Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρσακειο νηπιαγωγειο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλησπερα, εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο μια φιλη, κανουν πολλες δραστηριοτητες και γενικα ειναι ευχαριστημενη.

στοιχιζει περιπου 6000 ευρω το χρονο, να εχεις παντως υποψιν σου οτι στα ιδιωτικα η πιο ακριβη ταξη ειναι το νηπιαγωγειο γιατι χρειαζονται πολλα υλικα για δραστηριοτητες, οσο ανεβαινουν οι ταξεις πεφτει η τιμη.

φαντασου οτι η τριτη λυκειου στο αρσακειο κοστιζει περιπου 4000 ευρω, αναλογικα ειναι η πιο φθηνη ταξη.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αυτή είναι για ωράριο νηπιαγωγείου (μέχρι τις 12.00) χωρίς σχολικό. Για πλήρες ωράριο (μέχρι τις 2 ή 3 νομίζω) τα δίδακτρα είναι 8.000 με σχολικό. Οι χώροι είναι καλοί, μεγάλοι κήποι, μέσα στα πεύκα και γενικά στο πράσινο, ασφάλεια και καθαριότητα, καλές εκπαιδευτικές μέθοδοι. Δεν έχω το παιδί εκεί, αλλά πήγα και είχα λεπτομερέστατη ενημέρωση. Ξέρω ότι στο νηπιαγωγείο είναι πιο εύκολο να μπεις, γιατί δέχονται πολλά παιδιά.

 

ΥΓ. Τα υλικά για τις δραστηριότες είναι χωριστά περίπου 300 ευρώ το χρόνο. Επίσης χωριστά είναι οι στολές που όμως τις φορούν τα παιδάκια καθημερινά και έτσι λύνεις και το θέμα με τα πολλά πολλά πολλά πολλά ρούχα που χρειάζονται για το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εγω πηγα στο αρσακειο ψυχικου νηπιαγωγειο και οχι μονο...

τελειωσα και το λυκειο εκει!!

ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τους χωρους, τις δασκαλες και τη δουλεια που γινεται εκει..

σας το λεω γιατι εχω η ιδια εμπειρια απο εκει...

βεβαια πανε πολλα χρονια αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει πολλα...

θα ηθελα να στειλω και το γιο μου εκει αλλα σκεφτομαι το οικονομικο...

παντως αν οι γονεις εχουν τη δυνατοτητα αξιζει!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο μια φιλη, κανουν πολλες δραστηριοτητες και γενικα ειναι ευχαριστημενη.

στοιχιζει περιπου 6000 ευρω το χρονο, να εχεις παντως υποψιν σου οτι στα ιδιωτικα η πιο ακριβη ταξη ειναι το νηπιαγωγειο γιατι χρειαζονται πολλα υλικα για δραστηριοτητες, οσο ανεβαινουν οι ταξεις πεφτει η τιμη.

φαντασου οτι η τριτη λυκειου στο αρσακειο κοστιζει περιπου 4000 ευρω, αναλογικα ειναι η πιο φθηνη ταξη.

δυστυχως δεν ισχύει αυτό!!!!!!! η πρώτη δημοτικου είναι ποιο ακριβή από το νηηπιαγωγείο και όσο μεγαλώνει η τάξη ανεβαίνουν και τα δίδακτρα (εκτός και ανα παοφασίσει το σχολείο να τα παγώσει κάποια στιγμή λόγωβ κρίσης). Αυτό που λές ισχύει στην περίπτωση που έχεις ένα παιδί που πάει για παράδειγμα πρώτη λυκείου και θέλεις να το στείλεις στο αρσάκειο. η τιμή για αυτή την τάξη μπορεί να είναι και μικρότερη όχι για το λόγο που αναφέρεις αλλά γιατί υπάρχαν αλλες τιμές διδάκτρων εκείνη την περίοδο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η τιμή αυτή είναι για ωράριο νηπιαγωγείου (μέχρι τις 12.00) χωρίς σχολικό. Για πλήρες ωράριο (μέχρι τις 2 ή 3 νομίζω) τα δίδακτρα είναι 8.000 με σχολικό. Οι χώροι είναι καλοί, μεγάλοι κήποι, μέσα στα πεύκα και γενικά στο πράσινο, ασφάλεια και καθαριότητα, καλές εκπαιδευτικές μέθοδοι. Δεν έχω το παιδί εκεί, αλλά πήγα και είχα λεπτομερέστατη ενημέρωση. Ξέρω ότι στο νηπιαγωγείο είναι πιο εύκολο να μπεις, γιατί δέχονται πολλά παιδιά.

 

ΥΓ. Τα υλικά για τις δραστηριότες είναι χωριστά περίπου 300 ευρώ το χρόνο. Επίσης χωριστά είναι οι στολές που όμως τις φορούν τα παιδάκια καθημερινά και έτσι λύνεις και το θέμα με τα πολλά πολλά πολλά πολλά ρούχα που χρειάζονται για το σχολείο.

τα υλικά για τις δραστηριότητες δεν είνβαι ξεχωριστά! μόνο οι στολές και ότι αλλο παιτηθεί στη διάρκεια της χρονιάς (μουσεία, θέατρα, φωτογραφίες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα παιδάκια να ειναι μεσα στο σχολικο απο τα ξημερωματα μεχρι τι ωρα; θα γυριζουν στις 3-4μ.μ.; κουρασμενα; ταλαιπωρημενα; νυστικά (οχι γιατι δεν εχουν φαει, αλλά... αλλιως στο σπίτι);

κριμα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα είναι 7.300 όλα κομπλέ, εκτός βέβαια απο τις δραστηριότητες τύπου επισκέψεις σε θέατρα ,μουσεία κ.λ.π.

Γενικώς είναι καλό σχολείο ,το αρνητικό είναι τα πολλά παιδιά σττην τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα υλικά δεν θα επιμείνω, αλλά τα δίδακτρα είναι 8.000 ευρώ, αν θέλεις να μένει το παιδί μέχρι τις 3.00 στο σχολείο. Πληρώνεις δηλαδή τις παραπάνω ώρες και έτσι η τιμή φτάνει αυτή της πρώτης δημοτικού. Μπορείτε να δείτε τις τιμές των ιδιωτικών σχολείων στο site του υπουργείου παιδείας. Απλά να έχετε υπόψη ότι οι τιμές των νηπιαγωγείων ισχύουν για μέχρις τις 12.00. Για τον παραπάνω χρόνο φτάνουν τις τιμές του δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
εχετε ακουσει καλα λογια? τι τιμες παιζουν?

 

Εξαρτάται τι ζητάει κάποιος από το νηπιαγωγείο. Ειδικά φέτος με την κρίση και την έλλειψη ζήτησης έπεσαν οι τιμές, αλλά δεν είναι σαφές εάν το επίπεδο είναι καλό. Εγώ προσωπικά από την φιλοσοφία του σχολείου δεν έμεινα ευχαριστημένη. Είναι πολλά τα παιδιά στο τμήμα (26), δύσκολο να διαχειριστεί η νηπιαγωγός τα προβλήματα, πολύ έμφαση στο τι φαίνεται προς τα έξω, πολλές φωνές και πολλές διακρίσεις, γεγονός που είναι εμφανέστατο στην τελική γιορτή.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω τιμη για τις ουρσουλίνες. από προνήπιο μεχρι και δευτερα δημοτικου 4200 χωρις σχολικο. μεσα στην τιμη ειανι και τα υλικά και οι εκπαιδευτικες επισκέψεις του χρόνου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φέτος και τα Αρσάκεια έκαναν μειώσεις της τάξης του 10+% και μπράβο τους βέβαια. Τις έχουν ανακοινώσεις στο site. Νομίζω ότι το νήπιο είναι περίπου 4.900 χωρίς σχολικό. Για το ωράριο δεν διευκρινίζεται. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το σχολείο, πώς ξεκίνηση τόσο οικονομικό -σχεδόν ημιδημόσιο ήταν- και τα τελευταία χρόνια κατέληξε στα 8000 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, τα 4990 είναι η νέα τιμή για το νήπιο από 8.40 μέχρι 13.25, χωρίς σχολικό. Τα κόμιστρα την χρονιά που μας πέρασε ήταν γύρω στα 1700. Βέβαια, το κόστος αυξάνεται καθώς πρέπει να αγοραστούν ρούχα, καθημερινή στολή και επίσημη η οποία φοριέται μόνο στις γιορτές. Επίσης, κάθε 2η εβδομάδα περίπου έχουν επισκέψεις σε μουσεία ή θέατρα και έτσι ανεβαίνει το κόστος. Στο τέλος της χρονιάς επίσης πληρώνουμε την στολή για τη γιορτή. Αυτά για τα έξοδα. Αυτό που είναι σημαντικό να λάβει κάποιος υπόψη είναι το αν θέλει κάποιος το παιδί του να ξεκινήσει από το νήπιο να είναι ανταγωνιστικό, γιατί προωθείται αυτό το στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάθε 2η εβδομάδα περίπου έχουν επισκέψεις σε μουσεία ή θέατρα και έτσι ανεβαίνει το κόστος. ...

 

Αυτό που είναι σημαντικό να λάβει κάποιος υπόψη είναι το αν θέλει κάποιος το παιδί του να ξεκινήσει από το νήπιο να είναι ανταγωνιστικό, γιατί προωθείται αυτό το στυλ.

 

Για το πρώτο, μου κάνει εντύπωση, γιατί νομίζω ότι σε ένα τόσο ακριβό σχολείο, αυτά θα έπρεπε να περιλαμβάνονται στο βασικό πρόγραμμα. Όταν λες... ανταγωνιστικό... τί εννοείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν, όπως συχνά γίνεται πλέον στο νηπιαγωγείο και με τις ευλογίες νομίζω του υπουργείου, οι νηπιαγωγοί παίρνουν το ρόλο των δασκάλων και αγωνίζονται να μάθουν στα παιδάκια του νηπίου γραφή και ανάγνωση. Φυσικά αυτό σε 25αρια τμήματα και σε παιδιά που μπορεί να έχουν μεταξύ τους και 11 μήνες διαφορά, δημιουργεί χάσμα. Αυτό το χάσμα δεν καλύπτεται, αλλά χρησιμοποιείται για να φαίνονται κάποια παιδάκια πάντα μπροστά (σε φωτος, γιορτές) και φυσικά όπως είναι ευνόητο ανταγωνίζονται.

Link to comment
Share on other sites

OK. Δεν το αμφισβητώ, απλά εγώ είχα κάνει μία ενημέρωση και ήταν από τα λίγα νηπιαγωγεία σχολείων που δεν επέμειναν πολύ στο γνωστικό. Το ότι κάνουν θεαματικές γιορτές, είναι γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου τελειώνει φέτος το νηπιαγωγείο του Αρσακείου. Την γιορτή που ετοίμασαν δεν θα τη χαρακτήριζα θεαματική, αλλά κουραστική και μαζική! Οι πρόβες είχαν ξεκινήσει από πολύ νωρίς και δημιουργήθηκε πολύ στρες και πίεση στα παιδιά. Αυτό δεν μου άρεσε. Όσο για το γνωστικό, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα τα αντλούσαν από τα ίδια τα παιδιά, προσπαθούσαν να διδάξουν στα παιδιά πράγματα προχωρημένα και φυσικά ανάλογα ανταποκρίνονταν. Η κόρη μου απέκτησε πολλές γνώσεις, απλά θα την ήθελα λίγο πιο ανέμελη και λίγο πιο αθώα αυτόν τον χρόνο. Το τέλειο δεν το βρίσκεις. Πάντως εμείς πέσαμε σε καλή δασκάλα. Είναι και που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα για τις γιορτές του αρσακείου ότι είναι μαζικές και εφετζίδικες, χωρίς όμως ουσία. Το χειρότερο είναι οι επιπτώσεις που δημιουργούν στα παιδάκια, λόγω της πίεσης, των φωνών για να συντονιστούν τα 150 παιδιά, αλλά και λόγω των διακρίσεων. Κάποια παιδάκια είναι πιο συμπαθή στους υπεύθυνους και έχουν "σπουδαίους" ρόλους, ενώ κάποια άλλα όχι. Φυσικά το κακό γίνεται και στις 2 κατηγορίες παιδιών. Εγώ προσωπικά θα έφευγα ευχαρίστως πριν ακόμα τελειώσει αν δεν ήθελα να στενοχωρήσω το παιδί μου πιο πολύ από αυτό που είχε ήδη στεναχωρηθεί για το ότι δεν μπόρεσε να συμμετέχει όπως άλλα παιδάκια. Το σίγουρο είναι ότι βάζοντας στη ζυγαριά πολλά πράγματα, από όλη τη χρονιά θα έλεγα ότι θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη, εάν οι δασκάλες των ειδικών μαθημάτων που γνωρίζουν τα παιδιά πολύ λίγο ( εκτός από αυτά που τους είναι συμπαθή) δεν εμπλεκόντουσαν στη γιορτή των παιδιών. Η τελική γιορτή είναι των παιδιών και των δασκάλων που τρίφτηκαν με τα παιδιά όλη τη χρονιά, και όχι ευκαιρία για να αποδείξουν το οτιδήποτε οι δασκάλες των καλλιτεχνικών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...