο ''δυνατα'' αντισυληπτικα δεν μου εκαναν .Τα αντισυληπτικα (σε μενα τουλαχιστον) μονο πρυξιμο και αρκετα κιλα μου προσεφεραν........Με αυτο το μαγικο χαπακι ολα κυλουσαν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Έχω ξεκινήσει θεραπεία με cyclacur μετά απο υστεροσκόπηση που έκανα για λύση συμφήσεων κ λεπτό ενδομήτριο. Το πρόβλημά μου ειναι ότι ο πρώτος κύκλος ήρθε κανονικά 18-6 κ τώρα τίποτα (πρέπει να ξαναπάρω cyclacur μόλις αδιαθετήσω πάλι). Νιώθω πρήξιμο στην κοιλιά, δυσφορία κ.α. συμπτώματα αλλά τίποτα. Υπαρχει περίπτωση να γέμισα πάλι συμφύσεις τόσο γρήγορα? Ή ειναι απλά παρενέργεια του χαπιού?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έχω ξεκινήσει θεραπεία με cyclacur μετά απο υστεροσκόπηση που έκανα για λύση συμφήσεων κ λεπτό ενδομήτριο. Το πρόβλημά μου ειναι ότι ο πρώτος κύκλος ήρθε κανονικά 18-6 κ τώρα τίποτα (πρέπει να ξαναπάρω cyclacur μόλις αδιαθετήσω πάλι). Νιώθω πρήξιμο στην κοιλιά, δυσφορία κ.α. συμπτώματα αλλά τίποτα. Υπαρχει περίπτωση να γέμισα πάλι συμφύσεις τόσο γρήγορα? Ή ειναι απλά παρενέργεια του χαπιού?

 

Το ειχα παθει και εγω αυτο μετα την υστεροσκοπηση...Κυρια αιτια ειναι το λεπτο ενδομητριο αλλα και το αγχος...Οσο εισαι πρησμενη τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και δεν σου ερχεται...Εγω ειχα βαλει ενδομητριο σπιραλ για ενα διαστημα και βοηθησε....Συμφυσεις τοσο συντομα δεν μπορει να εχεις...Αλλα καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει και εγω αυτο μετα την υστεροσκοπηση...Κυρια αιτια ειναι το λεπτο ενδομητριο αλλα και το αγχος...Οσο εισαι πρησμενη τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και δεν σου ερχεται...Εγω ειχα βαλει ενδομητριο σπιραλ για ενα διαστημα και βοηθησε....Συμφυσεις τοσο συντομα δεν μπορει να εχεις...Αλλα καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου!

Γεια σου! Η αλήθεια ειναι οτι εχω αγχωθεί γιατί έπεσαν πολλά. Κιρσοκήλη ο αντρας μου, διαρροή στο μπάνιο κ.α.

Το ενδομήτριο σπιράλ τι ειναι? το βάζεις μόνη σου ή σε συνενόηση με τον γιατρό?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου! Η αλήθεια ειναι οτι εχω αγχωθεί γιατί έπεσαν πολλά. Κιρσοκήλη ο αντρας μου, διαρροή στο μπάνιο κ.α.

Το ενδομήτριο σπιράλ τι ειναι? το βάζεις μόνη σου ή σε συνενόηση με τον γιατρό?

 

 

Έκανα και γω υστεροσκόπηση λόγω λεπτου ενδομητρίου και καθάρισα συμφύσεις.

Παίρνω για 2ο μήνα cyclacur. Όταν τελείωσα το 1ο κουτί μου ήρθε η περίοδος μετά από 7 ημέρες...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Η αλήθεια ειναι οτι εχω αγχωθεί γιατί έπεσαν πολλά. Κιρσοκήλη ο αντρας μου, διαρροή στο μπάνιο κ.α.

Το ενδομήτριο σπιράλ τι ειναι? το βάζεις μόνη σου ή σε συνενόηση με τον γιατρό?

 

Το ενδομητριο σπιραλ σου το τοποθετει ο γιατρος και μονο.Χρησιμοποιειται σαν μεθοδος αντισυλληψης.Στν περιπτωση μου οχωρος που καταλαμβανε μεσα στο ενδομητριο του εδινε την ευκαιρια να παχυνει...Το αντεξα μονο 5 μηνες γιατι το παραβοηθησε και ειχα αιμορραγιες.Μου το τοποθετησε μετα την υστεροσκοπηση και την αφαιρεση του πολυποδα με ναρκωση δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Το ενδομητριο σπιραλ σου το τοποθετει ο γιατρος και μονο.Χρησιμοποιειται σαν μεθοδος αντισυλληψης.Στν περιπτωση μου οχωρος που καταλαμβανε μεσα στο ενδομητριο του εδινε την ευκαιρια να παχυνει...Το αντεξα μονο 5 μηνες γιατι το παραβοηθησε και ειχα αιμορραγιες.Μου το τοποθετησε μετα την υστεροσκοπηση και την αφαιρεση του πολυποδα με ναρκωση δηλαδη!

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάρω αργότερα τον γιατρό μου να δούμε τι θα κάνουμε. Έχω μπλέξει με τους γιατρούς!!!! Μετα την παλλίνδρομη κύηση όλο προβλήματα έχω:oops:

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάρω αργότερα τον γιατρό μου να δούμε τι θα κάνουμε. Έχω μπλέξει με τους γιατρούς!!!! Μετα την παλλίνδρομη κύηση όλο προβλήματα έχω:oops:

 

Ευχομαι να τα ξεπερασεις ολα συντομα και η επομενη εγκυμοσυνη σου να ειναι τελειομηνη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τα ξεπερασεις ολα συντομα και η επομενη εγκυμοσυνη σου να ειναι τελειομηνη!

Σ'ευχαριστώ πολύ. Βοηθάει πολύ η υποστήριξη....

Πάντως μίλησα με τον γιατρό κ ξεκινάω duphaston για πρόκληση περιόδου.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Γνωρίζετε αν τα cyclacur εμποδίζουν την σύλληψη? Παίρνω τα λευκά κ τα καφέ. Στις οδηγίες γράφει πως δεν ειναι αντισυλληπτικά κ δεν εμποδίζουν την ωορηξία.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζετε αν τα cyclacur εμποδίζουν την σύλληψη? Παίρνω τα λευκά κ τα καφέ. Στις οδηγίες γράφει πως δεν ειναι αντισυλληπτικά κ δεν εμποδίζουν την ωορηξία.

ετσι ακριβως ειναι. τελικα αδιαθετησες;

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι. τελικα αδιαθετησες;[/quote

Είναι νωρίς ακόμα για να αδιαθετήσω, κ επειδή είχα κάποιες ανωμαλίες τον προηγούμενο μήνα (χρειαστήκε να πάρω dufaston) δεν ξέρω κ το πότε.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες πήρα το τελευταίο cyclacur. Σήμερα το πρωι είχα πόνους περιόδου κ πολλά μα πάρα πολλά νεύρα γιατί προφανώς θα αδιαθετήσω. Απο την άλλη μέχρι να δω αίμα ελπίζω κ αυτό το κάνει ποιο εκνευριστικό κ ψυχοφθόρο. Ψάχνω να βρω σημάδια στο σώμα μου που να υποδεικνύουν κάποια υποψία εγκυμοσύνης αλλά τίποτα :( κ γίνομαι ακόμα πιο δυστυχησμένη....

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...