Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Γεια σας, πρώτη φορά αποφασίζω να μοιραστώ κάτι τόσο προσωπικό σε μία ιστοσελίδα. Πήρα το θάρρος όμως γιατί οι ιστορίες σας με συγκίνησαν και με έκαναν να καταλάβω ότι δεν είμαι μόνη.

Εμένα το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν 2 χρόνια όταν σε μία απλή επίσκεψη στο γιατρό μου για test pap διαγνώσθηκε ενδομητρίωση. Ούτε καν είχα ξανακούσει γι΄αυτό. Υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση όπου επιβεβαιώθηκε ότι όντως ήταν ενδομητρίωση. Μετά από θεραπεία 6 μηνών μένω έγκυος. Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη. Δυστυχώς όμως η κύηση ήταν παλίνδρομη. Πέρασε καιρός για να ξεπεράσω αυτή την απώλεια. Λίγο καιρό μετά, ήταν πάλι εποχή που έπρεπε να κάνω test pap. Ο γιατρός μου βλέπει πάλι ενδομητρίωση. Καλά δεν μπορείτε να φανταστείτε την απογοήτευση και την απελπισία μου. Ξανά πάλι θεραπεία 5 μηνών. Τελείωσα και αυτήν την θεραπεία τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά δυστυχώς οι προσπάθειές μας μέχρι και σήμερα για παιδάκι υπήρξαν άκαρπες. Την άλλη εβδομάδα πρόκειται να πάω πάλι στο γιατρό για να δούμε που βρίσκομαι στο θέμα της ενδομητρίωσης. Έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά να προχωρήσω σε εξωσωματική. Δεν αντέχω άλλο. Δεν είμαι και μικρή (γίνομαι 35 χρονών στις 15/5) και πιστεύω ότι κάποια πράγματα όταν υπάρχει πρόβλημα δεν πρέπει να τα αφήνουμε στην τύχη. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την άποψή σας και να συζητήσουμε. Ελπίζω να μην σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Figaro,

δεν μας κουράζεις. Είμαστε εδώ η μια για την άλλη και ας μην γνωριζόμαστε. Άλλωστε, όλες είμαστε στην ίδια φάση και πρέπει να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη.

Η γνώμη μου σχετικά με την εξωσωματική είναι να την αποφύγεις προς το παρόν. Εγώ θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αν έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για φυσιολογική έκβαση. Και αυτά τα λέω ακόμα και τώρα μετά από 2 παλίνδρομες. Δεν έχω τίποτα με τις εξωσωματικές απλά ξέρω ότι αν υπάρχει όντως πρόβλημα το οποίο δεν θα διορθωθεί ακόμα και η εξωσωματική θα καταλήξει σε παλίνδρομη. Η ξαδέρφη μου το έπαθε. Υπήρχε θρομβοφιλία, ο γιατρός της μετά από 2 παλίνδρομες της πρότεινε εξωσωματική, απογοητεύμενη και φρικαρισμένη λόγω ηλικίας (36 τότε) την έκανε με αποτέλεσμα να παλινδρομήσει.

Καλύτερα να καταπολεμήσεις την αιτία του προβλήματος.

Κάνε κουράγιο και να θυμάσαι: είμαστε εδώ η μια για την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?? Πώς διέγνωσε ενδομητρίωση μέσω του τεστ παπ????[/qu

 

Την ενδομητρίωση την υποψιάστηκε από τον υπέρηχο. Η επιβεβαίωση ήρθε με τη λαπαροσκόπηση :)

Link to comment
Share on other sites

Figaro,

δεν μας κουράζεις. Είμαστε εδώ η μια για την άλλη και ας μην γνωριζόμαστε. Άλλωστε, όλες είμαστε στην ίδια φάση και πρέπει να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη.

Η γνώμη μου σχετικά με την εξωσωματική είναι να την αποφύγεις προς το παρόν. Εγώ θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αν έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για φυσιολογική έκβαση. Και αυτά τα λέω ακόμα και τώρα μετά από 2 παλίνδρομες. Δεν έχω τίποτα με τις εξωσωματικές απλά ξέρω ότι αν υπάρχει όντως πρόβλημα το οποίο δεν θα διορθωθεί ακόμα και η εξωσωματική θα καταλήξει σε παλίνδρομη. Η ξαδέρφη μου το έπαθε. Υπήρχε θρομβοφιλία, ο γιατρός της μετά από 2 παλίνδρομες της πρότεινε εξωσωματική, απογοητεύμενη και φρικαρισμένη λόγω ηλικίας (36 τότε) την έκανε με αποτέλεσμα να παλινδρομήσει.

Καλύτερα να καταπολεμήσεις την αιτία του προβλήματος.

Κάνε κουράγιο και να θυμάσαι: είμαστε εδώ η μια για την άλλη.

 

andro2 σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις!!! Έχεις δίκιο εδώ είμαστε η μία για τη άλλη!!

Ξέχασα να αναφέρω πως μετά την παλίνδρομη ο γυναικολόγος μου με έστειλε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας οι οποίες βγήκαν μια χαρά.Το μόνο που μου είπε η αιματολόγος που τις είδε, είναι να παίρνω filicine και κα ξαναπάω σε αυτήν όταν μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

geia sas....eimai 22 xronwn kai pistevw pws isws na exw endomitriwsh.exw trelous ponous sthn periodo.mexri nosokomeio exw ftasei.den exw sta8ero kuklo.pairnw antisulliptika edw kai enamisi xrono gia na ftia3ei o kuklos kai na mhn ponaw.ta stamatisa edw kai ena mina kai me ton aravwniastikko mou kanoume sex eleu8era xwris profila3eis kai ka8e mera alla den pianw paidi...ftaiei oti mporei na exw endomitriwsi?pws tha piasw paidi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Είμαι 28 χρονων και πάσχω από ενδομητρίωση. Πριν από 3 μήνες έκανα λαπαροσκόπηση και τώρα συνεχίζω τη θεραπεία με ενέσεις. Η γυναικολόγος μου χαρακτήρισε την κατάσταση μου μακελειο. Είπε ότι η ενδομητρίωσή μου είναι πολύ επιθετική.Έχω άλλη μια ένεση να κάνω και μετά θα περιμένω να αδιαθετήτω για να βάλω μπροστά για ένα παιδάκι.Φοβάμαι..Αγχώνομαι...Κι αν δεν μπορέσω? Δεν ξέρω τι άλλο να σας γράψω..ευχαριστώ που μ'ακούσατε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πριν από 5 χρόνια είχα μια εξωμήτρια κύηση και χρειάστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση. Εκεί διέγνωσαν ότι επάσχα από ενδομητρίωση η οποία είχε φράξει την σάλπιγγα και γι' αυτό προκλήθηκε η έκτοπη κύηση. Εκανα θεραπεία με ενέσεις για ένα εξάμηνο. Αυτή τη στιγμή έχω ένα γιο 1,5 ετών με φυσιολογική κύηση (δεν χρειάστηκε να κάνω εξωσωματική). Προσπαθώ να κάνω και δεύτερο. Θέλει υπομονή και προσπάθεια αλλά όλα γίνονται. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που σε σοβαρή ενδομητρίωση δεν γλιτώνεις την εξωσωματική αλλά έχεις πολλές πιθανότητες να είναι επιτυχής με την πρώτη προσπάθεια. Καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολες.Ειμαι κι εγω στη φαση που κανω θεραπεια 3μηνη για την ενδομητριωση.Για αλλη επεμβαση μπηκα και εκει διαπιστωθηκε η ενδομητριωση.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια ξερει μετα απο ποσο καιρο αδιαθετεις επειτα απο μια τετοια ενεση.Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Ζωίτσα, είχα κάνει και εγώ 3μηνη ένεση arvekap για ενδομητρίωση. Εμένα μου ήρθε περίοδος 2 μήνες και 10 ημέρες περίπου απο το τέλος του τριμήνου. Δηλαδή, περίπου 5 μήνες και κάτι, συνολικά, χωρίς περίοδο. Σου εύχομαι υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγωεκανα την τελευταια(δυο εκανα)πριν 28 ημερες.εχω κατι ανακατωσουρες καπου καπου στο στομαχι.να ειναι απο την ενεση?εσενα σου ηρθε 2 μηνες μετα την τελευταια ενεση?τι ενοχλησεις ειχες?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.στην αρχη ο γιατρος μου ειπε να κανω μια 3μηνη και επειτα ακομη μια ενος μηνα αλλα επειδη αποφασισαμε με το συζυγο μου να κανουμε προσπαθεια για μωρο μου ειπε να μην κανω του ενος μηνα.αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι να περιμενω να διαθετησω και μετα να κανουμε προσπαθεια?εχει τυχει σε καμια σας?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ακομα στην αρχη ενα μηνα δηλαδη που την εκανα,εσυ (aggelos) πως ησουν εκεινο το διαστημα?προς το παρον ειμαι καλα ισως επειδη ειναι αρχη...απλα με εχει αγχωσει οτι μετα οπως μου ειπαν αρκετοι "πρεπει" να προσπαθησουμε για μωρο αυτο το πρεπει με αγχωνει..αν και διαβασα οτι η ενδομητριωση δε σημαινει απαραιτητα οτι δεν μπορεις να κανεις παιδι..ο καθενας λεει τα δικα του και αυτο με απογοητευει ωρες ωρες...σας ευχαριστω που με ακουτε νιωθω μεγαλη ανακουφιση,τουλαχιστον εσεις ολες εχετε ζησει αυτην την κατασταση και καταλαβαιντε.....

Link to comment
Share on other sites

Ζωίτσα εγώ έκανα τρεις μηνιαίες και αδιαθέτησα 2 μήνες μετά την τελευταία δηλ. 5 μήνες από την πρώτη.Ξεκινήσαμε προσπάθειες αμέσως μετά την πρώτη περίοδο και η γιατρός μου μου είπε να μην περιμένω να μείνω εγκυος από τον πρώτο κύκλο γιατί θέλει και κανα δυο κύκλους για να πάρει μπρος το σύστημα.Πραγματικά έμεινα έγκυος στον τέταρτο κύκλο.Άντε καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς τώρα λεμε να ξεκινήσουμε για το δεύτερο.Η γιατρός μου μου πρότεινε να ξεκινήσουμε όσο γίνεται νωρίτερα γιατί με την ενδομητρίωση ποτέ δεν ξέρεις.Για αυτήν έχουμε αργήσει ήδη!Υπάρχει κάποια που να χρειάστηκε δεύτερη λαπαροσκόπηση και θεραπεία για το δεύτερο παιδί?Πόσο να προσπαθήσουμε κανένα χρόνο ή να δράσουμε ποιο άμεσα? Θα συμβουλευτώ και την γιατρό μου που την εμπιστεύομαι αλλά θέλω να είμαι λίγο υποψιασμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λελακι ευχαριστω πολυ.μαλλον θα αλλαξω γιατρο....εκεινος μου ειπε με το που τελειωσει η 3μηνη χωρις να εχω αδιαθετησει να ξεκινησουμε προσπαθειες...μου φανηκε καπως γιατι δεν θα εχω αδιαθετησει οποτε πως θα ξερω αν ειμαι εγκυος???θα καθομαι καθε μηνα με τα τεστ εγκυμοσυνης??ειλικρινα μου εχουν κανει την ψυχολογια χαλια...πηγα να κανω επεμβαση κοιλης και εκει διαπιστωθηκε η ενδομητριωση.ευτυχως ο γιατρος αν και λαπαροσκοπος με ενημερωσε και μου συστησε ενα γιατρο γνωστο του ο οποιος ηταν οτι να ναι...δεν ειδε καν το dvd της επεμβασης για να δει σε τη κατασταση ειμαι,μου πεταξε αυτο για τις ενεσεις και το κορυφαιο..μου ειπε εεε αν δεν μεινεις εγκυος εδω ειμαι εγω για εξωσωματικη.οπως καταλαβαινετε νιωθω χαλια και προσπαθω παρα πολυ να ειμαι καλα και να μην το μεταδιδω στο συζυγο μου...ευχαριστω που με ακουτε!

Link to comment
Share on other sites

Ζωιτσα, συνήθως τον πρώτο μήνα δεν έχεις έντονα συμπτώματα. Άπο τον δεύτερο και μετά, τα πράγματα δυσκολεύουν. Εγώ είχα εξάψεις, ξηρότητα στον κόλπο, και καθόλου όρεξη για sex. Γενικά, είναι μια δύσκολη περίοδος, γιατί βρίσκεσαι σε φάση εμμηνόπαυσης πρίν την ώρα σου. Όσο για τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη μετά τις ενέσεις, ο καταλληλότερος να σου απαντήσει είναι ο γιατρός σου. Εμένα ο γιατρός, μου πρότεινε να κάνουμε σπερματέγχυση αλλά δεν δέχτηκα γιατί ήθελα να ξεκουραστώ απο τα χειρουργεία και τις ενέσεις. Έτσι μου είπε οτι αν δεν μείνω έγκυος, φυσιολογικά, μέχρι τον Δεκέμβριο, θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.πριν τα χριστουγεννα θα επισκεφθω τον γιατρο και θα δω τι εχει να μου πει.υπομονη θα κανω δεν εχω και αλλη επιλογη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωη γεια σου ειμαι καινουργια στο forum (για αυτο συγχωρεστε μου τυχον λαθη),και εγω εκανα θεραπεια τριμηνη με averkap εκανα κοντα τεσσερις μηνεσ να αδιαθετησω και μετα ενα μηνα με αντισυλληπτικα ωστε να μεινω κατευθειαν εγκυος (τελικα επιτευχθηκε με εξωσωματικη, η εγκυμοσυνη) γιαυτο ισως ο γιατροσ σου σου προτεινε σπερματεγχυση ,θα συμφωνησω με την παραπανω αggelos οπωσ σου τα λεει ειναι στην αρχη δεν αισθανεσαι καμια διαφορα μετα ομωσ ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα με εξαψεισ κλπ γι αυτο δεν ειναι τριμηνη αλλα τετραμηνη μεχρι να δρομολογηθει κα ο κυκλοσ σου παντως αυτο που μου ειχε πει ο δικοσ μου γιατροσ ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα να συλλαβεισ μετα απο αυτη την θεραπεια,εκτοσ εαν συντρεχουν και αλλοι λογοι οποτε μην αγχωνεσαι για το μετα.

step by step.........

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, γιατί είμαι ολίγον άσχετη σ'αυτό το θέμα. Πώς γίνεται η διάγνωση της ενδομητρίωσης? Μ'έναν απλό υπέρηχο φαίνεται κάτι? Εμένα η γιατρός μου δε μου έχει πει ποτέ τίποτα στους ετήσιους υπερήχους που κάνω. Αν ήταν θα φαινόταν κάτι ή μόνο με λαπαροσκόπιση φαίνεται? Εγώ δε θέλω ντε και σόνει να κάνω λαπαροσκόπιση για να δω απλά αν έχω ενδομητρίωση!

 

Πάντως έχω κάποιες υποψίες τις οποίες βέβαια δεν έχω συζητήσει με τη γιατρό μου. Πονάω τρομερά την πρώτη μέρα της περιόδου. Μόνο αυτή τη μέρα όμως. Μιλάμε για τρελλούς πόνους. Δεν πάω δουλειά και τη βγάζω ολη μέρα στο κρεβάτι, και μόνο τα πονστάν με πιάνουν κάπως για να μπορώ να σηκωθώ λίγο. Τη δεύτερη μέρα περνάνε όλα. Αλλά είναι εφιαλτικό, κάθε μήνα που είναι ν'αδιαθετήσω, τρέμω αυτή τη μέρα γιατί ταλαιπωρούμαι πολύ! Μπορεί να είναι σύμπτωμα ενδομητρίωσης ή είναι κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει σε πολλές κοπέλες?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

O εντονος πονος ειναι χαρακτηριστικο της ενδωμητριωσης και ναι μπορει να διαγνωστει με εναν κολπικο υπερηχο (τουλαχιστον ετσι μου ελεγαν ολοι οι γιατροι......)αλλα ενταξει αφου ο γιατροσ σου δεν σου λεει τιποτα οκ μην τρελαινεσαι εξαλλου μετα σε παραπεμπει για λαμπαροσκοπηση,εγω προσωπικα δεν εκανα λαμπαροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Rinoula εμενα σε εναν απλο υπερηχο που εκανα μου βρηκαν 2 κυστες σοκολατοειδης.απο αυτο ο γιατρος υποψιαστηκε οτι εχω ενδομητριωση αλλα ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπηση για κοιλη οποτε το επιβεβαιωσαμε!!απο συμπτωματα κι εγω πονουσα πολυ την πρωτη μερα αλλα αυτο δε λεει και πολλα.μια ειδικη εξεταση η Ca125 αν η τιμη της ειναι ανεβασμενη(εμενα ηταν 80) δειχνει αν εχεις ενδομητριωση.παντως με εναν απλο υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να δει αν ειναι προχωρημενη η ενδομητριωση και που εχει κανει εστιες.εμενα πχ ηταν στην αριστερη ωοθηκη,αλλη εχει στο εντερο,αλλη στη σαλπιγγα.εμενα αυτα μου ειπαν 2 γιατροι..ρωτησε και τον δικο σου..

Link to comment
Share on other sites

ζωιτσα εχεις δικιο και εγω εκανα την ca125 ανεβασμενη η τιμη φυσικα εχουν περασει και εξι χρονια και εγω θα εμπαινα χειρουργειο.........οποτε ενα σπαρο δυο τριγωνια....... εαν θελεισ περισσοτερεσ λεπτομερειες στειλε πμ

Α'Α'Α' σημερα εχω ενα κοριτσακι 3,5ετων αισιοδοξια ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Rinoula εμενα σε εναν απλο υπερηχο που εκανα μου βρηκαν 2 κυστες σοκολατοειδης.απο αυτο ο γιατρος υποψιαστηκε οτι εχω ενδομητριωση αλλα ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπηση για κοιλη οποτε το επιβεβαιωσαμε!!απο συμπτωματα κι εγω πονουσα πολυ την πρωτη μερα αλλα αυτο δε λεει και πολλα.μια ειδικη εξεταση η Ca125 αν η τιμη της ειναι ανεβασμενη(εμενα ηταν 80) δειχνει αν εχεις ενδομητριωση.παντως με εναν απλο υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να δει αν ειναι προχωρημενη η ενδομητριωση και που εχει κανει εστιες.εμενα πχ ηταν στην αριστερη ωοθηκη,αλλη εχει στο εντερο,αλλη στη σαλπιγγα.εμενα αυτα μου ειπαν 2 γιατροι..ρωτησε και τον δικο σου..

 

Ευχαριστώ. Εύχομαι τα δικά μου συμπτώματα να μην έχουν να κάνουν με ενδομητρίωση. Δεν τα μπορώ καθόλου αυτά. Είμαι πολύ φοβιτσιάρα.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...