Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τεράστιο Λάθος Να Κοιμάται Το Παιδί Στο Κρεβάτι Των Γονιών.


annoula7

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.

Αποφάσισα να γράψω για αυτό το θέμα γιατί τώρα τελευταία ακούω γύρω μου συνεχώς πως πολλά παιδιά κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών τους.

Έτσι λοιπόν ρώτησα μια παιδοψυχολόγο και η απάντησή της ήταν κατηγορηματική !!!!!!!!!!!!!!!!.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ.

Και οι λόγοι είναι αρκετοί και ιδιαίτερα σημαντικοί.

Καταρχήν όταν το παιδί κοιμάται στο κρεβάτι των γονιών του, "χωρίζει" τους γονείς.

Ο νυχτερινός ύπνος είναι η μοναδική ευκαιρία για το ζευγάρι να έρθει πιο κοντά μετά απο το τόσο άγχος και τις απίστευτες υποχρεώσεις της καθημερινότητας.

Είναι η μοναδική ευκαιρία να αγκαλιαστούν, να μιλήσουν τρυφερά, να κάνουν έρωτα.

Μιλάμε βέβαια πάντα για ένα "φυσιολογικό" ζευγάρι που έχει αισθήματα ο ένας για τον άλλο.

Όταν λοιπόν σηκώνεται το παιδί και "χώνεται" στο κρεβάτι τους, τότε το ζευγάρι "χωρίζεται" και σιγά σιγά με τον καιρό, επέρχεται η αποξένωση και κοινώς η "ξενέρα" !!!!!!!!.

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

Άλλος ένας λόγος που το παιδί απαγορεύεται να κοιμάται με τους γονείς του, είναι η προσωπικότητά του.

Ίσως σε πολλές να φανεί αστείο και γελοίο το πώς ο ύπνος του παιδιού στην πορεία θα καθορίσει και τον χαρακτήρα του αλλά πιστέψτε με δεν είναι !!!!!!!!!!!.

Όταν αφήνουμε ένα παιδί να κοιμάται μαζί μας τότε του καλλιεργούμε την ανασφάλεια, την φοβία και είναι σίγουρο πως στο μέλλον σαν έφηβος και ενήλικας δεν θα έχει την ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ που θα έπρεπε.

Είναι σαν να του λέμε "Ναί αγάπη μου, έχεις δίκιο, δεν μπορείς να κοιμηθείς μόνος σου όπως και δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνος σου, οπότε έλα κοντά μου γιατί μόνο κοντά μου είσαι ικανός !".

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΗΣΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΦΙΛΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα, αν ειχες βαλει αυτο το τοπικ στα θεματα για παιδια,ισως να σου ελεγα οτι ειναι οκ (και παλι... μια στο τοσο, δε πειραζει!!! εγω θυμαμαι κυριακες μεσημερια χωμενη στην αγκαλια του πατερα μου και τη μανα μου απο πανω καπακι!!!! :lol: )

 

τωρα, επειδη το εβαλες στη κατηγορια των νεογνων, να σου πω οτι αρκετες φορες κοιμαμαι με τη μικρη στο κρεβατι γιατι ειναι απειρες οι φορες που ξυπναει για πιπιλα, κουβερτουλα και χιλια δυο αλλα...αν σηκωνομουν καθε φορα, δε θα κλεινα στη τελικη ουτε λεπτο τα ματια μου τη νυχτα...

 

ο μπαμπας μας δεν ενοχλειται... ισα ισα.... τρελαινεται να μας βλεπει να κοιμομαστε και ερχεται και κεινος και κολλαει πανω μας!!

 

βεβαια, δεν γινεται παντα αυτο... το μωρο αρκετες βραδυες κοιμαται μονο του... δεν υπαρχει προβλημα (εκτος απο μενα δηλαδη, που πηγαινοερχομαι :roll::roll::roll: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί να πώ για το θέμα νομίζω είμαι διχασμένη...

Η μεγάλη μου κόρη μέχρι και πριν λίγους μήνες (τώρα κοντεύει 7) ερχόταν κάθε μα κάθε βράδι στο κρεβάτι μας εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό αλλά ο άντρας μου έκανε χάλια ύπνο, ξενέρωνε απίστευτα και μου την έλεγε συνέχεια

Εγώ το έβλεπα οτι οκ όταν μεγαλώσει μαζί μας θα ναι?Θα το κόψει μόνη της αλλά όντως δημιούργησε πρόβλημα στην σχέση μας

Επίσης όταν ήμουνα μικρή κοιμόμουνα έτσι με τους γονείς μου δεν ξέρω αν έφταιξε αυτό αλλά μέχρι και τώρα δεν μπορώ να κοιμηθώ μόνη μου είμαι ανασφαλής αλλα νομίζω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και για μενα δεν υπάρχουν στανταρ φόρμουλες κάθε οικογένεια είναι διαφορετική δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί και δεν σημαίνει οτι επειδή κάνω εγώ κάτι έτσι είναι για όλους σωστό

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου αρέσει ο τίτλος : τεράστιο λάθος .....

ο κάθε γονιός διακρίνει και αποφασίζει το καλύτερο για την δική του οικογένεια.

 

εκτεταμένες μελέτες εχουν δείξει οτι ο υπνος μαζί με το μωρό υπο σωστές συνθήκες ασφαλείας , μπορεί να είναι μια πραγματική επένδυση για την μελλοντική σωματική και συναισθηματική υγεία του παιδιού σας.

Το να κοιμάστε μαζί μπορεί να επηρεάσει θετικά την φυσιολογια του και να ενισχύσουν το δέσμό μεταξύ σας.

......

το να βρίσκετε ένα μωρό δίπλα στο σώμα σας θα συγχρονισει και θα ρυθμίσει επίσης τον ρυθμό υπνου του με τον δικό σας , τον ρυθμό εγρήγορσης του,τα ορμονικά επίπεδα , τον ρυθμο της καρδιάς του, το ανοσοποιητικό σύστημα (διότι το αντι -αγχωτικό αποτέλεσμα της στενής σωματικής επαφής είναι η εκκριση ωκυτοκίνης , η οποία ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό του σύστημα)

Τα μωρά που κοιμούνται μαζί με τους γονεις του εχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να αρρωστήσουν σοβαρά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους.

*the sciense of parenting-margot sunderland *

 

σιγουρα υπάρχουν απειρα υπερ και κατά εγώ απλά παράθεσα μερικά υπέρ.......και οπως είπα και πιο επάνω ο καθέ γονιός με γνώμονα την αγάπη αποφασίζει το καλύτερο για το παιδί του .....σίγουρα θα γίνουν λάθη ....η αγάπη όμως τα καλύπτει .....

η προσωπική μου άποψη ειναι να δείχνουμε και να λέμε καθημερινώς στα παιδιά μας την αγάπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοιμομαστε με το παιδι στο κρεβατι αφου ξυπνησει μετα τα ξημερωματα. Εγω θα σου πω την εμπειρια μου σαν παιδι που κοιμοταν με την μαμα του τουλαχιστον για 6μηνες το χρονο καθημερινα μεχρι και τα 20 αφου ο μπαμπας ηταν ναυτικος. Καταρχην πεφταμε για υπνος συνηθως νωρις πραγμα που οταν κοιμομουν και μονη μου στο κρεβατι το βιολογικο μου ρολοι ειχε ρυθμιστει. Ενιωθα πληροτητα που κοιμομουν μαζι της. Ποτε δεν πηγα στο κρεβατι οταν ο μπαμπας μου ηταν στο σπιτι. Δεν επιρεαστηκαν τα συναισθηματα μου απεναντι στο μπαμπα μου. Ηταν και ειναι η αδυναμια μου. Οταν στα 18 επρεπε να μεινω μονη στο σπιτι φοβηθηκα λιγο τις πρωτες μερες μετα ολα ηταν οκ. Νομιζω και ενα παιδι που θα κοιμοταν μονο του οταν θα ηταν σενα σπιτι μονο του το ιδιο θα ενιωθε. Αρα λοιπον μπορει ο υπνος να επηρεαζει την ψυχολογια ενος παιδιου αλλα οταν σε ολα τα υπολοιπα αν υπαρχουν ισοροπιες τοτε ολα ειναι ενταξη. Α και ξεχασα να πω ποτε δεν ημουν και το παιδι της μαμας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυσκολο θεμα .....

μη το λες ομως τεραστιο λαθος, μου θυμίζεις μια παιδοψυχολογο που ειχα ακουσει στο ραδιο που ελεγε οτι τα παιδια που κοιμούνται στο κρεββατι των γονιων τους αυριο θα μπαινουν αναμεσα σε παντρεμενα ζευγαρια... :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω κάτι τέτοια που σου λένε δεν είναι φυσιολογικό, απλά γελάω. Δηλαδή για το τι είναι φυσιολογικό για τον άνθρωπο, θα πρέπει να το ανάγουμε σε πρωτόγωνες συνθήκες που οι άνθρωποι ζούσαν στην σπηλιά. Εκεί στέλναν τα παιδιά τους στην δίπλα σπηλιά και δεν κοιμόντουσαν μαζί τους; Έτσι κάνουν και τα άλλα θηλαστικά του ζωικού βασιλείου; Κοιμούνται ξεχωριστά από τα παιδιά τους; Έτσι και μόνο έτσι μπορείς να κρίνεις τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.

 

Χθες πάλι ξύπνησε η μεγάλη και αφού δεν κατάφερα να την ηρεμήσω και να την ξαναβάλω για ύπνο στο κρεβάτι της, την πήρα στο δικό μας. Γιατί θα πρέπει να ταλαιπωρήσω το παιδί με κλάμα και να το πιέσω να κοιμηθεί στο δικό του κρεβάτι; Με το που πήρα στο δικό μας, απλά γύρισε αμέσως πλευρό και ξεράθηκε στον ύπνο ήρεμο. Σε μισή ώρα το επέστρεψα στο δικό της δωμάτιο και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κοιμήθηκε κανονικά μέχρι το πρωι. Εντάξει δεν την αφήνουμε συνήθως να κοιμάται όλο το βράδυ μαζί μας, αλλά αν χρειαστεί, όπως όταν είναι άρρωστη για να την προσέχουμε 100% το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν το παιδί κοιμάται στο κρεβάτι των γονιών του, "χωρίζει" τους γονείς.

Ο νυχτερινός ύπνος είναι η μοναδική ευκαιρία για το ζευγάρι να έρθει πιο κοντά μετά απο το τόσο άγχος και τις απίστευτες υποχρεώσεις της καθημερινότητας.

Είναι η μοναδική ευκαιρία να αγκαλιαστούν, να μιλήσουν τρυφερά, να κάνουν έρωτα.

Μιλάμε βέβαια πάντα για ένα "φυσιολογικό" ζευγάρι που έχει αισθήματα ο ένας για τον άλλο.

 

Μα το "φυσιολογικό" ζευγάρι περιμένει το βράδυ μόνο να έρθει κοντά?

Ο ψυχολόγος τα λέει όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου αρέσει ο τίτλος : τεράστιο λάθος

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!

 

θα πω την απόψη σαν μάνα,δεν είμαι ειδικός ή μάλλον να το θέσω πιο σωστά δεν είμαι επιστήμονας.Ειδικός ειμαι σε ότι αφορά τα παιδιά μου

 

Όταν δύο άνθρωποι γίνονται γονείς,βάζουν πάνω από όλα την ηρεμία και το καλό των παιδιών τους!Αν το μωρό νιώθει ασφάλεια με τη μαμά και τον μπαμπά ,δεν βρίσκω 'οτι του κάνει κακό του να κοιμάται αναμεσά τους!

Η κόρη μου κοιμόταν όσο ήταν μωρό στο κρεβάτι μου,δεν έχει καθόλου ανασφάλεια και είναι ένα παιδί με έντονη αυτοπεποίθηση

Το μωρό όσες φορές και να το ζητήσει πάλι είναι καλοδεχούμενο(άσε που κοιμόμαστε και εμείς πιο ήσυχοι)

 

Τώρα αν κάνει κακό στο ζευγάρι,θα μιλήσω πάλι για μας...όταν έχουμε το μωρό αναμεσά μας ,κρατιόμαστε χέρι -χέρι,βρίσκουμε τρόπους για ένα χάδι ή ένα φιλί και καμαρώνουμε και το μικρό μας θαυμα....Δεν μας κάνει κακό,αν θέλουμε κάτι παραπάνω και είναι το μωρό στο κρεβάτι,πάμε σε άλλα δωμάτια...οπότε μάλλον καλό μας κάνει,αφού μας "αναγκάζει" να ξεφύγουμε από τα καθιερωμένα :wink:

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

παντος εγω ακόμα νοσταλγώ τα βράδια του χειμώνα που κοιμόμουν ανάμεσα στους γονείς μου,ποτε δεν εχω ξανανιώσει στη ζωή μου τη σιγουριά και την αγάπη που ενιωθα τότε,καθε φορα που το σκέφτομαι θέλω να κλάψω,ευχαριστώ τω Θεω που το έζησα,κανεις ποτε δεν θα με αγκαλιάσει με τοση αγάπη και αφοσίωση.Στα παιδιά πρέπει να δίνουμε χώρο και χρόνο απ τη ζωή μας.Οταν οι γονείς δουλεύουν απο το πρωί ως το βράδυ,ε δε χαλασε και ο κόσμος αν κοιμηθουν όλοι μαζί ενα βράδυ και το πρωί χουζουρέψουν όλοι μαζι,αυτο θα πει οικογένεια για μενα.Μια μεγάλη αγκαλιά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντος εγω ακόμα νοσταλγώ τα βράδια του χειμώνα που κοιμόμουν ανάμεσα στους γονείς μου,ποτε δεν εχω ξανανιώσει στη ζωή μου τη σιγουριά και την αγάπη που ενιωθα τότε,καθε φορα που το σκέφτομαι θέλω να κλάψω,ευχαριστώ τω Θεω που το έζησα,κανεις ποτε δεν θα με αγκαλιάσει με τοση αγάπη και αφοσίωση.Στα παιδιά πρέπει να δίνουμε χώρο και χρόνο απ τη ζωή μας.Οταν οι γονείς δουλεύουν απο το πρωί ως το βράδυ,ε δε χαλασε και ο κόσμος αν κοιμηθουν όλοι μαζί ενα βράδυ και το πρωί χουζουρέψουν όλοι μαζι,αυτο θα πει οικογένεια για μενα.Μια μεγάλη αγκαλιά!

 

 

:):)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ. ΝΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΥ. ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδοψυχολογος που σας ειπε οτι ειναι τεραστιο λαθος, εξεφρασε απλως την προσωπικη επιστημονικη της αποψη, την οποια συμμεριζονται πολλοι αλλοι παιδοψυχολογοι, αλλα οχι ολοι!

 

Υπαρχει μια μεγαλη μεριδα παιδοψυχολογων οι οποιοι υποστηριζουν ακριβως το αντιθετο !

 

Ειναι πολυ κοντα σε αυτο που πηγε να περιγραψει ο Panoz.

 

Δηλαδη : τα μωρα των ανθρωπων γεννιουνται σε σχεση με τα αλλα θηλαστικα παρα πολυ προωρα. Τι σημαινει αυτο. Σκεφτειτε οτι ολα τα θηλαστικα του πλανητη οταν γεννιουνται σχεδον αμεσως η παρα πολυ συντομα ειναι ικανα να περπατησουν, να φανε ακομα και να αναζητησουν τροφη μονα τους.

 

Το ανθρωπινο μωρο ειναι στο ιδιο σταδιο αυτονομησης περίπου στα 3 του χρονια και οχι νωριτερα. Υπαρχει λοιπον η επιστημονικη αποψη οτι ειναι απολυτο λαθος να χωριζεται το μωρο 0-3 ετων απο τη μητερα του και οτι ακριβως αυτη η πρακτικη ειναι που δημιουργει ανασφαλειες και ελλειψη αυτο πεποιθησης σε ενα ανημπορο μωρο, το οποιο ουτως η αλλως δεν εχει αισθηση και συνειδηση της διαφορετικης σχεσης των γονεων, ωστε να αντιληφθει ότι τους "χωριζει".

 

Μαλιστα, αυτα εχουν επιβεβαιωθει με μια απλη συγκριση αλλων λαων, διαφορετικης κουλτουρας, οπου τα παιδια κοιμουνται οπωσδηποτε με τη μητερα τους και θηλαζουν μεχρι 3 ετων. Τα παιδια αυατ οχι μονο δεν εχουν ανασφαλειες, αλλα αυτοεξυπηρετούνται και εξυπηρετουν και την οικογενειά τους πληρως απο τα 3 τους χρονια.

 

Ας μη συζητησουμε για την ανεξαρτητοποιηση των δυτικων παιδιων, τα οποια αμφιβαλλω αν φτανουν σε τετοιο βαθμο αυτονομησης ακομα και στα 18 τους.

 

Σεβομαι την αποψη της παιδοψυχολογου που σου τα ειπε, αλλα καλο ειναι να μη χρησιμοποιουμε τοσο εντονες εκφρασεις και να επηρεαζουμε αλλους γονεις δημιουργωντας τους ακομα και τυψεις επειδη κανουν κατι που αν μη τι αλλο δεν παει κοντρα στη φυση, οταν μαλιστα υπαρχουν εκ διαμέτρου αντιθετες, έγκυρες και σοβαρες επιστημονικες αποψεις επι του θεματος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμίν!

 

Πράγματι υπάρχουν διαφορετικές επιστημονικές απόψεις... Και βέβαια, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε όλοι, ο καθένας καταλαβαίνει τι συνέπειες μπορεί να υπάρχουν για το ζευγάρι τουλάχιστον, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και πράττει ανάλογα!

 

Εμείς δοκιμάσαμε και τις δύο εκδοχές. Κοιμόντουσαν μαζί με τη μαμα και τα δύο για κάποιο διάστημα και σταδιακά μόνα τους, με εξαίρεση κάποιες φορές, πχ αρρώστιες... Και βέβαια έχουμε πολλές αγκαλιές και παιχνίδια στο κρεβάτι, όταν είμαστε ξύπνιοι, οπότε και καταλαβαίνουμε όλοι περισσότερα... Κοιμούνται πιο άνετα μόνα τους, πιο βαθιά.

 

Όσο για τις συνέπειες στην ενήλικη ζωή, δεν νομίζω να είναι τόσο καθοριστικές πια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ύπνου... Όταν όλα τα υπόλοιπα είναι ισορροπημένα...Αν και με εξέπληττε ένας παλιός μου φίλος που όταν ήθελα αγκαλιές και τρυφερότητες στο κρεβάτι και κουβεντούλα αυτός ήθελε ΥΠΝΟ!!! :roll: Μάλλον έχει εξήγηση όλο αυτό... :lol:

 

Και επίσης, για όσα παιδάκια έχουν συνηθίσει την αγκαλιά να αποκοιμηθούν, νομίζω είναι προβληματικό, σε περίπτωση που θα χρειαστεί να κοιμηθούν στον παιδικό, να καταλάβουν, γιατί δεν τα παιρνουν αγκαλιά... Τουλάχιστον αν είναι πολύ μικρά και δεν έχει γίνει μια κάποια προετοιμασία από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την kassiani και τον panoz. Μου ακούγεται πολύ απόλυτη και ..δυτική η προσέγγιση, η οποία μπορεί να αναφέρει ίσως κάποια αρνητικά αποτελέσματα για ένα παιδί άνω των 3-4, αλλά γενικεύει τα πράγματα. Αλλες οι ανάγκες ενός νεογνού και άλλες ενός παιδιού 7 ετών.

 

Επίσης θεωρώ ότι το co-sleeping που αναφέρεις δεν αποτελεί μόνο του παράγοντα προσκόλλησης. Η διαχείρισή του είναι ένα θέμα, όπως και η συνολική συμπεριφορά/προθέσεις των γονιών προς το παιδί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκτεταμένες μελέτες εχουν δείξει οτι ο υπνος μαζί με το μωρό υπο σωστές συνθήκες ασφαλείας , μπορεί να είναι μια πραγματική επένδυση για την μελλοντική σωματική και συναισθηματική υγεία του παιδιού σας.

Το να κοιμάστε μαζί μπορεί να επηρεάσει θετικά την φυσιολογια του και να ενισχύσουν το δέσμό μεταξύ σας.

......

το να βρίσκετε ένα μωρό δίπλα στο σώμα σας θα συγχρονισει και θα ρυθμίσει επίσης τον ρυθμό υπνου του με τον δικό σας , τον ρυθμό εγρήγορσης του,τα ορμονικά επίπεδα , τον ρυθμο της καρδιάς του, το ανοσοποιητικό σύστημα (διότι το αντι -αγχωτικό αποτέλεσμα της στενής σωματικής επαφής είναι η εκκριση ωκυτοκίνης , η οποία ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό του σύστημα)

Τα μωρά που κοιμούνται μαζί με τους γονεις του εχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να αρρωστήσουν σοβαρά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους.

*the sciense of parenting-margot sunderland *

Με αυτά θα συμφωνήσω!!!

 

Επίσης, έχω μια ερώτηση να κάνω!!!!

Η παιδοψυχολόγος θήλασε τα παιδάκια της?

Είμαι σίγουρή ότι θα υποστηρίζει ότι μετά τους έξι μήνες δεν είναι φυσιολογικό!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα χω παρει με την παιδοψυχολογο.μπορει να μην ειναι βολικο αν κοιμαται μαζι μας το παιδι ή να μην χωραμε,αλλα και οχι και τρομερο λαθος.το να σε αγκαλιασει οταν κοιμαται δεν πιανεται?δεν το ηρεμει,δεν οτου δινει σιγουρια οτι εχει διπλα του τους γονεις του?το ζευγαρι δεν χωριζεται,αν ενα ζευγαρι θελει να χωρισει δεν φταει το παιδι που κοιμαται μαζι τους.και μενα με κουραζει που η μικρη ξυπναει απο τις 6 και ερχεται και αποκοιμιεται μαζι μας και δεν χωραμε αλλα μετα ξυπναει χαρουμενη.σημασια εχει να ειναι ενα παιδι χαρουμενο και ηρεμο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

και τα δικά μας παιδιά κοιμούνται μαζί μας, εκτός των άλλων και για τεχνικούς λόγους. Τα δωμάτια τους είναι στο ισόγειο, η κρεβατοκάμαρα μας στη σοφίτα και το σπίτι λίγο απομονωμένο. Επίσης το σπίτι είναι πολύ μεγάλο και δεν πρόκειται να τα ακούγαμε το βράδυ αν θελαν κάτι ούτε με σφαίρες. Όταν μεγαλώσουν θα κατέβουν κάτω αλλά ακόμα είναι πολύ μικρά. Προς το παρόν κοιμούνται όπου τους έρθει (στο σαλόνι, στα δωμάτια κλπ) και μετά τα παίρνουμε στο κρεβάτι μας. Σκοπεύω σύντομα να τους πάρω κρεβατάκια και για την σοφίτα γιατί λόγω εγκυμοσύνης θέλω χώρο και φοβάμαι να μην με χτυπήσουν στην κοιλιά. :shock:

Τον πρώτο χρόνο είχαμε μόνο την μεγάλη στο κρεβάτι μας και την μικρή την βάζαμε παραδίπλα σε παρκοκρεβατο με κανονικό στρώμα αλλά επειδή ξυπνούσε συνέχεια την πήραμε κι αυτή δίπλα μας και δεν ξαναξυπνησε. Την μεγάλη στο προηγούμενο σπίτι που μέναμε από 3 μηνών την βάλαμε σε άλλο δωμάτιο μέχρι και τον ένατο. Μετά στο κρεβατάκι της που όμως ήταν στο ίδιο δωμάτιο με μας γιατί μείναμε στα πεθερικά μου (1 χρόνο) μέχρι να γίνει το σπίτι μας και από κει και πέρα είναι μόνιμα στο κρεβάτι μας.

Τα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα να κοιμηθούν μόνα τους ίσα ίσα που η μεγάλη μου την κοπανάει καμιά φορά από μας . :D Αλλά για τους τεχνικούς λόγους που προανέφερα και επειδή βλεπόμαστε λίγες ώρες (7-10 καθημερινά) στην ουσία μόνο στον ύπνο χορταίνουμε ο ένας τον άλλον σε αγκαλιές, φιλιά κλπ. :D

Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά δεν διαισθανομαι προς το παρόν κάποιο πρόβλημα πέρα από το θέμα χώρου με τον ύπνο μας με τα παιδιά.

Από παλιά ήμουν υπέρ στο να μην κοιμόμαστε μαζί για να γίνουν ανεξάρτητα, κάτι που τελικά το έχουν με το παραπάνω και μάλλον πρέπει να το περιορίσω και γιατί ήθελα να έχουν τον δικό τους καθαρό χώρο με φρέσκο αέρα κάτι το οποίο συμβαίνει και τώρα μιας και τηρώ όλους τους κανόνες υγιεινής και γιατί το κρεβάτι μας στη σοφίτα δεν είναι σε κλειστό δωμάτιο αλλά σε ενιαίο καλά αεριζόμενο χώρο 130 μ που περιλαμβάνει σαλόνι κλπ.

Όσο για τις προσωπικές στιγμές του ζευγαριού δεν χρειάζεται να έχουν χώρο και ώρα. Αυτά είναι δικαιολογίες … που τις χρησιμοποιώ και γω καμια φορα βέβαια. :wink:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος μέχρι που παντρεύτηκα, (28 ετών ) όταν έλειπε ο μπαμπάς μου για δουλειά,κοιμόμουν με την μαμά μου.. Κάτι Κυριακές ξημερώματα.. όταν εγώ γύριζα.. ο μπαμπάς μου ήταν έτοιμος να φύγει.. πήγαινα στο κρεβάτι του και χουχούλιαζα με την μαμά μου ( μοναχοπαίδι είμαι, με έχουν παραχαϊδέψει)..Όμως είμαι πολύ δυναμική σαν χαρακτήρας, χωρίς κόμπλεξ, και χωρίς ανασφάλειες. Και τώρα το ίδιο κάνω κι εγώ με την μπέμπα.. και το θεωρώ και απόλυτα φυσιολογικό... Εντάξει όχι κάθε νύχτα, αλλά όταν θα είναι ανήσυχη, θα την πάρουμε στο κρεβάτι μας και θα κοιμηθούμε και οι 3 αγκαλίτσα.. και τα πρωϊνα θα χουχουλιάσουμε όλοι μαζί. Θεωρώ ότι αυτό που κάνω είναι να εξασφαλίζω στο παιδί μου την συγουριά και την πληρότητα που αισθάνεται ένας άνθρωπος όταν στην ζωή του εισπράτει πολύ Αγάπη!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλες αποψεις πανω σε ολα αυτα τα θεματα.

 

Υπαρχει και αυτη που υποστηριζει να μην ταιζεις το νεογεννητο τη νυχτα ακομα κι αν ωρυεται, για να μπει σε προγραμμα... :shock:

Το εκανε μια φιλη μου. Η κορη της ειναι δυο ετων και ακομα ξυπναει τη νυχτα... Η δικη μου που ετρωγε οποτε ζητουσε, σταματησε να ξυπναει 2 μηνων.. :lol:

 

Υπαρχει και μια αλλη αποψη να μην αγκαλιαζουμε τα μωρα γιατι τα κακομαθαινουμε. Μαλιστα μια φιλη του φορουμ την εδωσε και συμβουλη σε ολες τις νεες μανουλες ανοιγοντας σχετικο θεμα :?

 

Συμφωνω με το ειρηνη ημιν.. :) Δεν τσακωνομαι αλλωστε ουτε με τον αντρα μου, παρότι κοιμομαστε με την κορη μας :lol: Πολυ περισσοτερο δε θα τσακωθω εδω με αγνωστους..

 

Αλλα αυτα τα βαρυγδουπα (τραγικο λαθος - μια συμβουλη στις νεες μανουλες) εμενα με τρομαζουν γιατι καποιες μπορει και να τα παρουν πολυ στα σοβαρα.. Και δεν πρεπει :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τον μπεμπουλη δεν τον εχουμε παρει ουτε ενα βραδυ στο κρεβατι μας.Οχι απο αποψη ή για να μην κακομαθει,απλα μας εχει δυσκολεψει τα βραδια πολυ (πολυ ομως) αλλα με υπομονη και χωρις κλαμματα σπαραχτικα και απιστευτα,βολευετε και ξανακοιμαται.

Βεβαια υπαρχουν νυχτες που μπορει να σηκωθουμε και δεκα φορες να τον τακτοποιησουμε....(λιγες μπορει να λεω..)

Να σημειωσω ομως οτι η κουνια του ειναι ακομη στο δωματιο μας.Δεν νιωθω ακομα ετοιμη να τον βαλω στο δωματιο του..Αν ειναι λαθος,ας ειναι.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μάνα κάνει αυτό που κρίνει ότι είναι καλό για το παιδί της. Τώρα αν είναι τραγικό λάθος ή όχι ας το κρίνει ο Θεός και μόνο. Εμένα ο μικρούλης μου δεν με δυσκόλεψε. Τον είχα μέχρι 3 1/2 μηνών στο δωμάτιο μάς και μετά τον μετέφερα στον δικό του. Μέχρι τώρα κοιμάται απόγευμα-βράδυ και ξυπνάει την επομένη, χωρίς κλάμματα χωρίς τίποτα. Αν όμως ξυπνούσε σίγουρα θα τον έπαιρνα στο κρεβάτι μας, αν αυτό τον έκανε να νιώσει καλύτερα. Γιατί να βασανίζεις ένα παιδάκι και να του στερείς την αγκαλιά και την ασφάλεια όταν την αναζητάει τόσο πολύ. Και συμφωνώ με τις άλλες κοπέλες. Τι πάει να πει χωρίζει το ζευγάρι. Βλακείες. Αμα θέλει να χωρίσει θα χωρίσει και δεν θα είναι αιτία το μωρό ελεος. Εγώ όταν έρχεται Σ/Κ που και ο άντρας μου είναι ξεκουραστος μόλις ξυπνήσει ο μικρός τον φέρνω στο κρεβάτι μας και παίζουμε και κάνουμε χουζούρι και οι 3, και βλέπω πόσο ευτυχισμένο είναι και τα 2 μου αγοράκια και εγώ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδοψυχολογος που σας ειπε οτι ειναι τεραστιο λαθος, εξεφρασε απλως την προσωπικη επιστημονικη της αποψη, την οποια συμμεριζονται πολλοι αλλοι παιδοψυχολογοι, αλλα οχι ολοι!

 

Υπαρχει μια μεγαλη μεριδα παιδοψυχολογων οι οποιοι υποστηριζουν ακριβως το αντιθετο !

 

Ειναι πολυ κοντα σε αυτο που πηγε να περιγραψει ο Panoz.

 

Δηλαδη : τα μωρα των ανθρωπων γεννιουνται σε σχεση με τα αλλα θηλαστικα παρα πολυ προωρα. Τι σημαινει αυτο. Σκεφτειτε οτι ολα τα θηλαστικα του πλανητη οταν γεννιουνται σχεδον αμεσως η παρα πολυ συντομα ειναι ικανα να περπατησουν, να φανε ακομα και να αναζητησουν τροφη μονα τους.

 

Το ανθρωπινο μωρο ειναι στο ιδιο σταδιο αυτονομησης περίπου στα 3 του χρονια και οχι νωριτερα. Υπαρχει λοιπον η επιστημονικη αποψη οτι ειναι απολυτο λαθος να χωριζεται το μωρο 0-3 ετων απο τη μητερα του και οτι ακριβως αυτη η πρακτικη ειναι που δημιουργει ανασφαλειες και ελλειψη αυτο πεποιθησης σε ενα ανημπορο μωρο, το οποιο ουτως η αλλως δεν εχει αισθηση και συνειδηση της διαφορετικης σχεσης των γονεων, ωστε να αντιληφθει ότι τους "χωριζει".

 

Μαλιστα, αυτα εχουν επιβεβαιωθει με μια απλη συγκριση αλλων λαων, διαφορετικης κουλτουρας, οπου τα παιδια κοιμουνται οπωσδηποτε με τη μητερα τους και θηλαζουν μεχρι 3 ετων. Τα παιδια αυατ οχι μονο δεν εχουν ανασφαλειες, αλλα αυτοεξυπηρετούνται και εξυπηρετουν και την οικογενειά τους πληρως απο τα 3 τους χρονια.

 

Ας μη συζητησουμε για την ανεξαρτητοποιηση των δυτικων παιδιων, τα οποια αμφιβαλλω αν φτανουν σε τετοιο βαθμο αυτονομησης ακομα και στα 18 τους.

 

Σεβομαι την αποψη της παιδοψυχολογου που σου τα ειπε, αλλα καλο ειναι να μη χρησιμοποιουμε τοσο εντονες εκφρασεις και να επηρεαζουμε αλλους γονεις δημιουργωντας τους ακομα και τυψεις επειδη κανουν κατι που αν μη τι αλλο δεν παει κοντρα στη φυση, οταν μαλιστα υπαρχουν εκ διαμέτρου αντιθετες, έγκυρες και σοβαρες επιστημονικες αποψεις επι του θεματος.

 

Συμφωνω απολυτα.

κι εγω που το εψαξα λιγο το θεμα ειδα οτι μια μεγαλη μεριδα των παιδοψυχολογων συμφωνει με το να κοιμαται το μωρο μαζι με τους γονεις του .

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ είναι αυτό που κάνει έρωτα, πού έχει προσωπικές στιγμές κτλ.

Για σένα τι είναι δηλαδή φυσιολογικό ζευγάρι ?????????

Να κοιμάσαι με τον άνδρα σου και το παιδί σου στο ίδιο κρεβάτι ????????

Νομίζω πως πιά ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ είναι αυτά τα οποία δεν έχουν καμία συναισθηματική επαφή και πολύ λυπάμαι...

Και ναί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ να κοιμάται η μαμά, ο μπαμπάς και το παιδί στο ίδιο κραβάτι κάθε βράδυ.

Ίσως αυτό να βολεύει την μητέρα και να μη σηκώνεται συνεχώς τη νύχτα επειδή το παιδί θα γκρινιάζει όμως δεν σταματά να θεωρείται λάθος.

Το παιδί πρέπει να έχει τον προσωπικό του χώρο για να κοιμάται και οι γονείς τον δικό τους.

Τώρα αν κάποιες απο εσάς χάσατε τον έλεγχο και δεν μπορείτε να αλλάξετε τη συνήθεια του παιδιού σας, μη τσαντίζεστε.

Δεν μπορώ όμως να ακούω ότι είναι σωστό και φυσιολογικό να κοιμάται το παιδί μαζί σας.

Τα αποτελέσματα θα φανούν με τον καιρό ανάμεσα στο ζευγάρι.

Κανονικά όλοι οι άνδρες θα έπρεπε να γκρινιάζουν για αυτό το θέμα και το ότι μερικοί δεν μιλάνε και απλά γυρίζουν πλευρό και κοιμούνται πρέπει να σας ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδι ειναι αυτο που εχει συμπληρωσει τα 3 του χρονια.

 

Τα μικροτερα λεγονται μωρα.

 

Επειδη αναφερεις συχνα τη λεξη "φυσιολογικο" θελω να σου θυμισω οτι φυσιολογικο ειναι συμφωνα με τον ορισμο της λεξης, αυτο που οριζει η φυση. Και αυτο δεν ειναι να χωριζεται το ΜΩΡΟ απο τη μητερα του.

 

Σιγουρα δεν ανησυχω για τον αντρα μου, γιατι ο αντρας που σε θελει δεν χρειαζεται δικαιολογιες. Μπορει και αλλες ωρες και σε αλλους χωρους.

Φαντασου οτι ειμαι και εγκυος.. :wink: [/u]

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...