Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο το kosta boda ειχα παρει τις μπομπονιερες του γιου μου 3 χρονια πριν. Ρεσο διαφανα και κιτρινα για τις γυναικες και τασακια για τους αντρες. Φοβερο δεσιμο,τα κουφετα μου τα εκεναν δωρο, πληρωσα μονο τα αντικειμενα. Ολοι εμειναν ενθουσιασμενοι και σιγουρα δεν τα πεταξε κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ, ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ : ΚΥΡΚΙΛΗ ΛΟΥΛΑ Ν. ΕΛΒΕΤΙΑ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ: ΠΕΙΤΖΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ, ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ

ΔΕΞΙΩΣΗ ΓΑΜΟΥ:ΕΝΑΣΤΡΟΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑ

ΔΕΞΙΩΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ: ΣΕΛΕΥΚΕΙΑ ΕΥΚΑΡΠΙΑ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ. ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΜΑΣ ΔΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ!!!!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια βοήθεια!!!

Ο αντρας μου θα βαφτίσει ενα αγοράκι τον Μάιο και περιμένουμε να βγουν τα καλοκαιρινά βαφτιστικά για να αρχίσουμε να ψάχνουμε...

Προτείνετέ μου καταστήματα ανατολικά και κεντρικα...Προτιμώ ανατολικά γιατι είμαστε απο Χαλκιδική...Ξέρω τα πρενατάλ και τα μινι ραξεβσκι στο κοσμος και μου ειπαν και στο απολλώνια....αλλα αυτα τα μαγαζιά ρε κορίτσια σε τι τιμές κυμαίνονται???

Καμμια αλλη πρόταση?????

Αααα ξέρω και τα λαπέν στο κέντρο και τις βιοτεχνίες στην φράγκων...αυτές εχουν επώνυμα ρούχα???

γιατι και απο αυτα θέλω να ειναι...οχι ντε και καλα d&g:lol:

Link to comment
Share on other sites

στα πρεναταλ στο κοσμος ειναι πολυ ακριβα..εριχνα μια ματια τωρα και ας πουμε η πιο απλη τσαντα για τα βαφτιστικα που ειχανε ειχε 180 ευρω..δε καθισα να δω κι αλλα αλλα το θεωρω πολυ ακριβα.εγω πριν 2 χρονια ειχα γινει νονα και τα ειχα παρει τα ρουχαλακια - τσαντα - λαμπαδα απο ενα καταστημα στο δρομο πανοραματος προς χαριλαου κοντα στα κουκου που εχει εκει.ειχα δωσει γυρω στα 500 ευρω για ολα..αν θελεις μπορω να σου πω που περιπου ειναι..αλλα αφου εχετε καιρο να το ψαξετε καλα!ισως τωρα να βρειτε καλες προσφορες λογω κρισης!α και στα πρεναταλ ενω ειχανε εκπτωσεις σε πολλα στα βαπτιστικα δεν ειχανε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες σας!!!!!!

6 Ιουνίου βαφτίζουμε την κόρη μου σε ένα πολύ όμορφο και γραφικό εκκλησάκι. Ο χώρος έχει πολύ πράσινο και η εκκλησία είναι χτισμένη από πλάκες Πηλίου...

Επειδή επιπλέον θα ονομάσουμε την κούκλα μας Σταυρούλα, αποφασίσαμε για μπομπονιέρες να βάλουμε βασιλικούς σε γλαστράκι....

Το πρόβλημά μου είναι ο στολισμός του χώρου και το θέμα της βάφτισης...

Δεν θέλω να είναι κάτι υπερβολικό, αλλά κάτι φυσικό, το οποίο θα ταιριάζει με το χώρο...

Το μόνο που σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το υλοποιήσω είναι νεράιδες (αυτές ζουν μες στο δάσος)....

Καμιά βοήθεια?

Ευχαριστώ πολύ....

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Πάντως και σε γνωστό ανθοπωλείο που αναλαμβάνει να στολίσει το τραπέζι των μπομπονιέρων και ευχών όταν ρώτησα, 250 ευρώ μου ζήτησαν και άλλα 200 για να μου στολίσουν τον διάδρομο στις σκάλες.

 

Για να το κάνεις μόνη σου πάντως, σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο αλλά θέλει πολύυυυυ τρέξιμο. (εξαρτάται βέβαια, απο τον στολισμό κ.α. που θέλεις να κάνεις)

Εγώ π.χ. για να αγοράσω τα υλικά έπρεπε να πάω σε πολλά διαφορετικά μέρη, μερικά εκ των οποίων (γυάλες, καραμέλες, βότσαλα) ήταν εκτός πόλης (macro, praktiker, ikea κλπ). Μόνο για τις γάζες πήγα σε 7 διαφορετικά καταστήματα για να τις βρώ σε καλή τιμή αλλά και για να βρώ τα χρώματα που ήθελα. Για τα πουγκάκια, έψαξα ούτε κι εγώ θυμάμαι σε πόσα μαγαζιά και κατέβηκα στο κέντρο 2 φορές, γιατί το χρώμα και το μέγεθος που ήθελα είχε εξαντληθεί. Τα βρήκα με καθυστέρηση 10 ημερών απο κάποιον που τα παρήγγειλε για μένα.

Έπειτα, πρέπει να τα πάρεις, να κάνεις πρόβες και προετοιμασία στο σπίτι (να στολιστούν τα δέντρα με τις κορδελίτσες -εγώ είχα κρεμαστές μπομπό και δέντρο ευχών, να κοπούν οι γάζες στο κατάλληλο μήκος, να ετοιμάσεις τα νερά για τις γυάλες -βάλαμε χρωματιστό νερό και ρεσώ- και άλλα ανάλογα με τον στολισμό σου) με κορδελίτσες κλπ, και το κυριότερο, εκείνη την ημέρα, χρειάζεσαι άνθρωπο με αυτοκίνητο μεγάλο (εγώ χρειάστηκα φορτηγάκι γιατί είχα 3 δέντρα και πολλά μπαλόνια που είχαν όγκο) ο οποίος θα φορτώσει τα πράγματα και θα τα πάει στην εκκλησία μαζί με 1 με 2 άτομα, περίπου 30-40 λεπτά πριν την ώρα της βάπτισης. Μεταφέραμε και ακόμη ένα έξτρα πτυσσόμενο τραπέζι που δανειστήκαμε. Στρώθηκαν τα λευκά τραπεζομάντηλα, οι γάζες, τα δέντρα, τα μπαλόνια, οι μπομπονιέρες, τα γλυκά, έγινε η διακόσμηση, ήταν εκει και διόρθωναν τα πράγματα, έδιναν οδηγίες στον κόσμο για το δέντρο ευχών Μετά τα μάζεψαν και τα ξαναέβαλαν στο αυτοκίνητο και πίσω. Εμένα με βοήθησαν φίλοι μου σε όλα αυτά, γιατί μονη μου δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Ειδικά η αγαπημένη μου φιλενάδα theni, έβαλε και τον κόπο και τις ιδέες της και με έσωσε!:mrgreen:

 

Sorry, για το "σεντόνι" απλά ήθελα να τα γράψω με λεπτομέρειες για να σας δώσω σαφή εικόνα.:wink:

 

Επειδη φτανει και μας η μερα της βαφτισης και αποφασισα να μην πεταξω λεφτα για το τιποτα θα το κανω μονη μου το τραπεζι, με την βοηθεια της συννυφαδας μου θα το στολισω εκεινη την μερα. Γαζα απο που να παρω?

Τα δεντρακια, επειδη εχω φαει τον τοπο, που τα βρισκεις?Βρηκα βαζα και θα τα γεμισω με ζαχαρωτα και θα εχω μαλλι της γριας. Γι αυτο χρειαζομαι τα δεντρα. Οποια ξερει ας πει..

Link to comment
Share on other sites

Σορυ τωρα ειδα οτι υπηρχε απαντηση για τα δεντρακια! Απο την Ροζαλινα πηραμε βαφτιστικα οποτε θα μας δωσει και δεντρακια φανταζομαι... για τις γαζες οποια ξερει ας πει. Και παλι συγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Σορυ τωρα ειδα οτι υπηρχε απαντηση για τα δεντρακια! Απο την Ροζαλινα πηραμε βαφτιστικα οποτε θα μας δωσει και δεντρακια φανταζομαι... για τις γαζες οποια ξερει ας πει. Και παλι συγνωμη...

 

εβιτακι καλημερα . Εφτασε λοιπον ο καιρος ετσι? Τι ωραιες προετοιμασιες. Λοιπον για γαζες θα πας στο κεντρο και συγκεκριμενα σε εναν πεζοδρομο που δεν ξερω πως λεγεται αλλα θα σου το περιγραψω. Εισαι στην Βενιζελου με μετωπο στην εγνατια. Αφου περασεις την ερμου συνεχιζεις προς τα πανω . στο τελευταιο στενο πριν βγεις εγνατια θα κανεις αριστερα . Γυρω στα 20 μετρα αρχιζει αριστερα ενας πεζοδρομος που εχει και μια χαρακτηριστικη ψαροταβερνα. Θα μπεις στον πεζοδρομο και στο αριστερο σου χερι θα δεις κατι μικρομαγαζα αρκετα παλια με υφασματα. Θα ζητησεις γαζες και θα εκπλαγεις απο την ποικιλια που εχουν και το ποσο φτηνα ειναι. Επαναλαμβανω οτι τα μαγαζακια αυτα ειανι πολυ παλια που δε σου γεμιζουν το ματι αλλα μπες μεσα και θα δεις.

 

Απαραιτητη προυποθεση για να το βρεις ειανι να εισαι με τα ποδια και οχι με αυτοκινητο.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σορυ τωρα ειδα οτι υπηρχε απαντηση για τα δεντρακια! Απο την Ροζαλινα πηραμε βαφτιστικα οποτε θα μας δωσει και δεντρακια φανταζομαι... για τις γαζες οποια ξερει ας πει. Και παλι συγνωμη...

 

Επειδη φτανει και μας η μερα της βαφτισης και αποφασισα να μην πεταξω λεφτα για το τιποτα θα το κανω μονη μου το τραπεζι, με την βοηθεια της συννυφαδας μου θα το στολισω εκεινη την μερα. Γαζα απο που να παρω?

Τα δεντρακια, επειδη εχω φαει τον τοπο, που τα βρισκεις?Βρηκα βαζα και θα τα γεμισω με ζαχαρωτα και θα εχω μαλλι της γριας. Γι αυτο χρειαζομαι τα δεντρα. Οποια ξερει ας πει..

 

Γαζα με το μετρο θα βρεις στην "Μαριαννα" στην οδο Βενιζελου, διπλα στο "Ριχταρι".

 

εβιτακι καλημερα . Εφτασε λοιπον ο καιρος ετσι? Τι ωραιες προετοιμασιες. Λοιπον για γαζες θα πας στο κεντρο και συγκεκριμενα σε εναν πεζοδρομο που δεν ξερω πως λεγεται αλλα θα σου το περιγραψω. Εισαι στην Βενιζελου με μετωπο στην εγνατια. Αφου περασεις την ερμου συνεχιζεις προς τα πανω . στο τελευταιο στενο πριν βγεις εγνατια θα κανεις αριστερα . Γυρω στα 20 μετρα αρχιζει αριστερα ενας πεζοδρομος που εχει και μια χαρακτηριστικη ψαροταβερνα. Θα μπεις στον πεζοδρομο και στο αριστερο σου χερι θα δεις κατι μικρομαγαζα αρκετα παλια με υφασματα. Θα ζητησεις γαζες και θα εκπλαγεις απο την ποικιλια που εχουν και το ποσο φτηνα ειναι. Επαναλαμβανω οτι τα μαγαζακια αυτα ειανι πολυ παλια που δε σου γεμιζουν το ματι αλλα μπες μεσα και θα δεις.

 

Απαραιτητη προυποθεση για να το βρεις ειανι να εισαι με τα ποδια και οχι με αυτοκινητο.

 

Καλημέρα evita79!! Βλέπω ότι πήρες ήδη τις απαντήσεις σου. Η Ροζαλίνα μας έδωσε τα δεντράκια γιατί είχαμε τις κρεμαστές μπομπονιέρες. Αν έχεις κι εσύ τέτοιες θα σου τα δώσει σίγουρα. Αν όχι, συζήτησε το μαζί της, ίσως σε εξυπηρετήσει. Είναι πολύ καλή.

Για γάζες, με είχε στείλει η ιδιοκτήτρια της Ροζαλίνας σε ένα απο τα μαγαζιά που είναι σε ένα κάθετο δρομάκι της Βαλαωρίτου. Βρήκα πιο ωραία ποιότητα υφάσματος και πιο ζωηρά χρώματα σε καλύτερη τιμή. Sorry, δεν θυμάμαι το όνομα. Ρώτα στην Ροζαλίνα. ;)

Καλή επιτυχία και με το καλό η βάπτιση σας!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλες τις θεσσαλονικιές μαμάδες που βοήθησαν τόσο πολύ μια μαμά με δυο παιδάκια, που δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει έρευνα αγοράς μετις ώρες...Έφτασε λοιπόν και μας η ώρα να βαφτιστούμε...

Έχουμε και λέμε...Το θέμα θα είναι ΚΟΥΝΙΣΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ σε αυτή την απόχρωση. Γλυκά από το σκέτη γλύκα(κεκάκια με το αλογάκι) και μπισκότα από την μπισκοτούλα(αλογάκι φυσικά). Μπομπονιέρες πήρα από το χαμόγελο, μαλλί της γριάς από τον Ναρλή(ηταν ο πιο φθηνός) και θέλω να το κρεμάσω(εξ ου και το δεντράκι) αφού το δέσω μόνη μου.

Από στολισμό, στην εκκλησία θα έχω ένα μεγάλο αλογάκι σαν του προσκλητηρίου με μπαλόνια, αλλα δεν έχω αποφασίσει από που. Κάθε πρόταση δεκτή. Το τραπέζι θα το στολίσω με βάζα(ΙΚΕΑ) με σμαρτις και ζαχαρωτά και για εκεί θέλω την γάζα...α και κανα δυο φαναράκια. Για το εστιατόριο μετά, παρήγγειλα ευχαριστήρια δίπτυχα σαν το προσκλητήριο και ψάχνω μικρα και φτηνα γλαστρακια με φυτα για να τα δωσω μετα στις κυρίες. Στα παιδακια(λιγα θα ειναι δυστυχως) θα δωσω ολα τα μπαλονια απο το μπαλοναδικο...πως σας φαίνονται? ελπίζω να μην σας κούρασα και κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...Αυτό είναι περίπου(εγώ το έκανα μακρόστενο δίπτυχο δεμένο με κορδελίτσες) το προσκλητήριο που καθορίζει και όλο το θέμα...alogaki.jpg

Link to comment
Share on other sites

evita με το καλο η βαπτιση το θεμα πολυ ωραιο και πρωτοτυπο

Δεν ξερεις ποσο ζηλευω που τελειωσες με ολα εγω τωρα ξεκιναω και μου φαινεται βουνο

αν βρεις δεντρακι ενημερωσε κι παλι με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Ελπίδα...να ξερεις δεν τελειωσα απλα κατέληξα στο τι θα κάνω και εκανα τις παραγγελειες. Εκεινες τις μερες θα γινετε χαμος αφου ολα πρεπει εμεις να τα συγκεντρωσουμε και να τα ετοιμασουμε...για το δεντρακι θα παρω τηλ στη Ροζαλινα και και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

evita ειναι πολυ ακριβα,δεν συμφερει.Εκτος αν παρεις μεγαλη ποσοτητα ή εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ...Και παλι,επιφυλλασομαι...Τι θες να παρεις απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

χωνακια χαρτινα για ζαχαρωτα...μου ειπαν 24 λεπτα το ενα...πολλα ειναι? που να βρω φθηνοτερα? και χαρτινα κουτια για μπομπονιερες μεγαλα 13 ευρω.(σαν σκαφακια ειναι...)για τουλια λεω να παω εκει που μου ειπατε παραπανω στην Βενιζελου και εκει γυρω, μα χαρτινα δεν εχουν...και χαρτι αφης θελω...λετε να εχουν τα τζαμπο? ρωτησα στο suxess και ειπα το κιλο(142) 7,5 +ΦΠΑ. Δεν θελω τοσο πολυ...και για τυπωμενη κορδελα ρωτησα μα το ελαχιστο ειναι 400!!!!!μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Eνα-ενα...

 

Χωνακια κανεις μονη σου πανευκολα, αγοραζοντας με 0,05 ευρω χρωματιστα χαρτονια Α4, τα κοβεις 20*20 εκατοστα και τα κλεινεις με συραπτικο.Και ειναι πιο κομψα απο του πακετου,εκεινα ειναι χαρτι.

 

Χαρτης αφης εχει ο Μαλλιαρης με 0,12 ευρω τη σελιδα...Στο πακετο πουλανε μεγαλη ποσοτητα σε χαρτι αφης...Αν θελεις πολλα κομματια, μονο τοτε συμφερει...

 

Κουτια για μπομπο,δεν καταλαβα ακριβως ποια θελεις αλλα μπορεις να βρεις κατι οικονομικοτερο απο jumbo πχ...Σε αυτο το θεμα δεν εχω κατι αλλο να προτεινω...

 

Τυπωμενη κορδελα κι εγω μονο το suxess ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι ανεκτιμητη....οταν λες Μαλλιαρη εννοεις το βιβλιοπωλειο στην Ερμου? λιγα χαρτια θελω καμια 50 αρια...για τα κουτια τωρα, ειναι σαν χαρτινα τελαρα χρωματιστα, εχει τετοια στα jumbo? εχω 3 μεγαλα καλαθια και θελω κανα δυο εξτρα για τα γλυκα, επειδη ολα θα τα στησουμε εμεις μην ειναι στα χαρτοκουτα...τα χωνακια θα τα γεμισω με ζαχαρωτα, μαλλον απο τον Ναρλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...