Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημειώστε εδώ την εμπειρία σας (μωράκια στην θερμοκοιτίδα)


Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ:

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 2340 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ.

ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΟΙΟΜΗΝΑ ΠΧ.ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ,ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 316
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα σε όλες τις φίλες εδω μέσα... "Ημουν έγκυος σε δίδυμα κοριτσάκια και λόγω συνδρόμου μετάγγισης είχα κι εγώ πρόωρο τοκετό στην 25η εβδομάδα. το ένα πέθανε στην γέννα και το άλλο έμεινε στην θερμοκοιτίδα μια μέρα και πέθανε κι αυτό. Περιττό να περιγράψω τον πόνο και την θλίψη μας ....

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1215316800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

meltemi στην Ελλαδα εχουν καποιες διαφορες ...δυστυχως

δεν υπαρχει το προγραμμα καγκουρω δηλ να αγκαλιαζει η μανα το παιδι μονο να το πιανει μεσα στη θερμοκοιτιδα, επισης ο θηλασμος δεν παιζει αν το μωρο ειναι κατω των 2500.Τωρα στο Ιασω που καθισαμε εμεις 1 μηνα ειναι ιδιωτικο μαιευτηριο ευγενικα μας φεροντουσαν και ενταξει το παιδι το φροντισαν δεν ειχα παραπονο.Δοξα το Θεο το πηραμε καλα απο κει και φροντισμενο ηταν δεν ειχε συγκαει ,καθαρο ηταν οποτε το ταιζα.Μονο μια ηταν εκει λιγο βλαμμενη μια μερα μου κανε μια ιστορια με το γαλα πως και καλα δεν της εφερα αλλα εγω ειχα φερει την προηγουμενη 8 σακουλακια 100αρια αλλα νταξ κι εγω επειδη ημουν πολυ αρρωστη+την αγωνια για το μωρο δεν το τραβηξα να φωναζω.Αυτο που δεν τηρουνταν ηταν ιδιαιτερα στην απλη παρακολουθηση το επισκεπτηριο μονο απο τους γονεις επειδη στην απλη φερναν και τελειομηνα ειχαμε πολλα κρουσματα να μπαινουν γιαγιαδες κτλ και επειδη δεν ειδαν το μωρο και μια φορα δε θα ξεχασω που βρισαν μια μανα που χε διδυμα προωρα με σοβαρα θεματα γιατι ο αντρας της εκανε φασαρια που μπαιναν οι παππουδογιαγιαδες....Τωρα οσον αφορα το κοστος εδω τα καλυπτει το ΙΚΑ βεβαια τα σκας πρωτα και μετα στα δινει ειναι 300 ευρω η θερμοκοιτιδα και 150 η απλη εκει που ημασταν εμεις. Τα σοβαρα περιστατικα τα πηγαιναν στο Παιδων(δημοσιο νοσοκομειο) και στο Ωνασειο(καρδιοχειρουργικο κεντρο) ,ερχοντουσαν καμια φορα και γιατροι απο αλλα νοσοκομεια...Αυτα τωρα αν θυμηθω κατι θα στο πω για την ερευνα σου

Link to comment
Share on other sites

cruelty, euxaristo poli gia tis plirofories sou. Pisteuo oti einai poli diskolo otan prepei na propliroseis ena tetoio poson. Emeis exoume poli mikra paidakia, pou polles fores pernane 90-100 meres stin thermokitida. Pos mporei kaneis na ta plirosei.

Auto pou den katalabaino einai giati den dinoun ta paidia gia kangkourou. Den kostizei tipota, kai kanei tosa kala gia to paidi kai mama kai mpampa. Edo yparxoun kai klinikes pou afinoun ta adelfakia na kanoun kangkourou- oxi omos stin kliniki pou douleuo. se mas einai i pio spoudaia ora gia tous goneis, kai otan yparxoun meres pou den ginetai oi goneis aisthanounte stenaxorimenoi kai polles fores klaine oi mamades. Akoma kai paidia ston anaipneustira pane sto stithos tis mamas. Otan ta bazoume ekei to paidi iremei. Mporoume na katebazoume to oxigono, dioti xreiazounte ligotero kai mama kai paidi einai se poli steni epafi. Palia legane gia ta mikrobia pou fernoun oi goneis sto tmima- tora einai gnosto oti ta epikindina mikrobia den fernoun oi goneis alla einai eidi stin kliniki.

Edo eutixos iparxei poli dinatos sillogos goneon prooron kai apaitoun auta ta pragmata.

Yparxei papoios syllogos stin Ellada? Xairoumai gia kathe apantisi pou mou dinete. Filika Xaike

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες τις φίλες εδω μέσα... "Ημουν έγκυος σε δίδυμα κοριτσάκια και λόγω συνδρόμου μετάγγισης είχα κι εγώ πρόωρο τοκετό στην 25η εβδομάδα. το ένα πέθανε στην γέννα και το άλλο έμεινε στην θερμοκοιτίδα μια μέρα και πέθανε κι αυτό. Περιττό να περιγράψω τον πόνο και την θλίψη μας ....

 

Δεν μπορω να διανοηθω ποσο πονεσες. Ως προωρομαμα και εγω λυγιζω με αυτο που εζησες. Ο Θεος να σου δινει μονο καλες στιγμες απο εδω και περα στη ζωη σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Auto pou thelo akoma na anafero einai oti panta mpainoun mono 2 atoma gia ena paidaki mesa. Ena atomo apo autous prepei na einai i mama i o mpampas. Duo fores tin ebdomada afinoume ta adelfakia na erthoun. Prota prepei na exetastoun apo enan giatro sto tmhma na eimaste sigouroi oti den exoun kapoio kryologima. Ores episkeptirio den yparxoun. Oi goneis erxounte opote theloun kai mporoun. Polles fores oi mamades einai oloi tin imera sta paidia. Oi klinikes pou xtizounte tora exoun kai domatia pou i mama mporei na meinei sto idio domatio me to prooraki stin thermokitida. Se mas distixos den ginete, alla otan ena moraki einai se poli krisimi katastasi tote bebaia kapos to kanoume kai ayto oso kala ginete.

Ayto apo mas. Eimai poli periergi gia tis apantiseis sas. Xaike

Link to comment
Share on other sites

marade.....Λυπαμαι τοσο για την απωλεια σας...γενικως τελευταια εμαθα κ αλλες απωλειες και δε μπορω αμα ακουω τετοια κ εγω λυγιζω...καλη δυναμη...

 

 

Χαικε καλα κι εγω ασε νιωθω....και οργισμενη και για το θηλασμο και για ολα...τελοσπαντων ακου και το αλλο εδω ο νομος αν γεννηθει παιδι κατω απο τις 24 εβδομαδες τελος ....μονο απο 24 και πανω το προσπαθουν να το σωσουν.Και εχω διαβασει σε αμερικανικα φορουμ προωρων παιδακια που ζησαν 24 εβδομαδων +διδυμα.Επισης τα αδερφακια δεν μπαινουν εδω ουτε για αστειο...χμ τι αλλο .....α στο Ιασω δε φοραγαμε ποδοναρια (προστατευτικα ποδιων ) λεγαν πως τα μικροβια δεν φτανουν πανω ενω σε αλλες ΜΕΝΝ πχ Παιδων φορανε και μασκες.Τωρα αυτο δεν ξερω....Δοξα το Θεο εμεις εκει δεν κολλησαμε τιποτα αλλα αλλα παιδακια....επισης σε ειδοποιουν την ιδια μερα "ελατε να το παρετε" και τρεχεις εσυ πανικοβλητος να παρεις το μωρο σπιτι ενω την προηγουμενη μπορει να σου χουν πει και καμια καφριλα του στυλ α δεν πηρε βαρος θα κανουμε εξετασεις κτλ κλτ και δεν ξερουμε κτλ και να χεις φυγει κλαιγοντας.Δεν εχουμε συλλογους εδω καλη μου ουτε ομαδες υποστηριξης καθενας τραβαει το σταυρο του και αυτο ειναι.Ατυπα οι μαμαδες των ΜΕΝΝ γνωριζονται,πανε τα λενε,τηλεφωνιουνται,βοηθιουνται χωρις να υπαρχει καποιο γκρουπ να μιλανε,να λενε ποσο επηρεαζει μια τετοια κατασταση την οικογενεια,το αδερφακι που μενει πισω χωρις να καταλαβαινει γιατι η μαμα γυρισε σπιτι χωρις το μωρακι,γιατι η μαμα κλαιει τα βραδυα,γιατι.....γιατι 10000 γιατι....

 

επισης εδω παιζει και το 'δεν υπαρχουν θεσεις στη Μοναδα" γεννας πχ στο Αλεξανδρα το παιδι σου παει Παιδων στην καλυτερη γιατι μερικα πανε και στου διαολου τη μανα σε αλλη μοναδα .Εγω οταν γεννησα ημασταν τυχεροι μεσα στην ατυχια γιατι εγω αμεσως μπηκα εντατικη και φεραν ενα χαρτι στον αντρα μου "υπογραφτε γιατι δεν εχουμε θεση" αλλα εκεινη την ωρα κατι εγινε πηγε ενα παιδακι Παιδων κι αδειασε θεση στη θερμοκοιτιδα 1

 

εχουν παιχτει καφριλες του στυλ να λενε σε γονεις μπροστα μου "2 μερες εχει το παιδι σου αποχαιρετα το" και το παιδι να χει οκ ενα θεμα αλλα να μπορει να ζησει να καταρρεει η μανα εκει μεσα.Καλεσαν γιατρο απο το Παιδων και οκ το παιδακι ειναι μια χαρα Δοξα το Θεο αλλα η μανα τα ειδε ολα...

 

οι περισσοτερες μαμαδες ειναι με καισαρικες στο μεταξυ και απο εντατικες και βλεπεις ΤΟ σπρωξιδι για να μπουνε πρωτοι,σκηνες απειρου καλους εγω δηλαδη δεν την παλευα γιατι μεχρι να ισιωσω αργησα και καθομουν μη φαω καμια αδεσποτη.Γενικως οπως τα πε η Μαρκο Πολο

 

Στο Αλεξανδρα ειχε το μωρο μια φιλη μου γνωριστηκαμε στο Υψηλου κινδυνου για εγκυες τμημα που νοσηλευτηκαμε το χε 5 μηνες το τι περασε η γυναικα....ηταν μερικες δηλ καλες εκει βρεφοκομοι αλλα μερικες πολυ ασχημος ο τροπος τους...

 

τελοσπαντων αφου βγηκαμε εμεις εκει ζωντανοι +υγιης απο κει μεσα κανω το σταυρο μου και οκ περα απο τα παρατραγουδα τους ευχαριστω και σεολους πηρα δωρα γιατι μου φροντισαν το παιδι 1 μηνα ,μου το ταιζαν ,το αλλαζαν πανα, το πλεναν .

 

Εδω στην Ελλαδα γενικως το συστημα υγειας πασχει και μιλω απο προσωπικη εμπειρια μια και εχω χρονια προβληματα υγειας σοβαρα οποτε ειμαι τακτικος πελατης των νοσοκομειων εδω ιδιωτικων+δημοσιων.

Link to comment
Share on other sites

cruelty, kalimera, i mallon Elina se lene an katalaba kala. S`euxaristo gia to megalo keimeno pou grafeis. To diabasa xtes to bradu alla den mporousa na apantiso. Piga gia upno klaigontas. Diabasa kai alles istories apo mamades kai loipame para para poli gi`autes pou xasane ta paidia tous. Bebaia itan kai i blakeia mou na pistepso oti stis megales poles einai ola kala. Emena se elliniko nisi gia 20 xronia.kai panta akousa oti stin Athina kai Thessaloniki uparxoun ta panta.

Loipon xtes to bradu eklaiga. Simera omos leo giati na meinei etsi. Stin Germania prin 30 xronia oi goneis blepan ta proora apo ena mpalkoni oute sto domatio den tous afiname. Simera einai entelos to antitheto. Oi goneis einai pelates kai exoume kai tous exoume kai anagki. Me tosa polla xrimata pou plironete stin Ellada kai malista proplironete edo auto theoreite PRIVAT kai uparxei akoma kai poli steni sunergaseia me ton dieuthinti tou tmimatos. Alla bebaia auto den sas boithaei otan to leo.

Merika pragmata einai kala omos na xerete gia to exoteriko, pou den einai ola rodina. Kai emeis prin tis 24 bdomades xekiname mono therapia otan to moro bgainei exo kai dixnei kapos oti thelei na zeisei. Auto to sizitame prin tin genna me tous goneis. Giati se autin tin ilikia uparxei mia pithanotita 80% oti to paidia tha exei megalo problima meta. Stin Ollandia kai stin Elbetia xekinane mono otan to moro exei klisei 26 ebd. Giati to kanoun etsi omos den xeroume kai einai ligo paraxeno giati einai sto idio epipedo me tin Germania. Exo dei se mia kliniki moraki 21ebd. kai 6 meres kai akoma to blebo ston upno mou. Oi goneis pisteuane oti uparxei mia mikri elpida na zeisei alla itan kati san pirama.

Edo den forane mpodies oute maskes klp. Ta xeria prepei na katharizoun poli kala kai otan exoun kriologima foroun maska. Kai to to thilasma den eimaste toso teloioi oso mporousame.

Loipon auto pou ithela na po omos einai. Giati na min allaxi kati. Xerete oti edo kai merikous mines uparxei sullogos goneon prooron europaikos. Oti uparxoun sillogoi goneon prooron se kathe kratos tis Europis ektos sta anatolika, akoma kai stin Tourkia uparxei.

Ego pantos tha psaxo auto to thema giati agapao toso poli ola ta proorakia. Kai prepi na xerete oti den eiste liges. Gia paradeigma stin Ameriki to kathe dekato paidi gennietai pooro . Stin Germania to kathe dodekato. Sigoura stin Ellada einai to idio. Tora tha pao stin douleia kai thelo na po 2 logia gia to moro pou tha koitaxo. Ekleise akribos 23 ebd. kai itan kai didimaki. Giatroi kai goneis xerane oti den uparxei kamia elpida. O adelfos tou gennithike protos kai nekros . O mikros mou o filos omos xekinise prota siga siga na anapneei kai na pei: ee kante kati-thelo na ziso. Auto itan prin 3 mines . Exei kanei polles eixireiseis kai akoma exei polla problimata. Einai poli anusixos kai mporei na mas talaiporisei. Alla otan akouei tin foni tis mamas tou anoigei ta matia kai einai to pio kalo paidi. Loipon gi`auton kai ola ta proorakia - kati prepei na ginei. Peste mou tin gnomi sas.

Elina thaumazo tin dunami sou kai to kouragio me tosi douleia na eisai kai sto Forum kai na boithas etsi kai alles mamades. Filika Xaike

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε Χαικε.....δεν κανω τιποτα οταν κοιμιζω τα μωρα μπαινω κ εγω να πω καμια κουβεντα εδω και εδω σε αυτη την ενοτητα νιωθω πως με καταλαβαινουν τα κοριτσια,τις αγωνιες μου, τις χαρες μου και ολα αυτα που ζουνε οι μαμαδες που το παιδακι τους εχει κινδυνεψει.

 

Με συγκινησες που ειπες αυτα γιατ α μωρακια....παντως γενικα οι νοσοκομες+στους ενηλικους στις μοναδες εντατικης θεραπειας ειναι τρυφερες.Ισως οι ασθενεις κ τα μωρακια το βγαζουν αυτο το συναισθημα...Σου ειπα δεν παραπονιεμαι απο εκει γιατι Δοξα το Θεο δεν εγινε καποιο θεμα να με δυσκολεψουν με το μωρο μου. Και καθαρο το χαν και εκει καθαρα ηταν και θηλαστρα ειχανε να βγαζουμε γαλα γιατι καμια φορα καθομασταν εκει πολυ ωρα.

 

Ξερεις και μενα ο Χαρουλης μου στη μοναδα ηταν πολυ ανησυχος τραβαγε τα σωληνακια χτυπιοτανε οταν πηγαινα ηταν Παναγια αλλα οταν γυρισαμε σπιτι.......ασε ηταν σα φοβισμενο ζωακι...περασαμε δυσκολα τωρα πριν κανα 2 βδομαδες εχει ηρεμησει το πιστευεις?

 

Να σου πω κι εγω επειδη εχω μπει εντατικη και οταν μπηκα ειχα τις αισθησεις μου ελαφρως γιατι αλλο να σαι σε κομμα κι αλλο να σαι φυλακισμενος + δεμενος σε ενα κρεβατι ,φαντασου τα μωρακια που δεν ειναι στην αγκαλια της μαμας κ εγω σα μωρο εκανα ηθελα τη μαμα μου,επιανα τα κλαματα,ηθελα να μου κρατανε το χερακι....οποτε τι να λεμε...

 

Οταν πας στη δουλεια αν θες πες μου το ονομα του μωρου να κανω προσευχη στην Αγια που με βοηθησε και στο δικο μου παιδι.Μακαρι να ειναι καλα το μωρακι και ολα τα μωρακια του κοσμου ιδιαιτερα αυτα που παλευουν σε ΜΕΝΝ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera, Elina. S`euxaristo gia tin upomoni sou. Xairomai pou les toso kala logia gia to prosopiko. Pisteuo ki`ego oti kanoun oti mporoun. Exo diabasei kai se alles selides oti to prosopiko einai ligo. Pragma bebaia pou prospathoun kai se mas. Ego douleuo se idiotiki kliniki kai pisteuo an den ypeirxan oi nomoi tha apolousan kai kosmo. Apo tin proigoumenoi ebdomada yparxoun polla arosta paidakia kai i kliniki einai toso gemati pou paidia kai mamades koimounte kai sto diadromo. Xtes den ypirxe xoros oute ston diadromo. Kai oloi kanoun paniki gia tin kainouria grippi.

Ego kai pali thelo na propathiso na ginei kapoia synergasia me tin Ellada. Ego doulebo alla kai syxronos bgazo mia idikotita gia proora pou legetai "sunodos stin neognologia". Ayto tha pei oti mathaino polla gia anaptixiaki kai apali peripoiisi tou proorou- etsi legetai peripou i metafrasi,mitrikos thilasmos tou proorou, kali synergasia me tous goneis kai programmata gia tous goneis kai paidi meta tin exodo apo tin kliniki.

Ayto pou me endiaferei akoma-kai xero oti se kourazo poli, gia´auto euxaristo poli an mou apantas xana- poses ores einai to episkepteirio, sou mathane kai sou afinane na kaneis esi kati gia to moro sou? Yparxei kati san kouberta i xontro yfasma pano apo tin thermokitida gia na min einai ta morakia sto fos. Tous bazoun mesa se mia folitsa mallini i yfasmatenia gia na aisthanounte asfalia? Kai auto pou me endiaferei para poli, bebaia an to xereis, synergazounte giatroi kai nosokomes- diladi xipnane to moro mazi mia kai kali ,kanoun tis exetaseis klp. oi giatroi kai meta to allazei klp. i brefokoma. I o kathenas kanei oti thelei kai etsi to moro xipnaei polles fores. Xereis stin entatiki poses nosokomes peripoioun posa paidia? Ean xereis tipota apo auta tha me boithouse poli. Ean den kanoun tipota apo ayta pisteuo an xekinaei mia kliniki me auta ta sustimata oti isos alles tha to kanoun anangastika epidei to zitan oi goneis. Kai last not least isos yparxoun kai kapoia pragmata stin Ellada pou kanoun pou den xeroume emeis. Kai etsi axeizei mia sizitisi gia olous.

Xoris na se xero katalaba oti eisai mia poli dinati gunaika, pisteuo oti exeis poli douleia me duo tosa mikra paidia. Xairomai poli pou o mikroulis iremeise sto spiti sas. Autos xerei oti einai spiti tou giati xerei oles tis fones, tin mirodia kai katalabainei oti den xreiazetai allo na polemisei. Na xairesai poli tin oikogeneia sou,elpizo oti kai esi tora eisai kala stin ygeia sou.

S´euxaristo pou theleis na kaneis mia proseuxi gia ton mikro mou filo. Tha xreiastei poli dunami giati eprepe na ton paroume se alli kliniki gia eixirisi- boulose i balbida pou exei sto kefalaki tou. Ton lene Luka kai einai poli glukoulis alla kai dunatos.

Filika Xaike

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα καλη τυχη και δυναμη στον μικρο σου φιλο!!!!!!!!!! Ως μαμα και εγω προωρου μωρου σου μεταφερω την εμπειρια μου. Για αρκετο διαστημα τα προωρακια απαγορευεται να τα αγγιξεις τις περισσοτερες φορες γιατι σου λενε οτι μπορει να τους μεταφερεις μικροβια. Οσο ειναι στην μοναδα μπορεις μονο να τα βλεπεις και δεν σου επιτρεπεται ουτε να τα αλλαξεις ουτε να κανεις κατι αλλο παρα μονο τις τελευταιες ημερες πριν φυγεις που σε αφηνουν να τα παρεις αγκαλια και να τα ταισεις. Μεσα στην θερμοκοιτιδα ειναι γυμνα μονο με το babylino και κατω απο την λαμπα χωρις υφασμα η κατι αλλο.

Μετα απο αρκετες ημερες επειδη καηκε η μυτουλα του γιου μου απο την λαμπα του εβαλαν μια γαζα στα ματακια με ταινια που χρησιμοποιουν οι νοσηλευτριες. Συνηθως το μονο που επιτρεπεται μεχρι να το παρεις σπιτι ειναι να το κοιταζεις και αυτο σε κανει να νιωθεις ανισχυρη να το βοηθησεις. Το επισκεπτηριο ειναι δυο φορες την ημερα πρωι και απογευμα απο μιση ωρα και σε 15 παιδακια αντιστοιχει μια μαια-νοσοκομα. Τωρα το τι προλαβαινει να κανει ειναι αποριας αξιο.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ:

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 2340 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ.

ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΟΙΟΜΗΝΑ ΠΧ.ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ,ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?

εγω γεννησα την κορη μου στην 35η εβδομαδα , ηταν μια χαρα δεν μπηκαμε καθολου θερμοκοιτιδα. οταν εμεινα εγκυος τον γιο μου επαιδη ειχα ιστορικο προωρου τοκετου του εκαναν προληπτικα στον 8ο μηνα τις ενεσεις κορτιζονης για την αναπτυξη των πνευμονων. δεν χρειαστηκε τιποτα τελικα γιατι γεννηθηκε κανονικα 39η εβδομαδα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Xαικε μου καλημερα σου γραφω τωρα λιγο καθυστερημενα γιατι κοιμηθηκαν ευτυχως!

Λοιπον στη μοναδα τη δικη μου ηταν καθε βαρδια 5 βρεφοκομες, εμεις ειχαμε επισκεπτηριο 12 το πρωι γονεις απο 3 θερμοκοιτιδες μπαιναμε μεσα και πλενομασταν φωναζαν μια μια τις θερμοκοιτιδες 1,2,3.1 ειναι τα σοβαρα περιστατικα το πρωτο σταδιο ας πουμε ,διασωληνωμενα μωρα,πολυ προωρα κτλ,τελειομηνα διασωληνομενα.Η 2 ειναι το επομενο σταδιο και η 3 ειναι προωρα που πανε καλα και τρωνε σιγα σιγα και μπιμπερο,εχουν ακομα σωληνακι και ειναι το τελευταιο σταδιο θερμοκοιτιδας. Λοιπον στην 1 ειχε απο κατω σαν κουβερτακι και τους φοραγαν κ μερικες μερες σκουφακι κι ας γεννησα Ιουνιο(Εδω εχει ζεστη) ,ειχαν γυαλακια οσα ειχαν λαμπα για τον ικτερο. Δεν μας αφηναν να καθομαστε πολυ ωρα γιατι μεχρι να πλυθουν τοσα ατομα αντε να προλαβαιναμε λιγο ισα ισα να μας ενημερωσει ο γιατρος. Περναγαμε μεσα με ποδια,πλυμενοι κτλ και καθομασταν μπροστα απο τη θερμοκοιτιδα. Δεν αγγιζαμε,μονο κοιταζαμε και μιλαγαμε.....το μωρο αν εκλαιγε δεν μπορουσαμε να το πιασουμε τουλαχιστον το δικο μας γιατι εγω ημουν μονιμα με ενα φλεβοκαθετηρα στο χερι και μετα που βγηκα απο το μαιευτηριο,ξαναμπηκα γιατι εχω αιμορραγιες επειδη επαθα κατι στη μητρα.Μερικοι γονεις τα πιαναν λιγο. Ειχαν τα μωρα και πιπιλες διπλα.Γαλα μητρικο διναν με το ρινογαστρικο σωληνακι σε αυτη τη φαση.Οσα μεταγγιζονταν δεν ετρωγαν για 1 24ωρο. Λοιπον στην 3 που μεταφερθηκαμε κατευθειαν δεν περασαμε απο το ενδιαμεσο ειχε ενα πραμα σαν παπλωμα πανω στην θερμοκοιτιδα και το παιδι το χαν σε ενα σαν μικρο μαξιλαρι θηλασμου πως να στο πω δεν ξερω...παντως κοιτα οποτε πηγα ηρεμος ηταν σιγουρα δεν προλαβαινουν να τα παρουν ολα αγκαλια αλλα γενικως ηταν ηρεμο. Μετα στην απλη παρακολουθησηη εκει για μενα ηταν το χαος και το αισχος γιατι ηταν παρα πολυς ο κοσμος που μπαινε ,τα μωρα σε κουνακια βηχαν μερικοι απο πανω, εκει κλαιγαν ολα χορωδια ηταν μαζι προωρα,εγχειρισμενα,τελειομηνα το ταισμα ηταν μεσημερι 2 η ωρα μετα 5 μετα 8.Μετα δεν ταιζες εσυ. Ηθελα να πω ειχαμε 2 επισκεπτηρια τη μερα αυτο το πρωι και μετα 730 το απογεμα και 8 στην απλη.Καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ηταν για ενα γονεα που ειχε 2διμα και 3διμα γιατι ειχαμε πολλους πως δεν προλαβαινε......ποσο μαλλον αν ειχε εν απαιδι στο Ιασω πχ αλλο στο δημοσιο νοσοκομειο γιατι κι αυτο συνεβαινε...δυστυχως χωριζοντουσαν τα μωρα αν δεν υπηρχε θεση. Τωρα δεν ξερω στα γραφω μπερδεμενα γιατι εχω συγκινηθει κιολας.....οι νοσοκομες παντως ηταν τρυφερες.Οταν πρωτοδα το μωρο μου...το δα 4ημερων γιατι τοτε βγηκα απο εντατικη εγω, λυγισα,εκλαιγα δεν αντεχα να το βλεπω να μη μπορω να το αγκαλιασω και ηρθαν και με αγκαλιαζαν,γενικως επειδη πηγαινα να δω το παιδι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας με φροντιζαν μου φερναν καρεκλα,με ρωταγαν αν θα φυγω μονη γιατι παραπαταγα δεν ακουγα και τοτε δεν ειχα παρει τα ακουστικα μου και ηταν δυσκολο για μενα.Στην απλη παλι ενα πρωι λιποθυμισα απο την αιμορραγια και αμεσως μου δωσαν πρωτες βοηθειες και ηρθαν εξω να με ενημερωσουν για το μωρο πως ηταν καλα.Ο γιατρος ο παιδιατρος εκοψε την ενημερωση και φοβηθηκε μηπως επαθε η καρδια μου αλλα μετα του πε η φιλη μου (μια μαμα που γιναμε φιλες και ειμαστε πολυ φιλες μεχρι σημερα) πως εχω βηματοδοτη κτλ .Ουφ.....οτι θες [email protected].Αν θες γραψε μου για το Λουκα εκανα προσευχη εκει που προσευχομουν και για το δικο μου μωρο.Θα παω την Κυριακη παλι εκκλησια θα αναψω κερακι.Οτι εχω παραλειψει γραψε μου και στο mail.Σε θαυμαζω πολυ Χαικε η δουλεια που κανεις....μπραβο σου και που εκπαιδευεσαι,εδω δεν νομιζω να χουν τετοια ειδικοτητα.Οτι χρειαστεις εδω ειμαι!Φιλακια κ σε ολες τις μανουλες εδω

Link to comment
Share on other sites

Elina mou, kalispera. S`euxaristo para poli pou mou exigises toso kala to sistima tis neognologias. Euxaristo kai sta alla koritsia pou moirasane tin empiria tous mazi mou. Einai ligo paraxeno gia mena na katalabo giati stin Ellada ola einai toso diaforetika apo oles tis alles xores. Xtes malista milousa me enan neognologo edo stin Germania gia ola auta kai mou eipe, oti polli giatroi tis Elladas kanoun kapoies ebdomades oi mines stis panepistimiakes klinikes stin Germania. Auto me mperdepse akoma pio poli. Nomizo olo auto exei sxesi me tis molinseis kai bobounte oti oi goneis fernoun mikrobia. Ta epikindina mikrobia omos einai eidi mesa stin kliniki, den einai auta pou einai sto spiti i sto dromo. Ta mikrobia tis klinikis kanoun tin endonosokomiaki loimoxi kai uparxoun polles ereunes oti den anebainoun otan oi goneis pianoun ta paidia tous ktl.

Telos panton sas euxaristo olous, an exete kai alles plirofories pou thelete na mou dosete tha xaro poli. Filika Xaike

Elina tha sou steilo kai E-Mail gia na min kouraso ton kosmo edo. S`euxaristo pou skeftesai kai ton mikro mou filo. Den exoume nea tou giati eixame poli douleia tis teleutaies duo meres kai etsi den mporousame na epikininisoume. Tha sou po otan exo nea. Xaike

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΩΣΠΟΥ ΣΤΗΝ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΣΠΑΣΕ Ο ΑΜΝΙΑΚΟΣ ΣΑΚΟΣ, Η΄ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟΝ ΑΜΝΙΑΚΟ ΣΑΚΟ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΖΩΗΡΑΔΑΣ ΤΟΥ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ. ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ ΓΙΑ 8 ΗΜΕΡΕΣ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΓΔΟΗΣ ΗΜΕΡΑΣ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΟΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΑΚΙ ΜΟΥ,ΣΤΗΝ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, -1.400- KG. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΣΗΛΘΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΕΝΤΑΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΓΙΑ 32 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ. ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕΙ -3.500- KG. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ, ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ Η ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΑΝ ΜΑΣ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ Υ -Π - Ο - Μ - Ο - Ν - Η ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΣΠΙΤΙ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

παντελη να χαιρεστε το παιδακι σας θα δεις ποσο θα μεγαλωσει και μενα απο κει που του κολυμπαγαν οι καλτσες οταν το πηραμε σπιτι τωρα εχει προγουλια και ειναι στρουμπουλο!Υπομονη οπως το πες και πιστη πανω απο ολα! να σας ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι και εγώ προωρο μαμά του Παναγιώτη ο οποίος γεννήθηκε στις 16/12/2008 26 εβδομάδων και 2 ημερών με βάρος 890 γρ,στο Ν. Παπαγεωργίου της Θεσσαλονίκης.Μείναμε 76 ημέρες μέσα περίπου 50 στην ΜΕΝ και τις υπόλοιπες στη ν μεσοεντατική και στα φυσιολογικά.Εντυπωσιάζομαι αρνητικά απο τις συνθήκες στις κλινικές και τα Νοσοκομεία της Αθήνας.

Θυμάμαι την δέυτερη μέρα ζωής του μικρού όπου ήρθε και με βρήκε ο διευθυντής της μονάδας και σχεδόν βίαια θα έλεγα με έβαλε να χαιδέψω το παιδί μου-με την κατάλληλη απολύμανση εννοείται.Στις 20 μέρες περίπου, και αφού με χιλιοπαρακαλούσαν και έβλεπα και άλλους γονείς πήρα τον μικρό αγκαλιά και το έκανε σχεδόν σε κάθε επισκεπτήριο κάθε μέρα!!!!Τα επισκεπτήρια ήταν απο τις 11 το πρωι μέχρι της 8 το βράδυ ότι ώρα θέλαμε και για οσο θέλαμε!!!!Κρεβάτια να μείνουμε δεν έιχε αλλα μπορώ να σας πω ότι το προσωπικό έκανε τα αδύνατα δυνατά ώστε να είμαστε όλοι οι γονεις καλά.Όσο για τους συγγενεις, μπορούσαν να δουν τα μωρά ΜΟΝΟ απο ένα κλειστο διάδρομο πλάι απο τις μονάδες χωρις να έχουν ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ με αυτές.Δεν ξέρω αν είναι΄βάναυσο αλλα τα αδερφάκια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ δια ροπάλου!!!!

 

Ίσως να νομίζεται ότι σαν κοροιδεύω αλλά έτσι ήταν τα πράγματα και τώρα το ζουζούνι μου είναι 8,5 κιλά θηρίο!!!!Ίσως ήμασταν τυχεροι αλλά εγω αυτούς τους ανθρώπους θα τους ευγνωμωνώ για όλη μου την ζωή!!!!

 

Επίσης δεν πλήρωσα δραχμή-εκτός απο τα γλυκά που τους πήγαινα για να γιορτάζουμε όλοι μαζι!!!!

 

Δεν ξέρω λοιπόν αν όντως ζούμε όλοι στην ΟΥΓΚΑΝΤΑ όπως είπε κάποιος άλλος γονιός αλλα εγω σίγουρα ζω αλλού:lol::lol::lol:!!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai pali apo mena , pou xairomai pou mathaino tosa polla apo sas gia ta diaforetika nosokomeia kai tis klinikes tis Elladas. Kai xairomai eidiaitera pou akouo kati toso thetiko opos auta gia to N. Papagiorgiou tis Thessalonikis. M´aresei pou akousa oti ekei kanoun oxi mono tin kaluteri giatriki alla pou dinoun baros kai se alla eisis poli sumantika pragmata.

Tha me endiefere ean uparxoun kai alles klinikes pou sunergazounte etsi me tous goneis. Ean kapoia alli apo sas exei kanei tis idies empiries me tin mama pou egrafe prin apo mena-

gio_kx- tha ithela poli na matho se poio nosokomeio i se poia kliniki. Kai alles empiries bebaia me endiaferoun poli. Sas euxaristo oles kai olous kai euxomai na parete poli grigora ta morakia sas sto spiti. Me agapi gia ola ta proorakia kai tis oikogeneies tous .Xaike

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΑΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ 34η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2230 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ....11 ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΕΥΘΗΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΖΟΥΣΕ....

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai pali apo mena , pou xairomai pou mathaino tosa polla apo sas gia ta diaforetika nosokomeia kai tis klinikes tis Elladas. Kai xairomai eidiaitera pou akouo kati toso thetiko opos auta gia to N. Papagiorgiou tis Thessalonikis. M´aresei pou akousa oti ekei kanoun oxi mono tin kaluteri giatriki alla pou dinoun baros kai se alla eisis poli sumantika pragmata.

Tha me endiefere ean uparxoun kai alles klinikes pou sunergazounte etsi me tous goneis. Ean kapoia alli apo sas exei kanei tis idies empiries me tin mama pou egrafe prin apo mena-

gio_kx- tha ithela poli na matho se poio nosokomeio i se poia kliniki. Kai alles empiries bebaia me endiaferoun poli. Sas euxaristo oles kai olous kai euxomai na parete poli grigora ta morakia sas sto spiti. Me agapi gia ola ta proorakia kai tis oikogeneies tous .Xaike

 

Καλημερα. Παραπανω βρισκεται η δικη μου ιστορια για την προωρουλα μου. Και μια και ζητας πληροφοριες για τις ελληνικες κλινικες, θα σου πω οτι και η δικη μας κλινικη ηταν αψογη. Το μωρακι νοσηλευτηκε στο Βενιζελειο Νοσοκομειο Ηρακλειου Κρητης. Οι γιατροι ηταν πολυ καλοι, οχι μονο σαν γιατροι αλλα πρωτα σαν ανθρωποι. Παντα μας μιλουσαν ζεστα και ο,τι και αν μας ελεγαν καλο ή κακο το ελεγαν με τροπο. Οι μαιες φροντιζαν πολυ τα μωρακια, αφου περνουσαμε πολλες ωρες στη μοναδα και τις εβλεπα. Τα φροντιζαν με πολυ αγαπη σαν να ηταν δικα τους. Τα παντα ήταν καθαρα και αποστειρωμενα και τηρουσαν πολυ τους κανονες υγιεινης για οσους επισκεπτονταν τη μοναδα. Μας περνουσαν απο εξονυχιστικο ελεγχο ολους τους γονεις πριν μπουμε. Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι και το λεμε παντου. Μας εσωσαν το μπεμπακι μας με την εμπειρια τους, τις γνωσεις τους και τη στοργη που δειχνουν σε ολα τα προωρακια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

περασε ενας χρονος απο την γεννηση του γιου μου. (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32437) εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο της Λαρισας. το μωρο διασωληνωθηκε και πηγε στην μοναδα του ιδιου νοσοκομειου που ειναι ακριβως διπλα απο τα χειρουργεια.

απο τις 8 το πρωι ως τις 8 το βραδυ οι μαμαδες μπορουσαν να ταισουν τα μωρα και 2 φορες την ημερα μπορουσαν να μπουν και οι μπαμπαδες. οποιοσδηποτε αλλος απαγορευοταν. ολο το προσωπικο καλο οι γιατροι επισης πολυ καλοι. δεν θα την ξεχασω την αγια αυτη γιατρο που μας ανακοινωσε στις 2/12 οτι την επομενη θα περναμε το παλικαρι μας σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη... έχετε δει μήπως πως κρατανε οι μαιες τα προωρακια για να τα ταισουν? Λες κι ειναι γατια!! :mad: Απο το σβερκο κ χωνουν αποτομα το μπιμπερο λες κι ειναι ψευτικα κουκλακια. Τα εβλεπα και ελεγα "μωρη αν πιασεις το δικο μου στα βρωμοχερα σου θα σε φαω!!" Δεν μπορεις ομως να κανεις τιποτα.. Μονο υπομονη να ερθει η ωρα να φυγεις με το παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο μενα. Σας ευχαριστω ολους που διαβασατε με τοσο υπομωνη τα Greeklish που ανανγκαστικα χρισιμοποιησα. Μολις καταφερα να τα αλλαξω. Και ευχαριστω πολυ για τις εμπειριες σας που μοιρασατε μαζι μου.

Agkalia σου δινω απολυτος δικιο οταν σε πειραζει πος μερικοι ανθροποι πιανουν τα προωρα. Δεν σου κριβω οτι και εδω στην Γερμανια υπαρχουν ακομα μερικοι που το κανουν ετσι. Ειναι η πολυ παλια μεθοδος να ταισεις ενα προωρο. Βεβαια και αποτομα δεν πρεπει ποτε να γινει. Και ενα μωρακι που κρεμεται ετσι δυσκολεβεται να ρουφαει και να καταπινει. Δυστιχος απο μερικα κεφαλια δεν βγαινει αυτη η ιδεα. Θελει πολλες εξιγησεις και πολυ υπομονη.

Θελω και παλι να μοιρασω τις εμπειριες σας μαζι μου. Μονο ετσι μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα. Οποια η οποιος εχει ορεξη να μου γραψει θετικες αλλα και αρνιτικες εμπιριες απο τις πρωτες εβδομαδες του προωρου σας, θα χαρω πολυ. Επισης θα ηθελα να μαθω τι πιστευετε οτι θα μπορουσε να σας ειχε βοηθησει τον πρωτο καιρο. Με πολλη αγαπη για ολα τα προωρακια Χαικε

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τα μωράκια μου γεννήθηκαν στην 32η εβδομάδα της κύησης,1800 γρ το κάθε παιδί.Ενώ γέννησα στο Αρεταίειο έφυγαν αμέσως μετά την γέννα για την ΜΕΝΝ του Γενικού Κρατικού Νίκαιας.Στο άκουσμα αυτού του νοσοκομείου τρομοκρατήθηκα γιατί σαν γενική κλινική δεν είχα ακούσει τα καλύτερα.Όλοι όμως με καθυσήχασαν πως η ΜΕΝΝ είναι από τις καλύτερες!Και όντως τα πράγματα έδειχναν ότι ήταν οργανωμένα και καλά τακτοποιημένα.

Σοβαρά θέματα υγείας ευτυχώς δεν υπήρχαν,το μόνο μας θέμα ήταν το βάρος τους.Το σοκ μου βέβαια όταν είδα και τα 2 μου παιδιά τρυπημένα από 1000 μεριές και με τα σωληνάκια στις μύτες ήταν μεγάλο.Ηταν όμως κάτι το οποίο δεν μπορούσαμε να αποφύγουμε.Ήταν για το καλό τους!Για 10 ημέρες δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω ούτε μία αγκαλιά να τα πάρω.Παρα μόνο τα ψιλάφιζα με τα χέρια μου μέσα στις θερμοκοιτίδες.Ήταν κάτι που με είχε τσακίσει ψυχολογικά αλλά δεν μπορούσα να παρέμβω αφού αυτοί ήταν οι "νόμοι" τους. Όλα κυλούσαν όμως καλά και τα μωρά σιγά σιγά περνούσαν τα στάδια όσπου κάποια στιγμή ο γιος μου βγήκε στο κουνάκι.Εκεί η χαρά μου ήταν απερίγραπτη!Πήγαινα κάθε τρεις ώρες για να τον ταίσω και ταυτόχρονα να βλέπω και την μικρούλα μου που ήταν ακόμη στην θερμοκοιτίδα...όσπου κάποια μέρα ενώ ήμασταν μαζί με τον άντρα μου και μιλούσαμε στο κοριτσάκι μας έρχεται μία παιδίατρος για τον τυπικό έλεγχο της βάρδιας όπου ακροάζεται την μικρή και έτσι απλά και άνετα μας λέει πως το παιδί πρέπει να μεταφερθεί στον Παίδων. Εχει πολύ μεγάλο φύσιμα στην καρδιά και ειναι ανησυχητικό αυτό.Σάστησα,έβαλα τα κλάματα κι εκληπαρούσα για μια εξήγηση.Πως έγινε από την μια στιγμή στην άλλη?Αφού η παιδίατρος είδε την αντίδρασή μου προσπαθούσε να με καθυσηχάσει πως δεν πρέπει να κάνω έτσι και πως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

Γνωρίζαμε πως το παιδί είχε φύσιμα ήταν όμως από εκείνα που έχουν τα περισσότερα παιδάκια και πως θα έφευγε.Η εν λόγω όμως παιδίατρος μας το πάσαρε τόσο τρομακτικά που κόντεψα να ανοίξω το παράθυρο και να φουντάρω απο τον 4ο.Με τα πολλά,με φώναξε την επόμενη μέρα ο διευθυντής της μονάδας στο γραφείο του για να μου ζητήσει συγνώμη για την απαράδεκτη συμπεριφορά της παιδίατρου και πως αυτό που συμβαίνει στο παιδί δεν ειναι ανησυχητικό.Απλά έχει λίγο μεγαλύτερο φύσημα από το φυσιολογικό και πως πρέπει να παρακολουθείτε ανα διαστήματα από το Παίδων Αγλαια Κυριακού.Μπορώ να πω πως ηρέμησα κάπως αλλά η ανησυχία εξακολουθούσε να υπάρχει. Μετά από 2 ημέρες η μικρή μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Παίδων για τον υπέρηχο καρδιάς,ενώ ταυτόχρονα έβγαινε κι ο γιος μου από την ΜΕΝΝ.Δεν ήξερα τι να κάνω εκεινη την ημέρα.Να χαρώ για το ένα μου παιδι που έβγαινε ή θα έπρεπε να κλαίω που το άλλο μεταφερόταν σε άλλο νοσοκομείο για παρακολούθηση?Ένας χαμός μέσα στην ψυχή μου,το μυαλό μου,την καρδιά μου.

Όντως το φύσιμα της μικρής ήταν αρκετά μεγάλο και έπρεπε να χορηγηθεί φαρμακευτική αγωγή αρχικά στην μονάδα και έπειτα στο σπίτι όπου και βγήκε μετά από μία εβδομάδα από τον αδερφό της.Εγινε και μία μετάγγιση αίματος λόγω αναιμίας της μικρής.

Ένας μήνας μαρτύριο ήταν για την ψυχή μου αυτός που τα παιδιά μου έμειναν μακριά μου,που δεν μπορούσα να τα αγγίξω,να τα νιώσω,να τα φιλήσω.

 

Θεωρώ πως σαν μονάδα δεν υστέρησε σε τίποτα,το μόνο ελάττωμα ήταν η συγκεκριμένη παιδίατρος η οποία και αποχώρησε μετά απο αυτό το περιστατικό.

 

Εμεινα αρκετά ικανοποιημένη με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες της μονάδας αν και είναι του δημοσίου. Θεωρώ πως έδωσαν την δέουσα προσοχή στα παιδιά μου και φροντίζουν ακόμα γι αυτή ακόμη και τώρα με τα follow up που κάνουμε κάθε 3 μηνες!

eNortjK1UrIwMjMxUrIGXDASwQKi48.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...