Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

Θα τα χάσουμε τα άτιμα.

Θα αποκτήσουμε σφικτές κοιλίτσες πάλι.

ΑΛΛΑ ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ??????????????/

Ενας χρόνος πέρασε.

Τα κιλά τα έχασα.

Η περιφέρεια αρχίζει σιγά σιγά να στενεύει, κοντεύω να μπω στο τελευταίο στενό τζιν.

Το ζυμαράκι πότε θα ξαναγίνει κοιλιά????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω εχω γραφτει γυμναστηριο και κανω pilates kai power-plate (μηχανημα δονησης πανω στο οποιο κανεις διαφορες ασκησεις-μεγαλο μανικι αλλα αξιζει τον κοπο, μιλαμε για κιλα ιδρωτα!).

Kι εχω και κουκλο γυμναστη.

 

Κανω και διατροφη εδω και κατι μηνες, προσεχω παρα πολυ και γενικοτερα το παλευω με φυσικα μεσα.

 

Τωρα ειμαι 68 κιλα και θελω να χασω γυρω στα 8 ακομα μεχρι τη βαφτιση σε 2 μηνες δηλαδη.

 

Χανω λιγο αργα τα κιλα αλλα η διαθεση μου ειναι στα υψη καθως βλεπω σιγα-σιγα τις γραμμωσεις στο σωμα μου.

 

Κι αν δεν γινω κορμαρα ε δεν χαλασε κι ο κοσμος, αρκει να αισθανομαι εγω καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αχ αυτη η κοιλιτσα...

εφτασε 3,5 μηνων η μπεμπα (που θελω να βαλω τη φωτο της και ακομη δεν μπορω να βρω το τροπο!!!) και εγω ακομα τρωω!

ειχα ζαχαρο και ειχα στερηθει αρκετα πραγματα, εφαγα εφαγα εφαγα

και τωρα φατα!

ολοι μου λενε, θα τα χασεις, μονο η παλιομανουλα μου, που με θελει

καλιγραμμη, με αποκαλει "ρωσιδα" και με βαζει για λιγο στο σωστο δρομο,

αλλα παλι κυλαω...

δεν ειμαι παντως για παραλια, και δεν εχω και χρονο, φευγουμε για διακοπες σε 2 εβδομαδες..

εγω βασικα παντα τα εβρισκα με το σωμα μου, δεν ειχα τετοια κολληματα,

αλλα ειμαι σα το ανθρωπακι της micellen πια....

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Χμ! Για αρχιστε λογαριασμο... :lol:

Τα φυσιολογικα κιλα για μενα ειναι γυρω στα 55.

Περσι τον Ιουνιο παντρευτηκα με 59.

Ανακαλυπτω οτι ειμαι εγκυος, δεν ζυγιζομαι αμεσως, ζυγιζομαι γυρω στις 6 εβδομαδες κ ειμαι 60.

Στον 3ο μηνα κιολας εχω βαλει 10 :shock: και φτανω τα 70.

Ως τον 9ο ακομα 10, συνολο 80.

Βγαινω απο την κλινικη, ζυγιζομαι 72.5.

Μετα απο 2 εβδομαδες 70.

Ε! εδω κ 3 μηνες κολλησαμε!!!!! 70 παρεμεινα!

Εχει μια εβδομαδα ομως που προσεχω, πριν ετρωγα κανονικοτατα!

Τι κανω? Συνδυαζω σωστα τις τροφες...

Δεν τρωω κρεας με πατατες ή ρυζι. Τρωω το κρεας μου με σαλατα.

Ρυζι μονο του. Μακαρονια μονα τους (σκετα ετσι?)

Το κρεας φυσικα μονο ψητο. κλπ κλπ

Λοιπον δεν ζυγιστηκα ακομα αλλα νοιωθω πιο αναλαφρη.

Η κοιλια παιδια δεν συζητιεται! Οπως οταν ημουν στον 5ο.

Χθες πηγα να αγορασω μαγιω αλλα το αφησα για του χρονου.

Αφηστε την κυτταριτιδα που εκανα στους γλουτους! :?

Αυτο ειναι το χειροτερο μου.

Ξερω τον τροπο να τα χασω αλλα θελω χρονο για τοπικο μασαζ μαζι με την διατροφη κ δεν εχω που να αφησω την μικρη.

Εστω κ ετσι ομως μπορει να αργησω αλλα θα τα καταφερω.

Δεν μπορω να με βλεπω ετσι. :mad:

 

Να σημειωσω ομως οτι δεν εχω κομπλεξ!

Κοτζαμαν κουκλαρα εβγαλα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλάτε και εσείς που απο οτι βλέπω οι περισσότερες έχετε παιδάκια που ούτε καν έχουν χρονίσει..τι να πω και εγώ που προ ημερών πήγα να πάρω γυαλιά ηλίου και είχα και τον μικρό μαζί και μου λέει ο πωλητής καθώς φεύγω¨μεγιά και άντε με το καλό και το δεύτερο, αλήθεια σε πόσο καιρό γεννάτε?" ειλιρκινά μου ήρθε να του φέρω τα γυαλιά στο κεφάλι :twisted::evil: η μαμά μου για να καλύψει τα ακάλυπτα και επειδή ξέρει ότι έχω έμια ψιλοπόρωση με την γραμμή μου και με πέρνει πολύ από κάτω η όλη φάση μου λέει με το που βγαίνουμε"άντρες, δεν ξέρουν από αυτά μην δίνεις σημασία!!" αλλά η ψυχολογία πήγε στο μείον άπειρο!! :( και έχω χάσει ήδη τα μισά κιλά!που να ήμουν όπωςήμουν πριν λίγο καιρό!! τότε τι θα μου έλεγε?πότε με το καλό τα δίδυμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα (χρόνος περιορισμένος με μωρό 25 ημερών στο σπιτι...), αλλά με απασχολεί πολύ μια κοιλιά που ... κρέμασε μετά τη δεύτερη γέννα μου.

Το πρώτο μου μωράκι το γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, ενώ το δεύτερο, λόγω μεγάλου βάρους με καισαρική. Κ ενώ μετά την πρώτη γέννα δεν έμεινε κανένα (σχεδόν) ίχνος της εγκυμοσύνης, μετά τη δεύτερη, δεν ξέρω τι να πρωτομετρήσω! (ραγάδες στην κοιλιά - κόκκινες -, χαλάρωση στήθους κλπ.)

Θα σταθώ όμως στο πιο αντιαισθητικό, δηλαδή, μια κοιλιά που κρέμεται :shock: , ακριβώς πάνω από την τομή. Να σημειώσω ότι σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχε τόσο τσιθωθεί το δέρμα της κοιλιάς μου που ... γυάλιζε.. :lol:

Έχει συμβεί σε καμία από εσάς αυτό? Πως το αντιμετωπίσατε? Φεύγει με γυμναστική? Είμαι απελπισμένη

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααααααααααχ κι εμένα η κοιλιά μου ακόμη κρέμεται κι έχω φρικάρει κορίτσια...τί θα κάνουμε;;; Θα φύγει κάποια στιγμή και χωρίς γυμναστική ή επιβάλλεται;

Οι φίλες μου όλες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό όμως (εγώ καισαρική) δεν είχαν τέτοια αηδιαστική κοιλιά :cry::cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααααααααααχ κι εμένα η κοιλιά μου ακόμη κρέμεται κι έχω φρικάρει κορίτσια...τί θα κάνουμε;;; Θα φύγει κάποια στιγμή και χωρίς γυμναστική ή επιβάλλεται;

Οι φίλες μου όλες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό όμως (εγώ καισαρική) δεν είχαν τέτοια αηδιαστική κοιλιά :cry::cry:

 

sardelaki με τη μέση σου έχεις καθόλου πρόβλημα? γιατί έχω ακούσει πολλές κοπέλες που τους δημιουργείται πρόβλημα μέσης (εκτός από κοιλιάς) με την ξαφνική απώλεια του βάρους του μωρού. Και στα δύο προβλήματα πάντως βοηθούν πολύ οι κοιλιακοί μετά τις 40 μέρες

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν έχω πρόβλημα με την μέση...εκτός της δισκοκύλης μου, αλλά μέχρι στιγμής είμαι ΟΚ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπα δεν έχω πρόβλημα με την μέση...εκτός της δισκοκύλης μου, αλλά μέχρι στιγμής είμαι ΟΚ.

 

Kοριτσάκι μου νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για σένα για να αρχίσεις να ανησυχείς...μετά από κανένα 3μηνο δες τα αποτελέσματα και πράξε ανάλογα.Δηλ. αν δεν έχει σουλουπωθεί η κοιλίτσα - που για μένα θα έχεις δει ήδη μεγάλη διαφορά - ξεκίνα κοιλιακούς στο σπίτι και αν έχεις χρόνο πήγαινε την ημέρα καμιά ώρα γυμναστήριο.

Πάντως στο ξαναλέω...είναι πολύ νωρίς για να παραπονιέσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

αχ γλυκιά μου summerday μου την έφτιαξες πάντως την ψυχολογία ευχαριστώ. :D Ναι ίσως είναι όντως πολύ νωρίς ακόμη για να παραπονιέμαι...πάντως θα πάω να χτυπήσω κι ένα κορσεδάκι έτσι για να μην λέω αργότερα πως δεν δοκίμασα κι αυτό το ενδεχόμενο μιάς και σε φίλες μου έφερε αποτελέσματα :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλα πατε καλά;

Από τωρα αγχωνεστε για την κοιλιά σας; Ακόμα δεν σαραντήσατε! Τι περιμένατε να βάλετε την ηλεκτρική να την τραβήξετε; Κάτι βγήκε απο εκεί μεσα, μην το ξεχνατε!

Υπομονή και η κοιλιά θα φτιάξει με λίγους κοιλιακούς και πολύ περπάτημα.

Εμενα δεν φαίνεται τίποτα τωρα πια μετα από σχεδόν 4 μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου θα φύγει η κοιλιά σου είναι νωρίς ακόμα, εγώ γέννησα πριν 10 μήνες και ακόμα σιγά σιγά φεύγει, έχει μείνει κάτι πολύ λίγο να μου θυμίζει την πιο όμορφη μέρα της ζωής μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια ρωτησα καποιον γνωστο ο οποιος ειναι ειδικος στα θεματα γυμναστικης-διατροφης και μου ειπε οτι αν κοψουμε την ζαχαρη μαχαιρι για ενα μηνα περιπου και τρωμε υγειηνα και με λιγη ασκηση(περπατημα και κοιλακους)θα εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα..Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις που εχουν μεινει αρκετα κιλα θα χρειαστει περισσοτερος χρονος αλλα με υπομονη και επιμονη ολα φτιαχνονται! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. αν δεν έχει σουλουπωθεί η κοιλίτσα ξεκίνα κοιλιακούς στο σπίτι και αν έχεις χρόνο πήγαινε την ημέρα καμιά ώρα γυμναστήριο.

 

 

Αλήθεια, από πιο μήνα επιτρέπεται γυμναστική και τι?

Σαν να είχα ακούσει κάπου οτι για κάποιο διάστημα μέχρι να επανέλθει η μήτρα στο νορμάλ μέγεθος απαγορεύονται τα βάρη. Αύριο λέω να αρχίσω γυμναστήριο. Οι κοιλιακοί είναι οκ για 2ο μήνα γέννας?

 

Έχω και ένα πρόβλημα. Η πάνω ζάρα της κοιλιάς, όταν είμαι καθιστή και σκύβω μπροστά μπαίνει μέσα μου και με ενοχλεί. Κοινώς δε μπορώ να κάτσω σκυφτή. Το έχει καμιά σας? :(

z2jv.jpgzaTpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου επειδή η κάθε εγκυμοσύνη και η κάθε γέννηση, είναι διαφορετική, καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου.Άλλωστε μπορεί και να έχει να σου συστήσει και καμμιά άσκηση.Πάντως στα σίγουρα, δεν κάνει να σηκώνεις βάρος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε 2 μήνες μετά την καισαρική να μην κάνω γυμναστική και να μην σηκώνω βάρη. Άλλοι γιατροί λένε άλλα...γιαυτό ρώτα τον γιατρό σου κι ότι σου πεί κάνεις :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ποτε σταματησατε να δειχνετε εγκυος μετα την γεννα ?

 

10 μερες μετα δειχνω σαν να ειμαι 4 μηνων. Εχω μονο 3 κιλα να χασω ακομα αλλα οταν ξεκλεψαμε και βγηκαμε για το πρωτο φαγητο εξω με ρωτησαν αυτο που δεν ηθελα με τιποτα να ακουσω "Εγκυος ειστε ??" !!! :shock::?:twisted::roll::D

 

Τα ποδια και χερια ειναι πιο λεπτα απο πριν. Αλλα αυτη η λεκανη και αυτη η κοιλια......Μα θα φυγει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

citron μου εγώ γέννησα 20 αυγούστου και σταμάτησα να δείχνω έγκυος περίπου στο πρώτο μήνα. και εμένα 3 κιλά μου έχουν απομείνει και τώρα 2μιση μήνες μετά είμαι σχεδόν όπως πριν μην βιάζεσαι μόλις σταματήσουν τα λόχεια θα φύγει και το φούσκωμα σιγά σιγά.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο αυτοό το 40 μέρες.....

 

φιλάκια και να σου ζήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, αν και έχουν περάσει 7 μήνες, ακόμα με ρωτάνε αν είμαι έγκυος...

Η κοιλίτσα πέφτει μόνο με γυμναστική (εκτός του πρηξίματος που θα φύγει μετά το δίμηνο από μόνο του). Οπότε κάνε λιγάκι υπομονή, μόνο μια εβδομάδα πέρασε άλλωστε :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε κοριτσια αυτη η κοιλιτσα εκει σταθερη..

ειπαμε γεννησα..τι θελει και δεν φευγει?

εγω εχω να χασω βεβαια αλλα 7 κιλα οποτε γενικα ειμαι φουσκομενη αλλα τουλαχιστον εχει φυγει το πρηξιμο που ημουν σαν μπαλα :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Citronακι, να σου ζήσει! Όλα καλά;

 

Είσαι, όμως, λίγο ανυπόμονη :lol: Εγώ μόλις πριν από 3 βδομάδες κατάφερα να κλείσω το φερμουάρ του τζην (είναι κριτήριο γιατί το τζην ήταν το πρώτο που δεν μου έκανε ως έγκυος). Αλλά πάλι εγώ δεν είμαι το πλέον πειθαρχημένο άτομο στον κόσμο... Και βέβαια κλείνει το φερμουάρ μεν, αλλά μια άλφα κοιλιά υπάρχει από πάνω. Τι να πω, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν 10 μέρες μου πρόσφεραν θέση στον ηλεκτρικό!!! :twisted:

ΚΑι ο μπέμπης μου είναι 8 μηνών!!!

Επίσης, είμαι στα κιλά μου, δεν έχω κιλά από τη γέννα. Αλλά το σώμα μου έχει αλλάξει ριζικά...

Πάντως όλοι μου λένε ότι στο χρόνο θα επανέλθει... Υπομονή... :roll:

Να σου ζήσει!!! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...