Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρθολίνιος αδένας και προσπάθειες...


Aketo

Recommended Posts

Κανε το τώρα να ξεμπερδεύεις!Τι θα γίνει αν "φουντώσει" που είναι πολύ πιθανό,στην εγκυμοσύνη???Αν σε ενοχλεί στην επαφη,φαντασου τι θα γίνει στον τοκετό....

Ενα σπιράκι απο τρίχα είχα που δεν έδωσα σημασία και έγινε στην εγκυμοσύνη σα μπαλάκι του γκολφ!!!!Το άνοιξα και αναγκάστηκα να πάρω αντιβίωση όσο ήμουν έγκυος.Δε περνούσε με τίποτα και με τρέλανε στον πόνο...'ολα αυτα για ένα σπιράκι!!!

Στη θέση σου θα ξεμπέρδευα πριν μείνω έγκυος....

 

Πρώτα από όλα, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ γρήγορη απάντησή σου.. Αυτό που θέλω να πω, είναι επειδή εδώ διάβασα για πολύ πόνο και μεγάλο "πρήξιμο" (μέχρι και μέγεθος πορτοκαλιού διαβασα!!!) λέω μήπως είμαι υπερβολική και δεν χρειάζεται να προβώ σε μια τόσο δραστική λύση (χειρουργειο)... Ακόμη είμαι σε σκέψεις, μιας έχω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει τουλάχιστον μετα από 2 βδομάδες... Τώρα απλά διαβάζω γνώμες και παίρνω θάρρος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτα από όλα, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ γρήγορη απάντησή σου.. Αυτό που θέλω να πω, είναι επειδή εδώ διάβασα για πολύ πόνο και μεγάλο "πρήξιμο" (μέχρι και μέγεθος πορτοκαλιού διαβασα!!!) λέω μήπως είμαι υπερβολική και δεν χρειάζεται να προβώ σε μια τόσο δραστική λύση (χειρουργειο)... Ακόμη είμαι σε σκέψεις, μιας έχω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει τουλάχιστον μετα από 2 βδομάδες... Τώρα απλά διαβάζω γνώμες και παίρνω θάρρος...

 

ξέρω οτι μερικές φορες το ανοίγουν τοπικά για να καθαρίσει σε συνδυασμό με αντιβίωση απ το στόμα,ελπίζοντας οτι δε θα δημιουργηθεί πάλι.

Η αλήθεια είναι πως αν δεν προσπαθούσα για παιδάκι θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί από μόνο του ή θα δοκίμαζα κάτι λιγότερο επεμβατικό.Παρε αν θες και μια δευτερη γνώμη αλλά μην περιμένεις να γίνει πορτοκάλι...θα είναι πιο πολύπλοκο μετα και θα φας μεγαλύτερη ταλαιπωρία.

Οτι κι αν αποφασίσεις καλή τυχη!

Link to comment
Share on other sites

christi.kalo einai na tin kaneis tin epembasi .kai 8a sou po tin dikia mou empiria.toso pono den eniosa oute otan genisa tin kori mou.alaja 3 giatrous mexri na bro ton katalilo kai na mou dosi tin lusi.o adenas mou prizotan 2-3 fores ton xrono.me apotelesma na pigeno stous giatrous na mou kanoun mia tomi me nisteri na ton adiazoun apo to pion kai na mou xonoun gazes mesa stin tomi .etsi o adenas jana mazebe mikrobia kai ekane pali flegmoni.eno me tin epembasi pou einai epiponi gia mia ebdomada meta giati ekos apo ta ka8arisma tou adena o giatros aferi kai to pa8itiko tou komati mou topo8etise mesa sti tomi ena solinaki.me ebale na ka8arizo tin tomi ka8e mera mamia mpatoneta gia na kleisi kanonika apo mesa pros ta ejo.meta apo 7meres piga kai mou aferese to solinaki.ektote 10xronia tora o adenas mou den me jana enoxlise pote!!!

Link to comment
Share on other sites

]christi.kalo einai na tin kaneis tin epembasi .kai 8a sou po tin dikia mou empiria.toso pono den eniosa oute otan genisa tin kori mou.alaja 3 giatrous mexri na bro ton katalilo kai na mou dosi tin lusi.o adenas mou prizotan 2-3 fores ton xrono.me apotelesma na pigeno stous giatrous na mou kanoun mia tomi me nisteri na ton adiazoun apo to pion kai na mou xonoun gazes mesa stin tomi .etsi o adenas jana mazebe mikrobia kai ekane pali flegmoni.eno me tin epembasi pou einai epiponi gia mia ebdomada meta giati ekos apo ta ka8arisma tou adena o giatros aferi kai to pa8itiko tou komati mou topo8etise mesa sti tomi ena solinaki.me ebale na ka8arizo tin tomi ka8e mera mamia mpatoneta gia na kleisi kanonika apo mesa pros ta ejo.meta apo 7meres piga kai mou aferese to solinaki.ektote 10xronia tora o adenas mou den me jana enoxlise pote!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... αποφασισα να κανω μαρσιποποιηση τελικα.. ο γιατρος μου συνεργαζεται με μια ιδιωτικη κλινικη και θα ηθελα να μου πειτε ποσο κοστιζει αυτη η επέμβαση (για να ξερω πριν τον ρωτήσω).. στειλτε μου pm αν δεν μπορει να ειπωθει δημόσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, είπα να γράψω και τη δική μου εμπειρια, αφου τελικά έκανα τη μαρσιποποίηση την Δευτέρα! Είμαι ήδη πολύ καλά (μόνο μερικές ενοχλήσεις από τα ράμματα) και μάλιστα χθες πήγα και γυμναστήριο μετά από συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου! Ούτε παυσίπονα πήρα, ούτε αντιβίωση. Τώρα απλά ελπίζω να μην ξαναεμφανιστεί!

 

Χρόνια πολλά σε Δήμητρες και Δημήτρηδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες

Είχα κι εγώ πριν μια εβδομάδα ακριβώς αυτό το πρόβλημα (πρήξιμο σε μέγεθος αυγού)και ακόμα πέρνω αντιβιώσεις.....ο γυναικολόγος μου έλειπε για τα Χριστούγεννα και πήγα στο Έλενα όπου μου τράβηξαν το ποιόν με σύριγγα και αμέσως ένοιωσα ανακούφιση...ο γυναικολόγος μου γύρισε και πήγα να με δεί.....παρόλο που το π΄ρηξιμο έχει σχεδόν φύγει και δεν πονάω πιά μου είπε ότι ο αδένας μου είναι βουλωμένος ακόμα και η σίγουρη λύση είναι η μαρσυποποίηση για να απαλαχτώ μια και καλή χωρίς να μου πεί κατι για αφαίρεση...δεν ξέρω με όσα διαβάζω εδώ.....έχω αμφιβολίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας! Λοιπον,πριν απο 3 μερες ειχα αρχισει να εχω ενα πονο στην κλειτοριδα..δεν εδωσα σημασια γιατι πιστευα οτι εφειλοταν απλα στο στενο εσωρουχο..σημερα πονουσα πολυ οταν καθομουν ..το κοιταξα και βρηκα ακριβως διπλα στην κλειτοριδα εσωτερικα ενα κοκκινο γρομπαλακι φουσκωμενο που μαλλον εχει υγρο μεσα..οταν το ακουμπαω ποναει αφορητα..μεσα στη βδομαδα θα επισκεφτω γιατρο φυσικα..απλα εχω την εντυπωση πως ειναι αυτο που λετε και εσεις..ομως απ οτι διαβασα παρουσιαζεται κοντα στον κολπο και οχι σχεδον επανω στην κλειτοριδα..εχει εμφανιστει σε καποια σε εκεινο το σημειο?? Επισης θα ηθελα εαν εχετε να μου συστησετε καποια καλη γυναικολογο (γυναικα κατα προτιμηση) γιατι τις εξετασεις μου τις κανω σε διαγνωστικο κεντρο και δεν εχω καποια δικη μου γιατρο..εαν δεν επιτρεπεται δημοσια στειλτε μου ενα μηνυμα..εχω ανησυχησει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
ekana to xeirourgeio prin 2 evdomades akrivws , ekana ekseresh vartholineiou adena me genikh anaisthisia , emeina mia mera sto nosokomeio mou valane ourokathetira den shkwnomouna katholou, apla otan ksipnisa ponousa polu , alla mou vazane ston oro pausipona kai etsi pernage o ponos...exw akoma rammata kai tha paw na mou ta vgalei o giatros mou stis 5 ianouariou... sinithos den kanoune genikh anaisthisia alla topiki .. eutixos o giatros mou einai kalos kai mou ekane genikh gia na mhn katalavw tipota!euxomai na isaxasw gia panta me auto to thema!!!:)

 

 

Έβγαλα τον αδένα με ολική πριν 3 εβδομάδες, από το νοσοκομείο βγήκα 2 ΩΡΕΣ μετά την επέμβαση, την άλλη μέρα το πρωί το ζώον σηκώθηκα και πήγα σούπερ μάρκετ!!! Καθετήρα δε μου έβαλαν, μόνο ορό και με σήκωσαν λίγο πριν φύγω για να πάω τουαλέτα (προϋπόθεση για να φύγω ήταν να πάω τουαλέτα).

Μ' αρέσει που είχα κανονίσει την 4 μέρα από την επέμβαση να πάω στη δουλειά!!! Εδώ δεν είχα κουράγιο να πάω από το καναπέ στο κρεββάτι.

Πρίξιμο, μούδιασμα και φριχτό πόνο είχα από την αρχή,αντιβίωση δε μου έδωσε, την 5 μέρα το αισθανόμουν να καίει και ναι είχε γεμίσει πύον, ξεκίνησα augmentin και λίγες μέρες αργότερα και voltaren χάπια.

Επίσης τις πρώτες 3-4 ημέρες πόναγε φριχτά όλο μου το σώμα, από τον αυχένα μέχρι τη λεκάνη, δε μπορούσα ούτε να κουνίσω το κεφάλι μου, ούτε να βήξω από τους πόνους!! Μάλλον με πάγωσαν στο χειρουργείο και κρύωσα, δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Στη δουλειά ξεκίνησα μετά από μια βδομάδα ακριβώς και λόγω των εορτών έχουμε φόρτο και δουλεύω τρελλά ωράρια. Πονάω, είμαι ακόμα πρισμένη και έχω πύον.

 

Σήμερα έχω ραντεβού να με δει, εδώ που βρίσκομαι δεν μπορείς να έχεις άμεση τηλεφωνική επαφή με τον γιατρό σου, παρά πρέπει να πας στο νοσοκομείο στα επείγοντα κι εκείνοι να κρίνουν αν πρέπει να επικοινωνήσουν μαζί του ή όχι. Η αναμονή στα επείγοντα μπορεί να φτάσει και τις 10 ώρες....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω ειμαι μικρη ειμαι 16 χρονω και το εχω παθει 6 φορες μεχρι τωρα,στην αρχη ειχα τρομαξει παρα πολυ αλλα τωρα καταλαβα τι ειναι, ομως μεχρι τωαρ δε το ανεφερα καμια φορα στη μαμα μου γιατι εσπαγε και εβγαιεν το πυον μετα τη τριτη μερα,αλλα αυτη τη φορα το εχω εδω και μια βδομαδα και φοβαμια, τι μπορω να κανω ?😭😭😭

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Πρώτη φορά επαθα κύστη στον βαρθολινιο αδένα..εμένα κατά έναν περίεργο τρόπο δεν με πονούσε και παραξενευτηκαν και οι γιατροί...με σύριγγα δεν μπόρεσαν να τραβήξουν υγρό ΓΤ είχε πήξει... μου έκαναν άνοιγμα με μεθη καΙ ραμματα.... Μετά από ένα χρόνο με ξανά έπιασε αλλά επειδή δεν πονούσε και πάλι και δεν μεγάλωνε το άφησα πάνω μου ένα χρόνο ενώ επισκεφτομουν συνέχεια τον γυναικολόγο μου. Αυτή τη φορά όταν μου το άνοιξε μου έκανε και "μαρσιποποιηση" . Όταν μου έκοψε τα ραμματα αυτή φορά όμως ερεθιστηκε τόσο πολύ ο αδενας που φοβήθηκα και επισκέπτηκα άλλον γιατρό...εκεί έμαθα ότι δεν γνώριζα... Λοιπόν έχουμε δύο σωληνακια τα οποία βοηθούν την γυναίκα για να υγραινεται ο κόλπος...είναι περίπου 2 χιλιοστα(ναι τόσο μικρα) για να βούλωσει αυτό είναι πάντα από κάποιο μικρόβιο...γι αυτό και μου έγραψε εξετάσεις και έκανα να δω από πιο μικρόβιο βουλωσε...σε μένα ήταν αυξημένο το "ουρεοπλασμα" στον οργανισμό μου... Όταν βουλωσεΙ τι σωληνάκι αυτό καταστρεφεται...γι αυτό και έκανα μαρσιποποιηση η οποία είναι μια τρυπουλα που σου αφήνουν ανοιχτή για να φεύγουν από εκεί τα υγρά. Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που το έκανα και χθες ένιωσα όλο τον πόνο που δεν είχα νιώσει όλες τις προηγούμενες φορές... δεν μπορώ να κάτσω να περπατήσω.νιώθω ένα βάρος αφόρητο λες και θα σπάσει...κάνω συνέχεια ντουζ με καυτό νερό ΓΤ ανακουφίζει...και θα πάρω δύο μέρες αντιβίωση όπως μου είπε στο τηλ ο γιατρός μου να δούμε αν θα ηρεμήσει καθόλου...αν και είχα κάνει τρυπουλα αυτή έκλεισε. ΓΙ αυτό θέλει πολύ προσοχή...ΓΤ ποκυ φοβάμαι πως θα πρπει να κάνω επέμβαση να την ξανά ανοιξουν...😢😢😢😢

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια γεια σας πριν 5 ημερες ρκανα αφαιρεση βαρθολινειου αδενα και τις Πρωτες μερες πονουσα ..μου εδωσε αντιβιωση ..ο πονος εχει υποχωρησει το πρηξιμο ομως οχι..ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα σας! Λοιπον,πριν απο 3 μερες ειχα αρχισει να εχω ενα πονο στην κλειτοριδα..δεν εδωσα σημασια γιατι πιστευα οτι εφειλοταν απλα στο στενο εσωρουχο..σημερα πονουσα πολυ οταν καθομουν ..το κοιταξα και βρηκα ακριβως διπλα στην κλειτοριδα εσωτερικα ενα κοκκινο γρομπαλακι φουσκωμενο που μαλλον εχει υγρο μεσα..οταν το ακουμπαω ποναει αφορητα..μεσα στη βδομαδα θα επισκεφτω γιατρο φυσικα..απλα εχω την εντυπωση πως ειναι αυτο που λετε και εσεις..ομως απ οτι διαβασα παρουσιαζεται κοντα στον κολπο και οχι σχεδον επανω στην κλειτοριδα..εχει εμφανιστει σε καποια σε εκεινο το σημειο?? Επισης θα ηθελα εαν εχετε να μου συστησετε καποια καλη γυναικολογο (γυναικα κατα προτιμηση) γιατι τις εξετασεις μου τις κανω σε διαγνωστικο κεντρο και δεν εχω καποια δικη μου γιατρο..εαν δεν επιτρεπεται δημοσια στειλτε μου ενα μηνυμα..εχω ανησυχησει αρκετα....

 

Εχω κ γω το ιδιο εδω κ αρκετα χρονια ακριβως πανω στη κλειτοριδα..ειμαι 26 κ μ εχει ανοιξει απο μονο του 3 φορες αφου εχει πριστει σε μεγαλο βαθμο κ μια μου το εχει ανοιξει ο γυναικολογος μου.μου εκανε διανειξη κ κατι σαν καυτηριασμο αλλα μετα απο 2 μηνες αυτο ξανα μαζεψε υγρο κ μαντεψε ξανα εσκασε μονο τ..ανοιξε τρυπουλα στο σημειο που μ ειχε γινει η τομη..μετα απ ολα αυτα σκεφτομαι να παω απ το αλεξανδρας να μ κανουν αφαιρεση αλλα ακουω για αφορητους πονους κ εχω τρομοκρατηθει.τη δευτερα θα παω να με δουνε κ ας βαλει κ ο θεος το χερι τιυ. :'(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας.ειμαι 29 χρονων κ εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων.εχω προβλημα με τον βαρθολινειο αδενα απο τα 20 μου.πριν την εγκυμοσυνη φουσκωνε το σημειο εκει κ μαζευε υγρο 1 με 2 φορες το χρονο.το υγρο το επαιρνε η γιατρος μου με συριγγα.μετα την εγκυμοσυνη κ μεχρι τωρα με εχει ενοχλησει 4 φορες.γινεται πολυ μεγαλο σε σημειο που δεν μπορω να κατσω,δυσκολευομαι στην τουαλετα κ γενικα ταλαιπορουμαι αρκετα.εβγαλε το υγρο παλι με συριγγα ολες τις φορες κ μου ειπε οτι για να μην συνεχιστει να κανουμε μαρσιποποιηση ή αφαιρεση του αδενα.η τελευταια φορα που με ενοχλησε ηταν πριν 2 εβδομαδες κ τωρα παλι τα ιδια.ειναι τεραστιο κ με ενοχλει για πεμπτη φορα μεσα σε 6 μηνες.η γιατρος μου ειπε οτι φοβαται μηπως με την μαρσιποποιηση με ξαναενοχλησει κ μου προτεινε τελικα αφαιρεση του αδενα.το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι αρκετα κ το χειρουργειο κ τον πονο κ την αναρωση καθως εχω το μωρακι κ δεν ξερω αν θα ειμαι ενταξει για να την φροντιζω.εχει κανει καποια απο εσας αφαιρεση του αδενα κ πως ηταν μετα??τα εχω συζητησει με την γιατρο μου ολα αλλα θα ηθελα κ εμπειριες απο κοπελες που το εχουν περασει!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ειχα θεμαμε αυτο πριν την αγκυμοσυνη αρκετες φορεσ και οτι το σκεφτομουν προχθεσ οτι εχει μηνεσ να με ενοχλησει..την τελευταια φορα που με ενοχλησε ειχε γινει τοσο μεγαλο που μου ειπε ο γυναικολογος οτι πρεπει πρωτα να παρω αντιβιωση και μετα να βγαλουμε το υγρο,τελικα ξεπρηστηκε τελειως και δν ασχοληθηκα παλι με αυτο και απο τοτε δεν με εχει ενοχλησει παλι..αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει οτι γινεται με τοπικη αναισθησια και οτι δεν καταλαβαινεις κατι εκεινη την ωρα και οτι μετα δεν υπαρχει κατι στην αναρρωση που να σε δυσκολευει να κανεις..αλλα νομιζω αυτο που λεσ εσυ γινεται με ολικη?παντως αν με ξαναενοχλησει θα παω να το βγαλω γιατι οντως δεν μπορεις ουτε να κατσεις..ταλαιπωρια ειναι..μιας και ανεφερες το θεμα,τον ρωτησες γιατι συμβαινει αυτο?δεν τον ειχα ρωτησει η δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες... Εδώ και 4 μέρες ταλαιπωρουμε με το βαρθολίνειο αδένα έχει πριστει σαν ένα μικρό καρυδακι πήρα τηλ τον γιατρό μου γιατί πονάω και μου έδωσε αντιβίωση η πρώτη δυστυχώς παρότι με έπιασε και δεν ποναγα μου έκανε αλλεργία οπότε αναγκάστηκα να αλλάξω τώρα παίρνω άλλη αντιβίωση και ψηλό πονάω σήμερα είναι η δεύτερη μέρα... Πάω να σκάσω τι θα γίνει με το θέμα αυτό... Προσπαθώ για μωράκι.. :'(

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Giotouliii said:

Καλησπέρα σε όλες... Εδώ και 4 μέρες ταλαιπωρουμε με το βαρθολίνειο αδένα έχει πριστει σαν ένα μικρό καρυδακι πήρα τηλ τον γιατρό μου γιατί πονάω και μου έδωσε αντιβίωση η πρώτη δυστυχώς παρότι με έπιασε και δεν ποναγα μου έκανε αλλεργία οπότε αναγκάστηκα να αλλάξω τώρα παίρνω άλλη αντιβίωση και ψηλό πονάω σήμερα είναι η δεύτερη μέρα... Πάω να σκάσω τι θα γίνει με το θέμα αυτό... Προσπαθώ για μωράκι.. :'(

καλησπερα...ειχα ταλαιπωρηθει αρκετα με αυτο...εβγαινε μαζευοταν παλι μονο του και μετα ξαναεβγαινε...την τελευταια φορα που βγηκε μεσα σε λιγες ωρες εγινε τεραστιο δεν μπορουσα να κατσω να περπατησω...μου εδωσε μια αντιβιωση και μου ειπε πως αν απλα μικρυνει λιγο η δεν με πιασει απλα θα πρεπει να το αφαιρεσω...τελικα μετα απο κπ μερες αυτό υποχώρησε τελείως...αργοτερα ξαναβγηκε μετα υποχωρησε μονο του και καποιες φορες ακομα..τωρα εχουν περασει τουλαχιστον 6 χρονια!!παντως δεν προκαλει θεμα με μωρο κτλ..

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...