Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts

blossom, θα μπορούσες να μας πεις τι συνέβει στο βιο το λαγουδάκι? Πρόκειται να γράψουμε το παιδί μας εκεί αυτές τις ημέρες και μας τροποκράτησες λιγάκι...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

blossom, θα μπορούσες να μας πεις τι συνέβει στο βιο το λαγουδάκι? Πρόκειται να γράψουμε το παιδί μας εκεί αυτές τις ημέρες και μας τροποκράτησες λιγάκι...

ευχαριστώ

 

 

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω γαιτί οι παιδικοί σταθμοί που επισκέφτηκα εγώ δεχονται παιδάκια από 2,5 και πάνω.

Μιά φίλη μου πάει την κόρη της στο Πασχάλη στον Άλιμο και είναι ευχαριστημένη αλλά και αυτό μακρια δεν είναι?

Άνω Γλυφάδα κάτω από 2,5 δέχεται η ΔΙΑΠΛΑΣΗ(www.diaplasi.com) αλλά δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο...

Κοίτα και το Χάιντι (www.haidi.gr) στη Γλυφάδα...

 

Πάντως από μιά φίλη μου έμαθα κάτι για το ΒΙΟ-λαγουδάκι που δε μου άρεσε καθόλου και δεν έκανα καν τον κόπο να πάω...αν και αυτό δέχεται από 2,5.

 

Το βήμα βήμα δεν σου άρεσε?

 

Πάντως αν κοιτάξεις σε άλλα posts γράφουν καλά λογια για τους ιχνηλάτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

kalispera se olous exw k egw ena mpompira 2,5 etwn pistepste me ta epsaksa ola!eimai k ligo periergos giati prokeitai gia ton gio mou!) kateliksa se dio stis GLIKES FATSOULES pou einai poli kalo alla akrivo, kai stin DIAPLASI pou einai kalitero se sxesi timis kai paroxwn..to vasiko pou prepei na koitate einai na min einai se kedriko dromo giati 2-me 3 xronia sto kausaerio den einai oti kalitero sin prolipsi atiximatos!na einai koda sto spiti ews 20 lepta gia na min talaipwreite mes sto sxoliko giati den erxete apeutheias spiti mas paei k alla paidia k ta 20 mporei na ginoun 40 lepta! k to vasiko tin apo stwma se stoma fimi kai oxi oti einai emporiko kai me diafimiseis!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό με τις φήμες, έχω παρατηρήσει ότι όποιος στέλνει το παιδί του σε έναν σταθμό, είναι ευχαριστημένος γενικά. Όμως αλλο να είμαι ευχαριστημένος εγώ που ζητάω άλλα από έναν σταθμό, άλλο να είσαι ευχαριστημένος εσύ. Εγώ έπαψα να εμπιστεύομαι τις φήμες, γιατί πήγα σε σταθμού με πολλές... συστάσεις και δεν έμεινα ευχαριστημένη. Για τα άλλα που λές έχεις δίκιο....

Link to comment
Share on other sites

radpilot.. σου εστειλα πμ...

:confused:

 

blossom, ενδιαφέρομαι κι εγώ για την κόρη μου για το ΒΙΟ Λαγουδάκι και μ'ανησύχησες!

Μπορείς να μου στείλεις πμ μ'αυτά που ξέρεις?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
koritsia kai egw menw ilioypoli...epsaxna gia tin kori moy 18 mhnwn paidiko stathmo apo twra ton ioynio kai gia septembrio....epatha plaka me tin xrisalida kai apo egkatastaseis alla kai apo tin kopela poy ton exei...einai poly antrwpini kai den ta vlepei ola oti einai to xrima eleos vre koritsia ta paidia mas pame oxi allo marketing...piga sto magia billy kai efrixa apo symperifora...xalia..afoy mas milagan sta orthia parakalw...meta epeidi eixe kai allous ypopsifioys pelates oute geia den mas eipan...

egw loipon ystera apo ereyna tha tin paw xrisalida...einai poly mikra thewrw na ta pas se sxoleia ektos perioxis...gia ton pasxali exw akoysei kai egw kala logia...sto dimotiko na eimaste kala tha to koitaxw...twra einai nwris gai makrines apostaseis....filia se oles kali epytixia stis epiloges sas...

 

ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΖΗΤΑΕΙ Η ΧΡΥΣΑΛΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΠΑΡΟΧΕΣ?ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΊΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, η ιστορία έχει ως εξής:

Προτού αρχίσω να ψάχνω για παιδικό σταθμό ρώτησα μια φίλη μου η οποία έχει μια κόρη 4 ετών που τη στέλνει στο " Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ".

Είναι καταευχαριστημένη και μου το συνιστά ανεπιφύλακτα! Αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβο για τα δικά μου βαλάντια...

Πάντως είναι πολύ καλό.. το βλέπω και από τη μικρή δλδ... ξέρει πάρα πολλά πράγματα για την ηλικία της.

 

Η συγκεκριμένη κοπέλα λοιπόν πρίν απο 2 χρόνια είχε δώσει προκαταβολή στο Βιολαγουδάκι για να αρχίσει εκεί η μικρή... Ετυχε και βρήκε όμως μέσω του συγγενικού της περιβάλλοντος μιά κοπέλα η οποία δούλευε εκεί ως δασκάλα και της είπε τα απίστευτα πράγματα.. σου στέλνω πμ!

:shock:

όπως καταλαβαίνεις με τα χίλια ζόρια πήρε πίσω την προκαταβολή και δρόμο!

Η ίδια η δασκάλα εκείνη της συνέστησε το "Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ" και το "ΧΡΥΣΣΑΛΙΔΑ " στην Αργυρούπολη.... επειδή έχει εργαστεί και στα δύο και ξέρει τους ιδιοκτήτες και την κατάσταση...

Της είχε πει και αρνητικά σχόλια για την Τοσοδούλα... πράγματα που μόνο κάποιος απο μέσα μπορεί να ξέρει...

Εγώ μάλιστα έχω ραντεβού με τη Χρυσσαλίδα την επόμενη εβδομάδα...

 

Αυτα... τι να σου πω... πήγαινε να το δεις είναι στο γκολφ...

 

 

Blossom έγραψα το κοριτσάκι μου (2,5 ετών) στην Τοσοδούλα, Άνω Γλυφάδα. Μπορείς να μου πεις τί αρνητικά σχόλια άκουσε η φίλη σου? Μόλις είδα το post σου και ανησυχώ. Τελικά είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις από μια-δυό επισκέψεις στο σταθμό. Για αυτό θεωρώ πολύ σημαντικό όποιος έχει πληροφόρηση "εκ των έσω" να την μοιράζεται. Είναι ο μόνος τρόπος που έχουμε οι γονείς να προστατευτούμε. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείς να μου δώσεις.

Επίσης εάν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι στην περιοχή (Άνω Γλυφάδα) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα τη "Γωνιά μας" στην Ηλιούπολη - πηγαίνει η κόρη της πιο στενής μου φίλης και είναι υπερευχαριστημένη. Ο μόνος λόγος που δεν το διάλεξα είναι η απόσταση, είναι αρκετά μακριά για εμάς. Επίσης δεν έχει φαγητό, για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera,

 

Euaggelia i Xrusalida einai stin Argyroupoli, zitaei gyro sta 330 alla to thema einai oti allaxe xeria to kalokairi kai de xero na sou po...

ego ton piga Maio - Iounio (xoris na xero gia tin metavivasi) kai tora tha ton synexiso omos giati meta apo synantisi pou eixame me tous neous idioktites tin eida gia kalo tin allagi.. tora na s po tin alitheia epeidi den einai dokimasmeno de xero.. euxomai k ego na pane ola kala.. etsi fainetai dld... den exo arxisei akoma giati einai ligo arrostoulis o mikros.

pantos dexontai 10 paidakia sti kathe taxi kai einai arketa oikogeneiako to klima...

mexri tora eimai eyxaristimeni kai o mikros deixnei xaroumenos k stis diakopes elege gia to "sxoleio" tou kai perimenei na xanapaei...

ayta, elpizo na se voithisa...

 

 

Ilektra kai BABY31 sas esteila pm.. to pirate?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην ωραία παρέα σας.Είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος στο forum.Tελοσπάντων στο θέμα μας..... Τα δικά μου παιδιά, 7 ετών και 4 ετών σήμερα, πηγαίνουν στο ΤΡΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΡΑΟΥΛΕΣ άπό όταν ο μεγάλος μου ήταν 2 ετών. Είναι μικρός παιδικός σταθμός, με λίγα παιδάκια και πολύ καθαρός. Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες, ευχαρίστως να σας πω ό,τι θέλετε..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφθηκα και γω τα σπουργιτάκια - μου φάνηκε γενικά καλός σταθμός, δεν μου άρεσε πολύ σαν χώρος (ήταν πολύ μικρος) και επίσης δεν με έπεισε ως προς το διδακτικό/παιδαγωγικό μέρος - αλλά αυτά είναι πολύ υποκειμενικά....

Έχω ακούσει πάντως ότι είναι πολύ καθαρά, είναι οικογενειακός σταθμός, και έχει φαγητό σπιτικό που το μαγειρεύει εκεί η μητέρα της ιδιοκτήτριας.

Ως προς το Bio-Lagoudaki (επίσης το επισκέφθηκα) είμαι εντελώς αντίθετη με το ότι έχει κάμερες - το θεωρώ απαράδεκτο, και μόνο για αυτό το λόγο δεν θα έστελνα εκεί το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα,

 

εγω εχω διδυμα αγορακια 4 ετων και τα στελνω στον ΠΑΣΧΑΛΗ στον αλιμο από 15 μηνων. ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη αν και ειναι λιγο ακριβος.

 

σκεφτομαι να ξεκινησω τη μικρη μου στου Πασχαλη απο τη Δευτερα. χαιρομαι που ακουω οτι εισαι ευχαριστημενη γιατι πηγα και εγω να τον δω και μου αρεσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ" ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΚΕΙ Η ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ?ΣΤΟ SITE ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ 1 1/2 ΕΤΩΝ ΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΤΑΞΗ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ(ΟΧΙ ΑΝΩ)ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝΝ ΓΛΥΦΑΔΑ, ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 3 ΚΑΙ 4 , ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ , ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ edit admin ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΑΝ 3ΩΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ , ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ . ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗΣ, ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΙ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διάβασα την καταχώρηση της blossom σχετικά με το βιο-λαγουδάκι και ανησύχησα επειδή ξεκίνησα και στέλνω φέτος το παιδί μου εκεί. Έστειλα πμ στην ίδια αλλά δε μου έχει απαντήσει ακόμα. Ξέρει κανείς να μου πει περισσότερα σχετικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

Απαντώντας στα παραπάνω να σας πω ότι πήγα τη μικρή μου στο σταθμό Μαγικές Πλαστελίνες. Είναι στην Άνω Γλυφάδα. Καταπληκτικό περιβάλλον, λίγα παιδιά, πάρα πολύ καθαρό και το φαγητό πολύ καλό. Μάλιστα πριν την πάω έκανα απροειδοποίητη επίσκεψη και με δέχτηκαν αδιαμαρτήρητα και βρήκα το σχολείο στην εντέλεια.

 

Και το καλύτερο είναι ότι κάθε μεσημέρι που πήγαινα να πάρω τη μικρή γινόταν μάχη διότι δεν ήθελε να έρθει μαζί μου και ήθελε να κάτσει εκεί.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όσους ενδιαφέρονται για τον παιδικό edit admin σταθμό σας λέω από προσωπική πείρα ότι δεν υπάρχει χειρότερος σταθμός. Ό,τι διαφιμίζει είναι φούμαρα, δεν ισχύει τίποτα και πραγματικά δεν αξίζουν τα λεφτά που θα τους δόσετε. Οι εργασιακές συνθήκες είναι απαίσιες και αυτό περνά στα παιδιά, αλλά και ό,τι λένε ότι προσφέρουν στα παιδιά είναι απολύτως ψέματα. Ούτε σωστή διατροφή υπάρχει, ούτε έξτρα δραστηριότητες, ούτε τίποτα. Δεν ξέρω να σας πω για άλλους σταθμούς γιατί δεν τους έχω δει. Το edit admin όμως σας εγγυώμαι δεν είναι το καλύτερο για το παιδί σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...