Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριθαρακι στο ματι...!!!


Recommended Posts

Κοριτσια τη βοηθεια σας...παρακαλω αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο.

 

Εχω βγαλει εδω και μερικους μηνες κριθαρακι στο κατω βλεφαρο του ματιου, επισκεφθηκα τον οφθαλμιατρο ο οποιος μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη (σταγονες και αλοιφη) και επιπλεον μου ειπε να κανω μαλαξεις τοπικα με ενα βαμβακακι προκειμενου ο οργανισμος να το αποροφησει. Μου ειπε οτι θα αργησει αλλα θα φυγει απο το ματι. Στον επανελεγχο που εκανα μου ειπε οτι δημιουργηθηκε κυστη και οτι ναι μεν θα μπορουσα αν ηθελα να το αφαιρεσω χειρουργικα αλλα θα αφησει ουλη, οποτε και παλι μου ειπε να συνεχισω τις μαλαξεις και φυσικα τα φαρμακα.

 

Υπαρχει καποια κοπελα που να αντιμετωπισε το ιδιο....????? αν ναι με τι ειδους θεραπεια αποκατασταθηκε το ματι.....????????

 

Ευχαριστω...!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα γελάσεις αλλά εγώ θα το γράψω:Μέχρι πριν από λίγα χρόνια(τώρα είμαι 32) έβγαζα κριθαράκι,σχεδόν κάθε μήνα!!!Σε γιατρό δεν πήγα ποτέ!!Βλακεία???Μπορεί!

Τί έκανα?Κομπρέσες με χαμομήλι και τώρα το θεϊκό:

Το πρωί νηστικιά έλεγα τρεις φορές:<<Χαμ,χαμ κριθαράκι εγώ σ' έσπειρα σταράκι και εσύ βγήκες κριθαράκι>>

Πρέπει να στο πει πρωτότοκος,πρωί,νηστικός!!!

Πες μου ότι γέλασες.........

Link to comment
Share on other sites

Θα γελάσεις αλλά εγώ θα το γράψω:Μέχρι πριν από λίγα χρόνια(τώρα είμαι 32) έβγαζα κριθαράκι,σχεδόν κάθε μήνα!!!Σε γιατρό δεν πήγα ποτέ!!Βλακεία???Μπορεί!

Τί έκανα?Κομπρέσες με χαμομήλι και τώρα το θεϊκό:

Το πρωί νηστικιά έλεγα τρεις φορές:<<Χαμ,χαμ κριθαράκι εγώ σ' έσπειρα σταράκι και εσύ βγήκες κριθαράκι>>

Πρέπει να στο πει πρωτότοκος,πρωί,νηστικός!!!

Πες μου ότι γέλασες.........

 

Αχχαχααχχαχαχααχχαχαχαχααχ.........,!!!!!!!!!!! οχι απλα γελασα αλλα ξεκαρδιστικα. Περα απο την πλακα ομως κατι πηρε το αυτι μου για τετοιου ειδους παρεμβασεις που ειχαν αν μι τι αλλο αποτελεσμα, οι παλιες τα λενε αυτα...!!!!!

 

Το χαμομηλι ζεστο....?????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας...παρακαλω αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο.

 

Εχω βγαλει εδω και μερικους μηνες κριθαρακι στο κατω βλεφαρο του ματιου, επισκεφθηκα τον οφθαλμιατρο ο οποιος μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη (σταγονες και αλοιφη) και επιπλεον μου ειπε να κανω μαλαξεις τοπικα με ενα βαμβακακι προκειμενου ο οργανισμος να το αποροφησει. Μου ειπε οτι θα αργησει αλλα θα φυγει απο το ματι. Στον επανελεγχο που εκανα μου ειπε οτι δημιουργηθηκε κυστη και οτι ναι μεν θα μπορουσα αν ηθελα να το αφαιρεσω χειρουργικα αλλα θα αφησει ουλη, οποτε και παλι μου ειπε να συνεχισω τις μαλαξεις και φυσικα τα φαρμακα.

 

Υπαρχει καποια κοπελα που να αντιμετωπισε το ιδιο....????? αν ναι με τι ειδους θεραπεια αποκατασταθηκε το ματι.....????????

 

Ευχαριστω...!!!!!

 

 

περαστικα σου Κοαλακι μου...εχω βγαλει κ εγω κριθαρακι αλλα εφευγε με αλοιφες κ σταγονες.αλλα θα συμφωνησω κ εγω μετο χαμομηλι..μηπως περνας φαση στρεςς????γιατι και αυτο ξεσπασμα του οργανισμου....λεω εγω τωρα....περαστικα σου παντως:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και με μενα θα γελασεις εγω αυτο που κανω οταν ξυπνησω το πρωι και πριν πλυθω λεω 3 φορες

καλημερα κριθαρακι να μη σε βρει αλλη μερα και το μουτζωνω 3 φορες

το κανω και στη κορη μου και εχει αποτελεσμα την επομενη δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ειχα βγαλει, δεν εφευγε με αγωγη και το αφαιρεσα με επεμβαση, σημαδι δεν αφησε κανενα, γενικα ηταν πολυ ευκολη διαδικασια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ειχα βγαλει, δεν εφευγε με αγωγη και το αφαιρεσα με επεμβαση, σημαδι δεν αφησε κανενα, γενικα ηταν πολυ ευκολη διαδικασια.

 

Αχ μπορμπουρ μου αυτο ηθελα να ακουσω γιατι αν μι τι αλλο τι σοι επεμβαση θα ειναι αυτη και μου ειπε ο γιατρος θα αφησει ουλη......?????

Και επειδη παντα μα παντα σε οτι αφορα την υγεια ζηταω γνωμες και συγκρινω μου φανηκε εντελως "κουτο"αυτο που μου ειπε περι ουλης.

 

Μπουρμπουρ μου σε εξωτερικο οφθαλμιατρο εκανες την επεμβασουλα η σε καποιο νοσοκομειο....?????

 

 

Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ ολες.....!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και με μενα θα γελασεις εγω αυτο που κανω οταν ξυπνησω το πρωι και πριν πλυθω λεω 3 φορες

καλημερα κριθαρακι να μη σε βρει αλλη μερα και το μουτζωνω 3 φορες

το κανω και στη κορη μου και εχει αποτελεσμα την επομενη δεν υπαρχει..

 

Χαχαχαχαχααχχααχαχ.......!!!!!!!!!

Μακαρι να μην ξαναβγαλετε ποτε, εγω ταλαιπωρουμε πολλους μηνες και δεν λεει να φυγει, οποτε μαλλον θα παω για αφαιρεση....!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

"καλημερα κριθαρακι να μη σε βρει αλλη μερα" και το μουτζωνω 3 φορες

Αχαχαχαχαχα!!!!

Μ'αρεσει που πριν το μουτζωσεις το καλημεριζεις!

Ή ειμαστε κιουριες ή δεν ειμαστε, τελοσπάντων!

Παντως πραγματι όλες οι σπιτικες συνταγες για "κριθαρακι" καπως ετσι ειναι;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοαλακι ειχα παει στα εξωτερικα τακτικα ιατρεια στο Τζανειο και απο εκει μου εκλεισε ραντεβου ενας γιατρος για την επεμβαση, ηταν πριν 10 χρονια.

Χαλαζιο μου το ειχαν πει και ηταν απο την πανω μερια του βλεφαρου. Ο γιατρος, απ'οτι καταλαβα μου τραβηξε το βλεφαρο και εκανε τομη απο μεσα. Εσενα που ειναι απο κατω λες να μεινει σημαδακι; δεν θα μπορει να τραβηξει το κατω μερος του ματιου;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι ειχα παει στα εξωτερικα τακτικα ιατρεια στο Τζανειο και απο εκει μου εκλεισε ραντεβου ενας γιατρος για την επεμβαση, ηταν πριν 10 χρονια.

Χαλαζιο μου το ειχαν πει και ηταν απο την πανω μερια του βλεφαρου. Ο γιατρος, απ'οτι καταλαβα μου τραβηξε το βλεφαρο και εκανε τομη απο μεσα. Εσενα που ειναι απο κατω λες να μεινει σημαδακι; δεν θα μπορει να τραβηξει το κατω μερος του ματιου;

 

Εχω δει βιντεο που το κριθαρακι ειναι στο κατω βλεφαρο και το αφαιρουν.

Δεν νομιζω να μην υπαρχει τροπος να μην μεινει σημαδι αλλα θα δουμε...

Ευχαριστω πολυ παντως...!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα παω τελικα να μου το αφαιρεσουν γιατι δεν βλεπω να γινεται κατι...ουσιαστικο και φοβαμαι να το αφησω διοτι μπορει να δημιουργησει επιπλεον προβλημαστο ματι.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!κι εγώ έχω αφαιρέσει κριθαράκι...δεν αφήνει σημάδι...καλά θα κάνεις και θα το αφαιρέσεις να μη ταλαιπωρείσαι άλλο.

 

Να σαι καλα βρε κοριτσι μου.

Μπορεις να μου πεις που το αφαιρεσες...???? σε εξωτερικο γιατρο η σε καποιο νοσοκομειο....????? παιρνω γνωμες γιαυτο ρωταω.....!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλα βρε κοριτσι μου.

Μπορεις να μου πεις που το αφαιρεσες...???? σε εξωτερικο γιατρο η σε καποιο νοσοκομειο....????? παιρνω γνωμες γιαυτο ρωταω.....!!!!!!!

 

Συγνώμη,τώρα είδα το μήνυμα σου:Pστο Νοσοκομείο Γεννηματας το αφαίρεσα,δεν είναι τίποτα.κι εγώ το είχα καιρό και κόντεψα να πάθω στραβισμό γιατί μ εμπόδιζε να δώ σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,τώρα είδα το μήνυμα σου:Pστο Νοσοκομείο Γεννηματας το αφαίρεσα,δεν είναι τίποτα.κι εγώ το είχα καιρό και κόντεψα να πάθω στραβισμό γιατί μ εμπόδιζε να δώ σωστά!

 

Εγω ειμαι απο δραμα και σκεφτομαι να παω στο νοσοκομειο της καβαλας, αλλα τα πρωινα ραντεβου εχουν μεγαλη αναμονη (εβδομαδες να μην πω και μηνες, εξακριβωμενο), οποτε να παω στα απογευματινα...

Και εσυ ετσι εκανες η περιμενες στα τακτικα ιατρεια στα πρωινα...????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απο δραμα και σκεφτομαι να παω στο νοσοκομειο της καβαλας, αλλα τα πρωινα ραντεβου εχουν μεγαλη αναμονη (εβδομαδες να μην πω και μηνες, εξακριβωμενο), οποτε να παω στα απογευματινα...

Και εσυ ετσι εκανες η περιμενες στα τακτικα ιατρεια στα πρωινα...????

 

Εγώ είχα βρεί κοντινό ραντεβού και το έκανα στα πρωινά.Αν όμως αργεί πολύ καλύτερα κλείσε στα απογευματινά.Καλή επιτυχία!δεν είναι τίποτα σπουδαίο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βρεί κοντινό ραντεβού και το έκανα στα πρωινά.Αν όμως αργεί πολύ καλύτερα κλείσε στα απογευματινά.Καλή επιτυχία!δεν είναι τίποτα σπουδαίο..

 

Ευχαριστω και παλι.....!!!!!! Ολες....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...!!!!

Κοριτσια ξεχασα να ρωτησω το εξης...

Στην αφαιρεση κανουν τοπικη αναισθησια και επειτα καλυπτουν το ματι με επιθεμα....?????

Ρωταω για να ξερω αν θα παω μονη μου με το αυτοκινητο η με συνοδεια....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και επανερχομαι...

 

Τι γινεται σε περιπτωση υποτροπης χαλαζιου...??????

Πασ για καθαρισμο ξανα η ακολουθεις φαρμακευτικη αγωγη αποτελεσματικη αυτη τη φορα....????

Πηγα για αφαιρεση χαλαζιου στα τακτικα ιατρεια πριν ενα μηνα περιπου αλλα κοριτσια μου το ματι ειναι ακομα πρησμενο οχι οπως πριν την αφαιρεση αλλα ειναι...ποσος καιρος πρεπει να περασει για να επανελθει το ματι στην αρχικη του κατασταση.....?????

Υπαρχει καμια με παρομοια περιπτωση....??????

 

Μηπως θα βοηθουσε και η ομοιοπαθητικη....?????

 

Σημ: ο γιατρος που εκανε την αφαιρεση χαλαζιου ζητησε να με ξανα δει μετα απο ενα μηνα, σε λιγες μερες θα παω...

 

Ευχαριστω...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και επανερχομαι...

 

Τι γινεται σε περιπτωση υποτροπης χαλαζιου...??????

Πασ για καθαρισμο ξανα η ακολουθεις φαρμακευτικη αγωγη αποτελεσματικη αυτη τη φορα....????

Πηγα για αφαιρεση χαλαζιου στα τακτικα ιατρεια πριν ενα μηνα περιπου αλλα κοριτσια μου το ματι ειναι ακομα πρησμενο οχι οπως πριν την αφαιρεση αλλα ειναι...ποσος καιρος πρεπει να περασει για να επανελθει το ματι στην αρχικη του κατασταση.....?????

Υπαρχει καμια με παρομοια περιπτωση....??????

 

Μηπως θα βοηθουσε και η ομοιοπαθητικη....?????

 

Σημ: ο γιατρος που εκανε την αφαιρεση χαλαζιου ζητησε να με ξανα δει μετα απο ενα μηνα, σε λιγες μερες θα παω...

 

Ευχαριστω...

πες μου σε παρακαλω ξερεις ποσο κοστίζει η αφαίρεση σε έναν ανασφάλιστο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
πες μου σε παρακαλω ξερεις ποσο κοστίζει η αφαίρεση σε έναν ανασφάλιστο ?

 

Νομιζω το κοστος για εναν ανασφαλιστο ειναι οσο πληρωνουμε σε ενα απογευματινο ραντεβου στο νοσοκομειο, δλδ 30-40?.

 

Σημ: τελικα το ματι μου ξεπρηστηκε (ηταν αργη αναρρωση και οχι υποτροπη) αλλα χρειαστηκε να περασουν 3-4 μηνες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...