Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

Σίγουρα δεν έχεις άλλο μωρό στην κοιλιά σου:::

 

... Τάδε έφη η βαφτισιμιά μου η Ελενίτσα, ένα 4χρονο τετραπέρατο κοριτσάκι που άφησε τη νονά της συξυλη!!!

Και να ήταν μόνο αυτή, το πάλευα! Αλλά από τότε που γέννησα ακούω συχνά το "Καλή λευτεριά". Τις πρώτες μέρες έλεγα γελώντας "δεν είμαι πια έγκυος", αλλά τώρα αρχίζω να απελπίζομαι...¨Όχι ότι η κοιλίτσα ήταν ποτέ το φόρτε μου, αλλά δεν είναι πολύ να σε παιρνούν για έγκυο 3 μήνες μετά τον τοκετό;;;

Τι κάνουμε για να ξεφορτωθούμε την κοιλίτσα; Πλησιάζει και το καλοκαίρι απειλητικά. Πώς θα βγω στην παραλία;;; Heeelp :shock::D !

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol::lol: Θα βγεις στην παραλια οπως ολες μας!!! Εγω εχω ακομη κοιλιτσα...18 μηνες μετα και δεν φευγει η ατιμη...

 

Πηγα το παιδι μου για μια ακτινογραφια και μου λεει ο ακτινολογος: Να μπει ο αντρας σας καλυτερα...εσεις δεν κανει για την ακτινοβολια... Αλλαξα 25000 χρωματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει ακριβώς τη φάση που περιγράφεις και ξέρω... :?:evil: .....

Δεν είναι και ότι καλύτερο για την ψυχολογία σου, καταλαβαίνω απόλυτα!!!!

 

Εγώ το αντιμετώπιζα, σκεφτόμενη, ας εβγαζαν και αυτοί ένα μωρό κοντά 4 κιλά απο μέσα τους και ας πάσχιζαν όσο πασχίζω για να καταφέρω όλα όσα καταφέρνω και μετά να μου πουν.... Είμαι superwoman έτσι κι άλλιώς....Κάθε πράγμα στον καιρό του! Θα την χάσω την κοιλίτσα, όταν είμαι έτοιμη εγώ και όχι όταν θέλουν όλοι οι υπόλοιποι! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω κι εγώ που πήγαμε χτες σε μία βάφτιση οικογενειακώς και μου ευχήθηκαν.... με ένα πόνο? :cry:

κι έχουν περάσει 7 μήνες.... κι ο άντρας μου ήταν ακριβώς πίσω μου με το μωρό αγκαλιά...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που τα έχασα τα κιλά.....

Τα jean μου δε μου χωράνε.

Και η κοιλιά μου δεν είναι μεγάλη, αλλά φαίνεται να πετάγεται σαν 4 μηνών έγκυος και είναι χαλαρή.

Σκέφτομαι να πάρω ολόσωμο και από μέσα κορσέ ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμέμα ο μεγάλος μου γιος την προηγούμενη εβδομάδα έπισε την κοιλιά μου και μου είπε:

 

«Χα μπεμπα!!!!!!!»

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

 

Και δεν εχω και μεγάλη κοιλια ρε γμτ :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock:

Πώπω κορίτσια μη συνεχίζετε...

Το πήρα το μήνυμα....

Ράκος έγινα...

:cry::cry::cry:

:cool:

 

Τι λες καλή μου.

Να ανέβεις θέλουμε.

Παιδιά βγάλαμε από τις κοιλίες μας.

Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικές..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

by the way souzy,

 

την κοιλίτσα εγώ την έχασα! Μου πήρε πάνω απο χρόνο από τη γέννα, αλλά πλέον φέτος, μικρό μπικινάκι στην παραλία και αρχίζει και φαίνεται και κάτι απο την παλιά μου ψιλογράμμωση, όπότε μη στεναχωριέσαι....

 

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ!!!![/u]

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω φανατικά κοιλιακούς από αύριο (καλά, μπορεί και από Δευτέρα...). Το μαγιό που αγόρασα πέρυσι το έβαλα μόνο μία φορά -μετά ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και η γυναικολόγος μου μου απαγόρεψε τα μπάνια. Δε με βλέπω να το φοράω ούτε φέτος :?:wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσαρες μου καλησπερα σας :D

θα σας πω την ιστορια μου εν συντομια και με αριθμους για να δειτε οτι καμια φορα η μοιρα μας χτυπαει δυο φορες :lol:

τα φυσιολογικα κιλα μου ειναι τα 59 εκει μου αρεσω :wink:

ξεκιναω την εγκμοσυνη πριν 20μηνες στα 64κιλα δυστηχως....

περνω αλλα 16=80 :shock:

βγαινω απο το μαιευτηριο 72

και 6μηνες μετα τα κιλα εκειιιιιι κολημενα στα 72......

περνω διαιτολογο, σε 4 μηνες χανω 5 κιλα παω στα 67....

αρχιζω και περνω τα πανω μου

και τοτε χρειαζεται να επαναλαβω μια θεραπεια που εκανα και στο παρελθον και σε εναμιση μηνα περνω 5κιλα αντε παλι στα 72 αντε παλι σαν 6μηνων.......

εφτασα σε σημειο νααλαξω γιατρο,να αλλαξω φαρμακευτικη αγωγη

και τορα ειμαι -3 στα 69.......

ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερω :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια τι σας λενε?????????? :shock::shock:

ελεος!! καλα και δεν λετε τιποτα????????? πρεπει να βρουμε μια αποστωμοτικη ατακα να τη λεμε σε παρομοιες καταστασεις :lol::lol::lol:

jean εγω βλεπω τον αντρα μου και παιρνω κουραγιο!!! :lol::lol:

η κοιλια του ειναι μεγαλυτερη απο οτι ηταν η δικη μου στην εγκυμοσυνη!!! :lol::lol: παλι καλα που ειναι ψηλος και ωραιος!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

ασε που εγω εχασα τα περισσοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω φανατικά κοιλιακούς από αύριο (καλά, μπορεί και από Δευτέρα...). Το μαγιό που αγόρασα πέρυσι το έβαλα μόνο μία φορά -μετά ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και η γυναικολόγος μου μου απαγόρεψε τα μπάνια. Δε με βλέπω να το φοράω ούτε φέτος :?:wink:

 

νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για κοιλιακούς. κάπως έτσι την πάτησα. έκανα κοιλιακούς 2 μήνες μετά τη γέννα (για 1 μήνα), έσφιξε η κοιλιά, δεν ξεφούσκωσε εννοείται. πήγα στο γυναικολόγο με έβρισε. σταμάτησα. η κοιλιά δε φεύγει. ρώτα κάποιον που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για κοιλιακούς. κάπως έτσι την πάτησα. έκανα κοιλιακούς 2 μήνες μετά τη γέννα (για 1 μήνα), έσφιξε η κοιλιά, δεν ξεφούσκωσε εννοείται. πήγα στο γυναικολόγο με έβρισε. σταμάτησα. η κοιλιά δε φεύγει. ρώτα κάποιον που ξέρει.

Και να θέλω να αγιάσω δεν με αφήνετε..................

:lol::lol::lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον από το φόβο κάποιας μόλυνσης. Μου είπε να κάνω μετά το πρώτο τρίμηνο, αλλά είχε μπει κιόλας Οκτώβριος... Είπαμε: όσοι γιατροί τόσες απόψεις :cool:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για κοιλιακούς. κάπως έτσι την πάτησα. έκανα κοιλιακούς 2 μήνες μετά τη γέννα (για 1 μήνα), έσφιξε η κοιλιά, δεν ξεφούσκωσε εννοείται. πήγα στο γυναικολόγο με έβρισε. σταμάτησα. η κοιλιά δε φεύγει. ρώτα κάποιον που ξέρει.

 

γιατί σε έβρισε?:shock::shock:

λέει πουθενά να μην κάνουμε κοιλιακούς μετά τη γέννα?και μάλιστα 2 μήνες μετά? :roll:

Το αν θα ξεφουσκώσει είναι λίγο άσετο με τους κοιλιακούς βέβαια, αλλά και το σφίξιμο χρήσιμο είναι και όχι μόνο για ομορφιά... :roll:

Δώσε καμια εξήγηση γιατί κουφάθηκα :shock:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι τα όργανα θέλουν λίγο καιρό να επανέλθουν και εγώ καταπιέζομαι χωρίς λόγο.

Κοιλιακούς μου είπε να κάνω μετά τους 5 μήνες. Πάντως η αλήθεια είναι ότι μέχρι και 4 μήνες μετά τη γέννα ένιωθα τα έντερα μου να κουνιούνται, κάτι που φαινόταν πολλές όπως τις κινήσεις του μωρού.

Επίσης, ένας φίλος γυμναστής μου είπε ότι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις γυμναστική σύσφιξης σε σώμα ή σημεία σώματος με λίπος. Πρέπει πρώτα να κάνουμε γυμναστική καύσης.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολα διορθωνονται, υπομονη!

Τα μωρα μας να ειναι καλα, οι γαμοι μας ευτυχισμενοι και ολα τα αλλα θα ερθουν.

Ημουν 48 κιλα και στις 2 εγκυμοσυνες μου επαιρνα καθε φορα πολλαααα κιλα (36 στην πρωτη 34 στη δευτερη).

Την ιστορικη ατακα την ακουσα λεχωνα στο νοσοκομειο (με επιλοχεια καταθλιψη) απο την αδερφη της πεθερας μου .Μου ηρθε να την σκοτωσω!

Τελικα τα κιλα τα εχανα καθε φορα στο 2μηνο πανω. Σε αντιθεση με ολους τους καλοθελητες γυρω μου που ελεγαν πως μετα τη γεννα δεν επανερχεσαι εγω ειμαι 47 κιλα και νιωθω καλυτερα απο πριν γιατι εχω τη γοητεια της μανας.

Αυτο που με βοηθησε πολυ ηταν το λαστεξ.Ειχα παρει ενα θεοστενο μεχρι το γονατο και δεν το εβγαλα απο πανω μου μεχρι να σαραντησω.Νυχτα-μερα! Και συμμαζευτηκα πολυ γρηγορα και με εβλεπα και καλυτερα στον καθρεφτη.

Παντως ακομα και οταν εχασα τα κιλα ειχα μια χαλαρωση στην κοιλια για ενα 5μηνο ακομα, μετα ομως ευτυχως μαζευε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...