Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ωρες υπνου για παιδια


tab

Recommended Posts

τι ωρα πρεπει να κοιμαται ενα παιδακι 1-2 χρ περιπου?

εμενα κοιματε μεχρι 930 το πολυ 10 κ μου λενε οτι την βαζω πολυ νωρις για υπνο :shock: εχω μια φιλη που εχουμε στην ιδια ηλικια τα παιδια κ το βαζει 1η ωρα!κ μου λεει οτι την βαζω πολυ νωρις :shock: ποια ωρα ειναι η πιο σωστη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ηλικία της κούκλας σου, το καλοκαίρι κοιμόταν στις 9:30-10:00 και το χειμώνα στις 8:30, και ξυπνούσε μετά τις 10:00 το πρωί.

 

Τώρα που κοντεύει τα 2, πάλι η διαδικασία ξεκινάει νωρίς 8:30, αλλά μπορεί να κοιμηθεί κατά τις 10:00 και ξυπνάει γύρω στις 0700-0730 :evil:

 

Κατά τη γνώμη μου είναι αργά, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ πια να καταφέρνω να τον βάζω για ύπνο πιο νωρίς.

 

Πάντως, δεν χρειάζονται όλα τα παιδάκια τις ίδιες ώρες ύπνου.

κάποια έιναι εντάξει με λίγες ώρες και άλλα αν δεν κοιμηθούν πολύ γκρινιάζουν.

 

Άβυσσος η ψυχή του παιδιού :wink:

Link to comment
Share on other sites

θα πώ την δική μου εκδοχή από την εμπειρία μου....

η φίλη σου δεν κάνει κάτι λάθος με το παιδί της γιατί αν πάρω παράδειγμα από τον δικό μου ΠΟΤΕ δεν έχει κοιμηθεί πριν τις 10.30μμ και πολλές φορές η ιστορία πάει μέχρι και τις 12.30πμ :evil: -από μηνών έτσι έκανε-

έχω κάνει κάθε προσπάθεια να τον βάλω νωρίς για ύπνο αλλά μάταιος κόπος,μέχρι και να του κόψω τον μεσημεριανό ύπνο αναγκάστηκα...

τα πρωινά πάλι ξυπνάει κατά τις 10.30-11.00πμ

το μόνο λάθος που βρίσκω στην φίλη σου είναι οτι το θεωρεί φυσιολογικό ενώ δεν είναι....εγώ πάντως που το έχω συζητήσει με άλλες μαμάδες αλλά και με τον παιδίατρο μας μου είπαν οτι πολλά παιδιά πλέον κοιμούνατι αργά και όταν με το καλό θα πάνε παιδικό ή οπουδήποτε αλλού που να τα αναγκάζει να ξυπνάνε νωρίς το πρωί θα αλλάξουν από μόνα τους το ωράριο.Είδωμεν :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλη μια περίπτωση όταν οι γονείς χάνουν τον έλεγχο του παιδιού τους.

Η φίλη σου απλά βαριέται να ασχοληθεί και να προσπαθήσει να "ισιώσει" το ωράριο του παιδιού της.

Το να κοιμάται ένα παιδί στη 1 τη νύχτα είναι τρελλό.

Εγώ βασικά πιστεύω πως ένα παιδί πρέπει να έχει κοιμηθεί μέχρι τις 10 το πολύ το βράδυ.

Δεν είναι ότι αφήνει και τους γονείς λίγο να ξεκουραστούν αλλά και για το ίδιο και την υγεία του είναι σημαντικό να κοιμούνται νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια περίπτωση όταν οι γονείς χάνουν τον έλεγχο του παιδιού τους.

 

annoula μην λες μεγάλα λόγια, η μικρουλα σου ειναι ακομη 8 μηνων :wink:( αυτό το λέω από προσωπική πείρα :D ) πιστεψε με ξερω αρκετους γονείς που δεν έχουν χάσει τον έλεγχο και παρόλλα αυτα δεν μπορουν να βάλουν τα παιδιά τους νωριτερα από τις 12:30 για ύπνο...

 

συμφωνω μαζί σου μέχρι τις 10 τα παιδια πρεπει να κοιμούντε...

 

 

διαφωνων καθετα με τη φίλη της tab που πιστευει οτι το 1 ειναι καλη ωρα για να κοιμηθει ένα παιδί...

 

 

και εγώ παρόλλο που δεν βαριέμαι να ασχολήθω με το παιδι μου ( 3 ετων ) σε κάποια θεματα ίσως έχω χασει τον έλεγχο με το σκεπτικο κάποιον αλλά κάποιες καταστασεις ο καθενας τις βλέπει με άλλη οπτική γωνία....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης κι εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18489&highlight=%FD%F0%ED%EF%F2

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση στο ήδη υπάρχον θέμα.

[color=brown]Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστευω οτι μεχρι τις 22.00 ειναι καλη ωρα.εμενα ειναι 19 μηνων και απο μικρη κοιμαται 20.30-21.00.ειναι φορες που δεν θελει να παει για υπνο και κλαιει λιγο αλλα δεν παω κι ετσι σταματαει μετα απο λιγα λεπτα και κοιμαται.μηπως τα παιδακια που κοιμουνται τοσο αργα ειναι επειδη ξυπνανε αργα κι επειδη ισως δεν βγαινουν λιγο εξω να εκτονωθουν και να χαζεψουν και να κουραστουν λιγακι?εγω ευτυχως δεν δουλευω και τη βγαζω εξω τουλαχιστον 2 ωρες την ημέρα!

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...