Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πλαστικα πιατα


roza-f

Recommended Posts

σε λιγες μερες ξεκιναμε τις κρεμουλες κ με προβληματιζει το θεμα του πλαστικου. με τα μπιμπερο δεν αγχωθηκε γιατι τα πηρα ολα γυαλινα, αλλα με τα πιατακια τι θα κανω? θελω να βρω ασφαλη πιατακια που δεν σπανε. εχετε να μου συστησετε ποιοτητα και καταστημα? π.χ. στα jumbo μπορει να ειναι πανεμορφα, πολυχρωμα αλλα ειναι ολα μελαμινη κ δεν το ρισκαρω. για μας τετοια χρησιμοποιω αλλα για τα μωρα θελω κατι εγγυημενο

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε λιγες μερες ξεκιναμε τις κρεμουλες κ με προβληματιζει το θεμα του πλαστικου. με τα μπιμπερο δεν αγχωθηκε γιατι τα πηρα ολα γυαλινα, αλλα με τα πιατακια τι θα κανω? θελω να βρω ασφαλη πιατακια που δεν σπανε. εχετε να μου συστησετε ποιοτητα και καταστημα? π.χ. στα jumbo μπορει να ειναι πανεμορφα, πολυχρωμα αλλα ειναι ολα μελαμινη κ δεν το ρισκαρω. για μας τετοια χρησιμοποιω αλλα για τα μωρα θελω κατι εγγυημενο

 

Οσο το ταιζεις εσυ γιατι δεν χρησιμοποιησεις γυαλινο? Εγω ακομη σε γυαλινο μπωλ τον ταιζω τον μικρο. Βεβαια μπουκαλια πλεον πλαστικα

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια ειχα κι εγω οταν ξεκινησαμε κρεμες και μεσημεριανο της Μαριας.. Πηγα στα jumbo, αγορασα ενα σκασμο πιατακια κι οταν διαβασα πως ειναι ανθιυγεινα τα πεταξα ολα στον καδο.. Αποφασισα να στραφω στα γυαλινα αλλα δεν ηθελα να την ταϊσω στα δικα μας, τα χρησιμοποιημενα, οχι γιατι φοβομουν ισα - ισα που ηταν πλυμμενα, στραγγισμενα και στη θεση τους αλλα να..... πως να το πω..... ηθελα τα πρωτα της φαγακια να τα φαει στα δικα της πιατακια...

Ετσι πηγα στο σουπερμαρκετ που δουλευει η μαμα μου και αγορασα γυαλινα μπολακια με ωραια σχεδιακια.. Μπορει να μην ειναι ακριβως παιδικα αλλα ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Κι ακομα εκει τρωμε!

Απλα στις εξοδους μας επειδη δεν βολευει το γυαλινο -απο φοβο μη σπασει στη μεταφορα- αναγκαστικα και μη χρησιμοποιω πλαστικα μπολακια της taperware.. Ισως να μην ειναι ο,τι πιο υγιεινο μπορω να δωσω στο μωρο μου αλλα ειναι βολικα και πιστευω πως μια φορα στο τοσο δεν θα μας βλεψει τοοοοοοοοοσο πολυ πια!

Καλο ξεκινημα σας ευχομαι! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ξεκινάμε κρεμούλες σε λίγες μέρες. Πήρα ένα σωρό πιατάκια, κουταλάκια, ένα μπολάκι θερμός και μετά σκέφτηκα ότι τα πλαστικά δεν είναι και τα πιο ασφαλή... Τα συγκεκριμένα που πήρα από mothercare γράφουν pp και τον αριθμό 5, έψαξα για bpa free αλλά δε βρήκα πουθενά... Τελικά τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και πήγα και πήρα από το σούπερ μάρκετ απλά γυάλινα μπολάκια και ανοξείδωτα κουταλάκια. Ελπίζω να μας βολέψουν!

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις 16μηνων σημερα σε γυαλινο τρωμε..μου φερανε δωρο σετ απο πιατακι κουπα και μαχαιροπηρουνο κ κουταλι οταν γεννηθηκε η μικρη και αυτα χρησιμοποιω ακομα και τωρα.Το ενα βεβαια το εχω σπασει ηδη αλλα εχω ξεκινησει να της δινω το φαγητο σε γυαλινα μπολακια για να ειμαι ησυχη,οχι βεβαια οτι δεν αγορασα τα πλαστικα και εγω..εκεινα τα χρησιμοποιω για κανενα μπισκοτακι η τοστακι αφου κρυωσει αλλα και αυτο αραια και που.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς ξεκινάμε κρεμούλες σε λίγες μέρες. Πήρα ένα σωρό πιατάκια, κουταλάκια, ένα μπολάκι θερμός και μετά σκέφτηκα ότι τα πλαστικά δεν είναι και τα πιο ασφαλή... Τα συγκεκριμένα που πήρα από mothercare γράφουν pp και τον αριθμό 5, έψαξα για bpa free αλλά δε βρήκα πουθενά... Τελικά τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και πήγα και πήρα από το σούπερ μάρκετ απλά γυάλινα μπολάκια και ανοξείδωτα κουταλάκια. Ελπίζω να μας βολέψουν!

 

κουταλακια δεν θα χρησιμοποιησω ανοξειδωτα γιατι ειναι σκληρα για το στοματακι τους, φοβαμαι μην τραυματιστουν. Αγορασα σιλικονης και καποια της nuby που ειναι μαλακο πλαστικο και αλλαζει χρωμα οταν το φαγητο καιει, τα οποια αναφερουν οτι ειναι 0% bisphenol A. ελπιζω να ειναι υγιεινα και να τα βολεψουν, θα δουμε σε 2 εβδομαδες:-D

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,τα πλαστικα πιατα εχουν προβλημα κατεξοχην οταν μεσα μπαινει ζεστο φαγητο και λιπαρο.Δηλαδη για την φρουτοκρεμα ας πουμε δεν υπαρχει και ιδιαιτερο ζητημα.

Οσα γραφουν pp ειναι πολυπροπυλενιο δηλ.πολυ καλυτερο απο το pc που ειναι το πολυκαρβονικο...αυτο πρεπει να αποφευγεται τελειως.

ΒΡΑ free ας πουμε λενε οτι ειναι τα πιατακια της Moma.

Επισης τα μπωλακια της Αvent τα via.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,τα πλαστικα πιατα εχουν προβλημα κατεξοχην οταν μεσα μπαινει ζεστο φαγητο και λιπαρο.Δηλαδη για την φρουτοκρεμα ας πουμε δεν υπαρχει και ιδιαιτερο ζητημα.

Οσα γραφουν pp ειναι πολυπροπυλενιο δηλ.πολυ καλυτερο απο το pc που ειναι το πολυκαρβονικο...αυτο πρεπει να αποφευγεται τελειως.

ΒΡΑ free ας πουμε λενε οτι ειναι τα πιατακια της Moma.

Επισης τα μπωλακια της Αvent τα via.

 

οντως το προβλημα υπαρχει στην επαφη ζεστου φαγητου σε πλαστικο σκευος, γιατι στις υψηλες θερμοκρασιες απελευθερωνονται επικινδυνες ουσιες. δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα στο μπιμπερο που πινει το μωρο νερο αλλα εκει που πινει το γαλα που ειναι ζεστο. πρεπει να κοιταμε στον πατο των σκευων μεσα στο τριγωνακι να μην αναγραφεται το 3 (pvc), το 6 (ps: polystyrene),και το 7 (polycarbonate) παρολο που το 7 αναγραφεται στα περισσοτερα μπιμπερο, γι'αυτο κ η mothercare απεσυρε τα μπιμπερο της.

πού θα βρω ασφαλη μπωλακια ?:confused:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

BPA free είναι και τα πιατάκια από τα mothercare (τα έχω και τα τσέκαρα!)

 

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf σελίδα 181 το νούμερο 5

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BPA free είναι και τα πιατάκια από τα mothercare (τα έχω και τα τσέκαρα!)

 

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf σελίδα 181 το νούμερο 5

 

 

Επειδή έχω τα ίδια πιατάκια, είσαι σίγουρη πως είναι bpa free; Δε θυμάμαι να το έγραφε στη συσκευασία. Από κάτω πάντως γράφουν τον αριθμό 5 και το σύμβολο pp...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τα ίδια πιατάκια, είσαι σίγουρη πως είναι bpa free; Δε θυμάμαι να το έγραφε στη συσκευασία. Από κάτω πάντως γράφουν τον αριθμό 5 και το σύμβολο pp...

 

ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ , ΑΛΛΑ ΤΟ #5 ΕΙΝΑΙ ΡΡ (POLYPROPYLENE) KAΙ EINAI AΣΦΑΛΕΣ, TO BPA ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ #7. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ SITE : SMART PLASTICS GUIDE HEALTHIER FOOD USES OF PLASTICS ΟΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΛΑ Κ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΤΑ ΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ #3,#6,#7, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ AVENT ANAMEΣΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ AVENT MAGIC CUP K.A.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τα ίδια πιατάκια, είσαι σίγουρη πως είναι bpa free; Δε θυμάμαι να το έγραφε στη συσκευασία. Από κάτω πάντως γράφουν τον αριθμό 5 και το σύμβολο pp...

 

Ακριβώς...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Της nuk... κουτάλια όχι τα σιλικόνης αλλά η συσκευασία των δύο (πορτοκαλί-μπλε) τα σκληρά.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πειτε καμια μαρκα για πιατα, ποτηρια, κουταλια πλαστικα που να ειναι ασφαλη..

 

τα κουταλακια της nuby ειναι bpa free: συσκευσια των 3 που αλλαζει χρωμα οταν το φαγητο ειναι καυτο

τα πιατακια της mothercare που ειναι #5

τα ποτηρακια της avent magic cup

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

χθες αγορασα ποτηρακι και πιατακι της εταιρειας hoppop τα οποια ειναι bpa free και πολυ ωραια σχεδιαστικα. και το ποτηρακι εχει μονο 4,95ε λιγοτερο και απο του τζαμπο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι???? Τα μεταλικά μπολάκια δεν είναι καλά??? Δηλαδή αντι του πλαστικού που μαζεύει μύκητες και του πορσελάνινου που σπάει δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μεταλλικά ανοξειδωτα???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι???? Τα μεταλικά μπολάκια δεν είναι καλά??? Δηλαδή αντι του πλαστικού που μαζεύει μύκητες και του πορσελάνινου που σπάει δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μεταλλικά ανοξειδωτα???

 

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα ανοξειδωτα. απλως αν χρησιμοποιεις μεταλλικο μπωλακι για την κρεμα, π.χ., θα κρυωνει πιο γρηγορα στην επαφη της με το μεταλλο, ενω στο πλαστικο θα διατηρειται περισσοτερη ωρα ζεστο. επισης ειναι πολυ πιο ακριβα τα inox σε σχεση με τα πλαστικα. αν ομως εχεις τετοια ειναι μια χαρα. το καλυτερο θα ηταν να υπηρχαν γυαλινα αθραυστα :P

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

χθες αγορασα ποτηρακι και πιατακι της εταιρειας hoppop τα οποια ειναι bpa free και πολυ ωραια σχεδιαστικα. και το ποτηρακι εχει μονο 4,95ε λιγοτερο και απο του τζαμπο.

απο που τα αγορασες???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...