Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ξερει καμια κοπελα τι ειναι τα κονδυλωματα κ πως θεραπευονται?πηγα σημερα στο γιατρο μου κ μου διεγνωσε κονδυλωματα κ μου ειπε πρεπει να γινει καυτηριασμος δηλαδη χειρουργειο...δεν υπαρχει αλλος τροπος θεραπειας?να παρω κ δευτερη γνωμη?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα κονδυλώματα οφείλονται στον ιό HPV και είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα(αυτό για να ενημερώσεις τον σύντροφό σου). Η θεραπεία που σου πρότεινε ο ΄γιατρός σου είναι συνηθισμένη και όχι επίπονη. Δεν είμαι γυναικολόγος όμως να σου πω ότι σίγουρα δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν τον ξέρεις από χρόνια και τον εμπιστεύεσαι οκ. Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια το να πάρεις δεύτερη γνώμη είναι δικαίωμά σου. Περαστικά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καλησπέρα και εύχομαι πέρα για πέρα περαστικά.

Είχε πριν 4 μήνες περίπου κονδυλώματα η κουμπάρα μου,και θα σου πω δυο πράγματα που ξέρω.Καταρχάς,όσο καιρό κάνεις θεραπεία καλό είναι να μην έχεις ερωτική επαφή με τον σύντροφό σου.Μετά τη θεραπεία, συνιστάται η χρήση προφυλακτικού για 3-6 μήνες μετά, για να βεβαιωθούμε (όσο είναι δυνατόν) ότι δεν θα υπάρξει υποτροπή.Της είχε πει μάλιστα ο γιατρός της ότι δεν πρέπει να μείνει έγκυος κατά την διάρκεια της θεραπείας,βέβαια δεν ξέρω σε τί στάδιο βρίσκεσαι,αλλά σε ενημερώνω.:roll:

 

Συχνά,μετά από την θεραπεία δεν επανεμφανίζονται.

Σε αρχικό στάδιο κι αν ο ιός των κονδυλωμάτων δεν έχει πάρει μεγάλη διάσταση θεραπεύεται με εφαρμογή διαφόρων κρεμών και διαλυμάτων (imiquimod ή ποδοφυλλίνη).Διαφορετικά,αν έχει προχωρήσει,θεραπεύεται με καυτηριασμό ή κρυοθεραπεία,με την οποία εφαρμόζεται ακραίο ψύχος για την αφαίρεση καλοηθών ή κακοηθών ανεπιθύμητων ιστών.(την εφαρμόζει ο γιατρός με κάτι σαν πιστόλι,είχα παλιά μυρμηγκιές στα χέρια κι έκανα την ίδια θεραπεία).Σημαντικό είναι να σου πω πως δεν αφήνει κάποια ουλή.

Τρίτη και τελευταία θεραπεία η οποία απ' όσο γνωρίζω είναι για τις πιο ακραίες και δύσκολες περιπτώσεις και λέγεται τοπική έγχυση ιντερφερόνης.Δυστυχώς δεν ξέρω τί ακριβώς είναι..

Αυτά από μένα...Ελπίζω να σε βοήθησα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα κονδυλώματα οφείλονται στον ιό HPV και είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα(αυτό για να ενημερώσεις τον σύντροφό σου). Η θεραπεία που σου πρότεινε ο ΄γιατρός σου είναι συνηθισμένη και όχι επίπονη. Δεν είμαι γυναικολόγος όμως να σου πω ότι σίγουρα δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν τον ξέρεις από χρόνια και τον εμπιστεύεσαι οκ. Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια το να πάρεις δεύτερη γνώμη είναι δικαίωμά σου. Περαστικά

 

σ ευχαριστω για την απαντηση σου.εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εδω κ ενα χρονο δεν ειχαμε επαφες με τον αντρα μου...υπηρχε πριπτωση δηλ να προυπηρχαν τοσο καιρο κ να μην τα ειχα δει?τον γυναικολογο μου ναι τον εμπιστευμαι αλλα αν υπαρχει τροπος να αποφυγω το χειρουργειο εστω κ αν ειναι μικρο θα το κανω.μαλλον πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα.σ ευχαριστω κ παλι.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ξερει καμια κοπελα τι ειναι τα κονδυλωματα κ πως θεραπευονται?πηγα σημερα στο γιατρο μου κ μου διεγνωσε κονδυλωματα κ μου ειπε πρεπει να γινει καυτηριασμος δηλαδη χειρουργειο...δεν υπαρχει αλλος τροπος θεραπειας?να παρω κ δευτερη γνωμη?

καλησπερα κοριτσακι !για κοιτα εδω !

http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=13222

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου καλησπέρα και εύχομαι πέρα για πέρα περαστικά.

Είχε πριν 4 μήνες περίπου κονδυλώματα η κουμπάρα μου,και θα σου πω δυο πράγματα που ξέρω.Καταρχάς,όσο καιρό κάνεις θεραπεία καλό είναι να μην έχεις ερωτική επαφή με τον σύντροφό σου.Μετά τη θεραπεία, συνιστάται η χρήση προφυλακτικού για 3-6 μήνες μετά, για να βεβαιωθούμε (όσο είναι δυνατόν) ότι δεν θα υπάρξει υποτροπή.Της είχε πει μάλιστα ο γιατρός της ότι δεν πρέπει να μείνει έγκυος κατά την διάρκεια της θεραπείας,βέβαια δεν ξέρω σε τί στάδιο βρίσκεσαι,αλλά σε ενημερώνω.:roll:

 

Συχνά,μετά από την θεραπεία δεν επανεμφανίζονται.

Σε αρχικό στάδιο κι αν ο ιός των κονδυλωμάτων δεν έχει πάρει μεγάλη διάσταση θεραπεύεται με εφαρμογή διαφόρων κρεμών και διαλυμάτων (imiquimod ή ποδοφυλλίνη).Διαφορετικά,αν έχει προχωρήσει,θεραπεύεται με καυτηριασμό ή κρυοθεραπεία,με την οποία εφαρμόζεται ακραίο ψύχος για την αφαίρεση καλοηθών ή κακοηθών ανεπιθύμητων ιστών.(την εφαρμόζει ο γιατρός με κάτι σαν πιστόλι,είχα παλιά μυρμηγκιές στα χέρια κι έκανα την ίδια θεραπεία).Σημαντικό είναι να σου πω πως δεν αφήνει κάποια ουλή.

Τρίτη και τελευταία θεραπεία η οποία απ' όσο γνωρίζω είναι για τις πιο ακραίες και δύσκολες περιπτώσεις και λέγεται τοπική έγχυση ιντερφερόνης.Δυστυχώς δεν ξέρω τί ακριβώς είναι..

Αυτά από μένα...Ελπίζω να σε βοήθησα. :roll:

 

ναι με βοηθησες πολυ και σ ευχαριστω.να σε ρωτησω κατι ακομα?πως θα μαθω σε τι σταδιο ειναι?χρειαζεται βιοψια?θα φανει απ το παπ τεστ?η το εκτιμα ο γυναικολογος με μια απλη εξεταση?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι !για κοιτα εδω !

http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=13222

 

νινετα σ ευχαριστω θα το κοιταξω!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ναι με βοηθησες πολυ και σ ευχαριστω.να σε ρωτησω κατι ακομα?πως θα μαθω σε τι σταδιο ειναι?χρειαζεται βιοψια?θα φανει απ το παπ τεστ?η το εκτιμα ο γυναικολογος με μια απλη εξεταση?

 

Λογικά ο γιατρός σου θα σου πει με σιγουριά.Αν και υποθέτω ότι εφόσον σου μίλησε για καυτηριασμό,δεν θα είσαι σε υψηλό κίνδυνο ώστε να χρειαστεί η έγχυση.Εύχομαι ολόψυχα περαστικά,και μην αγχώνεσαι γιατί με το άγχος μόνο χειροτερεύουμε την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου.εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εδω κ ενα χρονο δεν ειχαμε επαφες με τον αντρα μου...υπηρχε πριπτωση δηλ να προυπηρχαν τοσο καιρο κ να μην τα ειχα δει?τον γυναικολογο μου ναι τον εμπιστευμαι αλλα αν υπαρχει τροπος να αποφυγω το χειρουργειο εστω κ αν ειναι μικρο θα το κανω.μαλλον πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα.σ ευχαριστω κ παλι.

 

'Οσο γι αυτό που αναφέρεις,απλά να σου πω ότι οι περισσότεροι με κονδυλώματα δεν έχουν καν συμπτώματα!Κι επίσης,πολλές γυναίκες τα εμφανίζουν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης...Κουφό,έτσι;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω κ παλι....

δεν αντεξα κ πηρα το γιατρο μου τηλεφωνο να μου λυσει τις αποριες μου

σε πρωιμο σταδιο ναι θεραπευονται με αλοιφη...τα δικα μου ομως ειναι μεγαλα κ διασπαρτα οποτε η καλυτερη λυση ειναι το χειρουργιο...δεν ειναι κακοηθειες οι κακοηθειες οφειλονται σε αλλο τυπο του hpv...παντως για καλο κ για κακο θα στειλει κ βιοψια μετα το χειρουργειο.ηρεμησα καπως αλλα περιμενω κ τα αποτελεσματα του παπ τεστ...πρεπει να τα ειχα καιρο κ να μην το ειχα δει...παλι καλα που δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα elisabeth.... πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο πρίν 4 χρόνια,μετά τη γέννηση της κόρης μου, όπως εσύ καλή ώρα! η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα τρομοκρατηθεί πολύ, γιατί από ένα χειρουργείο καισαρικής, έπρεπε μετά από 3 μήνες να κάνω και ένα χειρουργείο για τα κονδυλώματα! Ήταν ημέρα Πέμπτη όταν ο γιατρός μου τα διέγνωσε, και ήταν αρκετά μεγάλα... Παρουσιάστηκαν μέσα σε ένα μήνα (μέχρι και ογιατρός απόρησε!)αφού μετα τις 40 μέρες είχα πάει για την καθιερωμένη εξέταση! Μου έδωσε μια αγωγή, αλλά ήταν κάθετος ότι έπρεπε να αφαιρεθούν! Έτσι κλείσαμε ραντεβού για χειρουργείο την επόμενη Δευτέρα, όπου και εφημέρευε. Έτσι και εγώ, πάω με τη βαλιτσούλα μου την Δευτέρα για προετοιμασία και χειρουργείο την Τρίτη. Μετά όμως από εξέταση, διαπίστωσε ότι δεν υπήρχαν πια κονδυλώματα! Ω ναι! (προς εκπληξή του!) είχαν εξαφανιστεί! Δεν το περίμενε! ήταν πολύ μεγαλά λέει και σε πολύ δυσκολο σημείο! Οπότε σε συνιστώ (σύμφωνα με την δική μου εμπειρία), να κάνεις πρώτα μια αγωγή, και μετά αν είναι να προχωρήσεις σε χειρουργείο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Πάντα με τη γνώμη του γιατρού σου! Ευχαριστώ!

Τα παιδιά θέλουν την αγάπη μας!!!!

 

fd1dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα elisabeth.... πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο πρίν 4 χρόνια,μετά τη γέννηση της κόρης μου, όπως εσύ καλή ώρα! η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα τρομοκρατηθεί πολύ, γιατί από ένα χειρουργείο καισαρικής, έπρεπε μετά από 3 μήνες να κάνω και ένα χειρουργείο για τα κονδυλώματα! Ήταν ημέρα Πέμπτη όταν ο γιατρός μου τα διέγνωσε, και ήταν αρκετά μεγάλα... Παρουσιάστηκαν μέσα σε ένα μήνα (μέχρι και ογιατρός απόρησε!)αφού μετα τις 40 μέρες είχα πάει για την καθιερωμένη εξέταση! Μου έδωσε μια αγωγή, αλλά ήταν κάθετος ότι έπρεπε να αφαιρεθούν! Έτσι κλείσαμε ραντεβού για χειρουργείο την επόμενη Δευτέρα, όπου και εφημέρευε. Έτσι και εγώ, πάω με τη βαλιτσούλα μου την Δευτέρα για προετοιμασία και χειρουργείο την Τρίτη. Μετά όμως από εξέταση, διαπίστωσε ότι δεν υπήρχαν πια κονδυλώματα! Ω ναι! (προς εκπληξή του!) είχαν εξαφανιστεί! Δεν το περίμενε! ήταν πολύ μεγαλά λέει και σε πολύ δυσκολο σημείο! Οπότε σε συνιστώ (σύμφωνα με την δική μου εμπειρία), να κάνεις πρώτα μια αγωγή, και μετά αν είναι να προχωρήσεις σε χειρουργείο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Πάντα με τη γνώμη του γιατρού σου! Ευχαριστώ!

 

σ ευχαρηστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μου.

για την αλοιφη τον ρωτησα και μου ειπε οτι ετσι οπως ειναι πρεπει ν αφαιρεθουν...βεβαια αν δοκιμαζα δε θα χανα κατι ετσι δεν ειναι?θα του το πω μηπως κ παρω την αλοιφη.

εμεινες στο νοσοκομειο μια μερα?απο δευτερα κ χειρουργηθηκες τριτη?ποτε βγηκες?ο δικος μου λεει βγαινεις την ιδια μερα δε χρειαζεται νοσηλεια.δεν ισχυει αυτο?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι τελικά δεν έκανα την εγχείρηση, γιατί όταν πήγα να κάνω εισαγωγή, δεν είχα πια κονδυλώματα! Αλλά μου είχε πει ότι χρειαζόταν μια μέρα προετοιμασία με εξετάσεις και τέτοια! Θα έμπαινε Δευτέρα και Τρίτη θα γινόταν η επέμβαση! Και θα εφευγα κιόλας! Σε νοσοκομείο βέβαια! Μήπως εσύ την κάνεις σε κλινική, οπότε σε βγάζουν κατευθείαν!

Τα παιδιά θέλουν την αγάπη μας!!!!

 

fd1dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι τελικά δεν έκανα την εγχείρηση, γιατί όταν πήγα να κάνω εισαγωγή, δεν είχα πια κονδυλώματα! Αλλά μου είχε πει ότι χρειαζόταν μια μέρα προετοιμασία με εξετάσεις και τέτοια! Θα έμπαινε Δευτέρα και Τρίτη θα γινόταν η επέμβαση! Και θα εφευγα κιόλας! Σε νοσοκομείο βέβαια! Μήπως εσύ την κάνεις σε κλινική, οπότε σε βγάζουν κατευθείαν!

 

ναι σορρυ δε διαβασα καλα...ειναι το αγχος ειναι κ το μωρο εδω καταλαβαινεις...

ναι σε κλινικη θα την κανω στο μητερα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Εlisabeth αυτό στο οπο'ιο θα υποβληθείς μαλλον μικροεπέμβαση θεωρείται κι οχι χειρουργείο. Η κολλητή μου επειδή φοβόταν την ολική νάρκωση έκανε επισκληρίδιο και σε μισή ωρίτσα είχε ξεμπερδέψει και τοο απόγευμα ήταν σπίτι της. Αλλά και ολική να έκανε πάλι το ίδιο θα συνε΄βαινε. Κάθε περίπτωση είναι φυσικά ξεχωριστή και καλό είναι να ακούς παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν σημαίινει ότι θα σου συμβεί και σένα οτιδήποτε απ αυτά. Τώρα σχετικά με το πως κόλλησες,μπορεί να κόλλησες αρκετό καιρό πριν εμφανιστούν τα κονδυλώματα...και σίγουρα κι ο σύντροφός σου κόλλησε από αλλού. Αυτό θα το σκεφτείς εσύ να μην επεκταθώ περισσότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εlisabeth αυτό στο οπο'ιο θα υποβληθείς μαλλον μικροεπέμβαση θεωρείται κι οχι χειρουργείο. Η κολλητή μου επειδή φοβόταν την ολική νάρκωση έκανε επισκληρίδιο και σε μισή ωρίτσα είχε ξεμπερδέψει και τοο απόγευμα ήταν σπίτι της. Αλλά και ολική να έκανε πάλι το ίδιο θα συνε΄βαινε. Κάθε περίπτωση είναι φυσικά ξεχωριστή και καλό είναι να ακούς παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν σημαίινει ότι θα σου συμβεί και σένα οτιδήποτε απ αυτά. Τώρα σχετικά με το πως κόλλησες,μπορεί να κόλλησες αρκετό καιρό πριν εμφανιστούν τα κονδυλώματα...και σίγουρα κι ο σύντροφός σου κόλλησε από αλλού. Αυτό θα το σκεφτείς εσύ να μην επεκταθώ περισσότερο

 

ναι μικροεπεμβαση ειναι με μεθη λεει θα την κανει...οσο μικρη κ αν ειναι δε παυει να με αγχωνει ειδικα το μετα...σχετικα με το πως κολλησα εχω τις αποριες μου αλλα δε νομιζω να εχει κολλησει ο αντρας μου απο αλλου...ισως κ να μη θελω να το ψαξω παραπανω χωρις να ξερω κατι.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ναι μικροεπεμβαση ειναι με μεθη λεει θα την κανει...οσο μικρη κ αν ειναι δε παυει να με αγχωνει ειδικα το μετα...σχετικα με το πως κολλησα εχω τις αποριες μου αλλα δε νομιζω να εχει κολλησει ο αντρας μου απο αλλου...ισως κ να μη θελω να το ψαξω παραπανω χωρις να ξερω κατι.

Και καλά θα κάνεις κοπέλα μου. Το κακό (καλό γι αυτούς) με τους άντρες είναι ότι μπορεί να είναι χρόνιοι φορείς του ιόυ χωρίς κλινικά σημεία που να τους κάνουν να προφυλάξουν την σύντροφό τους. Συγνώμη αν σε πρόσβαλα...να βοηθήσω ήθελα..

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνεις κοπέλα μου. Το κακό (καλό γι αυτούς) με τους άντρες είναι ότι μπορεί να είναι χρόνιοι φορείς του ιόυ χωρίς κλινικά σημεία που να τους κάνουν να προφυλάξουν την σύντροφό τους. Συγνώμη αν σε πρόσβαλα...να βοηθήσω ήθελα..

 

δε με προσεβαλες καθολου μην ανησυχεις...ειναι κατι που ετσι κ αλλιως περασε στιγμιαια απ το μυαλο μου.

βοηθησες αρκετα με τις πληροφοριες που μου δωσες κ σ ευχαριστω.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σας, είμαι νέο μέλος της παρέας σας, ελπίζω να με βοηθήσει η συζήτηση μαζί σας.

Πρίν δύο βδομάδες έκανα τεστ παπ όπως κάνω κάθε χρόνο από τα 18 μου, αυτή φορά διαγνώστηκε οτι έχω μολυνθεί απο τον ιό HPV, μετά από λίγες μέρες μέρες έκανα κολποσκόπηση για να δώ σε τι στάδιο βρίσκεται, εχθές πήρα τα ποτελέσματα και βρίσκεται στο πρώτο στάδιο, δηλαδή HPV (CIN I).

Ο γιατρός μου είπε να κάνω λέϊζερ γιατί εκτός απο τον αυτόν τον ιό έχω και χρόνια τραχηλίτιδα που και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνω λέιζερ, έχω τρομοκρατηθεί και πανικοβληθεί, να πάρω και μια δεύτερη ιατρική γνώμη? άλλος τρόπος αντιμετώπισης δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο ποιο σταδο εισαι. μπορει να αντιμετπιστει κ με φαρμακευτικη θεραπεια αν ειναι τελειως πρωιμο το σταδιο αλλα το λειζερ ειναι πιο γρηγορο κ σιγουρα πιο αποδοτικο. δεν ποναει κ θα εχεις απλα καποιες ενοχλησεις σαν πονοι περιοδου για 5 μερες περιπου.

για μενα καλυτερα να κανεις λαιζερ. ειναι επεμβαση "ρουτινας" κατα καποιο τροπο.

το κακο με αυτο τον ιο ειναι οτι ποτε πλεον δεν φευγει απ τον οργανισμο σου απλα πεφτει σε ληθαργο. μπορεις ομως ανα πασα στιγμη να υποτροποιασεις ειδικα σε περιοδους εντονου στρες κ αγχους που οο οργανισμος σου ειναι πιο τρωτος. κ εδικα αν εχει κολλησει ο συντροφος σου ( το πιο πιθανο αυτο ειναι) θα πρεπει να κανει κ αυτος θεραπεια

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο ποιο σταδο εισαι. μπορει να αντιμετπιστει κ με φαρμακευτικη θεραπεια αν ειναι τελειως πρωιμο το σταδιο αλλα το λειζερ ειναι πιο γρηγορο κ σιγουρα πιο αποδοτικο. δεν ποναει κ θα εχεις απλα καποιες ενοχλησεις σαν πονοι περιοδου για 5 μερες περιπου.

για μενα καλυτερα να κανεις λαιζερ. ειναι επεμβαση "ρουτινας" κατα καποιο τροπο.

το κακο με αυτο τον ιο ειναι οτι ποτε πλεον δεν φευγει απ τον οργανισμο σου απλα πεφτει σε ληθαργο. μπορεις ομως ανα πασα στιγμη να υποτροποιασεις ειδικα σε περιοδους εντονου στρες κ αγχους που οο οργανισμος σου ειναι πιο τρωτος. κ εδικα αν εχει κολλησει ο συντροφος σου ( το πιο πιθανο αυτο ειναι) θα πρεπει να κανει κ αυτος θεραπεια

 

σ'ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σου, ο συντροφός μου τι θεραπεία μπορεί να κάνει? υπάρχει κάποια κρέμα γι'αυτο? η κάποια φαρμακευτική αγωγή?

Link to comment
Share on other sites

συνήθως βάζουν τεραμικίνη σκόνη κ μια αλλλη αλοιφή αλλά πρέπει να τον δει δερματολόγος-ανδρολόγος.ρωτα κ τον γυναικολόγο σου.

το κακο ειναι οτι οι αντρες κολλανε πιο ευκολα απ τις γυναικες και μετα δεν εχουν καθολου ή πολυ σπανια συμπτωματα αυτου του ιού.

καλά ξεμπερδέματα....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμενα! έχω και εγώ το ιό.βεβαια εμενα ήταν CIN III δηλ.τρίτου βαθμού δισπλασία. Εκανα τον Οκτώμβρη κονοειδή εκτομη τραχήλου με loop . μια διαδικασία 10 λεπτών. σε δυο βδομάδεσ θα πάω να ξανακάνω ενα τεστ παπ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ, πολύτιμες οι συμβουλές σας, για αρχή σκέφτηκα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη πριν κάνω το λεϊζερ, απ'οτι κατάλαβα όμως δεν μου μένει και άλλη επιλογή απο το λέϊζερ και την συχνή παρακολούθηση, ελπίζω να πάνε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν μερικές βδομάδες είχα γράψει εδώ οτι είχα κάνει τεστ παπ και είχε βγει θετικό στα κονδυλώματα, μετά έκανα και βιοψία και μου επιβεβαίωσε οτι ήμουν στο πρώτο στάδιο, ο γιατρός μου είπε οτι πρέπει να κάνω όπως δήποτε λέιζερ. Πριν κάνω ότι δήποτε πήγα και σε άλλον γυναικολόγο για να επιβεβαιωθώ, έκανα τεστ παπ ξανά και τεστ DNA για να βεβαιωθώ αν έχω τον ιο και τι τύπος είναι, το τεστ DNA όπως και το τεστ παπ βγήκαν αρνητικά, ηρέμησα, μου έφυγε ένα βάρος, είχα αγχωθεί πάρα πολύ, πέρασα ένα μήνα μαρτυρικό! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι σύμφωνα και με τον δεύτερο γιατρό υπάρχουν κυκλώματα γυναικολόγων και κυτταρολόγων που βγάζουν οτι υποτίθεται έχουμε αυτόν τον ιο για να πέρνουν τις μίζες ειδικά αν συνεργάζονται με ιδιωτικές κλινικές, ψάξτε το όλες, πάντα να παίρνετε δεύτερη γνώμη. Αν δεν είχα πάει σε δεύτερο γιατρό τώρα θα είχα κάνει την επέμβαση θα έδινα 650 ευρώ χωρίς να έχω τίποτα! και το χειρότερο από όλα αυτά είναι η ψυχική οδύνη που σου προκαλεί όλη αυτή η ιστορία που δεν ξεπληρώνεται με ΤΙΠΟΤΑ, γι'αυτό συνηστώ σε όλες ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...