Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας.

 

Είμαι μισθωτή μηχανικός στον Ιδιωτικό Τομέα και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ κατά την διάρκεια της άδειας κυοφορίας-λοχείας.

 

Είδα σε ένα άλλο post ότι τις δικές μου εισφορές τις πληρώνω μόνη μου σαν ελεύθερη επαγγελματίας. Ο εργοδότης πληρώνει εισφορές???

 

Έχω ζητήσει διευκρινίσεις απο το ΤΣΜΕΔΕ (τους έχω στείλει email εδώ και κανένα μήνα και περιμένω απάντηση:lol::lol::lol:).

 

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα. Θα σου πω αυτά που ξέρω εγώ σαν ελεύθερη επαγγελματίας, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς γέννησα πέρσι τον Ιούνιο.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΤΣΜΕΔΕ δε σου αναγνωρίζει εξετάσεις κτλ. αλλά καλά θα κάνεις να τα πηγαίνεις γιατί εγώ πολλές τις πέρασα.

όταν γεννήσεις παίρνεις ένα επίδομα 2500? (καισαρική ή φυσιολογικό).

Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο). Εγώ το πρώτο εξάμηνο δεν το ήξερα, οπότε ζήτησα αναδρομικά τα λεφτά που δικαιούμαι. το δεύτερο όμως, έκανα εγκαίρως τα χαρτιά και είχα μείωση περίπου 400?. Αξίζει τον κόπο. Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης. Αυτά εντομεταξύ δε σου τα λένε στο ΤΣΜΕΔΕ. Και εγώ από άλλη κοπέλα τα έμαθα. Αν θέλεις έχω και την εγκύκλιο.

Αυτά τα ολίγα. με το καλό και το μωράκι σου. Πότε γεννάς? Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό. Γεννάω τέλος Νοέμβρη.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο)...Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης.[/b]

Εγώ που είμαι μισθωτή στο δημόσιο μου είπαν από το λογιστήριο ότι την έκπτωση τη δικαιούμαι κανονικά. Δεν δικαιούται ο εργοδότης μείωση στις εργοδοτικές εισφορές αλλά ο εργαζόμενος τη δικαιούται.

Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν το γνωρίζουν αυτό πολλοί μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια πήρα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν τα εξής:

1. Ο εργοδότης για αυτές τις 119 μέρες δεν πληρώνει τίποτα.

2. Το διάστημα της άδειας κυοφορίας/λοχείας πληρώνω εισφορές μόνο εγώ σαν να ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας.

3. Όταν γεννήσω και για ένα χρόνο, έχω μείωση 50% στις εισφορές (ακόμα κι αν είσαι μισθωτή) στους Κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης.

 

Αυτά.

 

Γιατί δεν βγάζουν μια εγκύκλιο οι Χριστιανοί από το ΤΣΜΕΔΕ να μην παιδευόμαστε ?

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλημέρα. Θα σου πω αυτά που ξέρω εγώ σαν ελεύθερη επαγγελματίας, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς γέννησα πέρσι τον Ιούνιο.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΤΣΜΕΔΕ δε σου αναγνωρίζει εξετάσεις κτλ. αλλά καλά θα κάνεις να τα πηγαίνεις γιατί εγώ πολλές τις πέρασα.

όταν γεννήσεις παίρνεις ένα επίδομα 2500? (καισαρική ή φυσιολογικό).

Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο). Εγώ το πρώτο εξάμηνο δεν το ήξερα, οπότε ζήτησα αναδρομικά τα λεφτά που δικαιούμαι. το δεύτερο όμως, έκανα εγκαίρως τα χαρτιά και είχα μείωση περίπου 400?. Αξίζει τον κόπο. Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης. Αυτά εντομεταξύ δε σου τα λένε στο ΤΣΜΕΔΕ. Και εγώ από άλλη κοπέλα τα έμαθα. Αν θέλεις έχω και την εγκύκλιο.

Αυτά τα ολίγα. με το καλό και το μωράκι σου. Πότε γεννάς? Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό. Γεννάω τέλος Νοέμβρη.

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μηχανικός και ήδη μητέρα ενός αγοριού κι έγκυος στο 2ο. Νιώθω τρομερή οργή προς τη ρατσιστική αντιμετώπιση του ΤΣΜΕΔΕ στις μητέρες και θα ήθελα αν μπορούσες να με παραπέμψεις στην εγκύκλιο σχετικά με τη μείωση που δικαιούμαστε στις εισφορές διότι φυσικά κανείς μα κανείς δεν με ενημέρωσε ποτέ! Ο γιος μου βέβαια είναι τώρα 22 μηνών οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να ρυθμιστεί το θέμα ενόψι του 2ου παιδιού! Ευχαριστώ συναδελφικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω την εγκύκλιο αλλά στην αίτηση που έκανα στην υπηρεσία μου, τους παρέπεμψα στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/2008, όπου γράφει :

 

"Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά 50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλης που ακολουθεί το μήνα του τοκετού."

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ δεν ήξερα τίποτα και τις πλήρωσα κανονικά...μπορώ λέτε να τα διεκδικήσω αναδρομικά??

Οπωσδήποτε να ρωτήσεις. Νομίζω η αναδρομική διεκδίκηση είναι μέχρι 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.

Ο νόμος που λέει για τη μείωση είναι ο 3655/3.4.2008.

Έχω τη διευκρίνηση για αυτό ακριβώς το θέμα.

Όποια θέλει μπορώ να της το περάσω με φαξ.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.

Ο νόμος που λέει για τη μείωση είναι ο 3655/3.4.2008.

Έχω τη διευκρίνηση για αυτό ακριβώς το θέμα.

Όποια θέλει μπορώ να της το περάσω με φαξ.

 

να σου στείλω το φαξ σε πμ αν μπορείς να μου στο στείλεις??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω ... εγώ είμαι μισθωτή στο δημόσιο ... μηχανικός. Μπορούσα να τους πω να μην πληρώνουν εισφορές για εμένα για το διάστημα της άδειας πριν και μετά τον τοκετό (εννοώ την αναρρωτική πριν και τον περίπου 1 χρόνο μετά) και να τα πληρώνω εγώ με 50%μείωση κιόλας????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.

Ο νόμος που λέει για τη μείωση είναι ο 3655/3.4.2008.

Έχω τη διευκρίνηση για αυτό ακριβώς το θέμα.

Όποια θέλει μπορώ να της το περάσω με φαξ.

 

Απλά ο νόμος είναι απ' ότι φαίνεται από τις 3/4/2008 κι εγώ γέννησα 27/12/2007 ... μήπως δε με έπιανε ... Τεσπα ας ξέρουμε βέβαια για το επόμενο

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.

Ο νόμος που λέει για τη μείωση είναι ο 3655/3.4.2008.

Έχω τη διευκρίνηση για αυτό ακριβώς το θέμα.

Όποια θέλει μπορώ να της το περάσω με φαξ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά απ' ότι φαίνεται με έπιανε κι εμένα από 3/4/2008 και για 8 μήνες! Λέτε να μπορώ να τα διεκδικήσω ... κι αν ναι με ποιόν τρόπο? Θα τα δώσουν ποτέ ή τσάμπα η ταλαιπωρία?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ... εγώ είμαι μισθωτή στο δημόσιο ... μηχανικός. Μπορούσα να τους πω να μην πληρώνουν εισφορές για εμένα για το διάστημα της άδειας πριν και μετά τον τοκετό (εννοώ την αναρρωτική πριν και τον περίπου 1 χρόνο μετά) και να τα πληρώνω εγώ με 50%μείωση κιόλας????

 

 

Κανονικά δεν χρειαζόταν να τους πεις τίποτα, έπρεπε το αρμόδιο τμήμα της υπηρεσίας σου να το γνωρίζει και να αποδίδει στο ΤΣΜΕΔΕ τις μισές κρατήσεις. Ούτως ή άλλως όταν δουλεύεις στο δημόσιο δεν μπορείς να τους πεις ότι θα τα πληρώνω μόνη μου απλά αν είναι άσχετοι τους πας εσύ τη σχετική νομοθεσία και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να αποδώσουν τις μισές κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά απ' ότι φαίνεται με έπιανε κι εμένα από 3/4/2008 και για 8 μήνες! Λέτε να μπορώ να τα διεκδικήσω ... κι αν ναι με ποιόν τρόπο? Θα τα δώσουν ποτέ ή τσάμπα η ταλαιπωρία?

 

Nα κάνεις αίτηση στην υπηρεσία σου ΧΤΕΣ και κανονικά θα σου τα επιστρέψουν αυτοί και ας πάει η υπηρεσία σου να τα διεκδικήσει από το ΤΣΜΕΔΕ. Μετά τις 3/4/2010 παραγράφονται. Κάνε την αίτηση και τον άλλο μήνα θα στα βάλουν στο μισθό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδια και εγω για το θεμα αυτο ενημερωθηκα ΤΥΧΑΙΑ απο το parents την προηγούμενη εβδομαδα!!Βρηκα αυτο http://www.tsmede.gr/ann_info.asp?ann_id=37

το οποιο απο οτι βλεπω τωρα δε δειχνει τιποτα...μμμ...δε ξερω γιατι, ηταν επεξηγηματικο του νομου...τελοςπαντων, το πηγα στη υπηρεσια μου και μου ειπαν οτι δε φταινε αυτοι που δε το ηξεραν, αφου το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους εχει ενημερωσει. Μετα πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ειπαν οτι μπορω να τα ζητησω αναδρομικα και θα τα παρω .... μετα απο 2-3-4 χρονια!τελοςπαντων, μου ειπαν οτι για να κανω την αιτηση δε χρειαζεται βεβαιωση απο την υπηρεσια μου οτι εχουν πληρωθει, αφου το βλεπουν απο το προγραμμα τους. Το μονο που χρειαζεται ειναι να παω στο τμημα εισφορων ενα πιστοποιητικο γεννησης του παιδου (που το εκανα) και μετα να κανω μια αιτηση επιστροφης χρηματων στο αρμοδιο τμημα.αυτα. Απαραδεκτο παντως

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το β εξάμηνο του 2008 πλήρωσα κανονικά ενώ έπρεπε να μου κάνουν την έκπτωση. Εχω κάνει εδώ και 1 χρόνο αίτηση για επιστροφή χρημάτων, αλλά ακόμη τίποτα. Από τότε και πέρα, όταν είναι να πληρώσω (Οκτώβριο και Απρίλιο) πάω στο ΤΣΜΕΔΕ (και όχι στην τράπεζα) με τη ληγιαρχική πράξη γέννησης και μου κάνουν επί τόπου την αφαίρεση. Σας πληροφορώ ότι η μείωση ήταν για μένα 415? το εξάμηνο....

 

Όσο για τον ΟΑΕΔ, δεν έχω ρωτήσει ποτέ αλλά δε φαντάζομαι να δικαιούμαστε τίποτα και γι' αυτό μας κάνουν αυτή τη μείωση στις εισφορές.

 

Εγώ είμαι πολιτικός και σπούδασα Θεσσαλονίκη. Εσείς??

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

eirtap, αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο...αν καταφερες να σου κανουν την μειωση επιτόπου και να γλυτωσεις την διαδικασια των αναδρομικων, που κραταει πολλαααα χρονια...Εγω δουλευω σε δημο και πρέπει κάτι να κάνω γιατι εμενα μου έχουν κανει λάθος και με την ειδικη προσάυξηση (αντι να πληρωσουν τα 57ευρ που ειναι για ασφαλισμενους μετα το 93, μου πληρωναν 81 ευρ) οποτε φαντασου γιατι ποσα μιλαμε...σε ποιο τσμεδε πήγες?

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια,

 

έκανα αιτήσεις, το έψαξα και τώρα περιμένω!! Μου είπαν από την υπηρεσία μου ότι υπάρχει τέτοιος νόμος για ΟΛΑ τα ταμεία αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους έχει στείλει καμία ειδοποίηση οπότε κι αυτοί δεν έχουν κάνει τίποτα (ωραίοι κι αυτοί). Οπότε τώρα λένε μάλλον θα μου τα βάλουν στην επόμενη μισθοδοσία. Απλά για την παραγραφή που τους είπα τους φάνηκε περίεργο ... είναι σίγουρο αυτό?? Γιατί αυτό που φοβάμαι είναι μην κινηθούν αργά από εδώ (ως συνήθως) και τελικά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους τα δίνει και μου τα πάρουν πάλι πίσω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...