Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

αντε να σας ζαλισω κ εγω... εχω 2 γιους

ειμαστε ανεργοι κ οι 2

καρτα ανεργιας εχουμε εγω 2 χρονια κ ο αντρας μου 1.

η φορολογικη δηλωση η περσινη ηταν μηδενικη...κ του 11 ειναι γυρω στις 3000?

εχω δικαιωμα συμμετοχης? αυτα τα ερμα τα μορια πως τα υπολογιζω?

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες από το θέμα:

Όταν λες μηδενική δήλωση εννοείς μηδενικό εισόδημα ή μηδενικό εκκαθαριστικό????

 

Ο Τύπος έχει γραφτεί καμιά δεκαριά φορές παραπάνω :

 

[(Α/Ε)Χ100] / 12,

όπου Α= 24.000? προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο

 

άρα για σας Α = 24.000 + 2.000 (2 παιδάκια)= 26.000

 

Ε = το οικογενειακό εισόδημα

 

επίσης +10 μόρια για άνεργη μαμά και επιπλέον + 10 μόρια για μακροχρόνια άνεργο σύζυγο

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια σας εχω μια ερωτηση.

εχουμε διπλα στη δουλεια εναν σταθμο παρα πολυ ωραιο κλπ κλπ. που με βολευει ακριβως το ωραριο να την πηγαινω και να τη παιρνω το απογευμα γιατι με τα ωραρια γενικα εχουμε θεμα.σκεφτομουν λοιπον να κανω εκει αιτηση παρα στον αλλο που ειναι ναι μεν στη πεθερα μου απεναντι αλλα η περιοχη επικινδυνη ( ακριβως απεξω δρομος ταχ. κυκλοφοριας και η αυλη του σχεδον ανυπαρκτη απο εγκαταστασεις). ο "ωραιος" σταθμος λοιπον εχει αναρτησει ενα χαρτι που λεει πως εχει κανει αιτηση για το προγραμμα και θα ενημερωθουμε αν θα μπει. θελω πολυ να παω να κανω εκει χαρτια αφου οι αιτησεις εχουν ξεκινησει. αλλα σε περιπτωση που τελικα δε μπει στο προγραμμα εγω θα εχω χασει την ευκαιρια να κανω στον αλλο σταθμο που δεν θα ειναι στο προγραμμα αφου δε μπορουμε να κανουμε σε 2 δημοτικους σταθμους κι εγω θα εχω κανει σε αυτον? εχω μπερδευτει....τα φωτα σας!:D:D:D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

δε μπορεις να κανεις αιτηση για 2 δημοτικους σταθμους? τουλαχιστον στην ηλιουπολη, μπορουσα

 

το χαρτι που μας εδωσαν που αναφερει τα δικαιολογητικα το γραφει με εντονα γραμματα οτι σε περιπτωση αιτησης σε παραπανω απο 2 σταθμους θα απορριπτονται αυτοματα και οι 2. τωρα τι να σου πω μηπως εχει να κανει και με τη περιοχη? πολυ θα θελα να γνωριζω.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 2 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... Γιατι αλλιως νομιζω πως μπορεις να κανεις οτι θες. αλλα λεω για τη περιπτωση που ο σταθμος που θελω τελικα δε μπει και εγω εχω κανει αιτηση σε αυτον και σε εναν εκτος προγραμματος. τοτε δε θα εχω 2πλοαιτηση αμα δε μπει ο πρωτος?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοω μηδενικη δηλωση με κενο το σημειο που θα επρεπε να αναγραφεται το ποσο για το προηγουμενο ετος μιας κ δεν δουλευαμε κ οι 2

αλλα περα απο αυτο

ηθελα να πω πωσ το βιβλιαριο μας δεν ειναι του ικα αλλα της προνοιας...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας εχω μια ερωτηση.

εχουμε διπλα στη δουλεια εναν σταθμο παρα πολυ ωραιο κλπ κλπ. που με βολευει ακριβως το ωραριο να την πηγαινω και να τη παιρνω το απογευμα γιατι με τα ωραρια γενικα εχουμε θεμα.σκεφτομουν λοιπον να κανω εκει αιτηση παρα στον αλλο που ειναι ναι μεν στη πεθερα μου απεναντι αλλα η περιοχη επικινδυνη ( ακριβως απεξω δρομος ταχ. κυκλοφοριας και η αυλη του σχεδον ανυπαρκτη απο εγκαταστασεις). ο "ωραιος" σταθμος λοιπον εχει αναρτησει ενα χαρτι που λεει πως εχει κανει αιτηση για το προγραμμα και θα ενημερωθουμε αν θα μπει. θελω πολυ να παω να κανω εκει χαρτια αφου οι αιτησεις εχουν ξεκινησει. αλλα σε περιπτωση που τελικα δε μπει στο προγραμμα εγω θα εχω χασει την ευκαιρια να κανω στον αλλο σταθμο που δεν θα ειναι στο προγραμμα αφου δε μπορουμε να κανουμε σε 2 δημοτικους σταθμους κι εγω θα εχω κανει σε αυτον? εχω μπερδευτει....τα φωτα σας!:D:D:D

 

Να σου πώ τι μου είπαν εμένα που πήγα εχθές και έκανα την αίτηση για δημοτικό παιδικό σταθμό :

 

Σας ενημερώνουμε ότι ο δήμος ευόσμου θα αρχίσει και το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ και μπορείτε να κένετε και εκεί αίτηση όταν βγούν.

 

Και την ρωτάω και εγώ: γίνεται να κάνω αίτηση στον δήμο και στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ?

 

Και η απάντηση ήταν : ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα

aPUip3.pngJF0dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ τι μου είπαν εμένα που πήγα εχθές και έκανα την αίτηση για δημοτικό παιδικό σταθμό :

 

Σας ενημερώνουμε ότι ο δήμος ευόσμου θα αρχίσει και το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ και μπορείτε να κένετε και εκεί αίτηση όταν βγούν.

 

Και την ρωτάω και εγώ: γίνεται να κάνω αίτηση στον δήμο και στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ?

 

Και η απάντηση ήταν : ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Επίσης ξέχασα να πώ ότι ο δήμος μας φέτος έχει 9 παιδικούς. Εγώ φυσικά δήλωσα 1 αφού είναι απέναντι απο το σπίτι μου, και μου είπαν μόνο έναν θα δηλώσετε? δεν θέλετε να δηλώσετε και άλλους?

aPUip3.pngJF0dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης ξέχασα να πώ ότι ο δήμος μας φέτος έχει 9 παιδικούς. Εγώ φυσικά δήλωσα 1 αφού είναι απέναντι απο το σπίτι μου, και μου είπαν μόνο έναν θα δηλώσετε? δεν θέλετε να δηλώσετε και άλλους?

 

τι να πω...εμας εδω οταν πηγα να παρω την αιτηση για τον παιδικο του δημου, μας εδωσαν χαρτακι που ελεγε οτι αν κανεις 2 αιτησεις απορριπτονται αυτοματα και οι 2 χωρις δικαιωαεπανεξετασης. το εχω μπροστα μου. (μιλαω για δημοτικους παιδικους που δεν εχουν καμια σχεση με εεταα.)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Εμάς δεν μας δέχονται στον δημοτικό παιδικό σταθμό, γιατί την 1 Σεπτεμβρίου δεν θα είναι ακόμη ο μικρός δυόμιση ετών, αλλά θα γίνει τον Νοέμβριο. Και μου είπαν να μην κάνω τζάμπα αίτηση γιατί θα μου την απορίψουν κατευθείαν. Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν για δύο μήνες να χάσει ολόκληρη την χρονιά?

Link to comment
Share on other sites

Και στον δικό μας παιδικό σταθμό παίρνουν από δυόμιση και πάνω.

Μπορείς να κάνεις αίτηση μια χαρά και να σου πάρουν το παιδί αργότερα.

Έτσι και αλλιώς παίρνουν παιδάκια και αργότερα από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Μια φίλης το παιδάκι της το πήρανε Ιανουάριο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η θέση υπήρχε.

Τους πήραν τηλ Σεπτέμβριο. Τους είπαν ότι μπήκαν στο σταθμό

αλλά θα τους πάρουν αργότερα.. Στο περίμενε ήταν και τελικά τους πήραν Ιανουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Δήμο μου η ανακοίνωση λέει "Αν κάποια μητέρα βρει δουλειά κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα επανεξεταστεί η αίτησή της και εφόσον υπάρχει θέση το παιδί θα γίνει δεκτό"

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Εμάς δεν μας δέχονται στον δημοτικό παιδικό σταθμό, γιατί την 1 Σεπτεμβρίου δεν θα είναι ακόμη ο μικρός δυόμιση ετών, αλλά θα γίνει τον Νοέμβριο. Και μου είπαν να μην κάνω τζάμπα αίτηση γιατί θα μου την απορίψουν κατευθείαν. Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν για δύο μήνες να χάσει ολόκληρη την χρονιά?

Ω, ναι... Λυπάμαι που το λέω αλλά στο να απορρίπτουν παιδάκια είναι μανούλες... Το ίδιο έπαθα και εγώ πέρυσι με τη μεγάλη μου για 1 μήνα. Θεωρητικά τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία ανήκουν στο βρεφικό/ μεταβρεφικό τμήμα και όχι στο παιδικό. Άσε, που σε αρκετούς παιδικούς σταθμούς δημόσιους προϋπόθεση έχουν να έχει κόψει το παιδάκι την πάνα. φέτος να σκεφτείς θα χωρίσω τα καμάρια μου γιατί στη δουλειά δεν θα μου πάρουν το μικρό που γίνεται 2 το Δεκέμβρη... Καλημέρα, δεν είπα!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

με αυτά που διαβάζω έχω ζαλιστεί.

δηλαδή η δικιά μου που θα είναι 2 χρόνων παρά 1 μήνα τον Σεπτέμβριο κ αν δεν έχει κόψει την πάνα δεν θα την πάρουν;

κ γιατί δεν το έλεγαν ή δεν το είχαν γραμμένο κάπου εμφανώς, να το γνωρίζουμε εκ των προτέρων;

θα γίνει της πόπης, έτσι κ μου πούν τέτοια ........

αυτό λέγεται αυθαιρεσία κ δεν μπορείς να αλλάζεις τα δεδομένα, ενώ εγώ καλόπιστα πήγα κ έκανα την αίτησή μου για το παιδί με τα δεδομένα που βρίσκονταν στη διάθεσή μου.

Link to comment
Share on other sites

όσα παιδάκια δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν (συνήθως μικρότερα των 2 1/2 ετών) εγγράφονται σε βρεφονηπιακό σταθμό. Οι παιδικοί σταθμοί απευθύνονται σε παιδιά μεγαλύτερα των 2 1/2.

Link to comment
Share on other sites

ο.κ. τώρα το κατάλαβα.

αν έχει βγάλει την πάνα θα πάει στο μεγαλύτερο τμήμα, το παιδικό, αλλιώς στο βρεφικό.

η διευθύντρια όταν έκανα την αίτηση, χωρίς να με ρωτήσει μου είπε ότι θα πάει στο βρεφικό, αν την πάρουν.

δεν έπρεπε να με ενημερώσει, ότι αν έχει βγάλει την πάνα, θα πάει παιδικό;

κ το θέμα μου επίσης είναι το εξής:

άντε κι η μικρή μαθαίνει να λέει τσις κ κακά. πρέπει κάποιος να την πάει, να την σκουπίσει. το κάνουν αυτό; ή δεν είναι αυτονόητο;

γιατί, αν δεν τα βοηθούν, κουκουρούκου, τζάμπα κόπος... να το αφήσω για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου λύσετε μία απορία; Γιατί επιτρέπουν τη συμμετοχή στο πρόγραμμα του εεταα στους δημόσιους-δημοτικούς σταθμούς??? οι σταθμοί των Δήμων έχουν τόσο περιορισμένες θέσεις που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ούτε καν τους δημότες τους! Πουλάνε οι δήμοι τις θέσεις που δικαιούνται οι δημότες τους προκειμένου να εισπράτουν εκτός από τα δημοτικά τέλη και από το ΕΣΠΑ???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...