Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερευνα:πληρωνετε το φροντιστηριο των παιδιων?


liveloula2

Recommended Posts

Καλημερα.Εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη βοηθεια σας...Ειμαι καθηγητρια Αγγλικων και ενω καθε χρονο δουλευα ως αναπληρωτρια(δεν εχω διοριστει και ουτε προκειται ετσι οπως ειναι τα πραγματα) φετος εχω μεινει ανεργη.Η αληθεια ειναι οτι το περιμενα καποια στιγμη με τις περικοπες που γινονται παντου.Αφου λοιπον βλεπω οτι η πορτα της δημοσιας εκπαιδευσης εκλεισε για μενα σκεφτομαι να ανοιξω ενα φροντιστηριο ξενων γλωσσων(το πιο πιθανο ειναι να συνεργαστουμε με μια πολυ καλη φιλη και συναδελφο).Το θεμα ειναι οτι ολοι γυρω μου μου λενε οτι οι περισσοτεροι γονεις πλεον στελνουν τα παιδια τους φροντιστηριο αλλα δεν πληρωνουν τα διδακτρα και εχω προβληματιστει πολυ.Δεν εχω εναλλακτικη,τα ιδιαιτερα οσο πανε και μειωνονται και γενικοτερα θελω πια να κατασταλαξω...Εδω λοιπον ζητω τη βοηθεια σας.Εσεις πληρωνετε στα φροντιστηρια των παιδιων σας η αδυνατειτε να ανταποκριθειτε?Οι φιλοι και γνωστοι σας?Ειλικρινα θα σας παρακαλουσα να συμμετεχετε στο θεμα οσες περισσοτερες γινεται μηπως καταφερω και βγαλω συμπερασμα...Σας ευχαριστω εκ των προτερων.....

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Ναι, εγω πληρωνω τα φροντιστηρια και οτι αλλο εχω επιλεξει.

Σιγουρα ομως καποιοι δεν μπορουν ή δεν θελουν να το κανουν. Εκει θελει λιγο κυνηγι.

Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο. Το σημαντικο που πρεπει να εστιασεις ειναι η ποιοτητα και το κοστος. Επιβιωνουν τωρα πια μονο οι επιχειρησεις που συνδιαζουν υψηλη ποιοτητα και χαμηλο κοστος. Σε ολους τους τομεις. Τωρα ο κοσμος περισσοτερο απο ποτε, ψαχνει το value for money και πολυ καλα κανει! Οπωτε, εαν εστιασετε εκει, και παραλληλα βαλεις καποιες δυκλιδες ασφαλειας τοτε πιστευω οτι θα τα πατε πολυ καλα. Οσο καλα θα μπορουσατε αλλωστε μεσα στην κριση.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη βοηθεια σας...Ειμαι καθηγητρια Αγγλικων και ενω καθε χρονο δουλευα ως αναπληρωτρια(δεν εχω διοριστει και ουτε προκειται ετσι οπως ειναι τα πραγματα) φετος εχω μεινει ανεργη.Η αληθεια ειναι οτι το περιμενα καποια στιγμη με τις περικοπες που γινονται παντου.Αφου λοιπον βλεπω οτι η πορτα της δημοσιας εκπαιδευσης εκλεισε για μενα σκεφτομαι να ανοιξω ενα φροντιστηριο ξενων γλωσσων(το πιο πιθανο ειναι να συνεργαστουμε με μια πολυ καλη φιλη και συναδελφο).Το θεμα ειναι οτι ολοι γυρω μου μου λενε οτι οι περισσοτεροι γονεις πλεον στελνουν τα παιδια τους φροντιστηριο αλλα δεν πληρωνουν τα διδακτρα και εχω προβληματιστει πολυ.Δεν εχω εναλλακτικη,τα ιδιαιτερα οσο πανε και μειωνονται και γενικοτερα θελω πια να κατασταλαξω...Εδω λοιπον ζητω τη βοηθεια σας.Εσεις πληρωνετε στα φροντιστηρια των παιδιων σας η αδυνατειτε να ανταποκριθειτε?Οι φιλοι και γνωστοι σας?Ειλικρινα θα σας παρακαλουσα να συμμετεχετε στο θεμα οσες περισσοτερες γινεται μηπως καταφερω και βγαλω συμπερασμα...Σας ευχαριστω εκ των προτερων.....

 

εννοειται οτι το πληρωνω.την δεη μπορει οχι αλλα τα αγγλικα ναι.βεβαια,θεωρω οτι ειναι πολλα τα χρονια που κανεις αγγλικα για το πρωτο πτυχιο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.προσπαθησε να κανεις καλες τιμες.οσο σε παιρνει δλδ.παντως γνωστη μου ξερω οτι μπορει να καθυστερησει κ να δωσει 2 μηνες μαζι.το δικο μας δεν ειναι καθε μηνα.ειναι σε 4 δοσεις οποτε μπορεις καπως κ το κανονιζεις

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Η αληθεια ειναι οτι εχουμε πολυ καλες και καινοτομες ιδεες οποτε πιστευω πως αν το κανουμε τελικα θα καταφερουμε να προσφερουμε κατι πολυ καλο!Αλλωστε η επιθυμια μου δεν ειναι να κανω κατι απο το οποιο θα βγαλω πολλα λεφτα,θελω να δημιουργησω μια δικη μου ¨σταθερη¨ δουλεια απο την οποια βεβαια θα βγαζω τα προς το ζειν.Θα ηθελα να διαβασω κι αλλες αποψεις...Ειναι πολυ σημαντικο για εμενα...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To frontistirio tha to plirona. Giati omos na pao se ena kainoyrgio?

 

Για πολλους και διαφορους λογους!

Επειδη μπορει να μην εισαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο που παιρνεις γι'αυτο που πληρωνεις, επειδη συναντας καινουριες ιδεες / καινοτομιες, επειδη ψαχνεσαι παντα για το καλυτερο (εντως καποιων οριων παντα!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

Ειμαι συναδερφος κ εργαζομαι σε φροντιστηριο πολλα χρονια κ οι σχεσεις μου με τη φροντιστηριουχο ειναι περισσοτερο απο εξαιρετικες . Στο φροντιστηριο δεν διδασκω απλα , αλλα κανω ο,τι κανει η η ιδιοκτητρια . Παιρνω τα διδακτρα των πελατων , κοβω αποδειξεις κτλ κτλ

Τα λεω ολα αυτα γιατι θελω να σου πω οτι ξερω ακριβως τι γινεται με τις πληρωμες των πελατων . Εμεις εχουμε χρωστουμενα απο τη περσινη χρονια κ φετος υπαρχουν ατομα που δεν εχουν πληρωσει ακομα απο το Σεπτεμβριο .

Για καποιους ειναι οντως δυσκολα , αλλα καποιοι αλλοι απλα εκμεταλευονται τη κατασταση .

Επισης πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στο καινουριο νομοσχεδιο για τα κεντρα ξενων γλωσσων . Ζητουν εξωφρενικα πραγματα για τη νεα σχολικη χρονια κ το μονο σιγουρο ειναι οτι πολλα φροντιστηρια θα κλεισουν . Κυριως ο,τι εχει να κανει με το κτιριακο θεμα ειναι σχεδον αδυνατο ... Ζητουν μεγαρα κ οχι φροντιστηρια . Οδηγουν τον κλαδο σε καταστροφη .

Ποσα φροντιστηρια ειναι σαν το δικο μας που ηταν δημοτικο σχολειο οποτε εχει ταξεις 15 τ.μ ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

Ειμαι συναδερφος κ εργαζομαι σε φροντιστηριο πολλα χρονια κ οι σχεσεις μου με τη φροντιστηριουχο ειναι περισσοτερο απο εξαιρετικες . Στο φροντιστηριο δεν διδασκω απλα , αλλα κανω ο,τι κανει η η ιδιοκτητρια . Παιρνω τα διδακτρα των πελατων , κοβω αποδειξεις κτλ κτλ

Τα λεω ολα αυτα γιατι θελω να σου πω οτι ξερω ακριβως τι γινεται με τις πληρωμες των πελατων . Εμεις εχουμε χρωστουμενα απο τη περσινη χρονια κ φετος υπαρχουν ατομα που δεν εχουν πληρωσει ακομα απο το Σεπτεμβριο .

Για καποιους ειναι οντως δυσκολα , αλλα καποιοι αλλοι απλα εκμεταλευονται τη κατασταση .

Επισης πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στο καινουριο νομοσχεδιο για τα κεντρα ξενων γλωσσων . Ζητουν εξωφρενικα πραγματα για τη νεα σχολικη χρονια κ το μονο σιγουρο ειναι οτι πολλα φροντιστηρια θα κλεισουν . Κυριως ο,τι εχει να κανει με το κτιριακο θεμα ειναι σχεδον αδυνατο ... Ζητουν μεγαρα κ οχι φροντιστηρια . Οδηγουν τον κλαδο σε καταστροφη .

Ποσα φροντιστηρια ειναι σαν το δικο μας που ηταν δημοτικο σχολειο οποτε εχει ταξεις 15 τ.μ ;

 

Συμφωνω, ομως πρεπει και να σκεφτουμε οτι εως τωρα λειτουργουν ως φροντιστηρια πολλα με λαθος υποδομες!

Σε αυτο που πηγαιναμε προπερσυ, η πορτα του μπανιου ηταν χαλασμενη, το χερουλι επισις. Εαν ενα παιδακι εκλεινε την πορτα δεν μπορουσε να την ξανανοιξει, αλλα ουτε και απο εξω ανοιγε! (ελειπε το χερουλι για πανω απο δυο χρονια, και μαλλον ακομα λειπει!

Επρεπε να το ανοιξει η γραμματεας με ... λοστο! Επειτα, μαλωνε το παιδακι που ξεχαστηκε και ... εκλεισε την πορτα!

ΟΟΟΟλο αυτο και πολλα αλλα σε ενα πολυ επωνυμο-αλυσιδα φροντιστηριο που δουλευει τρελά!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, ομως πρεπει και να σκεφτουμε οτι εως τωρα λειτουργουν ως φροντιστηρια πολλα με λαθος υποδομες!

Σε αυτο που πηγαιναμε προπερσυ, η πορτα του μπανιου ηταν χαλασμενη, το χερουλι επισις. Εαν ενα παιδακι εκλεινε την πορτα δεν μπορουσε να την ξανανοιξει, αλλα ουτε και απο εξω ανοιγε! (ελειπε το χερουλι για πανω απο δυο χρονια, και μαλλον ακομα λειπει!

Επρεπε να το ανοιξει η γραμματεας με ... λοστο! Επειτα, μαλωνε το παιδακι που ξεχαστηκε και ... εκλεισε την πορτα!

ΟΟΟΟλο αυτο και πολλα αλλα σε ενα πολυ επωνυμο-αλυσιδα φροντιστηριο που δουλευει τρελά!:lol::lol::lol:

 

Εχεις απολυτο δικιο κ φυσικα δε μιλαω για τετοιες συνθηκες .

Αυτα ειναι απαραδεκτα πραγματα .

Πρεπει να φροντιζεις το χωρο σου κ να σεβεσαι τον πελατη σου για να σε σεβαστει κ αυτος !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

To frontistirio tha to plirona. Giati omos na pao se ena kainoyrgio?

 

Εχεις πολυ δικιο και αυτη ειναι μια μεγαλη προκληση...Αν καταφερουμε ομως να πραγματοποιησουμε ολες τις ιδεες μας πιστευω πως απο πλευρας ποιοτητας θα ειμαστε νουμερο 1 σε ολη την πολη(μιλαω για μεγαλη πολη της επαρχιας).Δυστυχως υπαρχουν πολλα φροντιστηρια που λειτουργουν ακομα και απο μη καταρτισμενα ατομα και οι γονεις τα εμπιστευονται...Αληθεια εσεις πριν γραψετε τα παιδια σας κανετε μια ερευνα αγορας για τι πιστοποιησεις διαθετει και τι προσφερει το καθενα η απλα εμπιστευεστε το ¨ονομα¨?

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στο καινουριο νομοσχεδιο για τα κεντρα ξενων γλωσσων . Ζητουν εξωφρενικα πραγματα για τη νεα σχολικη χρονια κ το μονο σιγουρο ειναι οτι πολλα φροντιστηρια θα κλεισουν . Κυριως ο,τι εχει να κανει με το κτιριακο θεμα ειναι σχεδον αδυνατο ... Ζητουν μεγαρα κ οχι φροντιστηρια . Οδηγουν τον κλαδο σε καταστροφη .

Ποσα φροντιστηρια ειναι σαν το δικο μας που ηταν δημοτικο σχολειο οποτε εχει ταξεις 15 τ.μ ;

 

Το εχω υποψη μου και η αληθεια ειναι οτι αν το ξεκινησουμε θα κανουμε κατι μεγαλο(θελω να πω οχι κατι συνοικιακο).Ξερεις αν ισχυει ο ιδιος νομος και για τα φροντιστηρια μεσης εκπαιδευσης γιατι αν ειναι ετσι ξερω πολλα που θα εχουν προβλημα...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα αν ισχυουν τα ιδια για τα φροντιστηρια μεσης εκπαιδευσης .

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ο,τι κ αν αποφασισεις !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι κι εγω νεα φροντιστηριουχος απο περυσι,μαζι με μια συναδελφο ανοιξαμε κεντρο ξενων γλωσσων. Οσον αφορα στα διδακτρα εμεις δε μπορω να πω οτι αντιμετωπιζουμε ιδιαιτερο προβλημα.Τι εννοω, δεν εχουμε ανεξοφλητα περσινα απλα τα παιρνουμε με καθυστερηση. Ειναι απολυτα φυσικο νομιζω, οι ανθρωποι δεν ειναι κακοπληρωτες, ζορισμενοι ειναι! (οπως ολοι μας )

Ως προς το νεο νομοσχεδιο, παρα τις αντιδρασεις που εχει προκαλεσει δεν το θεωρω κακο. Ας σκεφτουμε οτι ειναι τα παιδια μας εκεινα που περνουν αρκετες ωρες εβδομαδιαιως εκει και πρεπει επιτελους να τηρουνται και καποιες προδιαγραφες!!!

Εμεις νοικιαζουμε το χωρο αλλα αυτο δεν μας εμποδισε να ξοδεψουμε χρηματα για να διαμορφωσουμε εναν χωρο καταλληλο για τα παιδια αλλα και για εμας που περναμε τη μιση μας μερα εδω!!! Και ναι ο νομος ισχυει και για τα μεσης εκπαιδευσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

ειμαι κι εγω νεα φροντιστηριουχος απο περυσι,μαζι με μια συναδελφο ανοιξαμε κεντρο ξενων γλωσσων. Οσον αφορα στα διδακτρα εμεις δε μπορω να πω οτι αντιμετωπιζουμε ιδιαιτερο προβλημα.Τι εννοω, δεν εχουμε ανεξοφλητα περσινα απλα τα παιρνουμε με καθυστερηση. Ειναι απολυτα φυσικο νομιζω, οι ανθρωποι δεν ειναι κακοπληρωτες, ζορισμενοι ειναι! (οπως ολοι μας )

Ως προς το νεο νομοσχεδιο, παρα τις αντιδρασεις που εχει προκαλεσει δεν το θεωρω κακο. Ας σκεφτουμε οτι ειναι τα παιδια μας εκεινα που περνουν αρκετες ωρες εβδομαδιαιως εκει και πρεπει επιτελους να τηρουνται και καποιες προδιαγραφες!!!

Εμεις νοικιαζουμε το χωρο αλλα αυτο δεν μας εμποδισε να ξοδεψουμε χρηματα για να διαμορφωσουμε εναν χωρο καταλληλο για τα παιδια αλλα και για εμας που περναμε τη μιση μας μερα εδω!!! Και ναι ο νομος ισχυει και για τα μεσης εκπαιδευσης.

 

crazydiamond θα σου στειλω πμ να σε ρωτησω καποιες λεπτομερειες κι αν θες μου απαντας φυσικα...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δικιο και αυτη ειναι μια μεγαλη προκληση...Αν καταφερουμε ομως να πραγματοποιησουμε ολες τις ιδεες μας πιστευω πως απο πλευρας ποιοτητας θα ειμαστε νουμερο 1 σε ολη την πολη(μιλαω για μεγαλη πολη της επαρχιας).Δυστυχως υπαρχουν πολλα φροντιστηρια που λειτουργουν ακομα και απο μη καταρτισμενα ατομα και οι γονεις τα εμπιστευονται...Αληθεια εσεις πριν γραψετε τα παιδια σας κανετε μια ερευνα αγορας για τι πιστοποιησεις διαθετει και τι προσφερει το καθενα η απλα εμπιστευεστε το ¨ονομα¨?

 

Οταν πηγα εγω φροντηστηριο (απειρα χρονια πριν) στην γειτονια μας υπηρχαν 2 φροντηστηρια γνωστων για την εποχη αλυσιδων. Πηγα ομως σε ενα μικρο συνοικιακο και ολα πηγαν καλα. Οχι μονο σε βαθος χρονου μια και εμαθα αρκετα καλα αγγλικα (το ποσο καλα δεν ειναι το θεμα μας) αλλα και εκεινη την εποχη, καναμε πχ πιο δυσκολα βιβλια, διναμε εξετασεις σε κολεγια οποτε ειχαμε συνηθισει οταν εφτασε η ωρα του Lower κτλ.

 

Τωρα οταν θα χρειστει να κοιταξω εγω για τα παιδια, θα παρω γνωμες απο συμμαθητες, θα κοιταξω την αποσταση απο το σπιτι, το οικονομικο, το αν πανε ο "Γιωργακης" εκει και θελει να παει στο ιδιο και ο δικος μου,,,

Σε ενα καινουργιο φροντηστηριο θα πηγαινα αν ηξερα οτι η δασκαλα ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω πως η...φουσκα με τα επωνυμα φροντηστιρια καποια στιγμη θα σκασει και ειβιωσουν ελαχιστα....μενω σε μικρη επαρχιακη πολη και τα φροντηστιρια ξενων γλωσσων ηταν πιο πολλα απο τα..παιδια.....

η μοδα ηταν να πανε τα παιδια απο β δημοτικου αγγλικα και απο ε δημοτικου γαλλικα η γερμανικα και τα λεγτα ηταν αρξετα που εδινες και η ποιοτητα ηταν κατω του μετριου....πλεων ας μην γελιωμαστε αυτα αρχισαν να κοβονται....ο κοσμοσ δεν εχει λεφτα.....

εγω εχω επιλεγει τα ιδιαιτερα πολλους λογους.....

ειχα φιλη που δουλευε σε μεγαλη επωνυμη αλυσιδα και δεν μπορουσε να δουλεψει οπως αυτη ηθελε...υπηρχε καλουπι....και πλανο....και η πληρωμη του γονεα ηταν πακετο με την χρονια...ασχετα με το ποσεσ μερες τελικα ηταν κλειστο το φροντηστιριο(λογω διακοπων-αργιων) η το παιδι δεν πηγαινε λογω ασθενειασ ή κακοκαιριας κτλ που τα μαθηματα που εχανες δεν μπορουσαν να αναπληρωθουν....και η υλη ροκανιζεται μεσα σττην προβλεπομενη σχολικη χρονια...ασχετα εαν το παιδι τραβαει ή ειναι λιγακι πιο αργο...

μετα ιδιαιτερα πληρωνω αποκλειστικα την ωρα που κανει το παιδι και μολις τελειωσει το βιβλιο και η υλη προχωραμε παρακατω ασχετα αν εινα πασχα και αν δεν εχει τελειωσει η χρονια με αποτελεσμα φτανοντας στο lower να τελειωσω σχεδων 1 χρονια πιο νωρις απο αλλα παιδακια ιδιας ηλικιας που πανε φροντηστηριο..που σημαινει για μενα μια χρονια λιγοτερα διδακτρα....

που θελω να καταλιξω....απο το μα μπεις στην διαδικασια να ανοιξεις φροντηστιριο μηπως ειναι καλυτερα να κανεις ιδιαιτερα ????εαν εχεις μεγαλο κυκλο και με τις γνωριμιες θα διευρυνθει.....

προσεξε λιγακι γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν το βλεπω να στρωνει η κατασταση ισα ισα παμε στα χειροτερα και ο κοσμος δεν εχει λεφτα και για πολλα .....αλλα και λιγα και ουσιαστικα...

προσωπικη μου αποψη χωρις βεβαια να ειναι και η σωστη (και τα τελευταια χροναι και πολες αλλες μαμαδες συμφωνουν).....γιατι ειναι παρανομο να κανεις ιδιαιτερα το ξερω....αλλα τι να το κανω να πληρωνα καποιον που ειναι νομιμος αλλα στο τελος να μην μεινω εγω ευχαριστημενη????

καλη επιτυχια σε οτι κανεις....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω πως η...φουσκα με τα επωνυμα φροντηστιρια καποια στιγμη θα σκασει και ειβιωσουν ελαχιστα....μενω σε μικρη επαρχιακη πολη και τα φροντηστιρια ξενων γλωσσων ηταν πιο πολλα απο τα..παιδια.....

η μοδα ηταν να πανε τα παιδια απο β δημοτικου αγγλικα και απο ε δημοτικου γαλλικα η γερμανικα και τα λεγτα ηταν αρξετα που εδινες και η ποιοτητα ηταν κατω του μετριου....πλεων ας μην γελιωμαστε αυτα αρχισαν να κοβονται....ο κοσμοσ δεν εχει λεφτα.....

εγω εχω επιλεγει τα ιδιαιτερα πολλους λογους.....

ειχα φιλη που δουλευε σε μεγαλη επωνυμη αλυσιδα και δεν μπορουσε να δουλεψει οπως αυτη ηθελε...υπηρχε καλουπι....και πλανο....και η πληρωμη του γονεα ηταν πακετο με την χρονια...ασχετα με το ποσεσ μερες τελικα ηταν κλειστο το φροντηστιριο(λογω διακοπων-αργιων) η το παιδι δεν πηγαινε λογω ασθενειασ ή κακοκαιριας κτλ που τα μαθηματα που εχανες δεν μπορουσαν να αναπληρωθουν....και η υλη ροκανιζεται μεσα σττην προβλεπομενη σχολικη χρονια...ασχετα εαν το παιδι τραβαει ή ειναι λιγακι πιο αργο...

μετα ιδιαιτερα πληρωνω αποκλειστικα την ωρα που κανει το παιδι και μολις τελειωσει το βιβλιο και η υλη προχωραμε παρακατω ασχετα αν εινα πασχα και αν δεν εχει τελειωσει η χρονια με αποτελεσμα φτανοντας στο lower να τελειωσω σχεδων 1 χρονια πιο νωρις απο αλλα παιδακια ιδιας ηλικιας που πανε φροντηστηριο..που σημαινει για μενα μια χρονια λιγοτερα διδακτρα....

που θελω να καταλιξω....απο το μα μπεις στην διαδικασια να ανοιξεις φροντηστιριο μηπως ειναι καλυτερα να κανεις ιδιαιτερα ????εαν εχεις μεγαλο κυκλο και με τις γνωριμιες θα διευρυνθει.....

προσεξε λιγακι γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν το βλεπω να στρωνει η κατασταση ισα ισα παμε στα χειροτερα και ο κοσμος δεν εχει λεφτα και για πολλα .....αλλα και λιγα και ουσιαστικα...

προσωπικη μου αποψη χωρις βεβαια να ειναι και η σωστη (και τα τελευταια χροναι και πολες αλλες μαμαδες συμφωνουν).....γιατι ειναι παρανομο να κανεις ιδιαιτερα το ξερω....αλλα τι να το κανω να πληρωνα καποιον που ειναι νομιμος αλλα στο τελος να μην μεινω εγω ευχαριστημενη????

καλη επιτυχια σε οτι κανεις....[/QUOΤΕ/]

 

Το εχω σκεφτει για τα ιδιαιτερα αλλα για κυριο επαγγελμα εχει πολλα μειονεκτηματα...Δε λεω αν το κυνηγησεις βγαζεις λεφτα αλλα στις μερες μας οι περισσοτεροι γονεις τα εχουν κοψει και τα στελνουν σε φροντιστηριο που τους βγαινει οικονομικοτερα.Δεν ειναι ευκολο να εχεις 2 η 3 παιδια και να κανεις σε ολα ιδιαιτερο.Επιπλεον υπαρχουν πολλες κοπελες που κανουν ιδιαιτερα με ενα lower η proficiency και ζητανε εξευτελιστικες τιμες...Ασε που δεν θα εχω ουτε ενσημα κι αυτο επισης ειναι ενα μεγαλο θεμα...Ειμαι πολυ :confused:

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει για τα ιδιαιτερα αλλα για κυριο επαγγελμα εχει πολλα μειονεκτηματα...Δε λεω αν το κυνηγησεις βγαζεις λεφτα αλλα στις μερες μας οι περισσοτεροι γονεις τα εχουν κοψει και τα στελνουν σε φροντιστηριο που τους βγαινει οικονομικοτερα.Δεν ειναι ευκολο να εχεις 2 η 3 παιδια και να κανεις σε ολα ιδιαιτερο.Επιπλεον υπαρχουν πολλες κοπελες που κανουν ιδιαιτερα με ενα lower η proficiency και ζητανε εξευτελιστικες τιμες...Ασε που δεν θα εχω ουτε ενσημα κι αυτο επισης ειναι ενα μεγαλο θεμα...Ειμαι πολυ :confused:

ισα ισα το αντιθετο...πολλες οικογενειεσ εχουν στραφει προσ τα ιδιαιτερα...

υπαρχουν πολλα φροντηστηρια που σε βαζουν να υπογραψεισ πως θα πληρωσεις ολα τα διδιακτρα της χρονιασ ασχετα αν θα στσματησει το παιδι σου για καποιο λογο στα μεσα της χρονιασ..αλλα σε υποχρεωνουν να πληρωνεις με το μηνα ασχετα που υπαρχουν οι διακοπες των χριστουγεννων ή του πασχα...και οι αργιες..και να κανεισ καλη συμφωνια με τα ιδιαιτερα σιγουρα θα βγεις κερδισμενη...

εγω εχω 3 παιδια και εχω επιλεξει να να στελνω ιδιατερα και πληρωνω αποκληστικα τις ωρες που κανω....ειναι το πολυ 3 παιδακια στο γκρουπ...και μου συμφαιρει περοσσοτερο....το σεπτεμβριο,τον δεκεμβριο,τον ιανουαριο,τον απλριλιο και τον ιουνιο πληρωνω πολυ λιγοτερα λογω αργιων και διακοπων..οποτε τους υπολοιπους γεματους μηνες δλδ οκτωβριο,νοεμβριο,φεβρουαριο,μαρτιο και μαιο για 3 παιδια γυρω στα 260 με 280 ευρω το μηνα..με μια ερυενα αγορασ σε φροντηστηρια στο συνολο βγαινει πολυ περισσοτερα ασε που κερδισαμε σχεδων μια χρονια γιατι μολις τελειωνε η υλη ασχετα αν ειχε τελειωσει η οχι η σεζον γεκινησαμε την αλλη ταξη...και φτανουμε στο lower μια χρονια νωριτερα

τωρα για τα ενσημα...εχεις ρωτησει ποσο πρεπει να πληρωνεις ασφαλεια??? στον οαεε ειναι περιπου 550 ευρω το διμηνο στην πιο χαμηλη κατηγορια..(.αν εισαι παντρεμενη τοτε ας σε ασφαλισει ο συζυγος οσο για συνταξη... αλλο ανεκδοτο ειναι αυτο)....ξερεις τι θα πρεπει να πληρωνεις εφορια??/τελος επιιυδευματος?/?? φπα καθε διμηνο????? νοικιο???ρευμα?????ικα και μισθο αν εχεις υπαλληλο???απο τις υποχρεωσεις προς τριτους πιστεψε με δεν θα μενει φραγκο.....μην σου πως πως θα μπαινεις και μεσα....

εκει μας φτασανε τυχεροι ειναι οσοι δεν δηλωνουν τπτ στην εφορια....και δουλευουν μαυρα...ο αντρας μου που ειναι ελευθερος επαγγελματιας εχει συνεταιρο το κρατοσ και εγω που ειμαι μισθωτη στο τελος η εφορια θα με...@#@#

απλα πιστευω πως ειναι η πιο ασχημη περιοδο για να ανοιγει καποιος σημερα επιχειρηση.....επειδη ολος ο κοσμος ειναι πολυ στριμωχμενος..ξερω πως εχεις ορεξη και αγαπη για την δουλεια σου αλλα πιστεψε με οι συνθηκες που επικρατουν σημερα δεν ειναι και οτι καλυτερο για να ξεκινησει καποιος κατι νεο....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι, όταν λες εξευτελιστικές τιμές τύ εννοείς? Για lower 13 Ε, 2η senior 10E και 1ο πτυχίο Γερμανικών 13 Ε είναι καλά?

 

Κοιτα οι τιμες για τον καθενα ειναι υποκειμενικο.Εξαρταται και ποσο κοστολογει τη δουλεια που κανει.Εγω προσωπικα θα ξεκινουσα απο τις μικρες ταξεις γυρω στα 12-13,στο lower 15 kai proficiency 16-17.Καλα παντως πληρωνεις,λογικα ποσα.Δε μπορω ομως να ακουω ιδιαιτερα για πτυχια με 7 και 8 ευρω...Εδω νυχια κανεις και πληρωνεις 20ευρω.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

ι

εγω εχω 3 παιδια και εχω επιλεξει να να στελνω ιδιατερα και πληρωνω αποκληστικα τις ωρες που κανω....ειναι το πολυ 3 παιδακια στο γκρουπ...και μου συμφαιρει περοσσοτερο....το σεπτεμβριο,τον δεκεμβριο,τον ιανουαριο,τον απλριλιο και τον ιουνιο πληρωνω πολυ λιγοτερα λογω αργιων και διακοπων..οποτε τους υπολοιπους γεματους μηνες δλδ οκτωβριο,νοεμβριο,φεβρουαριο,μαρτιο και μαιο για 3 παιδια γυρω στα 260 με 280 ευρω το μηνα..με μια ερυενα αγορασ σε φροντηστηρια στο συνολο βγαινει πολυ περισσοτερα ασε που κερδισαμε σχεδων μια χρονια γιατι μολις τελειωνε η υλη ασχετα αν ειχε τελειωσει η οχι η σεζον γεκινησαμε την αλλη ταξη...και φτανουμε στο lower μια χρονια νωριτερα

 

Oπως και να εχει...ειναι δυσκολο τα ιδιαιτερα σημερα ..πρωτον σαφως και στοιχιζουν πιο πολλα (οπως και να το κανουμε...)και δευτερον πολυ σημαντικο..δεν παιρνεις αποδειξη (που ειναι ακομα πιο σημαντικο..και αναλογα την χρονια εκπιπτει και στην εφορια )

Link to comment
Share on other sites

.ειναι το πολυ 3 παιδακια στο γκρουπ..

 

 

Αυτο τωρα το προσεξα... αυτο δεν ειναι ιδιαιτερο ειναι γκρουπακι..αρα πληρωνεις παρα πολλα λεφτα !!

Εμας στο φροντιστηριο ειναι το πολυ 8 παιδακια..και φετος ειναι 5 παιδια στο τμημα (αναλογα ποιο ωραριο τα βολευει...εχει σε καθε ταξη 2 τμηματα οπωσδηποτε )

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου φίλη λυπάμαι αλλά δεν νομίζω πολλοί γονείς που δεν μπορούν να πληρώσουν να σου απαντήσουν με ειλικρίνια και να σου πουν ότι ΝΑΙ λυπούμαστε αλλά δεν πληρώνουμε, ακόμα και στον internet που είμαστε ανώνυμοι έχουμε μια ταυτότητα διαδικτυακή. Είναι από εκείνα τα πράγματα που δεν λέγονται ή που τουλάχιστον ο κόσμος δεν τα λέει. Λοιπόν ένας φίλος ο γίος τους άνοιξε φροντηστήριο μαζί με την κοπέλα του και τελικά το έκλεισε καταχρεωμένος, ήταν θετικών και τεχνικών επιστημών. Εγώ είμαι και καθηγήτρια αγγλικών και ο βασικότερος λόγος που τα σταμάτησα είναι ότι πληρώνομαι μετά το μάθημα και όχι με το μήνα. Από άλλες φίλες που καναν μάθημα διαπίστωνα ότι αρκετοί γονείς δεν πληρώναν και τους προσέβαλαν από πάνω.

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει να λάβεις υπόψη σου εάν έχεις δικό σου οίκημα και άρα ενοίκιο, αυτό είναι που δημιουργεί ένα μεγάλο έξοδο, μετά την εφορία και τέλος να έχεις ξεκάθαρη πολιτική στις πληρωμές. Δεν σου λέω να είσαι αγενής ή κακιά αλλά να έχεις ξεκάθαρη πολιτική, η καταβολή των διδάκτων να γίνεται το αργότερο μέσα στις πρώτες 7-10 μέρες του μήνα, εκτός εάν εσύ θέλεις για κάποιο μαθητή θέλεις να κάνεις εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...