Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαλιτσα μωρου για δημοσιο νοσοκομειο...


cristina

Recommended Posts

Ψαχνω τα διαφορα τοπικ αλλα οι περισσοτερες γεννατε σε ιδιωτικα μαιευτηρια ή κλινικες που εχουν αλλες παροχες. Εγω θα γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο Σερρων, στις μανουλες δεν δινουν απολυτως τιποτα, ουτε σερβιετες δεν εχουν, ξερει καμμια ομως αν τα δημοσια νοσοκομεια παρεχουν καποια πραγματα για τα μωρα ή να κουβαλησω οτι εχω και δεν εχω?

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ειχα γεννηση στο Ιπποκρατειο ειχα παρει σερβιετες, επιθεματα θηλαστρο, σαμπουαν, οδοντοπαστα κλπ και για το μωρο μονο μια πανα για να το ακουμπαω πανω καθωσ και τα πραγματα για την εξοδο

Link to comment
Share on other sites

εγω που γεννησα και τις 2 φορες στο Ελενα μας εδωσαν τα παντα,παμπερς,σερβιετες κτλ.

Μονο τα ρουχαλακια του μωρου και σεντονακια για το πυρεξ ειχα παρει μαζι μου..αα και πετσετες για οταν το κανουν μπανιο..και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγω που γεννησα και τις 2 φορες στο Ελενα μας εδωσαν τα παντα,παμπερς,σερβιετες κτλ.

Μονο τα ρουχαλακια του μωρου και σεντονακια για το πυρεξ ειχα παρει μαζι μου..αα και πετσετες για οταν το κανουν μπανιο..και τιποτε αλλο.

 

Ακριβώς τα ίδια και για μένα που γέννησα στο Αλεξάνδρα.Μόνο τα πράγματα του μωρού πήρα σεντονακιά για το πυρέξ, πετσέτα και ρούχα.Όλα τα υπολοιπα τα παρείχε το νοσοκομείο ακόμα και θήλαστρο και αποστηρωτή.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξέρω ότι δεν δίνουν τίποτα στα δημόσια νοσοκομεία. Γέννησα στην Αλεξανδρούπολη και τώρα θα γεννήσω Σέρρες. Είχα πάρει μαζί μου ρούχα για το μωρό, πάμπερς και την κρέμα που ήθελα, σερβιέτες για μένα και ένα μπιμπερό για το μωρό αλλά δεν το χρησιμοποίησα γιατί θήλασα κανονικά.

Εκαί είχαν μπιμπερό και θήλαστρο, μπορείς να τα δοκιμάσεις αλλά τα εμπιστεύεσε στην αποστείρωση?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εμαθα και εγω για το νοσοκομειο Σερρων τιποτα δε σου παρεχουν παρα μονο το πρωτο παμπερς μετα την γεννα (οχι για το μωρο!!!!!!Για την μαμα!!!!!!)Και καλυτερα βρε κοριτσια γιατι ποιος ξερει ποσο χιλιοχρησιμοποιημενα ειναι....Δε πιστευω να νομιζουμε οτι θα μας τα παρειχαν ολοκαινουργια :roll::roll::roll:

Καλη γεννα να εχουμε και καλη υγεια σε μας και στα μωρα μας και τα υπολοιπα ας μη τα σκεφτομαστε....Ουτως η αλλως ειναι αγορες που πρεπει να γινουν!!!!!!!!!

Καλως μας ηρθες apo+mpempa, με το καλο σου ευχομαι....

Link to comment
Share on other sites

Κ ΕΓΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, Κ ΣΚΟΠΕΥΩ

ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ! ΑΠΟ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΡΕΞ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΛΙΝΕΞ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΧΑΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ 2-3 ΤΣΑΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ! (Κ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΘΑΡΑ)!!

:roll:

ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ, ΤΟ ΚΑΘΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

δηλαδη περνουμε τα παντα μαζι μας????

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στο ελενας παρεχουν τα παντα και ειναι πολυ καθαρα....Στον 5ο σου δινουν και πετσετες αποστειρωμενες σε πλαστικα σακουλακια η καθε μια ξεχωριστα και οι καθαριστριες καθε μερα 2-3 φορες καθαριζουν το δωματιο...στον 5ο ,και για εκει ξερω μονο, ειναι ολα καινουρια και καθαρα..το μωρο το ντυνουν με δικα τους ρουχαλακια...εγω δεν χρησιμοποιησα τιποτα απο αυτα πουειχα παρει...μονο τα νυχτικακια μου και τα ρουχα εξοδου...μεχρι και κουτα παμπερς μας εδωσαν για το σπιτι και σερβιετες για εμενα...το καλυτερο για τα αλλα δημοσια ειναι να παρετε τηλ και να ρωτησετε...Παντως δεν σημαινει οτι επειδη ειναι δημοσιο ειναι απαραιτητα και βρωμικα..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το πιστευω αυτο μαλιστα ειμαι της γνωμης οτι στα δημοσια ειναι οι καλυτεροι γιατροι οχι ολοι καποιοι!ασε που αν κατι παει στραβα σε ιδιωτικο σε στελνουν σε δημοσιο!!νομιζω πως οι κλινικες ειναι ξενοδοχεια και τπτ παραπανω!!εγω σε δημοσιο θα γεννησω και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.ομως οσον αφορα τα νοσοκομεια του ικα και τα ιατρεια μακρυαααααααααα!βρομικα και λαθος αποτελεσματα σε εξετασεις!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ...ΣΤΟ "ΑΤΤΙΚΟΝ" ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΤΙ ΠΑΡΕΧΟΥΝ...?ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΙ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ....

 

Εγω θα φτιαξω τη βαλιτσα μου με βαση αυτά που εβαλα και πριν δυο χρόνια. Για μενα πυτζαμες πετσετες εσωρουχα σερβιετες καλλυντικα. Για το μωρό μολις το γεννησα του φορεσαν κατι δικά τους , αλλα από την επόμενη μέρα ειχα παρει δικά μου (υπηρχε ελλειψη σε μωρουδιακα τοτε). Κουβερτούλες δωσαν αυτοί. Πανες και αφρόλουτρα μωρού ειναι δικά τους

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα φτιαξω τη βαλιτσα μου με βαση αυτά που εβαλα και πριν δυο χρόνια. Για μενα πυτζαμες πετσετες εσωρουχα σερβιετες καλλυντικα. Για το μωρό μολις το γεννησα του φορεσαν κατι δικά τους , αλλα από την επόμενη μέρα ειχα παρει δικά μου (υπηρχε ελλειψη σε μωρουδιακα τοτε). Κουβερτούλες δωσαν αυτοί. Πανες και αφρόλουτρα μωρού ειναι δικά τους

ποπο.... τοσο καλα.ειναι καλης ποιοτητας?εγω γενναω σε 35 ημερες περιπου

zVsVp2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερει καμια κοπελα τι θα χρειαστω για το Αττικο?

 

Στο αττικο κοπελα μου γεννησα πριν 3 χρονια. Αν δεν εχει αλλάξει κατι θα χρειαστεις οποσδηποτε ζιπουνακια, φορμακια, πετσετουλες για το πλυσημο του μωρου σου. Πηρα μαζι μου πανακια για τις γουλιτσες και πανα για να το κραταω. Για μενα μπιζαμες,μια ρομπα,παντοφλες,καλλυντικα,οδοντοπαστα και οδοντοβουρτσα, εσωρουχα εννοειτε. Αυτα είναι τα βασικα αλλά εγω εβαλα μια φωτογραφικη μηχανη, ενα βιβλιο που θα συνεχιζα τις εντυπωσεις μου απο την εγκυμοσυνη στην γεννα και τις πρωτες ωρες του μωρου και ενα βιβλιο. Τωρα να κατι εχει αλαξει ας με διορθωσουν τα κοριτσια. Παντως ήταν πεντακαθαρα αλλά παντως εγω ΄χρησιμοποιησα την δικια μου πετσετα προσωπου και μπανιου. Σερβιετες, πανες, αφρολουτρα μωρου, και κρεμα συγκαματος τα παρεχουν εκει. Μη ξεχασω οτι τουλαχιστον τοτε που γεννησα δεν επιτρεποντουσαν τα γλυκα και τα λουλουδια. Τα κρατουν στην ρεσεψιον και τα εδιναν στο συζυγο οταν εφευγε, γιαυτο καλο είναι να ενημερωσεις τους συγγενεις σου. Ρωτα το παντως για να το επιβεβαιωσεις. Με το καλο και με εναν πονο.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ποπο.... τοσο καλα.ειναι καλης ποιοτητας?εγω γενναω σε 35 ημερες περιπου

Εγώ γέννησα στο Αττικό τον Μάρτη που μας πέρασε και πήρα πάνω κάτω ότι και η foulina, με τη μόνη διαφορά ότι είχα πάρει και πάνες μαζί μου (καλού κακού) και τελικά τις χρησιμοποίησα (δεν ζήτησα καθόλου απ' το νοσοκομείο). Επίσης, είχα πάρει σερβιέτες (για αυξημένη ροή) για μένα, γιατί αυτές που δινουν είναι τεράστιες και καθόλου πρακτικές. Πάντως αν ρωτήσεις τις μαίες στην υποδοχή της κλινικής σου λένε αναλυτικά τι θα χρειαστείς. Εμάς στα μαθήματα μας είχαν δώσει ένα χαρτί με τα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Στο αττικο κοπελα μου γεννησα πριν 3 χρονια. Αν δεν εχει αλλάξει κατι θα χρειαστεις οποσδηποτε ζιπουνακια, φορμακια, πετσετουλες για το πλυσημο του μωρου σου. Πηρα μαζι μου πανακια για τις γουλιτσες και πανα για να το κραταω. Για μενα μπιζαμες,μια ρομπα,παντοφλες,καλλυντικα,οδοντοπαστα και οδοντοβουρτσα, εσωρουχα εννοειτε. Αυτα είναι τα βασικα αλλά εγω εβαλα μια φωτογραφικη μηχανη, ενα βιβλιο που θα συνεχιζα τις εντυπωσεις μου απο την εγκυμοσυνη στην γεννα και τις πρωτες ωρες του μωρου και ενα βιβλιο. Τωρα να κατι εχει αλαξει ας με διορθωσουν τα κοριτσια. Παντως ήταν πεντακαθαρα αλλά παντως εγω ΄χρησιμοποιησα την δικια μου πετσετα προσωπου και μπανιου. Σερβιετες, πανες, αφρολουτρα μωρου, και κρεμα συγκαματος τα παρεχουν εκει. Μη ξεχασω οτι τουλαχιστον τοτε που γεννησα δεν επιτρεποντουσαν τα γλυκα και τα λουλουδια. Τα κρατουν στην ρεσεψιον και τα εδιναν στο συζυγο οταν εφευγε, γιαυτο καλο είναι να ενημερωσεις τους συγγενεις σου. Ρωτα το παντως για να το επιβεβαιωσεις. Με το καλο και με εναν πονο.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

zVsVp2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ γέννησα στο Αττικό τον Μάρτη που μας πέρασε και πήρα πάνω κάτω ότι και η foulina, με τη μόνη διαφορά ότι είχα πάρει και πάνες μαζί μου (καλού κακού) και τελικά τις χρησιμοποίησα (δεν ζήτησα καθόλου απ' το νοσοκομείο). Επίσης, είχα πάρει σερβιέτες (για αυξημένη ροή) για μένα, γιατί αυτές που δινουν είναι τεράστιες και καθόλου πρακτικές. Πάντως αν ρωτήσεις τις μαίες στην υποδοχή της κλινικής σου λένε αναλυτικά τι θα χρειαστείς. Εμάς στα μαθήματα μας είχαν δώσει ένα χαρτί με τα απαραίτητα.

 

 

Σοναρ είχες κάνει στο ΑΤΤΙΚΟ μαθήματα ανώδυνου τοκετού??? Πως τα κανόνισες?? Θα γεννήσω και εγώ εκεί αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου για το αν γίνονται μαθήματα. σκεφτόμουν πως θα μου το έλεγε αν ήταν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ταμείο που έχεις. Εγώ είχα ΙΚΑ, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν εντελώς συμβολικό. Με του δημοσίου νομίζω δεν πληρώνεις τίποτα.

Εμάς μας κάναν 3 μαθήματα, τα 2 πρώτα ήταν διπλά για να μην πηγαινοερχόμαστε.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γέννησα στο Αττικό το Δεκέμβρη του 2009.

Σχετικά με τα μαθήματα,μπορείς να ρωτήσεις την προισταμένη,αλλά γενικά γίνονται κάθε Τετάρτη 12-2 σε μια αίθουσα στα εξωτερικά ιατρεία.

Όταν πήγα να γεννήσω πήρα μαζί μου:

για μένα

πυτζάμες

πετσέτες

εσώρουχα μιας χρήσης

σουτιέν-επιθέματα στήθους

σερβιέτες αυξημένης ροής (αλλά βολεύτηκα και τις τεράστιες που σου δίνουν)

καλλυντικά-αφρόλουτρα κλπ κλπ

Επειδή τελικά έκανα καισαρική,δεν κατάφερα να φορέσω ούτε μια πυτζάμα από τις 4 (!) που είχα πάρει,μόνο με ένα φανελάκι και μια ρόμπα ήμουν άνετα.

 

για το μωρό

πάμπερς-μωρομάντηλα

σεντονάκια και κουβέρτα για το πυρέξ

πετσέτες

ρουχαλάκια (εσώρουχα κ φορμάκια,καλτσούλες κλπ κλπ)

 

Το νοσοκομείο είχε πάμπερς και κρέμα για το σύγκαμα αλλά όχι όλες τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...