Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΑΧΗΛΗΤΙΔΑ-ΜΙΚΡΟΒΙΑ-ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ:ΠΡΟΣΟΧΗ!!!


Recommended Posts

Καλή κι ευλογημένη εβδομάδα σε όλες μας,από Ρόδο!!!

Προσοχή γιατί η γυναικολόγος που πηγαίνω τώρα,είπε ότι η πιό ήπια τραχηλήτιδα,όπου κάποιες φορές ο γυναικολόγος δεν δίνει σημασία,μπορεί να επιρεάσει την έκβαση μιας προσπάθειας για εξωσωματική!!!

Το ίδιο ισχύει και για τον άνδρα.Το παραμικρό μικρόβιο,μπορεί να επιρεάσει δραματικά το σπέρμα!!!

Γι' αυτό, πριν την προσπάθεια,ενδελεχή μικροβιακό έλεγχο και οι δύο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και όμως απορώ αν τα ελέγχουν αυτά στα περισσότερα κέντρα κάθε φορά....:shock::confused:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι παιδια επηρεαζουν αρκετα. οχι ολα βεβαια και οχι μονο στην εξωσωματικη αλλα και στην φυσιολογικη συληψη. Οσο για το αν τα ελεγχουν αυτα ... απο εμπειρια συγγενή μου θα σας πω και εγω ...οχι ολα τα κεντρα..αν σε δουν ψιλιασμενη μπορει..αν δεν το κατεχεις...πρεπει να πεσεις σε ευσυνείδητους....:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι παιδια επηρεαζουν αρκετα. οχι ολα βεβαια και οχι μονο στην εξωσωματικη αλλα και στην φυσιολογικη συληψη. Οσο για το αν τα ελεγχουν αυτα ... απο εμπειρια συγγενή μου θα σας πω και εγω ...οχι ολα τα κεντρα..αν σε δουν ψιλιασμενη μπορει..αν δεν το κατεχεις...πρεπει να πεσεις σε ευσυνείδητους....:rolleyes:

 

Ακριβώς...................Τι να πω..... Έχουμε την αγωνία μας, το συναισθηματικό κομμάτι, το επαγγελματικό κομμάτι, το οικονομικό κομμάτι πρέπει να γίνουμε και γιατροί να προτείνουμε εμεις εξετάσεις...δυστυχώς... Παλί καλά που εδώ μέσα ενημερώνει η μία την άλλη!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι όλοι μα όλοι αυτοί οι γιατροί που έχουν σπουδάσει το θέμα εξωσωματική, έχουν διδαχθεί στα πανεπιστήμια και κάποιο πρωτόκολλο εξωσωματικής. Ακολουθούν λοιπόν όλοι το πρωτόκολλο αυτό.

Με το καλημέρα σας (την 1η προσπάθεια δηλαδή) δεν σε προτρέπουν να κάνεις όλες τις προληπτικές εξετάσεις. Γιατί σκεφτείτε, δεν είναι μόνο η εξέταση για λοιμώξεις. Αν ξεκινήσεις να τα ψάχνεις όλα πριν την 1η προσπάθεια, τότε πρέπει να κάνεις και εξετάσεις ανοσολογικές, θρομβοφιλίας, υστεροσκόπηση, κατάτμιση dna και δεν θυμάμαι τώρα τι άλλο.

 

Δυστυχώς όλα αυτά θέλουν λεφτά. Και αν κάποια κοπέλα θέλει να τα κάνει και μπορεί να διαθέσει λεφτά, σίγουρα καλό θα είναι.

 

ΖΩΗ, οσον αφορά τις λοιμώξεις και τα μικρόβια, τι εξέταση σου προτεινε η γυναικολογος σου? Γιατί η μία εξέταση είναι καλλιεργεια κολπικού υγρού απο τον τράχηλο, ΟΚ. Μετά όμως διαβάζω έδω μέσα ότι για να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχουν χλαμύδια, ουρεοπλασμα μυκόπλασμα μεσα στο ενδομήτριο, πρεπει να κάνουμε μοριακό έλεγχο ιστου περιόδου (PCR ιστου περιόδου). Αλλη εξέταση και αυτή, άλλα λεφτά.

Η αλήθεια έίναι ότι αυτό το PCR το συζήτησα με τον εξωσωματικο μου και δεν το θεωρεί αξιόπιστο. Κοπέλες λένε ότι έβγαινε καθαρή η καλλιέργεια αλλά με την Pcr βρεθηκαν με χλαμύδια στο ενδομήτριο. Τι να πω τώρα?

 

Δυστυχώς, κορίτσια. Μεγάλο μπλέξιμο η εξωσωματική. Μεγάλο κουράγιο θέλει.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αν το καλοσκεφτει κανεις, κατα τη γνωμη μου, αν ειναι καποια να κανει εξωσωματικη, η εξεταση για θρομβοφιλια θα επρεπει να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Δηλαδη το να δωσεις 300-900 ευρω (βαζω τις διαφορες τιμες που χρεωνεουν τα διαφορα κεντρα) μια φορα πριν την πρωτη εξωσωματικη, δεν ειναι προτιμοτερο απο το να πληρωσεις 3.500 + 3.500 + 3.500, και να περιμενεις την τριτη αποβολη για να δεις αν εχασες τα παιδακια σου απο θρομβοφιλια;;; Για καποιους ειναι σιγορα προτιμοτερο φυσικα, για εμας ομως οχι! Και η θρομβοφιλια ειδικα δεν ειναι κατι αμφισβητησιμο, ειναι παραγοντας που σιγουρα προκαλει προβλημα αν υπαρχει... Και δεν ειναι τοσο σπανιο τελικα οσο καποιοι το περιγραφουν.

 

Για το PCR εχω ακουσει κι εγω οτι δεν ειναι τοσο απαραιτητο τελικα... Αν κανεις μια καλη κολπικη καλλιεργεια, 1-3 μερες μετα το τελος της περιοδου, θα δειξει αν υπαρχει μικροβιο.

 

Κι εγω την πρωτη εξωσωματικη την εκανα χωρις να κανω καλλιεργεια ουτε εγω ουτε ο αντρας μου, και τωρα που καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι, τραβαω τα μαλλια μου... Οσες εξετασεις και να εκανα τωρα μετα την πρωτη εξωσωματικη κοστισανε πολυ λιγοτερο απο τα 3.500 που δωσαμε στην εξωσωματικη στα τυφλα και δεν πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να γραψω την αποψη μου για το pcr . Την εχω κανει 4 φορες ως τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Τις τρεις φορες ηταν αρνητικη. Για μενα ειναι πολυ σημαντικη εξεταση αρκει να γινει στο σωστο κεντρο.

 

Σε αυτη που βρεθηκε θετικη ειχα ουρεοπλασμα που δεν βρεθηκε στην καλλιεργεια κολπικου υγρου. πηρα αντιβιωση και εφυγε. Την ιδια εποχη ειχε και ο συζυγος στο σπερμα ουρεοπλασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα μας τρελάνουν οι γιατροί... Είμαι λογικός άνθρωπος και πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω τόσο αντίθετα πράγματα... Αυτή η δοκιμασία με τις εξετάσεις και το τι επηρεάζει το αποτέλεσμα μπορεί να σε τρελλάνει κυριολεκτικά. δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο ένας γιατρός να λέει εντελώς αντίθετα πράγματα από τον άλλο. Για παράδειγμα εγώ βρέθηκα ομόζυγη στο MTHFR C677T το οποίο διάβασα και εδώ και αλλού ότι δημιουργεί πρόβλημα στην εμφύτευση και ότι χρειάζεται αντιπικτική αγωγή, φολικό οξύ και ασπιρίνη για τις εξωσωματικές και όταν έστειλα τις εξετάσεις σε αιματολόγο του δημοσίου μου είπε ότι είναι βλακείες όλα και δεν έχω τίποτα, κακώς έκανα τις εξετάσεις και ότι δεν είναι αυτός ο λόγος που δε μένω έγκυος. Πράγματι έκανα αντιπικτικές και αρπιρίνη και τις 2 μου αποτυχημένες προσπάθειες.Τι να σας πώ εγώ πάντως κουράστηκα.... Ο Χριστοφορίδης στο Embryolab μου είπε ότι θα αρχίσουμε τις αντιπικτικές από την αρχή του κύκλου για να προλάβουν να δράσουν.

Πάντως αυτή θα είναι η τελευταιά μου προσπάθεια και μετά θα αναζητήσω άλλες λύσεις (παρένθετη μήτρα, δανεικά ωάρια) γιατί η διαδικασία αυτή είναι πολύ ψυχοφθόρα. Κουράγιο λοιπόν σε όλες μας και ειδικά σε αυτές που προσπάθησαν πολλές φορές χωρις αποτέλεσμα, σας καταλαβαίνω απόλυτα.....

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμένα ο γιατρός μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι και η θρομβοφιλία και το ανοσολογικό, δεν έχει αποδειχτεί ότι εμποδίζει την εμφύτευση. Αλλά αν έχουμε, δεν έχουμε και τίποτα άλλο να κάνουμε από το να το αντιμετωπίσουμε πριν την επόμενη προσπάθεια.

Γιαυτό και τόσες διαφορετικές απόψεις αναμεσα στους γιατρούς εξωσωματικης. Αλλος το πιστεύει έντονα, άλλος λιγότερο, άλλος καθόλου.

Η φύση είναι τόσο περίπλοκη που ούτε οι γιατροί ξέρουν τι ακριβώς μπορεί να πηγαίνει στραβά.

Μην ξεχνάτε ότι συνεχώς κανουν νέες έρευνες.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμένα ο γιατρός μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι και η θρομβοφιλία και το ανοσολογικό, δεν έχει αποδειχτεί ότι εμποδίζει την εμφύτευση. Αλλά αν έχουμε, δεν έχουμε και τίποτα άλλο να κάνουμε από το να το αντιμετωπίσουμε πριν την επόμενη προσπάθεια.

Γιαυτό και τόσες διαφορετικές απόψεις αναμεσα στους γιατρούς εξωσωματικης. Αλλος το πιστεύει έντονα, άλλος λιγότερο, άλλος καθόλου.

Η φύση είναι τόσο περίπλοκη που ούτε οι γιατροί ξέρουν τι ακριβώς μπορεί να πηγαίνει στραβά.

Μην ξεχνάτε ότι συνεχώς κανουν νέες έρευνες.

 

 

Μπορεί να μην εμποδίζουν την εμφύτευση αλλά αποτελούν λόγο αποβολής...

Και ειδικά όλες εμείς που κανούμε αμαν για να πετύχουμε μία εμφύτευση δεν υπάρχει χειρότερο από το να την πετύχεις και μετα να αποβάλεις επειδή δεν σου είπαν να ελέγξεις 5-10 παραμέτρους.

Εγώ πιστευω ότι οι εξωσωματικοί επίτηδες δε τα λένε γιατί δεν τους συμφέρει. Εδώ μας είπε η papamika ότι υπάρχει το Endometrial Function Test που δείχνει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου. Αν βγεί προβληματικό τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις εξωσωματική, θα αποτύχει.

Γιατι κανείς εξωσωματικός δεν την προτείνει πρώτη πρώτη?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου εκανε εξωσωματικη με κολπιτιδα και λοιμωξη σπερματος, ναρκωση χωρις καρδιογραφημα και ουτε ζητησε σαλπιγγογραφια εξ αρχης! φυσικα ειχα αποβολη 2 μερες μετα την 1η χοριακη. στις 27 γεναρη εκανα για θρομβοφιλια και βγηκσ οτι ειμαι διπκη ετεροζυγη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε εξωσωματικη με κολπιτιδα και λοιμωξη σπερματος, ναρκωση χωρις καρδιογραφημα και ουτε ζητησε σαλπιγγογραφια εξ αρχης! φυσικα ειχα αποβολη 2 μερες μετα την 1η χοριακη. στις 27 γεναρη εκανα για θρομβοφιλια και βγηκσ οτι ειμαι διπκη ετεροζυγη.

 

 

Απίστευτο! Κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο...:shock::shock::shock:

Η σαλπιγγόγραφία για τη φύσικη σύλληψη δεν είναι? Τι σχεση έχει με την εξωσωματική?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο...:shock::shock::shock:

Η σαλπιγγόγραφία για τη φύσικη σύλληψη δεν είναι? Τι σχεση έχει με την εξωσωματική?

 

καλησπερα και απο εμενα, ξεκιναω 1η προσπαθεια και διαβαζω και αλλα ενδιαφεροντα πραγματα εδω. εμενα την σαλπιγγογραφια δεν την ζητησε η γυναικολογοσ μου γιατι ξερει το ιστορικο μου καθ΄οτι υπαρχει και αλλο παιδακι αλλα μου την ζητησαν στην επιτροπη, ετσι την εκανα και εγω μονο και μονο για να περασω απο την επιτροπη. γνωμη μου ειναι να γινεται πριν την προσπαθεια για να βλεπουμε και τις σαλπιγγες, παρ΄ολο που ειναι λιγο οδυνηρη εξεταση.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...