Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ!


efitsa

Recommended Posts

εδω μεσα το διαβασα απο παραπομπη σε ενα αμερικανικο σαιτ.η κολοκυθα λοιπον ειναι απο τα πιο ωραια χειμωνιατικα φρουτα μας!!!!!!!!ειναι πολυ πλουσια σε β καροτενιο κ πολυ πολυ θρεπτικη;).τη βραζω καθε φορα μιση ωρα με σαραντα λεπτα με ενα μικρο ξυλο κανελας του προσθετω μηλο κ αχλαδι βρασμενα η ωμα κ μανταρινακι , προσθετω και δυο κουταλιτσες βρωμη η κεχρι της holle κ ιδου μια μοσχομυριστη εναλλακτικη φτουτοκρεμα που ο Μιχος μου την εξαφανιζει στο 10λεπτο:D.καλο?????????:wink:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διατηρείται και στην κατάψυξη. Πήρα μία μεγάλη απο τον κήπο μας, καθάρισα το πράσινο απέξω, την έκοψα σε κομμάτια την έβαλα σε σακούλα και στην κατάψυξη. Κάθε μέρα βάζω ένα κομμάτι στο φαγητό. Είναι πολύ νόστιμη και δεν παθαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

οχι απαραιτητα καταψυξη!κοβεις οσο θες για να βρασεις ,εγω βραζω για 3 μερες και τη υπολοιπη την κλεινω με μεμβρανη στο ψυγειο που διατηρειται για 2 εβδομαδες τουλαχιστον;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις τι μπορει να μάθεις και εγώ την ετριβα και την εβαζα στην καταψυξη και την εκανα πίτα γλυκιά η αλμυρή. Τώρα θα δοκιμάσω να την δώσω και εγώ στην φρουτόκρεμα, μπορεί να του αρέσει;);). Μπραβο efitsa πολύ καλό το θεματάκι σου.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα, τώρα!!! Τι απίστευτη ιδέα είναι αυτή που είχες!!! :D:D:D Τώρα κι εγώ με τη σειρά μου θα ρωτήσω μια απίστευτα ηλίθια ερώτηση... πώς καταλαβαίνεις ότι έχει βράσει η κολοκύθα; :oops: Sorry για το ηλίθιο της ερώτησης, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κολοκύθα, δεν ξέρω καν αν χρειάζεται να την τρυπήσεις με το πιρούνι για να δεις αν είναι έτοιμη. Σ'ευχαριστούμε πολύ, efitsa. :lol::D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν βρασει η κολοκυθα κοριτσακι δδεν πιανεται με πηρουνι διαλυεται!οποτε με μια τρυπητη κουταλα κανεις τη δουλεια σου και εισαι κ σιγουρη πως εχει βρασει;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στό'πα ότι είμαι άσχετη :oops: Σ'ευχαριστώ πολύ. Θα βρω κολοκύθα και θα το δοκιμάσω. Μακάρι να αρέσει και στις δύο μικρές μου, γιατί η μία αρνείται εδώ και μήνες κατηγορηματικά να βάλει φρέσκο φρούτο στο στόμα της. Ίσως την κολοκύθα να τη δει μ'άλλο μάτι :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις τι μπορει να μάθεις και εγώ την ετριβα και την εβαζα στην καταψυξη και την εκανα πίτα γλυκιά η αλμυρή. Τώρα θα δοκιμάσω να την δώσω και εγώ στην φρουτόκρεμα, μπορεί να του αρέσει;);). Μπραβο efitsa πολύ καλό το θεματάκι σου.

 

και εγώ το ιδιο κάνω όταν μου στέλνει η γιαγιά μου κολοκύθα από το χωρίο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω μεσα το διαβασα απο παραπομπη σε ενα αμερικανικο σαιτ.η κολοκυθα λοιπον ειναι απο τα πιο ωραια χειμωνιατικα φρουτα μας!!!!!!!!ειναι πολυ πλουσια σε β καροτενιο κ πολυ πολυ θρεπτικη;).τη βραζω καθε φορα μιση ωρα με σαραντα λεπτα με ενα μικρο ξυλο κανελας του προσθετω μηλο κ αχλαδι βρασμενα η ωμα κ μανταρινακι , προσθετω και δυο κουταλιτσες βρωμη η κεχρι της holle κ ιδου μια μοσχομυριστη εναλλακτικη φτουτοκρεμα που ο Μιχος μου την εξαφανιζει στο 10λεπτο:D.καλο?????????:wink:

 

 

efitsa την κολοκύθα αυτή εμείς την βάζουμε στην κρεατοχορτόσουπα !!! Ποτέ δεν την δοκίμασα στα φρούτα και δεν νομίζω ότι θα το ρισκάρω διότι την φρουτόκρεμα του την τρώει μια χαρά ευτυχώς.

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχε παντως υποψιν σου πως η κιτρινη κολοκυθα δεν ειναι λαχανικο αλλα φρουτο!παντως κ στη σουπα που την τρωει αυτο που ειναι να παρει θα το παρει!εδω κολλαει απολυτα το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:lol::lol::lol:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχε παντως υποψιν σου πως η κιτρινη κολοκυθα δεν ειναι λαχανικο αλλα φρουτο!παντως κ στη σουπα που την τρωει αυτο που ειναι να παρει θα το παρει!εδω κολλαει απολυτα το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:lol::lol::lol:

 

αλήθεια δεν το ήξερα ότι είναι φρούτο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την τρώει πάντως οπόταν παίρνει τα συστατικά ;)

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχε παντως υποψιν σου πως η κιτρινη κολοκυθα δεν ειναι λαχανικο αλλα φρουτο!παντως κ στη σουπα που την τρωει αυτο που ειναι να παρει θα το παρει!εδω κολλαει απολυτα το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:lol::lol::lol:

 

Συγνώμη αλλά η κολοκύθα δεν είναι μεγάλο κολοκύθι? Το κολοκύθι δεν είναι λαχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά η κολοκύθα δεν είναι μεγάλο κολοκύθι? Το κολοκύθι δεν είναι λαχανικό?

 

 

Kαι εγώ έτσι νομίζω ότι είναι λαχανικό. Για αυτό και ο παιδίατρος μου είπε να την βάζουμε στην κρεατοχορτόσουπα !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα διάβασα ότι η κολοκύθα είναι πλούσια σε βιταμίνες Α, Β καροτίνη και C, ιχνοστοιχεία και δε θυμάμαι τι άλλο. Διατηρείται λίγες μέρες στη συντήρηση του ψυγείου, καλυμμένη με μεμβράνη και στην κατάψυξη μέχρι 3 μήνες. Κι εγώ στη χορτόσουπα τη βάζω ή μερικές φορές μόνη της με γλυκοπατάτα, για απογευματινό σνακ :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

efitsa είναι η κίτρινη η μεγάλη κολοκύθα που μπαίνει και στη κολοκόπιτες ?

 

Ονομάζεται και γλυκοκόλοκο έτσι το ξέρω εγώ αλλά δεν ξέρω είχα την ιδέα ότι ήταν λαχανικό ίσως και να είμαι λάθος δεν ξέρω

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλη η κιτρινη και αλλη η πορτοκαλι κολοκυθα? Εγω του εδωσα πορτοκαλι για λαχανικο (ετσι μου ειπε η παιδιατρος). Βεβεαια την ανακαταψα με γαλα και ριζαλευρο οποτε μαλλον κατι σε γλυκο θα εγινε γιατι την καθαρισε αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

προφανως εννοειτε την κιτρινη τη μακροστενη κ την κιτρινη(πορτοκαλι) τη στρογγυλη:).προκειται για συγγενικες ποικιλιες κ ειναι σχεδον ιδιες στη γευση αλλα κ οι δυο ειναι εξισου καλες απο αποψη βιταμινων και γλυκες.εγω αυτο που ζαχαρωσα ειναι πως εβαλα το ξυλο κανελλας να βρασει μαζι κ ετσι ξεκινησα τη μυηση του αγκαλιτσα στον κοσμο των μπαχαρικων:-D:-D.τον αλλο μηνα θα προσθεσω κ μοσχοκαρυδο!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

η κολοκυθα ΔΕΝ ειναι το μεγαλο κολοκυθι!!!!!ειναι τελειως διαφορετικος σπορος;)

 

Εγώ πάντως στον λαχανόκηπο μου όταν δεν κόβω το κολοκύθι, γίνεται κολοκύθα:-)

 

 

Το βικπαίδεια λέει:

Η κοινή κολοκυθιά. Η επιστημονική της ονομασία είναι κουρκούβιτα η κολοκύνθη. Οι καρποί της είναι τα γνωστά κολοκυθάκια που τρώγονται μαγειρεμένα σε πολλές παραλλαγές. Εξαιρετικά για δίαιτα, όταν τρώγονται βραστά, αφού έχουν μόλις 160 θερμίδες το κιλό. Περιέχουν βιταμίνη C , ποτάσιο , βιταμίνη Β12, υδατάνθρακες και πρωτεΐνες.

 

Συλλέγονται όταν φτάσουν σε ένα ορισμένο μέγεθος ή όταν είναι ακόμα σχετικά μικρά. Όταν παραμείνουν πάνω στο φυτό το μέγεθος τους μεγαλώνει και σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει και τα 3 μέτρα στο μήκος. Η σάρκα τους τότε γίνεται σπογγώδης και χρησιμοποιούνται για την συγκομιδή σπόρου. Εκτός από τα κολοκύθια μαγειρεύονται και οι ανθοί , συνήθως γεμιστοί με ρύζι. Υπάρχουν αρκετές ποικιλίες κοινής κολοκυθιάς και αυτές έχουν να κάνουν κυρίως με το σχήμα , το μέγεθος και το χρώμα του καρπού.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%AC

 

Έχει κι άλλα είδη, μπορεί να εννοούμε κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για αλλα ειδη!οι κολοκυθες που αναφερουμε στο τοπικ οχι μονο δεν ειναι σπογγωδης η σαρκα τους αλλα πολυ τραγανη κ γλυκια γι αυτο κ θελει αρκετο βρασιμο.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε αυτό το Link http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite7_1_11/11/2009_307252 είναι το ένα είδος της στογγυλής κολοκύθας φαίνετε στην φωτο στο λινκ

εγώ χρησιμοποιώ την ίδια αλλά μακρόστενη.

Απλά για να μιλάμε για τα ίδια πράγματα

 

Α και να που βρήκα και φωτο για την μακρόστενη κολοκύθα πατήστε στην εικόνα για μεγένθυνση σε αυτό το λινκ

http://www.inout.gr/showthread.php?t=29707

 

Ελπίζω τώρα να ξεκαθαρίστηκε για ποια κολοκύθα μιλάμε :D

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!!!!!!!! πολυ γελιο με τις κολοκυθες:lol::lol::lol:ωραια εξελιχθικε το ποστ!ελπιζω να το λυσαμε το θεμα τωρα και να απολαυσουν τα πιτσιρικια μας τις κολοκυθες τους:Dφιλιαααα!!!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...