Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ


doukissa

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιον πολύ καλό εξειδικευμένο γιατρό στις επεμβατικές λαπαροσκοπήσεις που όμως να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο προκειμένου να μην αναγκαστώ να πληρώσω τα υπέρογκα ποσά που ζητούν για νοσηλεία από τις ιδιωτικές κλινικές. Θα αφαιρέσω ένα ινομύωμα 5,5 χ 4,5 εκ. Έχω ακούσει για έναν Μπότση στο Αρεταίειο. Εάν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ να με ενημερώσετε. Ακόμη και για γιατρό σε ιδιωτική κλινική θα ήθελα να ακούσω γνώμες, αρκεί να είναι γνώστες καθώς το ινομύωμα βρίσκεται σε καίριο σημείο στη μήτρα και απαιτούνται λεπτοί χειρισμοί από έμπειρα χέρια. Μου είπαν και για τον Πιστοφίδη αλλά θέλει 5000 ευρώ. Ακόμη άκουσα για ένα Θωμόπουλο στο Γαία και για έναν Βραχνή στο Ευγενίδειο. Ξέρετε κάτι? Εγώ θα ανέβω Αθήνα από επαρχία και θα ήθελα να έχω μία αποψη προκειμένου να μην χάνω χρόνο στο ψάξιμο, αλλά και να μην με πιάσουν κορόιδο και δώσω πολλά χρήματα από τη στιγμή βέβαια που την ίδια επέμβαση μπορεί να βγάλει εις πέρας καιι κάποιος εξίσου αξιολόγος όπως ο Πιστοφίδης, αλλά πιο οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ομοιοπαθης ειμαι κι εγω, βεβαια με αρκετα μεγαλυτερο, πλησιαζει τα 8 εκ. Κατ' αρχας ειναι σιγουρο οτι θελει αφαιρεση? Παρε διαφορες γνωμες πριν αποφασισεις την αφαιρεση του(εγω ενα χρονο τρεχω απο τον εναν στον αλλον και οι αποψεις δυιστανται)! Ειναι σε σημειο που εμποδιζει τη συλληψη ή πιθανη εγκυμοσυνη, δηλαδη ειναι μεσα στη μητρα? Αν δεν εμποδιζει, και δεν σου δημιουργει προβληματα οπως αναιμια, πονο, δεν το πειραζουμε, δεν πειραζουμε τη μητρα ετσι ευκολα! Εμενα ο τελευταιος γιατρος που με παρακολουθει απο το καλοκαιρι, με αφησε να προσπαθησω για εγκυμοσυνη, και αν δεν προκυψει μετα θα δουμε τι θα κανω! Βεβαια τωρα πια μαλλον ανοιχτο χειρουργιο. Γιατρο για λαπαροσκοπικη επεμβαση δεν εχω να σου προτεινω, αλλα σιγουρα θα σου απαντησουν μεσα στο φορουμ αρκετα κοριτσια με αναλογη εμπειρια! Σου ευχομαι να γινει το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά θέλει σίγουρα αφαίρεση γιατί η θέση του εμποδίζει την εμφύτευση του εμβρύου και έχω αυξημένες πιθανότητες για αποβολή γιατί δεν θα μπορεί να αναπτυχθεί ο πλακούντας μιας και το ινομύωμα καταλαμβάνει το 1/3 της μήτρας. Δεν θα αποφύγω τη λαπαροσκόπηση. Τουλάχιστον να πέσω σε χέρια καλού, αξιόπιστου και έμπειρου γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 μεγαλα ινομυωματα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα και τωρα που θελω και δευτερο αρχισα να ψαχνομαι παλι με γιατρους.Εννοειται πως οι γνωμες ηταν διαφορετικες και μπερδευτηκαμε ακομη περισσοτερο.Ψαχνοντας και ρωτωντας εμαθα για τη ρομποτικη χειρουργικη.Εψαξα στο διαδικτυο για γιατρους μαιευτηρες που να κανουν ρομποτικη ινομυωματεκτομη.Ειναι πολυ λιγοι..Πλεον,ειχαμε αποφασισει , μετα απο ολα τα τρομακτικα σεναρια των αλλων γιατρων, να κανω την επεμβαση, και ΑΝ παει καλα χωρις να μου προκαλεσει προβληματα γονιμοτητας, συμφυσεις κλπ να κανουμε και το δευτερο παιδι.Κλεισαμε ραντεβου και πηγαμε σε εναν απο τους ρομποτικους, οπου μας ειπε οτι το ρομποτικο χειρουργειο μπορει να γιναι με ασφαλεια χωρις επιπλοκες, ομως δεν χρειαζεται..Μας αναιρεσε ολα τα τρομακτικα σεναρια που ειπα και πιο πανω, καλυτερα να μην τα αναλυσω και τρομαξουν και αλλες.Αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ με τα στοιχεια του γιατρου.Αν και τελικα δε ρωτησα, ξερω οτι η ρομποτικη χειρουργικη ειναι πιο ακριβη. Ομως, ειναι θεμα υγειας και γονιμοτητας. Ψαξτο πολυ καλα πριν καταληξεις οπουδηποτε.Και ο,τι αλλο θελεις, εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και με ενδιαφέρει οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει. Θα ήθελα να μου στείλεις τα στοιχεία του γιατρού σου. Κι εγώ τώρα που θέλω δεύτερο παιδί εμφανίστηκε το πρόβλημα. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά! (Αν θέλεις μου λες και τί περίπου θα στοιχίσει για να έχω μια ιδέα). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

evang τι εννοεις? Ολοι οι αλλοι σου ελεγαν τα χιλια οσα για αυτοματες αποβολες(τα ξερω γιατι τα ακουσα κι εγω πολλακις), και ο ρομποτικος σου τα ειπε καλα? Οταν λες μεγαλα ινομοιωματα, ποσο δηλ και που ακριβως? Με ενδιαφερει, αν δε σου κανει κοπο θελω κι εγω τα στοιχεια του γιατρου! Ακομα ψαχνομαι κι εγω, και δεν ξερω τι να κανω! Αν δεν μεινω εγκυος τους επομενους μηνες, μαλλον θα το αφαιρεσω (που μακαρι να μην χρειαστει!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω εχω 2 μεγαλα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα.Και πριν το πρωτο παιδι οι περισσοτεροι γιατροι μας ελεγαν να τα βγαλουμε πρωτα.Τελικα αποφασισαμε και συνεχισαμε με το μοναδικο γιατρο που μας ειπε να μην τα αφαιρεσουμε εφοσον ειναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ, δηλ δεν προκαλουν υπογονιμοτητα, αιμορραγιες και πονο.Πραγματι, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειας και γεννησα με καισαρικη στην 38η.Ομως τα ινομ μεγαλωσαν λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη κι ετσι τωρα, 17 μηνες μετα, ειναι γυρω 4 και 7 εκ.Αρχισαμε παλι το τρεξιμο στους γιατρους οπου μας ειπαν να τα βγαλω οπωσδηποτε γιατι εχω πιθανοτητα ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ, ΡΗΞΗ ΜΗΤΡΑΣ κλπ..Ο αντρας μου τρομαξε και ξεχασαμε το δευτερο παιδι.Ψαχναμε ομως γιατρο για χειρουργειο και μαθαμε για τη ρομποτικη.Πηγαμε με το σκεπτικο να κανονισουμε το χειρουργειο και μας ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο και οτι δεν θα απειλησουν την εγκυμοσυνη με αποβολη, προωρο τοκετο κλπ...Ανελπιστη χαρα! Ετσι, επαναφεραμε το θεμα δευτερο παιδι και απο αυτον το μηνα ξεκιναμε προσπαθεια. Το χειρουργειο βεβαια δεν το γλιτωνω, θα πρεπει να γινει μετα.Να τονισω ομως κατι πολυ σημαντικο: μου ειπε οτι μεχρι 12 εκ ινομυωματα βγαινουν με ρομποτικη με ασφαλεια αναλογως και τη θεσης τους.ιΨαξτε το κοριτσια πολυ καλα πριν μπειτε στο χειρουργειο.Δεν πειραζουμε τη μητρα αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο και αν ειναι απαραιτητο ,το κανουμε με τον πιο ασφαλη τροπο,ωστε να μην εχουμε μετα αλλα προβληματα, συμφυσεις κλπ. Η ρομποτικη ειναι η ο πιο ασφαλης τροπος. Αν ψαξετε στο διαδικτυο για ρομποτικη ινομυωματεκτομη θα βρειτε πληροφοριες και θα δειτε οτι οι μαιευτηρες που ειναι ειδικευμενοι σε αυτο ειναι ακομη πολυ λιγοι στην Ελλαδα, μιας και η ρομποτικη μας ηρθε το 2006. Εννοειται οποια θελει της στελνω π.μ. με τα στοιχεια του γιατρου που πηγα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Evang, καλημέρα και από μένα!

Ήθελα να σε ρωτήσω, αν δε γίνομαι αδιάκριτη, εάν τα ινομυώματα σου είναι εντός ή εκτός της μήτρας. Έχω και γω ένα μεγαλο γύρω στα 8cm το οποίο με την εγκυμοσύνη όλο μεγαλώνει και ακολουθώ αντιπηκτική αγωγή. Εσύ έπαιρνες κάτι στην πρώτη εγκυμοσύνη και πόσο είχαν εγαλώσει τότε. Εγώ ετοιμαζόμουν να το βγάλω ρομποτικά στη Θεσσαλονίκη βέβαια, αλλά ανακαλύψαμε την εγκυμοσύνη και το αφήσαμε.

Σ'ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Stellinaki καλημερα! Ναι, τα ινομυωματα μου ηταν μεσα στη μητρα, το ενα στον ισθμο του τραχηλου και το αλλο στον πυθμενα.Στην αρχη της εγκυμοσυνης ηταν 3 και 5εκ και στο τελος εφτασαν τα 10 εκ. και ειχαν βγει και αλλα.Ενταξει,δεν ειχα και την πιο ευκολη εγκυμοσυνη, ειχα αιμα στο 1ο τριμηνο και συσπασεις στο 2ο και 3ο τριμηνο αλλα οχι κατι σοβαρο η επικυνδυνο. Εγω δεν επαιρνα φαρμακα, απο τη στιγμη που μενεις εγκυος δεν μπορουν να επεμβουν στη μητρα. Μην ανησυχεις,να εισαι ηρεμη οσο γινεται και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο δικός μου μου αφαίρεσε 8 ινομυώματα με ένα πολύ επικίνδυνο για τη μήτρα. Είχα κάνει ανοιχτό χειρουργείο και όλα μια χαρά. Όποια θέλει να της στείλω τα στοιχεία του με π.μ

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσία,θέλω να ρωτήσω ποιος γιατρός αφαιρεί ινομυώματα ρομποτικά στην θεσσαλονίκη?

Συγγνώμη, ΚΑΝΑΡΙΝΙ μάλλον εγώ μπερδεύτηκα και μπέρδεψα και 'σενα.

Θεωρούσα οτι λαπαροσκοπικα και ρομποτικά είναι το ίδιο αλλά έκανα λάθος.

Εγώ λαπαροσκοπικά θα το έβγαζα!!!

Τωρα ποιός βγάζει ρομποτικά θα σε γελάσω:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 7εκατοστά και θα το αφαιρέσω λαπαροσκοπικά αυτή τη βδομάδα στο Ιασώ. Έκανα μεγάλη τουρνέ σε γιατρούς πριν αποφασίσω και αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα ινομυώματα δεν είναι πάντα απαραίτητο να βγουν αλλά πολλοί γιατροί σου δημιουργούν την αίσθηση του κατεπείγοντος για να εξασφαλίσουν ένα επιπλέον χειρουγείο. Επίσης ο καθένας σου "πουλάει" τη δική του μέθοδο ως την καλύτερη, άλλος επιμένει στο ανοιχτό χειρουργείο, άλλος λέει για ρομπότ κλπ. Επίσης, ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν σπουδάσει πραγματαικά λαπαροσκόπηση, οι περισσότεροι γιατροί παρακολουθούν τα σεμινάρια τυ Πιστοφίδη στο Λευκό Σταυρό και μετά εξασκούνται πάνω μας, ενώ άλλοι πηγαίνουν στη Γαλλία και παρακολουθούν ένα σεμινάριο για χειρισμό ρομπότ και μετά επίσης εξασκούνται πάνω μας. Άλλοι πάλι δε μπαίνουν καν σε αυτό τον κόπο και προτείνουν ανοιχτό χειρουργείο εν έτη 2011! Υπάρχουν και κάποιοι που το αναλαμβάνουν δήθεν χειρουργικά και μετά από έλλειψη εμπειρίας τους αν δουν τα σκούρα σε ανοίγουν κιόλας κανονικά μετατρέποντας σε ανοιχτό χειρουργείο.

Όπως χαρακτηριστικά μου είπε ένας γυναικολόγος το πρόβλημα είναι "μηχανικό" και η ύπαρξη ινομυώματος δεν αποκλείει την εγκυμοσύνη, απλά το αφαιρούμαι προληπτικά ώστε αφενός να μη μεγαλώσει και μετά δε βγαίνει λαπαραοσκοπικά, να εμποδίσουμε συχνοουρίες και αιμοραγία στην περίοδο και αφετέρου να διευκολύνουμε την εγκυμοσύνη. Όπως μου είπε γιατρός σύμφωνα με την αγγλική σχολή γυναικολογίας ΔΕΝ αφαιρούσαν καν τα ινομυώματα... Επίσης παίζει πολύ ρόλο η θέση τους και ο αριθμός τους για το βαθμό δυσκολίας του χειρουργείου.

Η ρομποτική είναι μορφή λαπαροσκόπησης στην ουσία, το πιο σύγχρονο ρομπότ υπάρχει στο Ιατρικό κέντρο, αλλά επίσης υπάρχουν και στην Ευρωκλινική, Λευκό Σταυρό και αλλού πιο παλιού τύπου. Τα μειονεκτήματα είναι μεγαλύτερη διάρκεια χειρουργείου και άρα νάρκωση και μεγαλύτερες οπές σε λίγο διαφορετικά πιο άβολα σημεία. Από την άλλη ίσως να κάνει πιο λεπτομερή δουλειά μέσα αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν ο γιατρός είναι έμπειρος δε χρειάζεται ρομπότ το ίδιο ΄καταφέρνει και με την απλή λαπαροσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπερα κοριτσιακια, sos!

Θελω να μου πειτε τις εμπειριες σας απο Χατζηραφαηλ βασιλικη (που χειρουργει λαπαροσκοπικα-Ρομποτικα στο Λευκο Σταυρο) και Χειλαρη Γιωργο (που χειρουργει στο Ιασω). Αν εχετε με καποιον αλλον εμπειρια δεκτη και αυτη! :?:?:???::?:???:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρώτον, συγνώμη αν η ελληνικά μου δεν είναι πολύ καλή. Είμαι από το εξωτερικό. (Μιλάω Αγγλικά).

 

Σας γράφω εδώ για να δείτε αν κάποιος έχει μια σύσταση με ενα γιατρός ποιος κάνει λαπαροσκόπηση χειρουργική. Ενδιαφέρομαι να πάρει ενα σαλπίγγων απολίνωση.

 

Φοβαμαι λίγο επειδή διάβασω (στη αγγλικα) κατι που λενε post tubal ligation syndrome. Θελω να μαθω αν υπαρχει ευκαιρίες για προβληματα σαν post tubal ligation syndrome.

 

Μένω στη Πειραιά. Μπορώ να δω γιατρές έδω ή στη Αττική.

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

Ο γιατρός που σου συστήνω είναι κορυφή σαν γυναικολόγος χειρούργος αλλά και σαν άνθρωπος!Ονομάζεται Μορτάκης Αλέξανδρος το ιατρείο είναι στο Π.Ψυχικό Μουσών 17, τηλέφωνα τηλ. 210-6911260, 210-6496704 και 210-6495486.έχω κάνει και εγώ σε αυτόν λαπαροσκοπικά 2 επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΛΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ!ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ!ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΚΤΟΡΑΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ!ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Λοιπον, εγω εχω 2 μεγαλα και αλλα μικροτερα.Εχω κανει το πρωτο μου παιδακι με αυτα.Και πριν το πρωτο παιδι οι περισσοτεροι γιατροι μας ελεγαν να τα βγαλουμε πρωτα.Τελικα αποφασισαμε και συνεχισαμε με το μοναδικο γιατρο που μας ειπε να μην τα αφαιρεσουμε εφοσον ειναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ, δηλ δεν προκαλουν υπογονιμοτητα, αιμορραγιες και πονο.Πραγματι, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα προσπαθειας και γεννησα με καισαρικη στην 38η.Ομως τα ινομ μεγαλωσαν λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη κι ετσι τωρα, 17 μηνες μετα, ειναι γυρω 4 και 7 εκ.Αρχισαμε παλι το τρεξιμο στους γιατρους οπου μας ειπαν να τα βγαλω οπωσδηποτε γιατι εχω πιθανοτητα ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ, ΡΗΞΗ ΜΗΤΡΑΣ κλπ..Ο αντρας μου τρομαξε και ξεχασαμε το δευτερο παιδι.Ψαχναμε ομως γιατρο για χειρουργειο και μαθαμε για τη ρομποτικη.Πηγαμε με το σκεπτικο να κανονισουμε το χειρουργειο και μας ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο και οτι δεν θα απειλησουν την εγκυμοσυνη με αποβολη, προωρο τοκετο κλπ...Ανελπιστη χαρα! Ετσι, επαναφεραμε το θεμα δευτερο παιδι και απο αυτον το μηνα ξεκιναμε προσπαθεια. Το χειρουργειο βεβαια δεν το γλιτωνω, θα πρεπει να γινει μετα.Να τονισω ομως κατι πολυ σημαντικο: μου ειπε οτι μεχρι 12 εκ ινομυωματα βγαινουν με ρομποτικη με ασφαλεια αναλογως και τη θεσης τους.ιΨαξτε το κοριτσια πολυ καλα πριν μπειτε στο χειρουργειο.Δεν πειραζουμε τη μητρα αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο και αν ειναι απαραιτητο ,το κανουμε με τον πιο ασφαλη τροπο,ωστε να μην εχουμε μετα αλλα προβληματα, συμφυσεις κλπ. Η ρομποτικη ειναι η ο πιο ασφαλης τροπος. Αν ψαξετε στο διαδικτυο για ρομποτικη ινομυωματεκτομη θα βρειτε πληροφοριες και θα δειτε οτι οι μαιευτηρες που ειναι ειδικευμενοι σε αυτο ειναι ακομη πολυ λιγοι στην Ελλαδα, μιας και η ρομποτικη μας ηρθε το 2006. Εννοειται οποια θελει της στελνω π.μ. με τα στοιχεια του γιατρου που πηγα εγω.

 

Καλησπέρα ποιός είναι τελικά ο γιατρός που συνεργάστηκες γιατί με ενδιαφέρει;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, εγω εχω υπορογονιο ( εκτος μητρας) ινομυωμα 8 εκ και θα το βγαλω στο ΙΑΣΩ στο κυριο Κολοκυθα Ηλια με τη μεθοδο της λαπαροσκοπηκης δεν εχω κανει ακομα παιδια και εχω αποφασισει να το αφαιρεσω.

μηπως καποιος γνωριζει τον κυριο Κολοκυθα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας!!!

 

Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει καμμία σας για ινομυοματεκτομή λαπαροσκοπικά στον ΛΕΥΚΟ ΣΤΑΥΡΟ. Γνωρίζετε κάποιον γιατρό εκεί που μπορώ να απευθυνθώ και εαν ναι ποιές είναι οι εμπειρίες σας??

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...