Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ


NEWKITTY

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟΤΟ ΙΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΙΩΝΑ...ΕΙΝΑΙ 2750 (ΑΠΟ 3080) ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗ ΒΡΕΦΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ....!

ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΠΝΟΙΑΣ (ΑΙΦΝΙΣ=ΔΙΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ (ΕΩΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ)...

ΤΙ ΛΕΤΕ...? ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, να σας ζήσει ο μικρός.Αν δεν ύπαρχει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας δεν νομίζω ότι χρειάζεται το μηχάνημα. Και η δικιά μου όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο ήταν 2500 και κανένας δεν μου είπε να το πάρω.Αλήθεια εσένα ο παιδιατρό σου στο είπε? για πιο λόγο? Ετσι προληπτικά?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μωρα που εχουν τετοιο προβλημα, χθες μιλουσα με μια μητερα που γεννησε προωρο και επι ενα χρονο κοιμοντουσαν με βαρδιες επειδη το μωρο σταματουσε να αναπνεει. Σιγουρα δεν συμβαινει παρα σπανια αλλα το συνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανατου πρεπει να το προσεχουμε. Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο αυτο που σου πε ο γιατρος και αν εχει σχεση με ενδεχομενη προσπαθεια του να προμοταρει καποιο προιον.

Τι ακνει δλδ αυτη η συσκευη, χτυπαει συναγερμος αν σταματησει να αναπνεει?

 

Παντως ολες οι νεες μαμαδες εχουμε αυτο το αγχος τον πρωτο καιρο. δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχησεις απλα να προσεχεις οπως ολες μας. Προσεχουμε πως το βαζουμε να κοιμαται, οχι μπρουμυτα, προσεχουμε να μην καπνιζει κανεις μεσα στο σπιτι. Επισης το cosleeping βοηθα το μωρο να συντονιζει την αναπνοη του με αυτη της μητερας και η μητερα μπορει να αντιληφθει αν κατι δεν παει καλα γρηγορα.

 

Και μιας και το εθιξες θα γραψω εδω δυο συμβουλες που μου εδωσε αυτη η γνωστη μου χθες σε περιπτωση που σταματα ενα μωρο να αναπνεει.

 

Πρωτα το γυριζουμε αναποδα και το κραταμε απο τα ποδια ενω το χτυπαμε στην πλατη (οτι καταλαβατε καταλαβα)

 

Και το αλλο ειναι το βαζεις μπρουμυτα στα γονατα σου και χτυπας τις πατουσες δυνατα (σα φαλαγγα) για να πονεσει το μωρο και να κλαψει ανοιγοντας την αναπνευστικη οδο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ...ΩΣΤΟΣΟ (ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΝΑ WEBSITES) ΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥΣ (90 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 150+) ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ...ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΤΑ ΛΗΤΩ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντως αυτό που μου είπε η δική μου παιδίατρος για τον αιφνίδιο θάνατο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα! Δεν υπάρχει καμμιά προειδοποίηση! Τηρείς απλά αυτά που λένε για να τον προλάβεις και εύχεσαι να μην τύχει σ'εσένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αυτό που μου είπε η δική μου παιδίατρος για τον αιφνίδιο θάνατο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα! Δεν υπάρχει καμμιά προειδοποίηση! Τηρείς απλά αυτά που λένε για να τον προλάβεις και εύχεσαι να μην τύχει σ'εσένα!

Και η δική μου ειναι αυτης της άποψης.

Νομιζω οτι οι συσκευες δεν βοηθουν.Ασε που δεν ξερεις πότε θα μπλοκάρει κανενα μηχανημα και θα πάς εσυ από εγκεφαλικό ενω το μωρακι σου θα κοιμαται ήσυχο!;)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στο club.

Και εμένα μου είπε τι πρέπει να κάνω και μέχρι εκεί.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Πάντως αυτό που μου είπε η δική μου παιδίατρος για τον αιφνίδιο θάνατο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα! Δεν υπάρχει καμμιά προειδοποίηση! Τηρείς απλά αυτά που λένε για να τον προλάβεις και εύχεσαι να μην τύχει σ'εσένα!

Δεν θα θέλατε, όμως, αν είχατε έστω και μία πιθανότητα να κάνατε κάτι, να υπήρχε ο τρόπος να σας ειδοποιούσε η συσκευή?

Με εκτίμηση,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...