Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ

ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΕΙ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΜΩΡΑΙΤΗ.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΔΙΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΣ:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να αξιολογήσω με ασφάλεια τη Σχολή Μωραίτη ως προς το εκπαιδευτικό της έργο.

 

Εκείνο που μπορώ με ασφάλεια να μοιραστώ μαζί σου είναι οτι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να διαχειριστείς το σχολικό περιβάλλον του παιδιού σου... Ξέρω παιδιά που γύρναγαν σπίτι τους κλαίγοντας επειδή δεν έχουν ιδιωτική πισίνα. Αυτό το παράδειγμα είναι απολύτως ενδεικτικό ως προς το επίπεδο της "κοινωνικής πίεσης" που ανακυκλώνεται μεταξύ των παιδιών. Ψάξτο λίγο..

 

Ως προς την Αργύρη-Λαιμού, οι μόνες - δυσάρεστες - συστάσεις που έχω αφορούν στον παδικό της σταθμό. Μέχρι πρότινος, δεν ήξερα καν οτι έχει ανοίξει και δημοτικό.

 

Καλό ξεκίνημα στο πρωτάκι σου, ο,τι και αν επιλέξεις!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ας μην υπερβάλλουμε, βρε κορίτσια. Ξέρω αρκετά παιδιά που πηγαίνουν στη σχολή Μωραϊτη (έτυχε να έχω μία καλή φίλη που στέλνει τα παιδιά της εκεί, καί έχω γνωρίσει συμμαθητές των παιδιών της και τους γονείς τους), που σαφέστατα δεν έχουν πισίνα. Δεν είναι φτωχοί άνθρωποι βέβαια, όμως είναι μεσαίου εισοδήματος, μένουν σε διαμερίσματα, δεν έχουν υπηρετικό προσωπικό κλπ. Και τα παιδιά αυτά αγαπάνε το σχολείο τους και δεν άκουσα ποτέ ποτέ τέτοιου είδους παράπονο. Τώρα για το εκπαιδευτικό έργο δεν είναι αντικειμενικοί αυτοί οι άνθρωποι, γιατί, όταν στέλνεις το παιδί σου σε ένα σχολείο, λες πάντα ή συνήθως τα καλύτερα. Αλλά αναρρωτιέμαι, γιατί επέλεξες αύτά τα δύο σχολεία?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι Μωραιτη δε θα επελεγα να στειλω τα παιδια μου, εκτος αν λεγομουν Βαρδινογιαννη ( κ παλι θα επελεγα το κολεγιο μαλλον). Δε μου αρεσει καθολου το στυλ που υιοθετουν τα παιδια εκει μεσα. Αν βεβαια ολοι οι φιλοι του πανε εκει σχολειο τι να σου πω.. Εχω φιλους που πηγαν εκει σχολειο κ ειναι μια χαρα παιδια βεβαια. Σαφως κ δε σημαινει οτι οποιος παει εκει θα αποκτησει το στυλ Μωραιτη απαραιτητα, απλα πιστευω οτι υπαρχουν αλλα σχολεια πιο στα μετρα μου. Κ εχω ακουσει απο γονεις που εχουν τα παιδια τους εκει τωρα οτι εχει πεσει κ το επιπεδο αρκετα σε σχεση με οτι ηταν καποτε..

Link to comment
Share on other sites

 

Ως προς την Αργύρη-Λαιμού, οι μόνες - δυσάρεστες - συστάσεις που έχω αφορούν στον παδικό της σταθμό. Μέχρι πρότινος, δεν ήξερα καν οτι έχει ανοίξει και δημοτικό.

 

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

Έχω μία φίλη που έγραψε το παιδί της εκεί απο Σεπτέμβρη. Είναι της τάξης των 500+ νομίζω, οπότε, αν θέλεις, γράψε μου σε παρακαλώ τί δυσάρεστο έχεις ακούσει, γιατί αυτή περιμένει λαγούς με πετραχήλια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φίλη που έγραψε το παιδί της εκεί απο Σεπτέμβρη. Είναι της τάξης των 500+ νομίζω, οπότε, αν θέλεις, γράψε μου σε παρακαλώ τί δυσάρεστο έχεις ακούσει, γιατί αυτή περιμένει λαγούς με πετραχήλια.

 

Θα σου πω στα γρήγορα κάτι που με ξένισε φοβερά: Δεν κάνουν γιορτές(Χριστούγεννα, Καλοκαίρι, παραστάσεις δηλ. που εμείς οι γονείς τις περιμένουμε πως και πως για να τα καμαρώσουμε) γιατί τα θεωρεί "επίδειξη χωρίς λόγο". :shock:

 

Το κοριτσάκι της φίλης μου είχε ξεχάσει κάποιες φορές το κολατσιό του και δεν του πρόσφεραν ούτε ένα μπισκότο. Επίσης, υπήρχε συστηματική παραπληροφόρηση ως προς τα δρομολόγια των σχολικών: "δυστυχώς, δεν υπάρχει δρομολόγιο που να σας εξυπηρετεί". Δυο μέρες μετά, έβλεπε η κοπέλα το σχολικό να περνά στο δίπλα δρόμο και όταν ρώτησε γιατί δεν την ενημέρωσαν.... σιγή ισχύος και ανεπαρκείς δικαιολογίες.

 

Απορώ πραγματικά...

 

Υπάρχουν κι άλλα σημεία αλλά αυτό με τις γιορτές το θεωρώ από κάθε άποψη απαράδεκτο.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρίως αυτό με το κολατσιό ήταν απαράδεκτο. Αν και δεν το καταλαβαίνω, παίρνουν φαγητό από το σπίτι? Δεν τους δίνουν εκεί? Για τα δρομολόγια έχω ακούσει ότι είναι η πιο συνηθισμένη απάντηση όταν δεν θέλουν να πάρουν ένα παιδάκι και, φυσικά δεν μπορούν να το πουν ευθέως...

 

 

Για τις γιορτές, δίκιο έχεις, αν και στο σταθμό που πηγαίνω τον δικό μου γιο, επίσης δεν κάνουν γιορτές. Δηλαδή κάνουν ωραιότατες γιορτές αλλά όχι ανοιχτές στους γονείς. Θα μου πεις, γιατί τον πήγες, αφού το θεωρείς απαράδεκτο? Πρώτον, επειδή το συνολικό πακέτο ήταν το καλύτερο. Δεύτερον, επειδή πήγα σε σταθμούς που από το Νοέμβριο ετοίμαζαν την Χριστουγεννιάτικη γιορτή και δεν μου άρεσε καθόλου, το έβλεπα σαν καταγκαστικό για τα μικρά. Και τρίτο και τελευταίο, γιατί η υπεύθυνη με 'έπεισε' ότι δεν το κάνουν από βαρεμάρα αλλά από συγκεκριμένη παιδαγωγική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου πάει στον σταθμό του Μιχαλοπούλειο στον Πειραιά και τον Σεπτέμβρη θα πάει στο προνήπιο! Επειδή σκεφτόμασταν και για το δημοτικό ήθελα να ήξερα αν κάποιος γνωρίζει για το δημοτικό του !

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Belfaccino, πολύ ενδιαφέροντα όσα εγραψες για τον Κουτσομάλη! Έκλεισα ήδη ραντεβού να το δω. Πήγατε και νηπιαγωγείο εκεί? Είμαι και εγώ καθηγήτρια Αγγλικών και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Αγγλικών. Θεωρείς λοιπόν ότι η κατάσταση εκεί είναι καλύτερη από το μέσο όρο των δημοσίων της περιοχής? Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο περίπου στοιχίζει το χρόνο? Αλλάζει αισθητά η τιμά από τάξη σε τάξη?

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino, πολύ ενδιαφέροντα όσα εγραψες για τον Κουτσομάλη! Έκλεισα ήδη ραντεβού να το δω. Πήγατε και νηπιαγωγείο εκεί? Είμαι και εγώ καθηγήτρια Αγγλικών και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Αγγλικών. Θεωρείς λοιπόν ότι η κατάσταση εκεί είναι καλύτερη από το μέσο όρο των δημοσίων της περιοχής? Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο περίπου στοιχίζει το χρόνο? Αλλάζει αισθητά η τιμά από τάξη σε τάξη?

 

Τα δίδακτρα, απ' ό,τι είδα θα κυμανθούν στα 3800 το χρόνο. Αν θες σχολικό και σισίτιο, ανεβαίνει η τιμή. Δε θυμάμαι ακριβώς τις τιμές, διότι δεν χρησιμοποιούμε σχολικό και του δίνω φαγητό από το σπίτι (επειδή το ζήτησε ο γιος μου).

 

Η κατάσταση είναι πιο υγιής από το δημόσιο όπου πήγαινε ο γιος μου. Από άποψη συμπεριφοράς, αγωγής και εκμάθησης.

 

Η αυλή του δημοτικού είναι σχετικά μικρή, αλλά παίζουν μια χαρά τα παιδιά, απ' ό,τι έχω δει αρκετές φορές που έχω περάσει σε διαφορετικές ώρες. Υπάρχει πάντα επιτήρηση στην αυλή. Ο δάσκαλος της Β' δημοτικού επιτηρεί τους μαθητές του στα διαλείμματα. Δεν κάνει διάλειμμα ο ίδιος.

 

Ο γιος μου έχει πλέον αναπτύξει την αίσθηση της ευθύνης που δεν είχε στο δημόσιο όπου πήγαινε και όπου είτε έκανε τις εργασίες του, είτε όχι, δεν έτρεχε και τίποτα. Ναι μεν, υπάρχουν φορές που βαριέται να κάνει τις εργασίες του (αντιγραφή, εργασίες των βιβλίων), από την άλλη, όμως δε θέλει να πηγαίνει αδιάβαστος και τον πιάνει το φιλότιμο απέναντι στο δάσκαλό του (όχι φόβος και άγχος).

 

Σαν χώρος, δε συγκρίνεται με τα ιδιωτικά του Καίσαρη, Πασχάλη, κτλ...αλλά έχει ένα πολύ υγιές εκπαιδευτικό περιβάλλον, που είναι λιτό και απλό.

 

Φυσικά υπάρχουν οι εκπαιδευτικές εκδρομές και ενδιαφέρουσες εργασίες που δημιουργούνται από την ευέλικτη ζώνη.

Και τα μαθήματα μουσικής που κάνουν έχουν ενδιαφέρον.

 

Αυτά, σχετικά με το συγκεκριμένο. Είναι γι'αυτούς που θα ήθελαν ένα απλό σχολείο για τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο σχολείο. Ο μεγάλος μου γιος θα πάει νηπιαγωγείο του χρόνου αλλά θα ήθελα να ξέρω πως είναι από γονείς που στέλνουν εκεί τα παιδιά τους. Δεν είναι -για μένα -το ζητούμενο οι εγκαταστάσεις ή η ποικιλία των δραστηριοτήτων αλλά η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης και η ύπαρξη ενός "ζεστού" κλίματος που θα βοηθάει το παιδί να νοιώθει ότι περνάει καλά στο σχολείο και θα μαθαίνει.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Για τη θεομήτωρ έχω ακούσει ότι είναι ένα σχετικά καλό σχολείο, η διεύθυνση γίνεται απο τις καλόγριες αλλά μην φανταστείς πως θα σου κάνουν το παιδί παπαδοπαίδι!! Είναι σχετικά οικονομικό και δεν έχω ακούσει κάτι κακό. Όσο για το βυζάντιο θα σου πω την εμπειρία του άντρα μου που έστειλε τον πρώτο του γιο πριν 12 χρόνια (οπότε δεν ξέρω αν έει κάτι αλλάξει). Φοβερά αυστηρό σχολείο, τα παιδιά φορούσαν στολές - και το πουκάμισο έπρεπε να είναι άσπρο , όχι υποκίτρινο όχι εκρού όχι μπεζ!!), όταν πήγε το παιδί πρώτη μέρα και επειδή έκλαιγε το παρέλαβε απο την καγκελόπορτα μια κυρία με επιβλητικό κότσο και το μετέφερε τραβώντας το απο το αυτί στην τάξη του λέγοντας στον έκπληκτο άντρα μου πως τα παιδια χρειάζονται πειθαρχεία. Περιττό να σου πω πως το παιδί έκανε κάθε πρωί εμετό πριν πάει και αναγκάστηκε 15 ημέρες μετά να του αλλάξει σχολείο. Εγώ τον δικό μου τον έστελνα στα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη. Αυτό που μου άρεσε ήταν πως η τάξη ήταν πάντα ανοιχτή και μπορούσες να δεις τι κάνουν τα παιδιά σε αντίθεση με άλλα σχολεία που περιμένει στο προαύλιο για να σου φέρουν το παιδί πίσω απο μια κλειστή πόρτα!! Πήγαινε να δεις και αυτό να προσέξεις!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

dimitraz στη Θεομήτορα πήγαινε η κουνιάδα μου -πριν από καμιά 25αριά χρόνια βέβαια- και πράγματι δεν γίνεται καμιά προσπάθεια να τραβήξουν το παιδί στην εκκλησία, παρόλο που διοικείται από καλόγριες. Πέρισυ είχα συναντήσει στο κομμωτήριο μια κυρία που η κόρη της πήγαινε 1η γυμνασίου στις καλόγριες και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη -είχε πάει εκεί και δημοτικό η μικρή. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως ήταν τα λόγια της μικρής όταν τη ρώτησα για το σχολείο της. Ηταν ενθουσιασμένη με τους καθηγητές της! Μου έκανε εντύπωση γιατί τα περισσότερα παιδιά μιλάνε για το σχολείο σα να είναι καταναγκαστικά έργα...Σπάνια τους αρέσει κάτι -και δεν έχουν και άδικο...

Για το Βυζάντιο απ΄την άλλη, έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι υπερβολικά αυστηρό, αλλά η ιστορία του γιου του άνδρα σου ήταν το πιο άσχημο που έχω ακούσει.

Τα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη δεν τα έχω ξανακούσει. Που βρίσκονται;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σου πω πως το παιδί έκανε κάθε πρωί εμετό πριν πάει και αναγκάστηκε 15 ημέρες μετά να του αλλάξει σχολείο.

αυτό το πάθαινα ΕΓΩ πηγαίνοντας στο Βυζάντιο στην α' δημοτικού. Είναι το μόνο που θυμάμαι από την α' δημοτικού :-(.

αυτό που ξέρω από "μέσα" είναι ότι και αυστηρό είναι και λίγο... πώς να στο πω... παράδειγμα: απαγορεύεται στα παιδάκια να μοιράζουν προσκλήσεις στους συμμαθητές τους όταν πρόκειται να κάνουν πάρτυ. Η δ/ντρια (η μάνα, όχι η κόρη) λέει ας πούμε σε ένα παιδάκι "εσύ Γιαννάκη, αν δεις και μοιράσει κάποιος προσκλήσεις μέσα στο σχολείο, θα έρθεις αμέσως να μου το πεις!".... τα συμπεράσματα δικά σου...

 

Για τη Θεομήτορα έχω ακούσει καλά λόγια, έστελνε η παιδίατρός μου τα παιδιά της εκεί (είναι μεγάλα τώρα) και ήταν πολύ ευχαριστημένη.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει... πως να το πω... νοοτροπία δεκαετίας '50 σε σχολείο θηλέων... κι αν είναι ετσι εξω απ΄την τάξη, φαντάζομαι πως θα είναι μέσα! Πως να ενθαρρυνθεί ενα παιδάκι 6, 7 χρονών να συμμετέχει, αν φοβάται ακόμα και να αναπνεύσει γιατι μπορεί να το παρατηρήσουν ή να του τραβήξουν το αυτί; Είναι δυνατόν να λειτουργούν ακόμη σχολεία με βάση αυτό το μοντέλο διδασκαλίας;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Τα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλλη δεν τα έχω ξανακούσει. Που βρίσκονται;

Στο σχολείο του Κουστομαλλη πηγαίνει ο γιος μου από Δεκέμβρη.

Έχω περιγράψει τα δικά μας βιώματα για το σχολείο εδώ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34905

 

Είναι κοντά στην Λεωφ. Αλίμου και ανήκει στο δήμο της Αργυρούπολης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΙΑ ΤΟ ¨ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...