Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοπική ξηροδερμία (στα μπουτακια)


Recommended Posts

Γεια σας! Ο γιος μου είναι 4 μηνών και εδώ και κανα μήνα έχει εμφανίσει στο μπουτάκι και στη γάμπα του μια ξηροδερμία... δε φαίνεται παρά μόνο όταν το αγγίζω. Καθημερινά μετά το μπάνιο του βάζω λαδάκι της Weleda, αλλά δε βλέπω βελτίωση. Μήπως έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου, εμενα ο γιος ειναι 13 μηνων και εδω και 4 μηνες εμφανισε ξηροδερμια στην πλατη, εφτασε σε σημειο να κοκκινησει ο ωμος του και τρομαξα :?, μιλησα με ενα ξαδερφο μου δερματολογο και μου ειπε οτι φταιει που ειναι και χειμωνας. μου ειπε να βαζω 2 φορες την ημερα απο 2 ενυδατικες. η μια ειμαι η bepanthol και εγω του βαζω και της hydrovit. μεσα σε 2 μερες η πλατη του διορθωθηκε. δεν ξερω ομως αν σταματησω τι θα γινει :?. ρωτα τον παιδιατρο σας ομως γιατι ειναι και μικρος.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το πατε για ατοπικη δερματιτιδα...μη τρομαξεις δεν ειναι κατι φοβερο....θελει τρομερη ενυδατωση με ειδικες κρεμες και ειδικα αφρολουτρα και λαδακια....μονο βαμβακερα ρουχα και οχι στενα να παιρνει αερα το δερμα....ας το δει ο παιδατρος σου γιατι και εμας σε αυτη την ηλικια καπου (3-4 μηνων)αρχιζε να τα εμφανιζει πρωτα σα ξηροδερμια μετα σα σπιθουρακια (εκζεμα ) και τελικα εμας εβγαινε απο τροφικη αλλεργια (δε σημαινει οτι εχετε και εσεις ) ...ειδικα το χειμωνα χειροτερευει...το καλοκαιρι δεν ειναι τοσο εντονο.....παντως αν το πατε προς εκει η σιερα της φρεζιντερμ ατοπρελ (αφρολουτρο-κρεμα ενυδατικη-και λαδακι) εμας μας συστησε και ολοι οι παιδιατροι αλλα και οι αλλεργιολογοι και ειναι το μονο που της κανει της δικια μας δουλεια....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

η μπεμπα μου εχει βγαλει τελευταια κατι ξηρα σημαδακια στις γαμπουλες της...εμενα μου φανηκε σαν εκζεμα,ο γιατρος ειπε οτι ειναι ξηροδερμια και να βαζω ενυδατικη...ενυδατικη εβαζα ουτως ή αλλως σε ολο το σωμα της...σας εχει τυχει κατι παρομοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μου κόρες είχαν (η μικρή ακόμα έχει) ξηροδερμία στα ποδαράκια και στα μπρατσάκια τους. Οι γιατροί μου είχαν πει ότι είναι ατοπική δερματίτιδα και να προσέχω για τροφικές αλλεργίες...Η μεγάλη όντως έχει σοβαρή αλλεργία σε κάποιες τροφές και αλλού, η μικρή δεν έχει δείξει ακόμα κάτι (τριών χρονών) και ελπίζω να μείνουμε μόνο στη δερματίτιδα...

Link to comment
Share on other sites

Κι ο μικρός μου είχε ξηροδερμία στα μπουτάκια και σε ένα σημείο στη μεσούλα του. Ατοπική δερματίτιδα μας είχε πει κι εμάς ο παιδίατρος. Μας σύστησε την κρέμα της A-DERMA, Atopic skin EXOMEGA και το πρόβλημα λύθηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΕΙ Κ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΖΕΜΑ.ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ ΣΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ Κ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ Κ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗΝ AQUASOL ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΒΓΕΙ.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤEI ΣΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ Κ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ AQUASOL ΜΠΑΣ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες κι αυτα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35281

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20687

 

Εγω θα ελεγα καλο στεγνωμα παντως οτι κρεμα και να βαλεις. Για το απλο ταλκ ρωτησες τον γιατρο σου? Χωρις να ξερω αν ενδεικνετε . Απλα ρωταω .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου εχει βγαλει τελευταια κατι ξηρα σημαδακια στις γαμπουλες της...εμενα μου φανηκε σαν εκζεμα,ο γιατρος ειπε οτι ειναι ξηροδερμια και να βαζω ενυδατικη...ενυδατικη εβαζα ουτως ή αλλως σε ολο το σωμα της...σας εχει τυχει κατι παρομοιο;;;

 

Κι εμένα η μικρή μου έχει αυτά τα σημαδάκια που περιγράφεις, κυρίως στα ποδαράκια και στα χεράκια της. Είναι ξηροδερμία, απ΄ότι μας είπε ο παιδίατρος και μας σύστησε την κρέμα EXOMEGA της ADERMA. Επειδή όμως και τα ξαδερφάκια της έχουν το ίδιο πρόβλημα, η παιδίατρος της κουνιάδας μου, της είπε να τα κάνει μπάνιο σε άμυλο (το αγοράζεις από φαρμακείο). Το εφαρμόζω κι εγώ σε συνδυασμό με την κρέμα της ADERMA και έχω σημαντική διαφορά.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με την marou και ο μικροσ μου ειχε τα ιδια στισ γαμπεσ του και μολισ τοθ εβαλα την atoprel εξαφανιστηκαν.και ειναι και χωρις paraben!!

 

αυτη η αλοιφη εχει κορτιζονη;;;τι ακριβως ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αλοιφη εχει κορτιζονη;;;τι ακριβως ειναι;;

 

φυσικα και δεν εχει κορτιζονη.ειναι :μαλακτικη κρεμα για την περιποιηση της ξηρης ευαισθητης επιδερμιδας με ατοπικη προδιαθεση.

χωρις αρωμα,χρωμα και parabens.

ιναι καλυντικη κρεμα και κατα τη γνωμη μου αρκετα καλη.του την βαζω καθημερινα ως ενυδατικη μετα το μπανιο του.

qMlNp2.png

 

cVHYp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εχει κορτιζονη.ειναι :μαλακτικη κρεμα για την περιποιηση της ξηρης ευαισθητης επιδερμιδας με ατοπικη προδιαθεση.

χωρις αρωμα,χρωμα και parabens.

ιναι καλυντικη κρεμα και κατα τη γνωμη μου αρκετα καλη.του την βαζω καθημερινα ως ενυδατικη μετα το μπανιο του.

 

ευχαριστω πολυ.....οποτε δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου ε;;θα παω να δω στα φαρμακεια....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ σαν βρέφος, από ότι ξέρω από την μαμά μου είχαν κάνει ένα σωρό εξετάσεις και αλοιφές για έκζεμα και δερματικές παθήσεις και τελικά ήταν αλλεργικό, όταν σταμάτησα το γάλα σκόνη έφυγε.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.....οποτε δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου ε;;θα παω να δω στα φαρμακεια....

 

Οχι ειναι καλλυντικη κρεμα και δεν χρειαζεται συνταγη.στοιχιζει γυρω στα 25 ΕΥΡΩ.

qMlNp2.png

 

cVHYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό έχει και η κόρη μου, της βάζω δύο φορές την ημέρα TRIXERA ΤΗς AVENE που είναι για ατοπική δερματίτιδα και την πλένω, που ειναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιείς ένα προϊόν ουδέτερο χωρίς χρωστικές, αρώματα & parabens, τον αφρό της avene παιδιατρική σειρά pediatril. είναι πολύ καλός γιατί επειδή ειναι ετοιμος αφρός δεν αφηνει καθόλου υπολλείματα και ξεπλενεται εύκολα + ότι ειναι ευχρηστος με την αντλία που έχει.

 

στο κεφαλακι της είναι πιο έντονο το προβλημα και η γιατρός μου ειπε 2 φορες την εβδομαδα fucidin-H που ειναι πιο ηπια, εναλλαξ με TRIXERA ΤΗΝ οποία βαζω καθημερινά.

ελπιζω συντομα να υποχωρησει το προβλημα:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera sas,

 

O gios mou einai 6 minon.Apo tin stigmi pou gennisthike kai prin sarantisei paroysiase mia elafra xirodermia sto somataki toy , i opoia einai ligo poio entoni sta simeia gampas kai sta bratsakia toy. Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti isos ftaine ta sintiritika apo tis trofes pou troo( dioti akoma ton thilazo).Xrisimopoio tin enidatiki krema tis frezyderm alla den yparxei kapoia sxetiki veltisosi...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas,

 

O gios mou einai 6 minon.Apo tin stigmi pou gennisthike kai prin sarantisei paroysiase mia elafra xirodermia sto somataki toy , i opoia einai ligo poio entoni sta simeia gampas kai sta bratsakia toy. Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti isos ftaine ta sintiritika apo tis trofes pou troo( dioti akoma ton thilazo).Xrisimopoio tin enidatiki krema tis frezyderm alla den yparxei kapoia sxetiki veltisosi...

 

καλησπερα.χρησιμοποιεις την απλη ενυδατικη της frezyderm?αν ναι μην περιμενεις διαφορα,την εβαζα και εγω στον μικρο μου αλλα τιποτα.μεχρι που του εβαλα την atoprel της frezyderm και τωρα δεν εχει τιποτα,καθαρισαν αμεσως τα σημεια οπου υπηρχε ξηροδερμια..ειναι πολυ καλη.

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια άλλη πολύ καλή φυτική κρέμα. Θα την βρεις μόνο στα φαρμακεία. Είναι σε ένα σιέλ βαζάκι. Γερμανική μάρκα. Δεν θυμάμαι το όνομα, όμως εάν την ζητήσεις την ξέρουν οι φαρμακοποιοί. Είναι φανταστική κρεμούλα. Την χρησιμοποιώ κι εγώ στην μπέμπα πίσω από τα αυτάκια της, που ήταν συνήθως ξερό το σημείο, κι έχει φτιάξει.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...