Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά χρονιά θα πάει το παιδί μου στο νηπιαγωγείο/σχολείο?


Recommended Posts

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι στις παραπάνω απορίες σας! Προς το παρόν είναι υποχρεωτική η φοίτηση στο νηπιαγωγείο (νήπια). Προνήπια γίνονται δεχτά στα δημόσια νηπιαγωγεία εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις και εντάσσονται στις τάξεις των νηπίων.

Επίσης θέλω να τονίσω κάτι που πρέπει να προσέξουν οι γονείς όταν κάνουν εγγραφή σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία ( εφόσον δεν βρουν θέση σε δημόσια)! Να ζητήσουν να μάθουν αν έχει άδεια από το Υπουργείο Παιδείας για νηπιαγωγείο ( οι περισσότεροι παιδικοί σταθμοί μέχρι τώρα άνηκαν στο Υπουργείο Υγείας και διατηρούσαν και τάξεις νηπιαγωγείου).

Αν δεν έχει άδεια το ιδιωτικό νηπιαγωγείο, όταν θα δοκιμάσετε να το γράψετε στο δημοτικό θα έχετε πρόβλημα! Δεν θα το δέχονται!

Επίσης είναι πολύ σημαντικό η δασκάλα του να είναι νηπιαγωγός - εκπαιδευτικός απόφοιτη ΑΕΙ γιατί έτσι ορίζεται από το Υπουργείο.

~ Αφού το σχολείο δεν μας καταλαβαίνει, θα το καταλάβουμε εμείς... (Ανώνυμος) ~

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον αγαπητες μαμαδες

 

τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2004 ανεξάρτητα ποιον μήνα, αυτή τη σχολικη χρονια (2008-2009) πάνε ΠΡΟΝΗΠΙΟ

τα παιδια του 2003 πάνε ΝΗΠΙΟ

τα παιδιά του 2002 πάνε Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

τα παιδιά του 2001 πάνε Β' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

κ.ο.κ.

 

αυτό που ξέρω είναι οτι στα δημόσια νηπιαγωγεία προτεραιότητα έχουν τα παιδιά του νηπιαγωγείου (επειδή πλέον είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ) και αμα περισσεύουν θέσεις με κλήρωση παίρνουν εναν μικρό, συνήθως, αριθμό προ-νηπίων

 

τα παιδιά μπορούν άνετα να συνεχίσουν προ-νήπιο στους δημοτιούς παιδικούς σταθμούς ή σε κάποιο ιδιωτικό, εννοείται!!!!

 

πλέον οι παιδικοί σταθμοί ανήκουν στους δήμους και παίρνουν παιδιά μέχρι 5 χρονών. τα 5 χρονα πάνε νηπιαγωγείο και πρέπει να πανε σε δημόσιο.

ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ

ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

 

όσο αφορα τα ιδιωτικά... είναι κάποιοι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί που έχουν πάρει άδεια και λειτουργούν και ως νηπιαγωγεία. ανεξάρτητα αν έχουν δημοτικό στη συνέχεια ή όχι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μενω στον κολωνο ,η μικρη μου γεννηθκε 29/01/2007 ειναι 2 και κατι και θελω να την στειλω σε δημοσιο μαλλον βρεφονηπιακο.ξερετε σε ποια δημοσια υπηρεσια να ρωτησω ή αν την παιρνουν τα νηπιαγωγεια του δημου αθηναιων?thanks :P

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις τον κοντινότερο σου δημοτικό παιδικό σταθμό, θα μπεις και θα ρωτήσεις. δεν είναι όλοι βρεφικοί, δηλαδή δεν δέχονται παιδιά από 6 μηνών. εναλλακτική λύση... να μπεις στο site του δήμου αθηναίων και να βρεις εκει τους βρεφικούς σταθμούς της αθήνας.

αν έχω χρόνο θα κοιτάξω για σενα και θα σου στέιλω το link.

 

προυπόθεση για να δεχθούν το παιδί στον δημοτικό παιδικό σταθμό, είανι χαμηλή δήλωση.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω κατι?

Η κορη μου ειναι γεννημένη τον Φλεβάρη του 2005, τώρα παει σε ιδιωτικο προνήπιο...Αρα τον Σεπτέμβρη που θελω να την στειλω σε δημόσιο, θα πάει κανονικά νήπιο???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας ειμαι η πανωραια.Εχω ενα μικρο αγόρι τεσσάρων ετών. Για τρια χρόνια τον πήγαινα σε ιδιωτικό σταθμό. Φέτος τον έγραψα προνήπιο. Επειδή εργάζομαι θέλω να μάθω σχετικά με τις φυλάξεις και τις αργίες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Να ρωτησω κατι?

Η κορη μου ειναι γεννημένη τον Φλεβάρη του 2005, τώρα παει σε ιδιωτικο προνήπιο...Αρα τον Σεπτέμβρη που θελω να την στειλω σε δημόσιο, θα πάει κανονικά νήπιο???

 

Ευχαριστώ

Oχι! ο γιος μου ειναι τον Μαρτη του 2005 και τον Σεπτεμβρη του 2009 θα παει προνηπιο,τον επομενο χρονο θα πανε νηπιο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι η πανωραια.Εχω ενα μικρο αγόρι τεσσάρων ετών. Για τρια χρόνια τον πήγαινα σε ιδιωτικό σταθμό. Φέτος τον έγραψα προνήπιο. Επειδή εργάζομαι θέλω να μάθω σχετικά με τις φυλάξεις και τις αργίες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.;)

Υπαρχουν ιδιωτικα που κλεινουν μονο τις επισημες αργιες και το καλοκαιρι μονο τον Αυγουστο,πρεπει να ρωτησεις το σχολειο που το εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Η κορη μου ειναι γεννημένη τον Φλεβάρη του 2005, τώρα παει σε ιδιωτικο προνήπιο...Αρα τον Σεπτέμβρη που θελω να την στειλω σε δημόσιο, θα πάει κανονικά νήπιο???

 

Ευχαριστώ

 

το σεπτέμβριο του 2009, όσα παιδιά είναι γεννημένα αό 1/1/2004 έως και 31/12/2004 θα πανε νηπιαγωγείο. ανεξάρτητα αν πήγανε προνήπιο σε δημοτικό παιδικό σταθμό ή σε δημόσιο προνήπιο ή σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό ή σε ιδιωτικό σχολείο ΘΑ ΠΑΝΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ. γιατί να υπάρχει εξαίρεση;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Oχι! ο γιος μου ειναι τον Μαρτη του 2005 και τον Σεπτεμβρη του 2009 θα παει προνηπιο,τον επομενο χρονο θα πανε νηπιο!

εγω ξερω οτι οσα ειναι γεννημενα το 2005 θα πανε μαζι νηπιο και αρα δημοτικο ασχετως μηνα!!!!!εμενα που ειναι τον Νοεμβρη ειναι και θα ειναι παντα απο τα πιο μικρα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι διετής και εγγράφονται σε αυτό νήπια που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία τεσσάρων (4) ετών.

 

επειδή δεν τα παω και πολύ καλά με τις ημερομηνίες τι εννοεί...

ο δικός μου κλείνει τα 4 στις 30 οκτωμβρη 2011 δεν μπορώ φέτος να τον γραψω, αρα παμε για του χρονου καταλαβα σωστα??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Η κορη μου ειναι γεννημένη τον Φλεβάρη του 2005, τώρα παει σε ιδιωτικο προνήπιο...Αρα τον Σεπτέμβρη που θελω να την στειλω σε δημόσιο, θα πάει κανονικά νήπιο???

 

Ευχαριστώ

 

τη σχολικη χρονια που διανυουμε 2010-2011: νηπιαγωγειο πανε τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2005 (προνηπιο του 2006)

σχολικη χρονια 2011-2012: νηπιαγωγειο 2006, προνηπιο 2007

σχολικη χρονια 2012-2013: νηπιαγωγειο 2007, προνηπιο 2008

 

 

Γεια σας ειμαι η πανωραια.Εχω ενα μικρο αγόρι τεσσάρων ετών. Για τρια χρόνια τον πήγαινα σε ιδιωτικό σταθμό. Φέτος τον έγραψα προνήπιο. Επειδή εργάζομαι θέλω να μάθω σχετικά με τις φυλάξεις και τις αργίες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.;)

 

τα δημοσια νηπιαγωγεια σχολάνε ή 12.15μ.μ. ή 3.45μ.μ.

 

αργιες; 28η οκτωβριου, 17 νοέμβρη, 2 βδομαδες τα χριστουγεννα, τριων ιεραρχων, καθαρα δευτερα, 25η μαρτιου, 2 βδομάδες το πάσχα, αγιου πνευματος και κλεινουν 15 ιουνίου και ανοίγουν 11 σεπτεμβρίου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τη σχολικη χρονια που διανυουμε 2010-2011: νηπιαγωγειο πανε τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2005 (προνηπιο του 2006)

σχολικη χρονια 2011-2012: νηπιαγωγειο 2006, προνηπιο 2007

σχολικη χρονια 2012-2013: νηπιαγωγειο 2007, προνηπιο 2008

 

 

αρα ο βαγγελης μου που ειναι γεννημενος στις 30/10/2007 το σεπτεμβρη του 11 παει προνηπιο..

Link to comment
Share on other sites

αρα ο βαγγελης μου που ειναι γεννημενος στις 30/10/2007 το σεπτεμβρη του 11 παει προνηπιο..

 

ναι το σεπτεμβρη που ερχεται θα παει προνηπιο!

εαν θελεις σε δημοσιο, με κλήρωση... θα παει. θα παρουν πρωτα τα νηπιακα (2006) και αν περισσεψουν θεσεις, θα παρουν προνηπια

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το σεπτεμβρη που ερχεται θα παει προνηπιο!

εαν θελεις σε δημοσιο, με κλήρωση... θα παει. θα παρουν πρωτα τα νηπιακα (2006) και αν περισσεψουν θεσεις, θα παρουν προνηπια

 

 

ναι σε δημοσιο λεμε να τον βαλουμε.... οταν λες με κληρωση υπαρχη περιπτωση και να μην τον παρουν? επισεις πρεπει να βρω και που εχουμε εμεις προνηπια εδω. οι εγραφες ξεκινουν απο το μαρτη απριλη ξερεις?

 

σορυ αν σε ζαλιζω αλλα δεν τα ξερω καθολου και δεν εχω και κανεναν να με βοηθησει!!! σορυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σε δημοσιο λεμε να τον βαλουμε.... οταν λες με κληρωση υπαρχη περιπτωση και να μην τον παρουν? επισεις πρεπει να βρω και που εχουμε εμεις προνηπια εδω. οι εγραφες ξεκινουν απο το μαρτη απριλη ξερεις?

 

σορυ αν σε ζαλιζω αλλα δεν τα ξερω καθολου και δεν εχω και κανεναν να με βοηθησει!!! σορυ!

 

ναι! υπάρχει περιπτωση να μην τον παρουν. εαν εχουν πολλά νηπια και συμπληρωθούν οι θέσεις στα τμηματα...

θα βρεις σε πιο δημοσιο σχολειο-νηπιαγωγείο ανοικει η διεύθυνσή σου, συνηθως το πιο κοντινο σπιτι σου (μπορω να σε βοηθήσω σε αυτο) κι εκει στις αρχες ιουνιου θα κάνεις αίτηση.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

δεν έχω καταλάβει πως η διετής φοίτηση είναι υποχρεωτική,όταν τα παιδιά του 2008(που είναι και το παιδί μου)θα πάνε νηπιαγωγίο το 2013-14.Όπως τα υπολογίζω θα έπρεπε να πάει το 2012-13,(04/03/12 κλείνει τα 4).

Άρα πιάνετε και το προνήπιο?

Τότε πως είναι υποχρεωτικό, και το παιδί θα πάει σχολείο το 2012 μόνο εάν υπάρχουν θέσεις?

Τί υποχρεωτική εκπαίδευση είναι αυτή όταν δεν μπορούν να σε καλύψουν?

 

Εκτός ρε παιδιά εάν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.

Εγώ θέλω να ξέρω πότε μπορώ να παώ το παιδί στο σχολείο της γειτονίας χωρίς να μπω σε κληρώσεις και ιστορίες. Έτος γενν: 03/2008

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

δεν έχω καταλάβει πως η διετής φοίτηση είναι υποχρεωτική,όταν τα παιδιά του 2008(που είναι και το παιδί μου)θα πάνε νηπιαγωγίο το 2013-14.Όπως τα υπολογίζω θα έπρεπε να πάει το 2012-13,(04/03/12 κλείνει τα 4).

Άρα πιάνετε και το προνήπιο?

Τότε πως είναι υποχρεωτικό, και το παιδί θα πάει σχολείο το 2012 μόνο εάν υπάρχουν θέσεις?

Τί υποχρεωτική εκπαίδευση είναι αυτή όταν δεν μπορούν να σε καλύψουν?

 

Εκτός ρε παιδιά εάν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.

Εγώ θέλω να ξέρω πότε μπορώ να παώ το παιδί στο σχολείο της γειτονίας χωρίς να μπω σε κληρώσεις και ιστορίες. Έτος γενν: 03/2008

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Η προσχολική εκπαίδευση είναι διετής (προνήπια και νήπια) αλλά υποχρεωτικα (δυστυχώς*) είναι μόνο τα νήπια.

Προνήπια πηγαίνει όποιο παιδί μέχρι τις 31/12 συμπληρώνει τα 4, και νήπια όποιο παιδί μέχρι τις 31/12 συμπληρώνει τα 5.

 

Μόνιμο αίτημα των εκπαιδευτικών και στις επιστολές που στέλνουν στο υπουργείο, αλλά και στις απεργίες, ασχέτως αν δεν προβάλλεται από τα ΜΜΕ.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οπως παντα ερωτηση και απο μενα η μικρη τωρα παει σε παιδικο σταθμο ειναι γεννημενη 1-3-2007 το σεπτεμβριο θα παει προνηπιο???? και αν ναι που ειναι το προνηπιο στο ιδιο παιδικο σταθμο??? και εκει θα παει με κληρωση η παλι οπως και στο παιδικο αν δουλευουμε και οι δυο γονεις???????

Link to comment
Share on other sites

ναι πανω σαυτο να ρωτησω κ εγω...οκκκ, το νηπιο ειναι υποχρεωτικο, δηλ. παω στο νηπιο κ κανω τα χαρτια μας για να μας παρουν? αφου ειναι υποχρεωτικο δεν ειναι υποχρεωμενοι να μασ παρουν? δε το καταλαβαινω πραγματικα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωμενα να σας παρουν αλλα για να σας παρουν πρεπει να πας να κανεις χαρτια...απλα και εκει εχουν καποιες προτεραιοτητες αν δεν κανω λαθος....αλλα δεν ξερω ποιες λογικα να μενεις εκει κοντα κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

ναι πανω σαυτο να ρωτησω κ εγω...οκκκ, το νηπιο ειναι υποχρεωτικο, δηλ. παω στο νηπιο κ κανω τα χαρτια μας για να μας παρουν? αφου ειναι υποχρεωτικο δεν ειναι υποχρεωμενοι να μασ παρουν? δε το καταλαβαινω πραγματικα!

 

Τα νήπια (δηλαδή τα παιδιά που μέχρι τις 31/12 θα κλείσουν τα 5) είναι υποχρεωτικό να τα πάρουν στο σχολέιο. Απλά βρήσκεις από την διεύθυνση πρωτοβάθμιας σε ποιο νηπιαγωγείο ανήκεις (με βάση τη διέυθυνση καοικίας) και πας στο νηπιαγωγείο 15-21 Ιουνίου να γράψεις το παιδί. Συνήθως χρειάζεται βεβαίωση από παιδίατρο και οδοντίατρο, υπέυθυνη δή΄λωση ότι γνωρίζεις το ωράριο λειτουργίας, υπεύθυνη δήλωση ποιός θα παίρνει το παιδί (τουλάχιστον εμέις τα ζητούσαμε), ένας λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα φαίνεται η διέυθυνση σου και μια αίτηση που δίνεται στο σχολέιο.

Τώρα, αν το παιδί είναι προνήπιο (μέχρι τις 31/12 συμπληρώνει τα 4), γίνεται μια πρόεγγραφή, και το Σεπτέμβριο αν υπάρχουν θέσεις καλώς! Γίενται η εγγραφή στο σχολέιο. Αν δεν υπάρχουν θέσεις για όλα τα προνήπια, γίνεται κλήρωση παρουσία όλων των γονέων για το ποιά παιδιά θα πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

δεν έχω καταλάβει πως η διετής φοίτηση είναι υποχρεωτική,όταν τα παιδιά του 2008(που είναι και το παιδί μου)θα πάνε νηπιαγωγίο το 2013-14.Όπως τα υπολογίζω θα έπρεπε να πάει το 2012-13,(04/03/12 κλείνει τα 4).

Άρα πιάνετε και το προνήπιο?

Τότε πως είναι υποχρεωτικό, και το παιδί θα πάει σχολείο το 2012 μόνο εάν υπάρχουν θέσεις?

Τί υποχρεωτική εκπαίδευση είναι αυτή όταν δεν μπορούν να σε καλύψουν?

 

Εκτός ρε παιδιά εάν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.

Εγώ θέλω να ξέρω πότε μπορώ να παώ το παιδί στο σχολείο της γειτονίας χωρίς να μπω σε κληρώσεις και ιστορίες. Έτος γενν: 03/2008

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

η φοιτηση στο νηπιαγωγειο ειναι μονοετής και υποχρεωτική. το προνηπιο ειναι προαιρετικό.

το παιδί σου θα παει νηπιαγωγείο το σεπτεμβρη του 2013. το 2012 θα παει προνήπιο και το σεπτέμβρη του 2011 θα παει μεταβρεφικο. τα δυο τελευταία καλύπτονται και απο παιδικούς σταθμούς δημοτικούς ή ιδιωτικούς.

 

εσυ θα πας το παιδί σου στο δημοσιο της γειτονιάς το 2013 που θα το γραψεις στο νηπιαγωγειο και θα είναι 5,5 χρονών

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Βρήκα site και διάβασα διάφορες πληροφορίες που ήθελα,αλλά θα ήθελα να κάνω αλλή μια ερώτηση μήπως γνωρίζετε:Υπάρχει περίπτωση στα ολοήμερα νηπιαγωγία να παραταθεί το ωράριο όπως και στα δημοτικά(17:15)?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση στα ολοήμερα νηπιαγωγία να παραταθεί το ωράριο όπως και στα δημοτικά(17:15)?

Μακαρι!!!!!αλλα σε περιπτωση που το νηπιαγωγειο που "ανηκουμε" δεν ειναι ολοημερο αλλα εμεις χρειαζομαστε επειγοντως ολοημερο, τι γινεται? υπαρχει κατι να κανουμε? εγω πχ σχολαω στις 5 στην καλυτερη κ ο αντρας μου ισως πιο αργα...μπορουμε να μαθουμε πχ ποια ειναι ολοημερα κ να κανουμε εκει αιτηση?:confused:

 

ΕΙΡΙΝΗ Μου στελνεις το site που βρηκες πληροφοριες?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...