Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καθισματάκι αυτοκινήτου να πάρω;


Recommended Posts

Elena πήρατε το 0-13 ή το 0-18 και πόσο?
ελενα, μηπως πηρες το first class Si; μου το συστησαν σ΄ένα μαγαζι και αναρωτιεμαι αν κανει για νεογεννητο; Βλεπεις σκεφτομαι να παρω ενα καθισματακι απο 0 εώς 18 κιλα. αν καποια εχει το συγκεκριμενο μοντελο ας μου απαντησει.

κοριτσια τωρα καταφερα να μπω..

 

ναι konstan πηραμε το first class si Που ειναι απο νεογεννητο αλλα το χρησιμοποιησαμε μολις ο μικρος εγινε 3 μηνων.. στο mothercare μας ειπαν οτι ειναι απο νεογεννητα ως περιπου 4 ετων..

τοποθετείται να κοιταει και μπροστα και πισω αναλογα την ηλικια του μωρου και εχει εξτρα ενα σφουγγαρακι-καθισμα που το εχεις αν το μωρο ειναι μικρο για να καθεται πιο ανετα και οταν μεγαλωσει το βγαζεις. το μειον (?) που παρατηρησα ειναι οτι ξαπλωνει λιγο σε αντιθεση με τα καθισματακια που κοιτανε μονο πισω αλλα με το βοηθημα του σφουγγαριου-καθισματος που υπαρχει και βαζοντας τις ζωνες στα σωστα σημεια δημιουργει ενα τυπο μαξιλαριου για να μην πολυ κουνιεται το κεφαλακι του. το πηραμε αν θυμαμαι καλα 250 ευρω περιπου.

 

και αν μπειτε στην σελιδα της britax (γι αυτο το καθισματακι) http://www.britax.co.uk/index.php?option=com_britax&task=showproduct&id=7&groupid=6&Itemid=31

δεξια της σελιδας εχει ενα μπλε πλαισιο που λεει fit finder. βάζοντας εκει τον τυπο του αυτοκινητου σας λεει αν ειναι ασφαλες ή οχι.. αυτο που δεν ξερω ειναι αν τα δεδομενα που παιρνουν στις μετρησεις τους ειναι τα αμερικανικα αυτοκινητα ή τα ευρωπαϊκα.. (δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα) γιατι σου εμφανιζει οτι το καθισμα του οδηγου ειναι απο δεξια!

βρηκα την σελιδα αφου πηραμε το δικο μας και ενω δεν το συστηνει σε θεση να κοιταει πισω εμας μας βολεψε και ειναι μια χαρα.. πριν λαβετε υποψη σας τις συγκεκριμενες μετρησεις καλυτερα να ενημερωθειτε απο το καταστημα..

και καλο θα ηταν σε οοοοοτι καθισματακι και να παρετε να το δοκιμασετε στο αυτοκινητο σας ωστε να σιγουρευτιτε οτι οι ζωνες ειναι αρκετα μακρια, δεν χρειαζεται να μετακινηθει πολυ το καθισμα και διαφορες λεπτεμεριες που θα σας ερθουν στο μυαλο.

 

ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης με τις περιγραφες.. για οτιδηποτε αλλο, εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 450
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκτος απο το first class si της Britax για την κατηγορια 0-18 μου εχουν πει και για το iseos neo της bebeconfort. το εχει καποια απο σας; ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 και δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο.

Ελενα, ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμεις είμαστε έτοιμοι να αγοράσουμε το iseos neo bebeconfort. Αν το έχει κάποιος ας μας πει αν είναι καλό!

 

Βαθμολογία από NCAP δεν έχει πάρει όπως είπαμε...

 

Να ένα συγκριτικό τέστ στο οποίο πήρε μέρος και το καρεκλάκι που θέλεις. Δεν πήγε και άσχημα... 3η θέση... Εγώ έχω πάρει το maxi cosy του τεστ (1ο)

 

http://www.babyworld.co.uk/information/products/product_tests/carseats_group1/overview.asp

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με το daddycool.. ο δικό μου το αυτοκίνητο το καθισματακι της chicco για νεογεννητα αν και θεωρείτε απο τα καλύτερα στην κατηγορία του δεν εφαρμοζε σωστα (εχω Opel Agila που τα καθισματα ειναι πολυ ορθια) και ειχα αναγκαστει να το "φρακαρω" με την μπροστινη θεση για να μην κουνιεται...

Για να αποφυγουμε παρόμοια προβλήματα πηραμε ενα καθισμα απο τα mothercare που εχει ειδικο μηχανισμο ωστε να τεντωνεται εντελως η ζωνη ασφαλειας και να σταθεροποιειτε το καθισμα και δεν εχουμε προβλημα πλέον..

Αυτο για οποιον ενδιαφερεται.. http://www.mothercare.gr/detail.asp?pCode=U0234

Δεν ειναι το πιο απλο καρεκλακι οσον αφορα την τοποθετηση του (ειδικα για να το βγαλω ριχνω πολλα μπινελίκια) αλλα τουλαχιστον εφαρμοζει σωστα στο αυτοκίνητο μας..

Σε λιγο καιρο θα χρειαστουμε καινουργιο και τοτε θα δουμε τι θα παρουμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ήρθε η ώρα και για μας να αλλάξουμε καθισματάκι. Ενώ είχαμε καταλήξει να πάρουμε το Maxi-Cosi Tobi (http:// http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/productdetail.aspx?id=10&language=gb-en), είδαμε το recaro young sport (http://www.kafounis.gr/kids/recaro/products.html) και μπήκαμε σε δίλημμα γιατί αυτό έχει μεγαλύτερο ηλικιακό εύρος. Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό: τα πλαϊνά στηρίγματα στο ύψος του κεφαλιού μου φαίνονται πολύ στενά και φοβάμαι ότι θα του κόβουν την ορατότητα στο πλάι. Το χρησιμοποιεί κανείς να μας πει τη γνώμη του;

Link to comment
Share on other sites

Όμοια κι εγώ χρειάζομαι βοήθεια με το καθισματάκι αυτοκινήτου.

 

Η μπουμπού μου είναι 5.5 μηνών και ζυγίζει 7 κιλά.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε το καθισματάκι αυτοκινήτου της PegPerego απ' το πολυκαρότσι Pliko P3 (νομίζω ότι είναι μέχρι 13 κιλά).

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εν κινήσει, το κεφαλάκι της δεν μένει σταθερό - ειδικά όταν κοιμάται που είναι τελείως χαλαρή.

Κουνιέται δεξιά-αριστερά και πολλές φορές πέφτει και μπροστά !!!!!!!!

 

Τι να κάνω;

Να αλλάξω κάθισμα παρόλο που το συγκεκριμένο είναι μέχρι 13 κιλά;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε η ώρα και για μας να αλλάξουμε καθισματάκι. Ενώ είχαμε καταλήξει να πάρουμε το Maxi-Cosi Tobi (http:// http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/productdetail.aspx?id=10&language=gb-en), είδαμε το recaro young sport (http://www.kafounis.gr/kids/recaro/products.html) και μπήκαμε σε δίλημμα γιατί αυτό έχει μεγαλύτερο ηλικιακό εύρος. Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό: τα πλαϊνά στηρίγματα στο ύψος του κεφαλιού μου φαίνονται πολύ στενά και φοβάμαι ότι θα του κόβουν την ορατότητα στο πλάι. Το χρησιμοποιεί κανείς να μας πει τη γνώμη του;

 

Δε χρησιμοποιούμε το recaro, αλλά το tobi και έχω να δηλώσω εκ μέρους της κόρης μου ότι είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένη!!!!!

Τη δένω σε dt (με το μηχανισμό που έχει), και είναι πάρα πολύ αναπαυτικό! Της αρέσει να κάθεται εκεί πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

mami κανονικά τα καθισματάκια έχουν μαξιλαράκι που στηρίζει το κεφαλάκι του παιδιού . Αν το δικό σας δεν έχει απλά θα αγοράσεις έξτρα ενα τέτοιο μαξιλαράκι (καταλαβες ποιο?) .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.

Εμείς πήραμε το maxi cosi tobi, το isofix, ήταν λίγο ακριβό. Μάλιστα για το tobi μας έκανε και έκπτωση επειδή το πήραμε μετρητοίς (από 320ευρώ μας το έδωσε 280ευρώ), αν θέλεις να σου στείλω με πμ το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καθισματάκι ISOFIX?

 

εγω τι σε απασχολει??

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον στην ερώτησή μου για τα καθισματάκια, αλλά δεν το είδα.

Τελικά δεν πήραμε το isofix, γιατί ήταν αρκετά πάνω σε σχέση με αυτά που μπορούσαμε να διαθέσουμε. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν αν αξίζει η διαφορά τιμής για αυτό που προσφέρει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.

Εμείς πήραμε το maxi cosi tobi, το isofix, ήταν λίγο ακριβό. Μάλιστα για το tobi μας έκανε και έκπτωση επειδή το πήραμε μετρητοίς (από 320ευρώ μας το έδωσε 280ευρώ), αν θέλεις να σου στείλω με πμ το κατάστημα.

 

Καλημερα μαρακι

 

Απο που το πηρες ---? Αυτο το μοντελο λενε οτι ειναι πολυ καλο ...

 

Πως το ειδες ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς έχουμε το first class si της Britax. Φαίνεται πολύ καλό και η μικρή μου από 40 ημερών καθόταν ανετα

 

Αχ χαίρομαι που το διαβάζω αυτό!

Κι εμείς αυτό πήραμε και τώρα που είναι εδώ και το βλέπω μου φαίνεται τεράστιο για ένα τόσο μικρό μωράκι..Ειδικά σε σύγκριση με τα άλλα που είναι 0-13.

Ελπίζω να μας βολέψει.

Το έβαζες απο 40 ημερών κανονικά?χωρίς σεντονάκι ή κάτι άλλο στη μεσούλα?Και κάτι ακόμα.Το πρόσθετο κάλυμμα για το νεογέννητο το έπλυνες πριν το χρησιμοποιήσεις?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε το first class si της Britax. Φαίνεται πολύ καλό και η μικρή μου από 40 ημερών καθόταν ανετα

 

Αχ χαίρομαι που το διαβάζω αυτό!

Κι εμείς αυτό πήραμε και τώρα που είναι εδώ και το βλέπω μου φαίνεται τεράστιο για ένα τόσο μικρό μωράκι..Ειδικά σε σύγκριση με τα άλλα που είναι 0-13.

Ελπίζω να μας βολέψει.

Το έβαζες απο 40 ημερών κανονικά?χωρίς σεντονάκι ή κάτι άλλο στη μεσούλα?Και κάτι ακόμα.Το πρόσθετο κάλυμμα για το νεογέννητο το έπλυνες πριν το χρησιμοποιήσεις?

Ευχαριστώ!

 

Αυτό το κάθισμα για πόσα κιλά είναι;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω καθισματακι, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σε ποιο μαγαζι να παω για να μπορεσω να δω οσο πιο πολλα μπορω.

Απο οτι εψαξα νομιζω το MAXI COSI και το RECARO ειναι τα πιο αξιοπιστα.

Ξερετε που μπορω να τα βρω στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.

Εμείς πήραμε το maxi cosi tobi, το isofix, ήταν λίγο ακριβό. Μάλιστα για το tobi μας έκανε και έκπτωση επειδή το πήραμε μετρητοίς (από 320ευρώ μας το έδωσε 280ευρώ), αν θέλεις να σου στείλω με πμ το κατάστημα.

 

Καλημερα μαρακι

 

Απο που το πηρες ---? Αυτο το μοντελο λενε οτι ειναι πολυ καλο ...

 

Πως το ειδες ??

 

Κλαίρη,

 

σου έστειλα πμ.

Νομίζω ότι τη βόλεψε πολύ τη μικρή. Έχει και τρεις θέσεις για να είναι πιο ξαπλωτό, αλλά είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Εμεις μαλλον ειμασταν κωλοφαρδοι!!Οταν γεννησα μας εκαναν δωρο ενα recaro και σαν ασχετη που ημου δεν εδωσα σημασια!!Οταν ηρθε η ωρα να το χρησιμοποιησω, να αντικαταστισω το μωρουδιακο που ειχα, δεν πιστευα την ευκολια του!!Το συνηστω ανεπιφυλακτα!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε το first class si της Britax. Φαίνεται πολύ καλό και η μικρή μου από 40 ημερών καθόταν ανετα

 

Αχ χαίρομαι που το διαβάζω αυτό!

Κι εμείς αυτό πήραμε και τώρα που είναι εδώ και το βλέπω μου φαίνεται τεράστιο για ένα τόσο μικρό μωράκι..Ειδικά σε σύγκριση με τα άλλα που είναι 0-13.

Ελπίζω να μας βολέψει.

Το έβαζες απο 40 ημερών κανονικά?χωρίς σεντονάκι ή κάτι άλλο στη μεσούλα?Και κάτι ακόμα.Το πρόσθετο κάλυμμα για το νεογέννητο το έπλυνες πριν το χρησιμοποιήσεις?

Ευχαριστώ!

 

Δεν χρειάστηκε να του βάλω κάτι. Με το κόλπο που έχει, να έρχεται λίγο μπροστά, ήταν σαν να κάθοταν σε ριλάξ. Κανένα πρόβλημα. Και μένα μου φαίνονταν πολύ μεγάλο αλλά το μωρό μου βολεύτηκε μια χαρά. Οσο για το πλύσιμο, το πέρασα ένα χεράκι, αλλά εγώ δεν είμαι και... αντιπροσωπευτικό δείγμα. Φαντάσου πως έπλυνα μέχρι την κουνουπιέρα της....

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το πλύσιμο, το πέρασα ένα χεράκι, αλλά εγώ δεν είμαι και... αντιπροσωπευτικό δείγμα. Φαντάσου πως έπλυνα μέχρι την κουνουπιέρα της....

 

Κι εγώ την έπλυνα! :lol:

 

Οκ σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

mami, τα jumbo έχουν ένα προσκέφαλο για το καθισματάκι αυτοκινήτου. Πολύ φθηνό! Είναι σε συσκευασία μαζί με μαξιλαράκια με τις ζώνες και στήριγμα για το λαιμό.

Έλυσα το πρόβλημά μου μ' αυτό γιατί το είχα άγχος που έβλεπα το κεφαλάκι της να πηγαίνει πέρα δώθε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...