Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!


Recommended Posts

Διάβασα πρόσφατα ένα καινούργιο βιβλίο, που μάλιστα έχει τιμηθεί και με κάποιο λογοτεχνικό βραβείο, το οποίο χρειάζεται ανοιχτή καρδιά για να το διαβάσεις και να το νιώσεις...

Λέγεται:

"το τετράφυλλο τριφύλλι" της Άννας Φρέντζου

εκδόσεις ΑΝΝΑΜΑ, τηλ. 210 8073 280

Μιλάει για 4 αγγέλους που ήρθαν με αποστολή ΑΓΑΠΗΣ στη Γη.

Μιλάει για την αγάπη του εαυτού, το άνοιγμα της συνείδησης, τη διευρυμένη αντίληψη, την αποδοχή των ευθυνών και την Αγάπη σε Δράση...

Όποιον αγγίζουν αυτά που αναφέρω ας το αναζητήσει.

Όπως λέει και η συγγραφέας απευθύνεται σε λιγους ΜΕΓΑΛΟΥΣ μικρούς και σε πολλούς ΜΙΚΡΟΥΣ μεγάλους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πίτερ Παν και Γουέντι

 

Συγγραφέας: Μπάρι, Τζέημς

Κατηγορία: Παιδική λογοτεχνία

Εκδότης: ΠΑΤΑΚΗΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2006

Εικονογράφος: Ingpen, Robert

Αριθμός σελίδων: 216

 

ΚΡΙΤΙΚΗ

 

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από τη γέννηση του Πίτερ Παν, το The Great Ormond Street Hospital για παιδιά, στο οποίο έχει παραχωρήσει ο Τζέιμς Μπάρι (1860-1937) τα δικαιώματα του έργου του, κυκλοφόρησε μια θαυμάσια έκδοση του μυθιστορήματος, εικονογραφημένη από τον Ρόμπερτ Ινγκπεν, βραβευμένο με το βραβείο Αντερσεν εικονογράφησης (1986). H έκδοση αυτή κυκλοφορεί ταυτόχρονα σε πολλές χώρες και στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Πατάκη, σε μετάφραση της Ρεγγίνας Χατχούτ.

 

H σκιά του ήρωα

 

H πρώτη επαφή μου με τον Πίτερ Παν είχε γίνει μέσα από μια διασκευή του βιβλίου, καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν. Τον είχα πάρει τότε στα παιδιά μου μαζί με άλλα κλασικά έργα, τον Πινόκιο και την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων, και είχα διαβάσει κάτι που στεκόταν μόνο στα κεντρικά σημεία του μύθου και από το οποίο είχε αφαιρεθεί όλο το άρωμα της εποχής με το οποίο ο συγγραφέας είχε ποτίσει το έργο του. Με ενδιαφέρον λοιπόν διάβασα το πλήρες έργο και έμεινα κατάπληκτη από την απόσταση μεταξύ διασκευής και πρωτοτύπου. Στη διασκευή, το μόνο που έμενε ήταν ένας ήρωας με το όνομα Πίτερ Παν, ένα αγόρι με υπερφυσικές ιδιότητες, που διαφέντευε με πυγμή τους συντρόφους του στο νησί Ποτέ Ποτέ, ένας γενναίος που πολεμούσε με τον άγριο πειρατή Τζέιμς Χουκ και που έκανε παρέα με νεράιδες. Απουσίαζαν ο συγγραφέας και οι ιδέες του και έμενε μόνο η σκιά του ήρωα, η σκιά που είχε χάσει και έψαχνε να βρει στην αρχή της ιστορίας.

Ο Πίτερ Παν είναι ένα μυθιστόρημα που μιλάει κυρίως για την παιδική ηλικία. Για την αγάπη της περιπέτειας, για τον εγωισμό - ο Πίτερ θέλει να είναι αρχηγός και τίποτα δεν τον σταματάει αν του έχει μπει κάποια ιδέα -, για τη σκληρότητα και την άκαρδη συμπεριφορά των παιδιών που δεν παίρνουν υπόψη τούς άλλους, για τον ευμετάβλητο χαρακτήρα τους, που κάνουν, υπόσχονται, λένε, ξελένε και τελικά ξεχνούν, για τον μικρομεγαλισμό τους, γιατί ο Πίτερ Παν, ενώ δεν θέλει να μεγαλώσει, φέρεται και δρα σαν μεγάλος (εύστοχα οι άγγλοι μελετητές τον ονόμασαν «boyish man», μικρό αντράκι που επιζητεί την τρυφερότητα, αλλά δεν θέλει να το ομολογήσει).

Παράλληλα, στα πρόσωπα της Γουέντι, της μητέρας της και της νεράιδας Τίνκερ Μπελ ανακαλύπτουμε συμπυκνωμένη την άποψη για τις γυναίκες που είχε ο συγγραφέας, και η κοινωνία του. Αυστηρές μητέρες ταγμένες στην υπηρεσία των παιδιών τους (μπάνιο, πλύσιμο χεριών, τάξη, καθαρά, μανταρισμένα ρούχα, μεσημεριανή σιέστα μετά το γεύμα, συγκεκριμένη ώρα βραδινού ύπνου κτλ.), αρχόντισσες του σπιτιού που κρατούν τους καθημερινούς λογαριασμούς με επιμέλεια και σοβαρότητα, κυρίες που φροντίζουν να στέκονται στο ύψος της κοινωνικής τάξης τους αναθέτοντας τη λάντζα των παιδιών σε νταντάδες με λευκή ποδιά και μπονέ, αλλά και θηλυκά που ζηλεύουν το ένα το άλλο (π.χ. η Τίνκερ Μπελ θα προτιμούσε να έβλεπε τη Γουέντι νεκρή παρά να την έχει αντικαταστήσει δίπλα στον Πίτερ).

 

Σε ιδιωτικό οικοτροφείο

 

Τέλος διαβάζουμε τι πίστευαν για την εκπαίδευση των παιδιών την εποχή που ο Μπάρι έγραψε το βιβλίο του. Τα παιδιά έπρεπε να είναι καθωσπρέπει, με καλή ανατροφή, αίσθημα δικαίου και, ει δυνατόν, να έχουν φοιτήσει σε ιδιωτικό οικοτροφείο. Μας το δηλώνει άλλωστε και ο Κάπτεν Χουκ, ο οποίος προτού γίνει το φόβητρο των θαλασσών ήταν κάπου οικότροφος και διατηρούσε ακόμη την καλή ανατροφή του και τις λεπτές συνήθειες του τζέντλεμαν που είχε αποκτήσει εκεί. Ετσι, όχι μόνο ντράπηκε φοβερά όταν η Γουέντι στύλωσε τα μάτια της στη βρόμικη τραχηλιά του, αλλά και στην τελική μονομαχία «μόνο ένα πράγμα λαχταρούσε: προτού αφήσει την τελευταία του πνοή, ήθελε να δει τον Πίτερ να δείχνει την κακή του ανατροφή». Κι έτσι έγινε: «Ο Πίτερ τον κλότσησε αντί να τον χτυπήσει με το μαχαίρι. Επιτέλους ο Χουκ πέτυχε αυτό που λαχταρούσε. Κακή ανατροφή, φώναξε κοροϊδευτικά και πήγε ικανοποιημένος στον κροκόδειλό του...»

Ο Πίτερ Παν είναι ένα μυθιστόρημα εποχής που σίγουρα θα ξαφνιάσει τους αναγνώστες, γιατί πολλές από τις σκέψεις και τις απόψεις που εκφράζει ο συγγραφέας του φαίνονται ξένες σήμερα. Και μάλιστα σηκώνουν πολλή συζήτηση, όχι για να προσπαθήσουμε να τις καταρρίψουμε, αλλά για να δούμε, με ιστορική διάθεση, πώς σκέφτονταν τότε. Οσες όμως αναλύσεις και αν επιχειρήσουμε, πιστεύουμε ότι ο πολύ ασυνήθιστος κόσμος του Πίτερ και των φίλων του, μαγικός και πραγματικός ταυτόχρονα, εξακολουθεί να γοητεύει μικρούς και μεγάλους.

 

Μαρίζα Ντεκάστρο (παιδαγωγός)

ΤΟ ΒΗΜΑ, 17-10-2004

 

Σεχραζάτ

 

Συγγραφέας: Πούλος, Κώστας

Κατηγορία: Παιδική λογοτεχνία

Εκδότης: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2006

Εικονογράφος: Dowgialo, Wladimir

Αριθμός σελίδων: 28

 

Μια φορά κι έναν καιρό, πέρα στη μακρινή ανατολή, ζούσε καθισμένος πάνω στο θρόνο του ή ξαπλωμένος στο κρεβάτι του ένας κακόψυχος σουλτάνος. Το όνομά του ακουγόταν σαν βρυχηθμός λιονταριού: Σαχριάρ!

Κανέναν δεν αγαπούσε, ούτε άνθρωπο ούτε ζώο ούτε φυτό. Μισούσε όλα τα πουλιά, εκτός από αυτά που δεν μπορούσαν να πετάξουν. Από όλα τα φτερωτά του άρεσαν μόνον οι κότες, κυρίως όταν ήταν ψητές...

 

Αδελφοί Γκριμ Έξι αγαπημένα παραμύθια

 

Συγγραφέας: Γκριμ, Αδελφοί

Κατηγορία: Παιδική λογοτεχνία

Εκδότης: ΑΓΚΥΡΑ

Ημερ/νία έκδοσης: 2006

Μεταφραστής: Χούνος, Νέστορας

Εικονογράφος: Πέτκοβα, Νόνκα

Αριθμός σελίδων: 64

 

Έξι από τα ωραιότερα παραμύθια των αδελφών Γκριμ, που συγκαταλέγονται στους μεγαλύτερους συγγραφείς του κόσμου, σε μια ιδιαιτέρως φροντισμένη έκδοση. Το βιβλίο συνοδεύεται από CD, με την αφήγηση των παραμυθιών.

 

Παραμύθια από το τηλέφωνο

 

Συγγραφέας: Ροντάρι, Τζιάνι

Κατηγορία: Παιδική λογοτεχνία

Εκδότης: ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Ημερ/νία έκδοσης: 2003

Μεταφραστής: Παπασταύρου, Άννα

Εικονογράφος: Αλτάν, Φραντζέσκο

Αριθμός σελίδων: 163

 

Ο κύριος Μπιάνκι λείπει μακριά από το σπίτι του λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Τηλεφωνεί όμως κάθε βράδυ στη μικρή του κόρη, για να της διηγηθεί μια ιστοριούλα, ένα παραμυθάκι. Η ανεξάντλητη φαντασία και η εφευρετικότητα του Τζάνι Ροντάρι, του σπουδαίου παραμυθά από τη γειτονική Ιταλία, μας ταξιδεύουν σ' αυτή την όμορφη χώρα.

 

Η Τερατοπαραμυθού Σειρά Βατόμουρο από 7 ετών

 

Συγγραφέας: Γουίλσον, Ζακλίν

Κατηγορία: Παιδική λογοτεχνία

Εκδότης: ΨΥΧΟΓΙΟΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2003

Μεταφραστής: Τουρκολιά-Κυδωνιέως, Ρένια

Αριθμός σελίδων: 70

 

«Δευτέρα πρωί. Πρώτη ώρα στο σχολείο. Βαριέμαι, ποπό πώς βαριέμαι!»

 

Μα... ποιός είν' εκείνος που κλείνει το ματάκι πονηρά στη Ναταλία; Μέσα απ' το παραθυρόφυλλο, κρυμμένος πίσω απ' τη γλάστρα, κάποιος ή κάτι της γνέφει χαρούμενα. Επιτέλους! Κάτι ενδιαφέρον!

 

Τώρα να δείτε ιστορίες που θα 'χει να διηγηθεί η Ναταλία για τερατάκια, για άγνωστους πλανήτες, και άλλα, και άλλα, και άλλα...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Διάβασα πρόσφατα ένα καινούργιο βιβλίο, που μάλιστα έχει τιμηθεί και με κάποιο λογοτεχνικό βραβείο, το οποίο χρειάζεται ανοιχτή καρδιά για να το διαβάσεις και να το νιώσεις...

Λέγεται:

"το τετράφυλλο τριφύλλι" της Άννας Φρέντζου

εκδόσεις ΑΝΝΑΜΑ, τηλ. 210 8073 280

Μιλάει για 4 αγγέλους που ήρθαν με αποστολή ΑΓΑΠΗΣ στη Γη.

Μιλάει για την αγάπη του εαυτού, το άνοιγμα της συνείδησης, τη διευρυμένη αντίληψη, την αποδοχή των ευθυνών και την Αγάπη σε Δράση...

Όποιον αγγίζουν αυτά που αναφέρω ας το αναζητήσει.

Όπως λέει και η συγγραφέας απευθύνεται σε λιγους ΜΕΓΑΛΟΥΣ μικρούς και σε πολλούς ΜΙΚΡΟΥΣ μεγάλους...

Ροζα μπορω να το παρω για την κορη μου?ειναι 9 αλλα διαβαζει πολυ και προβληματιζεται επισης!θελω να πω ειναι ευχαριστο ή σε ψυχοπλακωνει?σε σελιδες ειναι μεγαλο?η κορη μου διαβαζει μεχρι 300 ως τωρα.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κουραστήκατε να μαλώνετε με τα παιδιά σας;

Σοφία από γονείς που ήταν παρόντες όταν μεγάλωναν τα παιδιά τους

 

Συγγραφέας: Curran, Dolores

Κατηγορία: Γυναικεία θέματα Εκπαίδευση

Εκδότης: ΩΡΙΩΝ - ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΚΑΛ.

Ημερ/νία έκδοσης: 2003

Μεταφραστής: Καραμανιάν, Αρετή

Αριθμός σελίδων: 160

Τιμή εκδότη: 12.00€

 

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

 

Στα παιδιά αρέσει να τσακώνονται. Ακόμα και τα καλά παιδιά τσακώνονται με καλούς γονείς. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι ο τσακωμός είναι μέρος των χαρακτηριστικών της παιδικής ηλικίας.

Παρόλα αυτά, είναι γεγονός πως οι τσακωμοί με τα παιδιά μας συνήθως είναι εξουθενωτικοί, αντιπαραγωγικοί και αρκετές φορές μας προκαλούν κατάθλιψη.

Ακόμη κι αν γνωρίζουμε ν' αντιδράμε αυτόματα σε μια κατάσταση έντασης με τα παιδιά μας, και πάλι τα πράγματα δεν είναι εύκολα.

Κι όμως, υπάρχει διέξοδος.[...]

 

2620043040041690424GLZimw_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να προτεινω ενα βιβλο που διαβασα χτες στη μικρη μου και απευθυνεται σε παιδια 5-7 χρονων.Λεγεται "το χαρουμενο λιβαδι" της Φυλλιως Νικολουδη και μιλαει για το πως δεχομαστε την διαφορετικοτητα.Πολυ ωραιο βιβλιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εμένα μου άρεσε η πρόταση της Μαρίας Στυλλιανάκη να κάνουν οι γονείς το τοπ τεν ή νάιν ή έιτ, τέλος πάντων το τοπ των βιβλίων που τους άρεσαν. Μπορεί να είναι και για διαφορετικές ηλικίες νομίζω.

 

Επειδή όμως δεν ξέρω τα καινούρια βιβλία, καθότι ο δικός μου γιος είναι 11 μηνών, θα γράψω αυτά που είχα διαβάσει εγώ ως παιδί και μου άρεσαν πάρα μα πάρα πολύ.

 

1. Ο μικρός Νικόλας (έχει αναφερθεί πάλι εδώ), το τοπ των τοπ. Τα διαβάζω ακόμη και πολύ λυπάμαι γιατί η καινούρια έκδοση δεν είναι τόσο καλή. Oh-Mammy μη φοβάσαι, κι εγώ και η αδερφή μου που τα διαβάζαμε από μικρές δε γίναμε τσογλανάκια, ήμασταν ήσυχα κορίτσια :lol: . Επίσης, θυμάμαι το μπαμπά μου να τα διαβάζει και να σκάει στα γέλια και έβλεπα ότι γέλαγε σε σημεία που εγώ δε θεωρούσα αστεία. Π.χ. ο Γκοφρουά με τον πλούσιο μπαμπά έλεγε σε όλους ότι ο μπαμπάς του διαβάζει στις εφημερίδες κάτι σελίδες με πολύ μικρούς αριθμούς και βγάζει πολλά λεφτά και όλοι τον κορόιδευαν γιατί τον θεωρούσαν αρχιψεύταρο. Κι εγώ το ίδιο πίστευα. Μετά από πολλάαααααα χρόνια κατάλαβα τί εννοούσε ο ποιητής και τότε γέλασα ακόμη περισσότερο :lol::lol:

 

2. Ούγκο, Ούγκο και Ζοζεφίνα, Ζοζεφίνα, τρία βιβλία της Μαρίας Γκριπέ με τους ομώνυμους ήρωες. Μου άρεσαν πάρα πολύ, η Ζοζεφίνα είναι ένα συνεσταλμένο κορίτσι και ο Ούγκο ένας πραγματικός επαναστάτης που γρονθοκοπά το σύστημα, την τάξη, όλα τέλος πάντων και κανείς δε μπορεί να του πει τίποτα.

 

3. Παραμύθια απ'το τηλέφωνο του Τζιάννι Ροντάρι (επίσης αναφέρθηκε), μου τα διάβαζε η μαμά μου και μετά κι εγώ. Και τη Τούρτα στον Ουρανό του Τζιάννι Ροντάρι

 

4. Ο Μικές μες στη σουπιέρα της Άστριντ Λίντγκρεν, δε θυμάμαι γιατί αλλά μου άρεσε πολύ.

 

5. Όλα τα βιβλία του Όσκαρ Ουάιλντ για παιδιά. "Το φάντασμα του Κάντερβιλ", "Ο ευτυχισμένος πρίγκηπας", "Ο σκληρόκαρδος γίγαντας", όλα του και οι ιστορίες του μου άρεσαν και φυσικά διαβάζονται πολύ εύκολα και από μεγάλους.

 

6. Ελληνική Μυθολογία, τα βιβλία της Σοφίας Ζαραμπούκα αλλά και τα άλλα, εκείνα που είχαν μέσα πολύυυυυυυ κείμενο και μου την έσπαγαν. Επίσης, οι Μύθοι του Λαφοντέν.

 

7. Γράμματα των παιδιών στο Θεό, εκδόσεις Γλάρος, απλώς άπαιχτο. Παραθέτω μερικά

 

Dear God,

My Grandpa says you were around when he was a little boy. How far back do you go?

Love, Denis

 

Dear God,

If you watch in Church on Sunday I will show you my new shoes.

Barbara

 

Dear God,

Thank you for the baby brother but what I asked for was a puppy. I never asked for anything before. You can look it up.

Joyce

 

8. Ο Μαρσελέν που κοκκινίζει, του Γκοσινί.

 

Δε θυμάμαι άλλα. Θυμάμαι μόνο ότι διάβασα όοοοολους τους Μυστικούς Εφτά και τους Πέντε Φίλους αλλά δεν τους συστήνω. Το μόνο καλό που είχαν νομίζω ήταν ότι με το μυστήριο με απορροφούσαν τόσο πολύ που έπαιρνα μπρος και μετά μπορούσα να διαβάσω κι άλλα κι άλλα. Ας πούμε ότι είναι καλά για προθέρμανση, αλλά προσοχή μην παραζεσταθούμε

 

Θα μου πείτε, παλιολιθικής κοπής οι προτάσεις μου, αλλά όλο και περισσότερο μου αρέσουν τα παλιότερα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια πολύ τρυφερή ιστορία είναι το "ΜΑΝΤΕΨΕ ΠΟΣΟ Σ' ΑΓΑΠΩ" του/της(δεν ξέρω ακριβώς) Sam McBratney.

 

Μερικές φορές,όταν αγαπάς κάποιον πάρα πολύ,ψάχνεις να έναν τρόπο να περιγράψεις πόσο μεγάλα είναι τα αισθήματα σου.Αλλά, όπως ο Μεγάλος Καστανός Λαγός και το Μικρό Καστανό Λαγουδάκι ανακαλύπτουν,η αγάπη δεν είναι εύκολο να μετρηθεί!

 

Και μια πολύ ωραία σειρά που δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι:

 

"ΖΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ"Για να απολαμβάνεις τις μεγάλες χαρές και να ξεπερνάς τα μικροπροβλήματα(με 20 βιβλιαράκια).Περιέχει και συμβουλές για τους γονείς μετά το τέλος της κάθε ιστορίας.(η μεγάλη μου τα λατρεύει).

 

1. Ο Άρης βλέπει συνεχώς τηλεόραση.

2. Ο Πέτρος φοβάται το σκοτάδι.

3. Η Λουίζα λέει παλιόλογα

4. Η Σαμίρα δε θέλει να πάει σχολείο.

5. Ο Άρης κάνει αταξίες.

6. Πέτρο,αυτό δεν είναι δικό σου!

7. Η Λουίζα και η Σαμίρα τσακώνονται.

8. Η Λουίζα πειράζει τον μικρό της αδερφό.

9. Η μαμά του Πέτρου περιμένει μωρό.

10. Ο Άρης πάει στο νοσοκομείο.

11. Η Σαμίρα έκανε πιπί πάνω της.

12. Η Λουίζα κόλλησε ψείρες.

13. Η Σαμίρα έχει γενέθλια.

14. Ο Πέτρος απέκτησε αδελφούλα(το αγαπημένο της κόρης μου)

15. Ο Άρης είναι πολύ καβγατζής.

16. Η Λουίζα δε θέλει να κοιμηθεί

17. Η Σαμίρα ντύνεται μόνη της.

18. Το μικρό σπουργίτι του Πέτρου πέθανε.

19. Η Σαμίρα κοροϊδεύει τους χοντρούς.

20. Ο Πέτρος είναι ερωτευμένος.

 

Η σειρά δυστυχώς κυκλοφορεί από εταιρεία με πλασιέ.Έτυχε να είναι μια φίλη μου και είπαμε με τον άντρα μου να τα αγοράσουμε για να της κάνουμε σεφτέ.Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο ωραία.Οι εκδόσεις είναι: Λ.ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ & Φ.ΚΑΪΑΦΑ.Έχουν μεταφραστεί το 2006 και αν θέλετε διεύθυνση και τηλέφωνο(δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω εδώ) στείλτε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
«Το δέντρο που έδινε», εκδόσεις Δωρικός

«Μια φορά και ένα καιρό ήταν μια μηλιά που αγαπούσε ένα αγοράκι». Έτσι αρχίζει αυτό το όμορφο παραμύθι που το διαβασμά του αφήνει τη γεύση μιας αξέχαστης ευαισθησίας.

Κάθε μέρα το αγόρι πήγαινε στη μηλιά κι έτρωγε τα μήλα της, έκανε κούνια απ' τα κλαδιά της, σκαρφάλωνε στον κορμό της... κι η μηλιά ήταν ευτυχισμένη. Μα όσο το αγόρι μεγάλωνε, τόσο περισσότερα ζητούσε απ' το δέντρο και το δέντρο έδινε, έδινε, έδινε αδιάκοπα».

Ένα πολύ γλυκό παραμύθι, με ευαισθησία, για μεγάλους κυρίως.

Για παιδιά ηλικίας 10 ετών και άνω. Το κείμενο είναι πολύ μικρό, και η εικονογράφηση «περίεργη», αλλά δημιουργεί ευκαιρία για συζήτηση τόσο στο θέμα της προσφοράς όσο και στο θέμα των ορίων.

Είναι πραγματικά ένα υπέροχο, τρυφερό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι πολύ χρήσιμα όσα αναφέρεται ...πολλά πολλά ευχαριστώ

 

για εμένα πολύ καλό είναι και της Φιλιοζά το "στο κόσμο των συναισθημάτων του παιδιου".

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ωραία βιβλία και από εμένα :

 

ΜΠΟΝΤΟ ΤΟ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ

SUSSAN NIESSEN

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΚΔΟΤΙΚΗ

 

Σειρά βιβλίων με διάφορα θέματα. Καταπληκτική εικονογράφηση. Ο γιός μου έμαθε πάρα πολλές λεξούλες με αυτά τα βιβλία που μας έδωσαν τη δυνατότητα να παίζουμε, να μαθαίνουμε και έχει τον κεντρικό ήρωα που γίνεται οικίο πρόσωπο για τα παιδιά.

 

ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ

ΖΩΡΖ ΣΑΡΡΗ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ

 

Παλιό και αγαπημένο με όμορφα μηνύματα για παιδιά και γονείς

 

 

Ο ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ

STEVE SMALLMAN

MODERN TIMES

 

Τρυφερό ανάγνωσμα για τις ιδιαιτερότητες και την μοναδικότητα κάθε παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κάποια βιβλία που έχω ξεχωρίσει χωρίς σειρά προτεραιότητας είναι:

στην ( ) παραθέτω ηλικία που μπορεί κατά τη γνώμη μου να είναι κατανοητό

1. Πάμε σπίτι αρκουδάκι μου (2+)

2. Εσύ και εγώ αρκουδάκι μου (2+)

3. Γιατί δεν κοιμάσαι αρκουδάκι μου ; (2+)

και τα τρία είναι του Martin Waddell εκδ. Ρώσση και αν κάποιο παιδάκι μαθαίνει αγγλικά στην σελίδα http://www.bbc.co.uk/cbeebies/jackanory/stories/video.shtml είναι σε βίντεο, φανταστική δουλειά.

4. Ματού ο κόκκινος γάτος Eric Battut ( για την φιλία) (2+)

5. Το περήφανο παγώνι Πηνελόπη Φωτοπούλου εκδ. Ελληνικά γράμματα (3+)

6. Ο γείτονάς μας το γουρούνι Glaudia Friew εκδ Ζερβουδείλος (φυλετικές διακρίσεις) (3 1/2 )

7.Ο Αρκούδος και τα χηνάκια. Ingrid and Dieter Schubert εκδ. Γαννικος Καλδης (3) τρυφερό με έναν αρκούδο που μεγάλωσε χηνάκια με υπέροχη εικονογράφηση

8.Το χαρούμενο λιβάδι (3+) Φυλλίω Νικολούδη εκδ. Ελληνικά Γράμματα (για τις προκαταλήψεις)

10. Το παιχνίδι του κυνηγού. Paul Geraqhty Εκδ. Ε.Ρωσση (3+)

11. Το μεγάλο πράσινο δάσος ( ο ιδιος του Νο.10) και τα δύο φανταστικα!!! για το περιβάλλον και την εκμετάλλευσή του. απλά δώστε το όνομα του συγγραφέα στο google και δείτε την εικονογράφηση. Είναι από αυτά που βάζουν σε σκέψη και τους γονείς.

 

Επειδή έρχονται Χριστούγεννα

1. Καλά Χριστούγεννα Αιμίλιε Brigite Weninger εκδ. Παπαδόπουλος (τρυφερό μαθαίνει την αξία να βοηθάς όσους έχουν ανάγκη)

(μπορείτε να το βρείτε αντί Αιμίλιε Πιπίνε λόγω ότι άλλαξε εκδοση) (2+)

2. Το θαύμα της αγάπης S.Wojciechowski εικονογράφηση Lynch. εκδ. Ρώσση

τόσο η ιστορία που αφορά έναν ξυλογλύπτη που σκαλίζοντας την φάτνη μαλακώνει η ψυχή του όσο και η εικονογράφηση είναι υπεροχες! ( 3 1/2 +)

3. Ο μικρός κοκκινολαίμης Τζαν Φέρνλι εκδ. Κέδρος στο ίδιο στυλ με το Νο1 (2)

4. Η ιστορία της ελπίδας Rumer Godden εκδ. Ρώσση. (η παράλληλη ιστορία ενός κοριτσιού από ορφανοτροφείο και μιας κούκλας και πως η μια συναντά την άλλη . Συγκινητικό. Η συγγραφέας έχει γράψει πολλά ωραία όχι μόνο για παιδιά. Αναζητήστε την στο ιντερνετ. (4)

Α! και για όσους τους ξετρελαίνει η εικονογράφηση με πολλές λεπτομέρειες αξίζει να αναζητήσεται τα βιβλία της Jill Barklem εκδ. Καστανιώτη ( εχει σελίδα http://www.bramblyhedge.co.uk/)

Καλές γιορτές και καλές αναγνώσεις. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θα θελαν το παιδι τους να έχει επαφή με το πνευματικό βιβλίο και να ευχαριστηθεί και ο ίδιος:

Χωρίς σειρά προτιμήσεως, στην () η ηλικία που μπορεί κατά τη γνώμη μου να είναι κατανοητό.

1. Οι αγαπημένες μου προσευχές. Αναστασία Σακελλαρίου. Εκδ. Σαββάλα. Πολύ ωραία δουλειά. Προσευχούλες τόσο απλές και κατανοητές, πραγματικά παιδικές. (2)

2. Στα βήματα του Αγίου Λουκά του γιατρού. Ιωάννα Σκαρλάτου. Εκδ. Αγκυρα (6+) Αν και εγώ το διαβασα σε 3+ και κατάλαβε πολλά.

3. Ματρώνα, η τυφλή Αγία από τη Ρωσία. Ιωάννα Σκαρλάτου. Εκδ. Αγκυρα(3+)

4. Κάτω από την κληματαριά. Χρυσή Χαρτ Εκδ. Ακρίτα. (3+)

5. Άγιος Γεράσιμος ο Ιορδανίτης. Αίγλη -Αικατερίνη Ποταμίτου. Εκδ. Ακρίτα.

( πώς ακόμα και τα άγρια θηρία εξημερώνονται μπροστά στους Αγιους. το λιοντάρι που έγινε αρνάκι. Πολύ ωραίος βίος) (3)

6. Ιστορία ενός μικρού αγγέλου. Αθηνάς Ντάσιου - Γιάννου. Εικονογράφηση Χριστίνα Παπαθέου - Δουληγέρη.Εκδ. Αποστολική Διακονία (2+ ) . Απλά φανταστικό!!! Η εικονογράφιση με έκανε να αναθεωρήσω ότι τα χριστιανικά βιβλία είναι παραμελημένα.

Ένα αγγελάκι που βοηθάει τους ανθρώπους και γίνεται ο φύλακας άγγελος ενός νεοβάφτιστου μωρού.

7. Ήταν κάποτε ο παιδιά - Ο γέρων Χατζηγιώρης . Άννα Ιακώβου εικονογράφηση Χριστίνα Παπαθέου - Δουληγέρη. Εκδ. Άθως παιδικά(4+). Πώς η Παναγία βοήθησε τον γέροντα όταν ήταν μικρός να διαβάζει. Απίστευτη ιστορία και όμως αληθινή!

8. Ήταν κάποτε παιδιά - Ο Άγιος Νεκτάριος. Άννα Ιακώβου εικονογράφηση Γιώργιος Σέκερης -Λαγάνης. εκδ. Άθως παιδικά. Μια πολύ συγκινητική ιστορία από τα παιδικά χρόνια του Αγίου για το πόσο μεγάλη εμπιστοσύνη είχε στον Θεό.

9. Ήταν κάποτε παιδιά - Ο Γέρων Παισιος. Άννα Ιακώβου εικονογράφηση Χριστίνα Παπαθέου - Δουληγέρη. Εκδ. Άθως παιδικά(4+) Από τα παιδικά χρόνια του γνωστού και πολύ αγαπητού γέροντα Παίσιου. Για όσους αμφιβάλλουν αν υπάρχει Θεός.

10. Το μεγάλο βιβλίο της Φάτνης. εκδ. Πατάκη. (2+) Φτίαχνετε τη Φάτνη σαν παζλ αλλά τοποθετούνται όρθια τα κομμάτια και όταν τελειώσουν οι γιορτές τα τοποθετείτε ξανά μέσα στο βιβλίο.

 

Μας αρέσουν πάρα πολλά απλά γράψαμε κάποια που διαβάζουμε πιο συχνά. Δεν χαίρονται μόνο τα παιδιά με αυτά, αλλά και εμείς παίρνουμε ανάσες ελπίδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

cover-kipos_sm.gif

 

Μια συλλογική δουλειά, στην οποία πέντε συγγραφείς και πέντε εικονογράφοι από τους πιο γνωστούς και αγαπημένους, έγραψαν και εικονογράφησαν αντίστοιχα τέσσερα παραμύθια και ένα ποίημα. Οι ιστορίες των συγγραφέων Αγγελικής Βαρελλά, Βαγγέλη Ηλιόπουλου, Λότης Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου, Ευγένιου Τριβιζάς και Βάσως Ψαράκη γλυκές, τρυφερές, αστείες αγγίζουν τα θέματα προκατάληψης, άνισης μεταχείρισης και διαφορετικότητας, ενώ οι εικονογράφοι Λήδα Βαρβαρούση, Χρήστος Δήμος, Φιλομήλα Βακάλη-Συρογιαννοπούλου, Βασίλης Παπατσαρούχας, Διατσέντα Παρίση και Βάσω Ψαράκη τις «έντυσαν» με θαυμαστές εικόνες.

 

Η δουλειά όλων είναι προσφορά προς την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (ΕΨΥΠΕ) και τα προγράμματα της, τα οποία απευθύνονται σε παιδιά, εφήβους και τις οικογένειές τους με ψυχικά και κοινωνικά προβλήματα.

 

Για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

11954.jpg

 

Τίτλος : Το αλφαβητάρι της φύσης

Συγγραφέας : Φραγκιά, Μαρία

Εικονογράφηση : Αλεξάνδρου, Μάρω

ISBN : 9603445487

ISBN 13 : 9789603445487

Εκδόσεις : ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Χρονολογία έκδοσης : 2001

Σελίδες : 77

 

Το «Αλφαβητάρι της Φύσης» περιλαμβάνει 24 αυτοτελή παραμύθια, ένα για κάθε γράμμα της αλφαβήτου. Παίρνοντας αφορμή από τη Φύση,τα παραμύθια αυτά επεκτείνονται σε μια σειρά κοινωνικά ζητήματα, όπως ο γάμος, ο έρωτας, ο πόλεμος, η φιλία, το διαζύγιο, ο ρατσισμός, η προστασία του περιβάλλοντος κ.λπ., χρησιμοποιώντας μία απλή και κατανοητή για τόσο ευαίσθητα θέματα γλώσσα.

 

Αποσπάσματα απο το το βιβλίο υπάρχουν και στο ανθολόγιο Α-Β Δημοτικού.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποιος εκανε πιπι στο Μισισιππι?

η νυχτα της μπανανοφλουδας

ενα φτυαρι στον Αρη

Ευγενιος Τριβιζας

Τοσες φορες που τα εχω διαβασει στα παιδια μου τα εχω μαθει απ΄εξω

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στον γιο μου εχω παρει ολη τη σειρα του Ανυποφορου Χριστοφορου ειναι τα εξης και μου αρεσαν και μενα παρα πολυ γιατι εχουν πολυ γελιο απο τις εκδοσεις Μινωας.

Ο ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Ο ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΕΙΡΕΣ

Ο ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΑΙ Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ο ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΑΙ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

το ημερολόγιο ενός σπασίκλα

 

http://www.ianos.gr/images/titles/0214108.jpg

Περιγραφή Το να είσαι μικρός είναι φρίκη ώρες ώρες. Και κανένας δεν το γνωρίζει καλύτερα από τον Γκρεγκ Χέφλι που βρίσκεται ξαφνικά στο γυμνάσιο, όπου μικροκαμωμένα πιτσιρίκια μοιράζονται τους διαδρόμους του σχολείου με μαντραχαλάδες, οι οποίοι έχουν κιόλας αρχίσει να ξυρίζονται.

Στο "Ημερολόγιο ενός Σπασίκλα", ο συγγραφέας και εικονογράφος Τζεφ Κίνι μας συστήνει έναν απροσδόκητο ήρωα. Και όπως γράφει κι ο Γκρεγκ στο ημερολόγιό του:

Μην περιμένετε να δείτε τίποτε "Αγαπημένο μου ημερολόγιο", αυτό και "Αγαπημένο μου ημερολόγιο", εκείνο, εντάξει;

http://www.ianos.gr/images/titles/0223440.jpg

Ό,τι κι αν κάνετε, μη ρωτήσετε ποτέ τον Γκρεγκ Χέφλι πώς πέρασε τις καλοκαιρινές διακοπές, γιατί δε θέλει με τίποτα να μιλάει γιʼ αυτό. Τώρα που ξεκινάει η νέα σχολική χρονιά, ο Γκρεγκ θέλει να αφήσει πίσω του τους τελευταίους τρεις μήνες… ή, μάλλον, ένα συγκεκριμένο συμβάν. Και δυστυχώς για εκείνον, ο μεγαλύτερος αδελφός του, ο Ρόντρικ, ξέρει τα πάντα για το συμβάν που θέλει να αποσιωπήσει ο Γκρεγκ. Ωστόσο, τα μυστικά έχουν τον τρόπο να βγαίνουν κάποτε στη φόρα… ειδικά όταν μπαίνει στη μέση ένα συγκεκριμένο ημερολόγιο.

 

Ο γιος μου διάβασε σε χρόνο ρεκόρ και ξετρελάθηκε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με το τετράχρονο τέρας διαβάζουμε ξανά και ξανά ( και ξανααγοράζουμε γιατί είτε χάνουμε είτε χαρίζουμε) το Θα Σ αγαπώ ¨οτι κι αν γίνει ( ΠΑΤΑΚΗΣ),,,πάντα συγκινούμαι λίγο και πάντα σταλάζει λίγη ακόμα σιγουριά στην κόρη μου ότι την αγαπάω,, έτσι για τα απρόβλεπτα της τύχης,, αμα τύχει κάτι κακό ( φτου),,, και επίσης ξέρει ότι όσο κακό παιδί και να είναι μερικές φορές και την μαλώνω, συνεχίζω να την αγαπώ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βιβλίο είναι το αγαπημένο των παιδιών μου...Ειναι πολύ γλυκό και απευθύνεται κυρίως στα παιδιά που φοβουνται το σκοτάδι

 

Το τέρας που έτρωγε σκοτάδια

 

Εκδότης : ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ

Συγγραφέας : Dunbar Joyce

Μεταφραστής : Δημητρούκα Αγαθή

Εικονογράφος : Liao Jimmy

 

Περιγραφή

Ο Τζο δεν μπορούσε να κοιμηθεί.

 

Δεν του άρεσε το σκοτάδι κάτω απʼ το κρεβάτι του.

 

Νόμιζε ότι κάποιο τέρας κρυβόταν εκεί…

 

Κι όμως… αυτή τη φορά… στʼ αλήθεια ΥΠΗΡΧΕ!

Link to comment
Share on other sites

b120632.jpg

 

Μαρτίν Αγκάσι

μετάφραση: Καλλιόπη Κύρδη

εικονογράφηση: Μαριέκα Χέινλεν

 

Μεταίχμιο, 2007

Τα χέρια είναι για να χαιρετάμε, να παίζουμε, να χειροκροτάμε, να μετράμε, να βοηθάμε τους άλλους, να κατασκευάζουμε πράγματα, να μας κρατάνε ασφαλείς. Υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί τρόποι για να χειριστούμε τα συναισθήματά μας χωρίς να καταφύγουμε σε επιθετική συμπεριφορά.

 

Με τη βοήθεια αυτού του βιβλίου τα παιδιά θα καταλάβουν ότι η βία ποτέ δε βγαίνει σε καλό. Κάθε παιδί μπορεί να κάνει με τα χέρια του διασκεδαστικά και εποικοδομητικά πράγματα, να τιθασεύει τα έντονα συναισθήματα θυμού ή ζήλιας βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις όταν του έρχεται να χτυπήσει κάποιον. Πώς; Χοροπηδώντας, ζωγραφίζοντας, συζητώντας...

 

Τα κείμενα είναι απλά και σύντομα ώστε να διαβάζονται μεγαλόφωνα από ένα παιδί, από μία ομάδα ή μία τάξη. Η χαριτωμένη εικονογράφηση και η αμεσότητα των φράσεων καθοδηγούν τα παιδιά στην υιοθέτηση βασικών κανόνων καλής συμπεριφοράς.

 

Στο τέλος του βιβλίου οι ενήλικες θα βρουν θέματα για συζήτηση και δραστηριότητες που μπορούν να πραγματοποιήσουν με τα παιδιά.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ποιός πήρε το τυρί μου (για παιδιά)

 

για κατάθλιψη μεμψιμοιρία απελπισία ανημπόρια αυτολύπηση, φόβο,

για να δώσετε θάρρος στο παιδί σας να ξεφύγει απο τέτοια συναισθήματα

 

 

Συγγραφέας: Spencer Johnson

Σελίδες: 60

ISBN 960-209-850-3

 

 

 

http://www.klidarithmos.gr/index.php?target=products&product_id=30916

 

product_image_1923.gif

Μια εκπληκτική αλληγορική ιστορία που μαθαίνει στα παιδιά την αξία της αλλαγής, όταν αυτή είναι προς το καλύτερο. Πρωταγωνιστές της ιστορίας είναι τέσσερις φίλοι, ο Ρουθούνης, ο οποίος "μυρίζεται" την αλλαγή νωρίς, ο Τρεχάλης, που τρέχει στη δράση, ο Χμ, που αρνείται να παραδεχτεί την αλλαγή και αντιστέκεται επειδή φοβάται μήπως τον οδηγήσει σε κάτι χειρότερο, και ο Χα, ο οποίος μαθαίνει να προσαρμόζεται έγκαιρα όταν βλέπει ότι η αλλαγή μπορεί να τον οδηγήσει σε κάτι καλύτερο! Ο συγγραφέας του βιβλίου, Spencer Johnson, καταφέρνει με βάση αυτή την απλούστατη και απολαυστική για τα παιδιά ιστορία να χτίσει μια γοητευτική και δυνατή παραβολή για τη διαχείριση των αλλαγών στη ζωή μας.

 

 

 

 

 

Ποιός πήρε το τυρί μου για έφηβους

175443.jpg

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=175443

- Χρονολογία Εκδοσης: 2004

- Σελίδες: 96

- ISBN: 960-209-724-8

 

 

φανταστικό βιβλίο

υπαρχει και για ενηλικες (πρώτα αυτο εγινε και μετα αυτα που προτείνω εδω)

 

 

Κύριος Συγγραφέας: Johnson, Spencer

Εκδοτικός Οίκος: ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ

Έτος έκδοσης: 0/2000

Σελίδες: 96

ISBN: 9789602093856

Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο

Αποστέλλεται εντός 1-5 εργάσιμων ημερών.

 

 

 

Σε έναν κόσμο όπου η αλλαγή και η διαχείρισή της έχουν αποκτήσει καίρια σημασία, δεν είναι τυχαίο ότι οι διοικήσεις μεγάλων εταιρειών παγκόσμιας κλίμακας όπως οι EXXON, GENERAL MOTORS, GOODYEAR, KODAK, MARRIOTT, WHIRLPOOL και XEROX θεώρησαν το Ποιός πήρε το Τυρί μου; απαραίτητο εργαλείο εκπαίδευσης όλων των εργαζομένων τους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγγραφέας: Τσορώνη - Γεωργιάδη Γιολάντα

Εκδότης: Σαββάλας

 

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΝΟΥΔΩΤΟΣ

Η μικρή Σίρα έσκαψε μια τρύπα στον πάγο και βύθισε την πετονιά με το αγκίστρι. Ο ήλιος έλαμπε στον ουρανό και ό Ίβικ, το μωρό, κοιμόταν. Κάποιος, όμως, τους παρακολουθούσε.

Κάποιος μεγάλος και άσπρος και τρομερός! Ποιος μπορεί να παρακολουθεί τα δύο αδέλφια; Θα μπορέσουν άραγε να φτάσουν στο σπίτι πριν ξεσπάσει η χιονοθύελλα;

Η ΓΑΤΑ Η ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ

Παράξενα πράγματα συμβαίνουν στο αγρόκτημα. Ο κύριος Μιχάλης έχασε το καπέλο του. Η εργασία του Νικόλα εξαφανίστηκε... και η γάτα η Μαρμελάδα πού είναι; Θα μπορέσουν τα δύο αδέλφια να λύσουν το μυστήριο;

Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ

Κάθε παιδί, πριν κοιμηθεί, θέλει να ακούσει μια ιστορία. Η Φαντασία, που κατοικεί στον Πύργο των Παραμυθιών, τρέχει να προλάβει... Μα πώς να τα καταφέρει, όταν αυτή είναι μία και τα παιδιά πολλά; Σε ποιο να πρωτοπάει; Θα μπορέσει να ικανοποιήσει την επιθυμία όλων;

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΚΑΙ Η ΦΡΟΥΦΡΟΥ

Ο Ποσειδώνας το σκυλάκι λιχουδεύεται τη νόστιμη τροφή της γατούλας και τσιμπολογάει κρυφά από το πιάτο της. Τι θα συμβεί, όμως, όταν η Φρουφρού ανακαλύψει ότι δεν έχει απομείνει ίχνος από το πρωινό της; Θα μπουν οι ψαρομεζέδες εμπόδιο στη φιλία των δύο ζώων;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...