Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα!

ζω μια κατασταση απεριγραπτη

εχθες μολις εμαθα οτι η ξαδερφη μου(34 χρονων) νοσηλευεται στο νοσομειο απο φυματιωση δεν εχω μαθει ακομη σε τι σταδιο βρισκεται οπως επισης και η ανηψια μου(23 χρονων) αλλα αυτη δεν νοσηλευτηκε της δωθηκε θεραπεια

μενουνε σε διαφορετικο χωριο του νομου απο οτι μενουμε εμεις

το θεμα ειναι οτι το πασχα μαζευτηκαμε σε εμενα ολο το σοι και φυσικα και τα κοριτσια

αυριο ειναι να παω το μικρο για εμβολιο στο ικα

πηρα εχθες την παιδιατρο και μου λεει το προγραμματισμενο εμβολιο θα γινει κανονικα,απο κει και περα ρωτηστε αν κανουν το μαντου διαφορετικα στο υγειονομικο το κανουν

σημερα το πρωι πηγαμε το μωρο για εμβολιο και μας ειπανε οτι σε τοσο μικρα μωρα δεν κανουν το εμβολιο αυτο και για εμας ειπε οτι με μια αγκαλια και φιλι δεν κολλαει η ασθενεια αυτη και οτι γινετε μονο στους στενους συγκενεις.{εχουμε μια γνωστη εκει και ειπε οτι θα ρωτησει και θα το ψαξει καλυτερα}

εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω...κανω διαφορες σκεψεις και εχει τρελαθει το μυαλο μου

να σημειωσω οτι η μαμα της ανηψιας μου απεβιωσε απο φυματιωση

το χωριο που κατοικουν τα κοριτσια εχει πεσει σε καραντινα και ολοι πηγαινουν για εξεταση

τι να πρωτοσκεφτω:-(:sad::-(:sad:

πειτε μου κατι γνωριζει κανεις?καποιος γιατρος -παιδιατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε μικροβιολογικο μου ειπε η παιδιατρος δεν κανουν

μονο υγειονομικο αν παω

νοσοκομειο δεν ξερω η συμπεριφορα τους και η εξυπηρετηση ειναι αστα να πανε

θα ξαναπαρω την παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρις να ειμαι σιγουρη, εχω την εντυπωση οτι στα μωρα (δεν θυμαμαι σε πιο μηνα εκανα στη μεγαλη κορη) κανουν δερματοαντιδραση μαντου για να δουν αν εχουν ερθει σε επαφη με το μικροβιο. αργοτερα στο σχολειο κανουν το εμβολιο.

 

οταν ειχε φερει το μικροβιο μια νοικαρισσα μας παλια, που δουλευε νοσηλευτρια, καναμε δερματοαντιδραση, ηταν ολα οκ κ απο οτι θυμαμαι η μανα μου της πηγαινε φαγητο (ηταν επαρχια οι δικοι της) σε πλαστικα πιατακια κ συναφη κ δεν επαθε τπτ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ ξέρω ότι το μαντου δείχνει ανέχεις έρθει σε επαφη με το μικρόβιο και τότε κοκκινίζει η περιοχή. Πήγαινε και σε αλλο παιδίατρο. Τί θα κάνετε? Θα περιμένετε τα χειρότερα/ (μακρυα μας φυσικά) Αλλά θα πρέπει να σιγουρευτείτε!

Link to comment
Share on other sites

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1

ειναι το ιατρειο φυματιωσης στο παιδων κυριακου, μπες και γραψε την περιπτωση σας ή παρε ενα τηλεφωνο,αφου ειναι τοσο επειγον. ειναι οι πλεον ειδικοι.

 

λογικα θα σας πουν να κανετε ολοι οσοι ειχατε επαφη ακτινογραφια θωρακα και μαντου, αν κ οταν ειναι εμβολιασμενος καποιος η μαντου βγαινει θετικη.

 

ευχομαι να πανε ολα καλα .

Link to comment
Share on other sites

και να σκεφτεις πως ο πατερας μου (καποτε τοτε με τον εμφυλιο κ την μεγαλη πεινα, γεννημενος το 40 οποτε φαντασου συνθηκες), ειχε προσβληθει απο φιματιωση κ εγινε μια χαρα τοτε.

κ με τοσα μωρα στην οικογενεια μας ποτε δεν ειχαμε προβλημα.

ξερω κ εγω?!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω καν τα συμπτωματα ποσο καιρο μπορει να το εχεις μεχρι να καταλαβεις κατι???πως μεταδιδεται ξερετε?γιατι μου ειπανε οτι με χειραψια και ενα φιλι δεν κολλαει?και τοτε πως κολλαει?

υγειονομικο μονο πρωινα μπορω να παρω

απο κει και περα να ρωτησω στο νοσοκομειο?να παρω τηλ? θα μου πουνε η πρεπει να παω απο εκει?(δεν μενω στην πολη)

την παιδιατρο θα την παρω σημερα οπως και να εχει να δω τι θα μου πει

απο εχθες το κεφαλι μου παει να σπασει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτι κ αν κανεις, οποιαδηποτε εξεταση κ να κανεις στο μωρο μην αμελησεις να πεις για το εμβολιο που εκανε το μωρο σημερα!

 

ελπιζω να μην αντιμετωπισετε προβλημα. και να ειναι απλα (λογικο) το αγχος σου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα τωρα στην σελιδα που μου δωσατε παραπανω δεν επηρεαζονται τα εμβολια ακομη και να κανεις θεραπεια και η παιδιατρος ειπε οτι θα γινει κανονικα το εμβολιο

θα την ξαναπαρω βεβαια και εννοειτε δεν θα το αφησω

ελπιζω να πανε ολα καλα :-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που πάσχουν από φυματίωση δεν μεταδίδουν την αρρώστια και συνεπώς δεν απαιτούνται μέτρα προστασίας των άλλων παιδιών με τα οποία μπορούν να παίζουν, να τρώνε και να κοιμούνται μαζί. Το BCG είναι εμβόλιο για τη φυματίωση. Γίνεται σε βρέφη και μικρά παιδιά σε χώρες που η φυματίωση είναι σχετικά συχνή, διότι προλαμβάνει τη γενικευμένη νόσο. Σύμφωνα με την Υπηρεσία Δημόσιας Υγιεινής στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το αντιφυματικό ΒCG για όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας. Σε ειδικές περιπτώσεις μάλιστα επιβάλλεται να γίνει από την πρώτη μέρα της ζωής του νεογέννητου και να επαναληφθεί μετά από 10 χρόνια σε άτομα που ζουν σε περιβάλλον υψηλού κινδύνου. Σύμφωνα όμως με περσινή ανακοίνωση της Αμερικανικής Παιδιατρικής Εταιρείας η αναγκαιότητα χορήγησής του σε συνολικό επίπεδο είναι ακόμα υπό συζήτηση... Κι αυτό γιατί είναι μόλις κατά 50% αποτελεσματικό ενώ αν έχει προηγηθεί η mantoux (δηλαδή η φυματινοαντίδραση), το αποτέλεσμα είναι για 10 χρόνια θετικό παρότι το παιδί μπορεί ήδη να νοσεί.

Link to comment
Share on other sites

Η φυματίωση πλήττει τους πνεύμονες, προκαλώντας συμπτώματα όπως βήχα, πόνους στο στήθος, πυρετό, ιδρώτες το βράδυ και απώλεια βάρους, ενώ μπορεί να αποβεί θανατηφόρα. Είναι δυνατό να θεραπευτεί με αντιβιοτικά, αλλά παραμένει σοβαρό παγκόσμιο πρόβλημα (με πάνω από 9 εκατ. περιστατικά κάθε χρόνο), ιδίως στις αναπτυσσόμενες χώρες, όπου η πρόσβαση σε αντιβιοτικά είναι περιορισμένη.

 

Μόνο σε λίγες περιπτώσεις (κάτω του 5%) τα συμπτώματα εμφανίζονται αμέσως μετά τη μόλυνση. Στα περισσότερα του 90% των περιστατικών, το βακτήριο, αφού εισβάλλει στο σώμα, αλλάζει την χημική "υπογραφή" του και παραμένει σε "ύπνωση". Συνήθως δεν βγαίνει από αυτή την λανθάνουσα κατάσταση, εκτός από ένα 10% των φορέων, στους οποίους ενεργοποιείται ξανά (συχνά έπειτα από χρόνια ή και δεκαετίες από την αρχική μόλυνση), οπότε πυροδοτεί σοβαρά συμπτώματα. Η νόσος, που είναι μολυσματική, μεταδίδεται μέσω σταγονιδίων από τους πνεύμονες των πασχόντων

 

Τα υπάρχοντα εμβόλια (όπως το BCG) είναι αποτελεσματικά μόνο αν δοθούν προληπτικά πριν από την έκθεση στον παθογόνο μικροοργανισμό. Δεν εμποδίζουν την μόλυνση, αλλά καταπολεμούν τα οξέα συμπτώματα και την ενεργοποίηση του βακτηρίου. Όμως συχνά, μετά το πέρασμα του χρόνου και καθώς το εμβόλιο έχει εξασθενήσει και δεν έχει πια προστατευτική δράση, το βακτήριο μπορεί να επανεμφανιστεί "ξυπνώντας" από την λανθάνουσα κατάσταση όπου βρισκόταν.

Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβάλεσαι έτσι........ναι μεν σοβαρό αλλά οχι και για πανικό.

Η φυματίωση θεραπευεται πλεον πλήρως και δεν κολλάει και τόσο εύκολα.

Το να σου λέει ο καθένας την γνώμη του δεν οδηγεί κάπου.Πηγαινε στον παιδίατρο σου,στο τμήμα εμβολίων ενός νοσοκομείου και γενικώς ενημερώσου απο αμιγώς επαγγελματίες υγείας.

Μπορείς να ενημερωθείς πολύ καλά απο το τμήμα εμβολίων του ΠΠΝ Ιωαννίνων όπου ξέρω καλά ότι τελευταία ασχολούνται αποκλειστικά με την συγκεκριμένη νόσο και είναι και πολυ καλοί επαγγελματίες.το τηλ ειναι 2651099111 και ζητα το τμήμα εμβολίων.

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. . Σύμφωνα με την Υπηρεσία Δημόσιας Υγιεινής στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το αντιφυματικό ΒCG για όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας. .

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα προαιρετικο και γινεται μονο αν υπογραψει ο κηδεμονας ...

Link to comment
Share on other sites

. Κι αυτό γιατί είναι μόλις κατά 50% αποτελεσματικό ενώ αν έχει προηγηθεί η mantoux (δηλαδή η φυματινοαντίδραση), το αποτέλεσμα είναι για 10 χρόνια θετικό παρότι το παιδί μπορεί ήδη να νοσεί.

 

Δυστυχως δεν καλυπτει ουτε 50%(δεν θυμαμαι το ποσοστο ..τ αναφερει στην σελιδα του το πνευμονολογικο κεντρο του παιδων ..για οποια ενδιαφερεται)

 

Επισης το μαντου γινεται παντα πριν το εμβολιο ..και δεν επιρεαζει το αποτελεσμα...αλλα το ιδιο το εμβολιο για πολλα χρονια δινει λανθανοντα θετικο ενω μπορει να μην νοσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που βλέπω έχεις δύο εναλλακτικές :

1η κάνεις το mantoux και αν βγει αρνητικό το εμβόλιο..... όμως προστατεύει το παιδί μόνο κατά το πολύ 50%.... έτσι, επειδή ΔΕΝ μπορείς να κάνεις μετά mantoux για να δεις αν έχει άλλα στελέχη, κάθε τόσο πρέπει να κάνει ακτινογραφία θώρακος και κάθε τόσο επαναληπτική δόση (κάθε 7 με 8 χρόνια νομίζω......)

 

2η κάνεις το mantoux και κάθε χρόνο (υπερβολικό ) ή κάθε 2 χρόνια (σύνηθες) το επαναλαμβάνεις . Αν βγει θετικό το αντιμετωπίζεις με αντιβίωση...... και περιμένεις να βγει εμβόλιο που....πραγματικά προστατεύει κατά μεγάλο ποσοστό και δεν περιορίζει απλά τα συμπτώματα για 10 χρόνια κοιμίζοντας το μικρόβιο όπως κάνει αυτό

 

προσωπικά ακολούθησα την 2η εναλλακτική και στις τρεις κόρες μου αφού πήρα την γνώμη 2 παιδιάτρων- νεογνολόγων από ΜΕΝΝ και είχαμε και κρούσμα σε θείο μου πριν από 20 χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

Και μας πριν ένα δίχρονο εμφανίστηκε στην οικογένεια φυματίωση, πήγαμε κάναμε όλοι το μαντού, ενήλικες και παιδια (εμείς συγκεκριμένα στο ιατρικό κέντρο βύρωνα τσαμπα), βγήκε αρνητικό... το άτομο που νοσούσε μετά απο λίγο καιρό που ήταν καραντίνα λόγω αγωγής σταμάτησε να μεταδίδει και όλα καλά. Κανεις άλλος δεν κόλησε παρόλη την συνεχή επαφή :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μιλησαμε και με το θειο μου(παππους της ανηψιας μου που κανει θεραπεια)και λεει εμεις που μενουμε μαζι δεν κολλησαμε.ακριβως διπλα μενουν αλλα ξαδερφια μου με 2 παιδια..ουτε αυτοι κολλησαν..

οπως και η ξαδερφη μου που νοσει...ο αντρας της και τα 2 παιδια τους δεν κολλησαν

 

πρεπει να κανω ομως τις εξετασεις στο μωρο και σε εμας δεν μπορω να ειμαι με την αμφιβολια...ειναι σοβαρο θεμα

αυριο εχω επισκεψη στην παιδιατρο και θα τα πουμε απο κοντα

μεχρι στιγμης γνωστοι (ιατροι νοσοκομες)που ρωτησαν μας καθησυχαζουν αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο ποτε δεν ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μιλησαμε και με το θειο μου(παππους της ανηψιας μου που κανει θεραπεια)και λεει εμεις που μενουμε μαζι δεν κολλησαμε.ακριβως διπλα μενουν αλλα ξαδερφια μου με 2 παιδια..ουτε αυτοι κολλησαν..

οπως και η ξαδερφη μου που νοσει...ο αντρας της και τα 2 παιδια τους δεν κολλησαν

 

πρεπει να κανω ομως τις εξετασεις στο μωρο και σε εμας δεν μπορω να ειμαι με την αμφιβολια...ειναι σοβαρο θεμα

αυριο εχω επισκεψη στην παιδιατρο και θα τα πουμε απο κοντα

μεχρι στιγμης γνωστοι (ιατροι νοσοκομες)που ρωτησαν μας καθησυχαζουν αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο ποτε δεν ξερεις!

 

και βέβαια πρέπει να το ψάξεις με το μωρό....να ξέρεις όμως ότι οι πιθανότητες να έχει κολήσει είναι ελάχιστες και μην κάνεις εμβόλιο αν δεν ρωτήσεις και ενημερωθείς καλά

Link to comment
Share on other sites

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1

ειναι το ιατρειο φυματιωσης στο παιδων κυριακου, μπες και γραψε την περιπτωση σας ή παρε ενα τηλεφωνο,αφου ειναι τοσο επειγον. ειναι οι πλεον ειδικοι.

 

λογικα θα σας πουν να κανετε ολοι οσοι ειχατε επαφη ακτινογραφια θωρακα και μαντου, αν κ οταν ειναι εμβολιασμενος καποιος η μαντου βγαινει θετικη.

 

ευχομαι να πανε ολα καλα .

 

μου απαντησαν οτι πρεπει να παω να το κανω στο παιδι αλλα και εμεις να εξεταστουμε και σε 48-72 ωρες που θα βγουνε τα αποτελεσμτα να τους τα πω και να δωσω το τηλ της παιδιατρου ωστε να επικοινωνησουν μαζι της

τρομοκρατηθηκα περισσοτερο θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση:

Θα κάνετε άμεσα Mantou στο μωρό και σε 48 -72 ώρες μετά θα μου ανακοινώσετε το αποτέλεσμα, την πόλη που διαμένετε και το όνομα και τηλέφωνο του παιδιάτρου σας, για να μιλήσω μαζί του.

 

δεν διευκρινησε για μας τελικα εκανα λαθος αλλα θα κανουμε και εμεις

Link to comment
Share on other sites

μου απαντησαν οτι πρεπει να παω να το κανω στο παιδι αλλα και εμεις να εξεταστουμε και σε 48-72 ωρες που θα βγουνε τα αποτελεσμτα να τους τα πω και να δωσω το τηλ της παιδιατρου ωστε να επικοινωνησουν μαζι της

τρομοκρατηθηκα περισσοτερο θα ελεγα

Μην τρομοκρατήσε αυτή είναι η τυπικη διαδικασία και σε μας αυτό κάνανε.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...