Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη με επισκληριδιο?


Recommended Posts

η μαια που εβλεπε τη διαστολη σε μενα ηταν μαθητευομενη,ωσπου την διαολοστειλα της ειπα συγκεκριμενα"κοιτα να δεις κοριτσακι μου,δεν θα μαθεις εσυ στο δικο μου το..... τη διαστολη"!!!!!την εστειλε και ο γιατρος μου γιατι το παρακανε!παντως απ'ολη τη φαση της γεννας αυτο μου μεινε και μενα!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για την αμεση βοηθεια,ξεκιναω με το οτι ειμαι παρα μα παρα πολυ φοβιτσιαρα και στο βαθος του μυαλου μου θελω καισαρικη γιατι φοβαμαι πως δεν θα συνεργαστω και αυτο με τρομαζει,οπως λετε βεβαια εκεινη την στιγμη σε διακατεχει μια απιστευτη δυναμη αλλα φοβαμαι κι αν οχι τι?θα παιξω με του παιδιου μου την ζωη?οχι βεβαια......κοριτσια πραγματικα φοβαμαι πολυ απο τωρα δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια ,φοβερο αγχος και στρες..συζητησα με την γιατρο μου οπου η σταση της με συγκινησε εφοσον οταν της ειπα αποφασισμενη οτι θελω καισαρικη εγινε εξαλλη και μου εξηγησε μια ωρα πως δεν θελει να προδικασει καταστασεις και πωςδεν μπαινουμε στην διαδικασια χειρουργειου ετσι απλα..

εχω τυψεις για την δειλια μου αλλα απτην αλλη νιωθω φοβερα υπευθυνη για το μωρο μου και νομιζω θα πρεπει να σκεφτω λογικα,μονο που η λογικη μου με διαταζει να εχω την ψυχικη μου ηρεμια καιμετα την γεννα ..μαρια στυυλιανακη δεν ειδα τα βιντεο οχι δεν θελω να τα δω δεν με βοηθαει αλλα σε ευχαριστω..οπως και ολες σας που μου οπεριγραφετε την καισαρικη και ολες τις υπολοιπες που μου προτεινετε φυσιολογικο...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω να τα δω δεν με βοηθαει

αυτό δεν μπορείς να το πείς εάν δεν το δοκιμάσεις :) αλλά το δέχομαι ότι δεν θέλεις.. :):):wink:

σκέψου το πάντως (να τα δείς), γιατί δεν είναι κάτι τόσο τρομερό όσο το φαντάζεται το μυαλό όλων μας...

όσο δεν το έχουμε δεί, τόσο δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι θα συμβεί και αυτό το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό.

 

εγώ έτυχε πρώτα και είδα και την σκύλα μου να γεννάει (12 κουτάβια!), μετά τη γάτα μου, και ε τώρα μετά το βίντεο φαίνεται το όλο πράγμα πολύ πιό φυσιολογικό απο ότι εάν δεν τα είχα δεί ποτέ αυτά.

 

δεν θα το πίστευα μάλιστα ότι η γάτα με κοίταξε με το βλέμα που με κοίταξε όταν την βοηθούσα στο σπρώξιμο...!! με απέραντη ευγνωμοσύνη μιάς και είχε κουραστεί! :) (άσχετο)

 

σκέψου μήπως ο μηχανισμός που σε κάνει να φοβάσαι, έχει και σχέση με το ότι δεν θέλεις να δείς το πως βγαίνει "βζούπ" το μωράκι απο την κοιλιά της μαμάς ούτε και σε ένα βίντεο που πχ δεν θα πονέσεις ούτε πραγματικά θα δείς κάτι φρικιαστικό...

αλήθεια στο λέω, όλοι φρικιαστικό το φανταζόμαστε, αλλά τελικά εάν δείς το βίντεο φαντάζει απίστευτα ευκολο!!!... και γρήγορο! (στα συγκεκριμένα βίντεο)

σκέψου μήπως και αλλάξεις γνώμη και τα δείς.. δεν χάνεις τίποτε ειδικά εάν έχεις αποφασίσει κιόλας για την καισαρική -

ακόμα και αν σου φανεί δηλαδή χάλια το βίντεο - εσύ θα ξέρεις ότι δεν θα κάνεις αυτό. οπότε, δεν θα γεννήσεις έτσι - άρα - δεν θα νιώσεις φρικιαστικά - εάν αυτό φοβάσαι ότι θα δείς. ..

 

εγώ προσπαθώ και επιμένω ώς συνήθως :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο. Η αληθεια ειναι πως ειτε το ενα επιλεξεις ειτε το αλλο μια ...μικρη ταλαιπωρια θα την υποστεις. Στον φυσιολογικο πονας πριν, στην καισαρικη πονας μετα. Μην σε φοβιζει καθολου η διαδικασια της καισαρικης. Ετσι κι αλλιως δεν θα καταλαβεις τπτ. Αν, για να καταλαβεις. δεν ηταν τα χερια δεμενα σε πιεσομετρο και παλμογραφο, ανετα ελυνες σταυρολεξο. Το ζορι φυσικα ειναι μετα. Εγω ζοριστηκα πολυ να σηκωθω γιατι πονουσα. Αλλες παλι δεν ειχαν τετοιο προβλημα. Πιστευω οτι ειναι στον οργανισμο. Και ναι... η θείκη ευλογια του καθετηρα. Τι ωραια εφευρεση... Α! Επισης εγω πεινουσα πολυ κι εβλεπα τις αλλες να τρωνε και σε μενα τπτ. Τη δευτερη μερα μου εφεραν φιδε και κοτοπουλο βραστο μπλιαχ ενω εγω ανετα ετρωγα γουρουνοπουλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την αμεση βοηθεια,ξεκιναω με το οτι ειμαι παρα μα παρα πολυ φοβιτσιαρα και στο βαθος του μυαλου μου θελω καισαρικη γιατι φοβαμαι πως δεν θα συνεργαστω και αυτο με τρομαζει,οπως λετε βεβαια εκεινη την στιγμη σε διακατεχει μια απιστευτη δυναμη αλλα φοβαμαι κι αν οχι τι?θα παιξω με του παιδιου μου την ζωη?οχι βεβαια......κοριτσια πραγματικα φοβαμαι πολυ απο τωρα δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια ,φοβερο αγχος και στρες..συζητησα με την γιατρο μου οπου η σταση της με συγκινησε εφοσον οταν της ειπα αποφασισμενη οτι θελω καισαρικη εγινε εξαλλη και μου εξηγησε μια ωρα πως δεν θελει να προδικασει καταστασεις και πωςδεν μπαινουμε στην διαδικασια χειρουργειου ετσι απλα..

εχω τυψεις για την δειλια μου αλλα απτην αλλη νιωθω φοβερα υπευθυνη για το μωρο μου και νομιζω θα πρεπει να σκεφτω λογικα,μονο που η λογικη μου με διαταζει να εχω την ψυχικη μου ηρεμια καιμετα την γεννα ..μαρια στυυλιανακη δεν ειδα τα βιντεο οχι δεν θελω να τα δω δεν με βοηθαει αλλα σε ευχαριστω..οπως και ολες σας που μου οπεριγραφετε την καισαρικη και ολες τις υπολοιπες που μου προτεινετε φυσιολογικο...

 

 

Ιοκάστη, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ φοβάμαι πολύ εύκολα, και εγώ κατά βάθος ήθελα καισαρική και μου έτυχε τελικά και μάλιστα φοβόμουνα πολύ περισσότερο στη δεύτερη καισαρική (μολονότι είχα την προηγούμενη εμπειρία και ήξερα ότι τελικά δεν είναι τίποτα), αλλά το άγχος με είχε πιάσει την τελευταία εβδομάδα, ευτυχώς. Πήγαινα να πάρω την κόρη μου από τον παιδικό και έκλαιγα στο δρόμο και όταν έφυγα το πρωί της προκαθορισμένης ημερομηνία για την κλινική, σκεφτόμουνα :πού πάω και αφήνω την κορούλα μου, τι την ήθελα τη δεύτερη εγκυμοσύνη κλπ. :oops::oops::oops: Σε τέτοιο σημείο είχα φτάσει από το άγχος μου. Και στο δωμάτιο προετοιμασίας με κλάματα μπήκα. Μόνο όταν άρχισαν να με ετοιμάζουν ηρέμησα (αυτό κι αν ήταν παραλογισμός) Αφού όταν τους έλεγα ότι ήταν το δεύτερο μου παιδί με κοίταζαν σαν εξωγήινη! Δες άν θες και τι έγραφα τότε http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=262

 

Πάντως αμα κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο, το μόνο αρνητικό θα είναι η στιγμή που θα σου κάνουν τη νάρκωση (ένα πεντάλεπτο που πρέπει να σκύβεις για να σου βάλει σωστά την ένεση ο αναισθησιολόγος). Μετά μέχρι να το καταλάβεις θα έχει βγει το μωράκι και από εκεί και πέρα θα είσαι τόσο ενθουσιαμένη και συγκινημένη που θα το δεις, ώστε ούτε που θα σκέφτεσαι ότι σε ράβουν. Εγώ εκείνη την ώρα σκεφτόμουν: ωραία, τώρα όλα εντάξει, ξεμπέρδεψα, τα κατάφερα... Βλέπεις και τους γιατρούς που μιλάνε περί ανέμων και υδάτων την ώρα που σε ράβουν και δεν ανησυχείς... Βλέπεις και το μωράκι... Εγώ εκείνη την ώρα κοιτούσα που το εξέταζε η παιδιάτρος και συνεχώς τη ρωτούσα αν είναι όλα καλά. Μόνο που δεν τη ρώτησα τη βαθμολογία του στο τεστ apgar!!!!!!!!

 

Ελπίζω να σε ξεάγχωσα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη, κι εγώ σαν την Μαρία θα επιμείνω....

Αν νομίζεις ότι θα φοβάσαι (και δεδομένου ότι όλα πάνε καλά και μπορείς να γεννήσεις με ΦΤ) ζήτα να σου κάνουν από την αρχή επισκληρίδιο ώστε να μην πονέσεις .... Για μένα είναι το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις... μπορείς τουλάχιστον να προσπαθήσεις και αν δείτε μαζί με το γιατρό ότι δεν τα καταφέρνεις τότε πάτε για καισαρική...

Όσο για την καισαρική....

Πάντως αμα κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο, το μόνο αρνητικό θα είναι η στιγμή που θα σου κάνουν τη νάρκωση (ένα πεντάλεπτο που πρέπει να σκύβεις για να σου βάλει σωστά την ένεση ο αναισθησιολόγος). Μετά μέχρι να το καταλάβεις θα έχει βγει το μωράκι και από εκεί και πέρα θα είσαι τόσο ενθουσιαμένη και συγκινημένη που θα το δεις, ώστε ούτε που θα σκέφτεσαι ότι σε ράβουν. Εγώ εκείνη την ώρα σκεφτόμουν: ωραία, τώρα όλα εντάξει, ξεμπέρδεψα, τα κατάφερα... Βλέπεις και τους γιατρούς που μιλάνε περί ανέμων και υδάτων την ώρα που σε ράβουν και δεν ανησυχείς... Βλέπεις και το μωράκι... Εγώ εκείνη την ώρα κοιτούσα που το εξέταζε η παιδιάτρος και συνεχώς τη ρωτούσα αν είναι όλα καλά. Μόνο που δεν τη ρώτησα τη βαθμολογία του στο τεστ apgar!!!!!!!!

 

Το ίδιο ακριβώς είναι και όταν γεννάς φυσιολογικά με επισκληρίδιο... Μόνο που η διαδικασία δεν κρατάει 5 λεπτά αλλά κάποιες ώρες... Και φυσικά η μέγιστη διαφορά είναι ότι μετά δεν πονάς όσο με την καισαρική... τρως κανονικά το φαγητάκι σου... και τέλος δεν έχεις κάνει χειρουργείο!!! Γιατί αυτό είναι η καισαρική: χειρουργείο... το οποίο συμφωνώ ότι σώχει ζωές όταν δεν γίνεται αλλιώς ... αλλά άμα έχεις επιλογή γιατί να μην επιλέξεις φυσιολογικό τοκετό (είναι μια εμπειρία που θα σου μείνει αξέχαστη...)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κι εγω οτι αν η καισαρικη δεν ειναι επιβεβλημενη για ιατρικους λογους καλό ειναι να αποφευγεται. Ασχετως του γεγονοτος οτι την εχουμε συνδεσει με ενα ευχαριστο γεγονος (τη γεννηση του παιδιου μας) δεν παυει να ειναι μια μεγαλης εκτασης εγχειρηση στην κοιλιακη χωρα. Θελει αρκετο καιρο να επουλωθει, κυριως εσωτερικα, και οι ενοχλησεις συνεχιζονται για αρκετους μηνες εν αντιθεσει με το φυσιολογικο τοκετο που εντος 40 ημερων επανερχεται η γυναικα στην προτερη κατασταση. Εγω 7 μηνες τωρα μετα την καισαρικη εξακολουθω να αισθανομαι αβολα στην περιοχη της κοιλιας κι εχω ενα μουδιασμα ακομα στην τομη. Αν ειχα την ευχερια να επιλεξω (που δεν την ειχα, γεννησα προωρα εξιμιση μηνων) θα επελεγα ασυζητητι τον φυσιολογικο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, μην ζητάτε καισαρική εάν δεν υπάρχει υποψία για πρόβλημα..

Και οι γιατροί πλέον εαν μια γυναίκα επιμένει, την κάνουν την καισαρική πιο ευκολα (λιγότερος χρόνος και περισσότερα χρήμαα γι αυτους)..

 

Εκείνη την στιγμή φοβάσαι, πονάς όμως περνάει ο πόνος και έχεις το μωρό σου στην αγκαλιά..μετά από αυτό τον ξεχνάς τον πόνο

 

Εάν κάνεις καισαρική, εκτός από τον τραγικό πόνο των πρώτων ημερών, μετά στο σπίτι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αρκετό καιρό, και φυσικά ακόμα και να σηκωθείς από το κραβάτι, να πάρεις το μωρό από την κούνια, να πάρεις στάση και να το θηλάσεις, δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται γιατί πονάς.

 

Εγώ ουτε να σταθώ και να το αλλάξω στην αλλαξιέρα δεν μπορούσα τις πρώτες μέρες...

 

Τώρα στην 2η γέννα το χειροτερο για μένα είναι η καισαρική. Είπα στον γιατρό μου μήπως το γλιτωσω, όμως δεν γίνεται..

 

Φυσικά δεν επιμένω, όπως και την πρώτη φορά δεν επέμενα να γεννήσω φυσιολογικά, όταν φανηκε ότι κάτι εμπόδιζε το παιδί να κατέβει. (Δυστυχώς έχουμε άσχημο παράδειγμα στο σόι από τέτοια περίπτωση)

 

Εάν εμπιστεύεστε τον γιατρό σας, αφήστε τον να κρίνει, βάλτε και λίγο την λογική σας να δουλέψει, και όχι το άγχος και συναίσθημα της στιγμής, ώστε να γίνει το σωστό.

 

Εδώ μάνες θα γίνουμε, θα πονέσουμε πολύ περισσότερο στην πορεία μεγαλώνοντας τα παιδιά μας, που οι πονοι της γέννας (ή και της καισαρικής) δεν θα είναι τίποτα μπροστά τους...

 

Μην σκέφτεστε τον εαυτό σας και προσπαθήστε και πάλι να δείτε λογικά, ώστε να γίνει το καλύτερο δυνατό για το παιδί!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα την ευχερια να επιλεξω (που δεν την ειχα, γεννησα προωρα εξιμιση μηνων) θα επελεγα ασυζητητι τον φυσιολογικο τοκετο.

 

 

Τουλαχιστον πηγαν ολα καλα στο τελος ετσι Jean?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙΟΚΑΣΤΗ

όπως σου έχουν ήδη πει, όλα ακόμη τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Μέχρι την 35η εβδομαδα το μωρό μπορεί να γυρίσει και να μην είναι απαραίτητη η καισαρική. και αυτό εύχομαι δηλαδή :D

Αν όμως πας για καισαρική λόγω θέσης του μπέμπη ή λόγω αργής διαστολής (βλ. περίπτωση μου) δεν έχεις να φοβηθείς τπτ. Το μόνο που θα καταλάβεις λίγο είναι η επισκληρίδιος από κει και πέρα όλη η διαδικασία στο χειρουργείο κρατάει περίπου μισή ώρα. Σε ένα 5λεπτο με δεκάλεπτο έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα και τότε ούτε που νοιάζεσαι τι γίνεται απο τη μέση και κάτω (άσε που δε πονάς).

Ίσως να καταλάβεις λίγο την επισκληρίδιο και αυτό μόνο. Εγώ πόνεσα αρκετά δεν είχα καλό αναισθησιολόγο, και πιθανότατα το ιστορικό του αυχενικού που έχω να έπαιξε κ αυτό ρόλο (για την ώρα που μου έκανε την επισκληρίδιο μιλάω, όχι την ώρα της επέμβασης) -και μεταξύ μας έλεγα το 2ο μετά απο καιρό να το κάνουμε να ξεχαστώ λίγο και δες σε 2.5 -3 μήνες έμεινα έγκυος :D:D

Αυτό δε σημαίνει ότι θα κατάλαβεις εσύ κάτι στην επισκληρίδιο

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΘΑ ΔΕΙΣ!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω γεννήσει και με τις δυο, την πρώτημου κόρη την γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και την δεύτερη κόρη μου λόγω θέσης του μωρού με καισαρική, προτιμώ την φυσιολογική γέννα. Η καισαρική με έκανε λίγο να ανατριχιάσω γιατί ναι μεν δεν αισθάνεσαι τίποτα λόγο επισκληριδίου, αλλά καταλαβαίνεις τι γίνεται στο σώμα σου.

:) Πάντως και εγώ πιστεύω ότι το μωρό μπορεί να γυρίσει μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε προτρέπουν να κάνεις γενική νάρκωση, για το λόγο ότι έχει παρενέργειες και σε σένα και στο μωρό. Η μητέρα πονάει παραπάνω μετά και επιπλέον με την επισκληρίδιο υπάρχει έτοιμος καθετήρας για να σου περάσουν λίγο από το φάρμακο σε περίπτωση που πονάς τα επόμενα 24ωρα. Και το μωρό με τη γενική λένε ότι παίρνει μεγαλύτερο μέρος από τη νάρκωση. Και το σημαντικότερο, κοιμάσαι και δε βλέπεις το μωρό σου να γεννιέται (γλιτώνεις και το άγχος βέβαια) :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την rosi. Εγώ έκανα επισκληρίδιο, το άγχος μου έφυγε γιατί μπορούσα και παρακολουθούσα το μωρό που το ετοίμαζαν, οι πόνοι με έπιασαν την επόμενη μέρα και δεν ήταν και τόσο δυνατοί, η διπλανή μου κοπέλα που γέννησε με καισαρική και ολική νάρκωση από την ώρα που συνήλθε πόναγε, άσε που εμένα ο γιατρός μου με σήκωσε το ίδιο απόγευμα ενώ εκείνη την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ που έκανα καισαρική με ολική νάρκωση το μετάνιωσα.

 

Εκτός ότι είδα το μωρό μου τελευταία, είχα τρομερούς πόνους και την πρώτη μέρα ούτε να μιλήσω μπορούσα..Ο λαιμός μου ήταν βραχνιασμένος, το στόμα μου στεγνό και ούτε νερό δεν μπορουσα να πιώ..μην μιλήσω για τους πόνους τα 2 πρώτα 24ωρά

 

Τώρα θα κάνω επισκληρίδιο, αν και φοβάμαι λιγάκι..Πιστεύω ότι εκέινη την στιγμή θα μου συμπαρασταθούν όλοι στο χειρουργείο, μην τους μείνω και στον τόπο από τον φόβο μου.

 

Την πρώτη φορά οταν μου είπε ο γιατρός "καισαρική" και αρχισαν οι ετοιμασίες (καθετήρας, κλπ) έτρεμα ολόκληρη και δεν ήταν από το κρύο του χειρουργείου...Ελπίζω τώρα να είμαι καλυτερα.τουλαχιστον έχω χρόνο για ψυχολογική προετοιμασία!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία πρώτον στο δωμάτιο που θα σε ετοιμάζουν άμα θέλεις μπορεί να μπεί ο άντρας σου, ακόμα και όταν σου κάνουν την επισκληρίδιο, εμένα ο δικός μου μπήκε και δεν μιλάμε και για τον πιο θαρραλέο άνθρωπο σε αυτά. Οι οδηγίες που σου δίνουν είναι πολύ συγκεκριμένες και η βοηθός του αναισθησιολόγου σε βοηθάει αφάνταστα. Δεν καταλαβαίνεις πόνο, μόνο λίγο κρύο στην αρχή, αλλά μετά θα είσαι εντάξει, και θα δείς και το μωρό σου αμέσως μόλις γεννηθεί :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Από γνωστές μου που έκαναν καισαρική με ολική έμαθα ότι σαν εμπειρία είναι δύσκολη, δεν είδαν το μωράκι τους αμέσως και όταν συνήλθαν είχαν δυνατούς πόνους.

Πάντως όντως ο βοηθός αναισθησιολόγου βοηθάει από ότι έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω γιατί στη δική μου περίπτωση ήμουν τόσο άτυχη και καμία οδηγία δεν μου έδωσε ο αναισθησιολόγος την ώρα της επισκληριδίου και δεν υπήρχε βοηθός. Ας ελπίσουμε ότι σε αυτή τη γέννα θα είναι όλα καλύτερα. Θέλω να το συζητήσω και με το γιατρό μου ώστε να μη συμβούν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολα καλα αυτα που λετε με την επισκληριδιο, και το μωρο σου βλεπεις αμεσως και δεν πονας τοσο πολυ....ομως στην περιπτωση μου που ειχα μια παλια θλαση στην σπονδυλικη μου στηλη η επισκληριδιος μου δημιουργησε καποια προβληματακια.Κατ'αρχην δυο μερες μετα τον τοκετο αρχισα να ποναω τοσο πολυ στον αυχενα μου που δεν μπορουσα με τιποτα να κρατησω το κεφαλι μου ορθιο χωρις να στηριζεται καπου οταν ημουν καθιστη.Να φανταστειτε οτι μου εδιναν mesulid!!Στην πορεια και αφου πηγα σπιτι και αρχισα να περπαταω κανονικα ειχα φοβερους πονους στα ποδια μου απο την λεκανη μεχρι τους αστραγαλους.......αυτο κρατησε μεχρι που σαραντησαμε.Ευτυχως δηλαδη που δεν θηλαζα την μικρη (λογω αντιβιωσης που μου εδιναν)γιατι ουτε τα mesulid δεν θα μπορουσα να παρω και θα πεθαινα απο τον πονο!!!!!Περιττο να σας πω φυσικα οτι τρεμω ενδεχομενη επομενη εγκυμοσυνη και καισσαρικη με επισκληριδιο!!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Renia, σε καταλαβαίνω απόλυτα... προφανώς και γω λόγω αυχενικού υπέφερα και όταν μου έβαζε τον καθετήρα και- τώρα που το θυμάμαι -μέχρι κανένα μήνα μετά ένιωθα να σαν αγκύλωση στην πλάτη ώρες ώρες και πόνο όπως εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει καμία που να έκανε καισαρική με επισκληρίδιο σε δημόσιο μαιευτηριο? γιατί εγώ πέρισυ που γέννησα στο Έλενα μου έκαναν ολική σχεδόν χωρίς δεύτερη κουβέντα.σε δυο μήνες που θα γεννήσω πάλι να δούμε τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Kelly25 δεν νομίζω ότι με την καισαρική σου δίνουν το μωρό αγκαλιά, γιατί εκείνη την ώρα έχουν να κάνουν την επέμβαση, στην φυσιολογική γέννα είναι σίγουρο ότι στο δίνουν αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα στο δίνουν...με επισκήρίδιο γέννησα...σε ράβουν πρώτα και στο δίνουν...

Στην ολική δεν στο δίνουν καθόλου παρά το βλέπεις αφού πάς στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...