Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγη Για Σαπουνι Αγνο Σπιτικο


Recommended Posts

Καλησπερα σας Μετα απο πολλα πειραματα καταφερα να φτιαξω μια συνταγη για σπιτικο σαπουνι και θελω να μοιραστω μαζι σας.

 

Συνολο Λαδιων: 504 γρ

Καυστικη Σοδα 65,93 γρ

Νερο Απιονισμενο 181,44 γρ

 

 

 

Τα Υλικα Που Θα Χρειαστουμε Ειναι:

*Ελαιολαδο 294 γρ

*Φοινικελαιο 50 γρ

*Ελαιο Καρυδας 50 γρ

*Καστορελαιο 50 γρ

*Αμυγδαλελαιο 50 γρ

*Μελισσοκερι 10 γρ

*Προπολυς 6 σταγονες

*Αρωμα Αιθεριο Ελαιο Λεμονι (5γρ)

*Αρωμα Αιθεριο Ελαιο Δενδρολιβανο (5γρ)

*Καυστικη Σοδα 65,93 γρ

*Νερο Απιονισμενο 181,44 γρ

*Χρωμα Νερου μερικες σταγονες μεχρι να παρει χρωμα,οτι χρωμα θελετε

 

Προαιρετικα..

(Αν θελετε εξτρα λιπανση του σαπουνιου σας,μπορειτε να ριξετε λιγο παραπανω ελαιολαδο στο τελος.Λιγο πριν τελειωσει το ανακατεμα,Δηλαδη οταν εχει γινει πια το μιγμα μας σαν πολτος σαν μελι.μην το παρακανετε ομως.Καμια 10-15 σταγονες.

 

 

Αφου εχουμε τα απαραιτητα για την δικη μας ασφαλεια,Γαντια,Μασκα,Γυαλια,και να χουμε μακρια μανικια καλυτερα ωστε να εχουμε προστατεψει τα χερια μας Ξεκιναμε λοιπον.

σε εναν κουβα,βαζουμε 181,44 γραμμαρια απιονισμενο νερο.Στην συνεχεια ριχνουμε 65,93 γρ καυστικη σοδα.ΠΡΟΣΟΧΗ ποτε το αντιθετο.δηλαδη ΟΧΙ το νερο στην καυτικη σοδα.Αλλα την καυστικη σοδα στο νερο.και ανακατευουμε με μια κουταλα μεχρι να διαλυθει η καυστικη σοδα.Αφηνουμε τον κουβα στην ακρη και Δουλευουμε με τα λαδια.

Σε ενα κατσαρολακι βαζουμε 294γρ ελαιολαδο,50γρ Αμυγδαλελαιο,50γρ Φοινικελαιο,50γρ Καστορελαιο,50γρ Ελαιο καρυδας 10γρ μελισσοκερι και ανακατευουμε.

Να μην Ξεχασω Το Ελαιο καρυδας και το Φοινικελαιο και το μελισσοκερι τα προζεσταινουμε σε ενα αλλο μπρικι,επειδη ειναι σε παγωμενη μορφη και επειτα τα ριχνουμε ολα μαζι σε ενα κατσαρολακι.

Εχουμε μαζι μας ενα θερμομετρο.Εγω χρησιμοποιω λειζερ για ποιο καλα αποτελεσματα.

Ζεσταινουμε τα λαδια στους 40 βαθμους και ελεγχουμε και το νερακι μας που εχει και αυτο επισης υψηλη θερμοκρασια να ειναι ακριβως στους 40 βαθμους οταν τα ενωσουμε με τα λαδια μας.αν δεν τα καταφερουμε λογω καθυστερησης,μπορουμε λιγακι να ανεβασουμε στην φωτια τα λαδια μας ωστε να φτασουν την ιδια θερμοκρασια με το νερο μας.

Στην συνεχεια ριχνουμε τα λαδια μας σε ενα μιξερ και απο πανω το νερο μας που εχει ιδια θερμοκρασια και ανακατευουμε με το μιξερ.

Συνηθως διαρκει καμια ωρα το ανακατεμα.

Οταν δειτε πως το μειγμα μας εχει πηξει σαν μελι,ΤΟΤΕ ριχνουμε Το χρωμα του νερου,την προπολυς 6 σταγονες και τα Αιθερια Ελαια(οσο ποιο πολυ,τοσο ποιο πολυ αρωματιζει) και ανακατευουμε για λιγο ακομη.Αν θελετε μπορειτε να ριξετε και λιγο γαλατακι στο τελος 30γρ.

Και μετα αν θελετε περισσοτερη υπερλιπανση του σπουνιου σας,μπορειτε να ριξετε απο 10 μεχρι 15 σταγονες ελαιολαδο και μετα απο λιγο ανακατεμα ακομη,το βαζουμε στα καλουπια μας που εχουμε.

Τα σκεπαζουμε για 2 μερες με μια πετσετα,ισως και 3.αναλογα με την θερμοκρασια που εχετε στο δωματιο.

Μετα απο τις 2-3 μερες μπορουμε να τα βγαλουμε απο τα καλουπια μας και να τα αφησουμε σε ενα ασφαλες μερος για 5 βδομαδες.

ΑΝ αλλαξετε τις ποσοτητες που αναφερω παραπανω,η παραλειψετε καποιο απο τα παραπανω,δεν θα πετυχει η συνταγη.

Καλη Επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φοβερή φαίνεται η συνταγή σου αν και δεν έχω φτιάξει ούτε καν το απλό σαπούνι, έχω δει τη διαδικασία, αλλά δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ... Τι σαπούνι σου δίνει αυτή η συνταγή, μαλακό-σκληρό, αφρό κλπ? Επίσης πόσα σαπούνια βγάζει αυτή η ποσότητα? Κι από ότι βλέπω θέλει τρομερή ακρίβεια στις ποσότητες... και πολύ καλή ζυγαριά! Μπορείς να δεις άλλες φυσικές συνταγές και φυσικά να παραθέσεις και τη συνταγή σου εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2536267#post2536267

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει μαλακο σαπουνι και αφρο.αυτο ειναι το καλυτερο,επειδη αισθανεται πραγματικα ετσι τι θα πει σαπουνι,και αν το καταφερεις μια φορα,θα ξεχασεις εκεινα του εμποριου που ειναι γεματο χημικα και ουτε που ξερουμε τι εχουν μεσα και στο περας των χρονων ερχονται καποιες αρωστειες που δεν ξερουμε απο που ξεκινησαν.η γνωμη μου ειναι οτι κανοντας ενα ωραιο αφρολουτρο με αυτο το χειροποιητο σαπουνι,ειναι σαν να βαζεις ολα τα ενυδατικα λαδια που αξιζουν επανω στο σωμα μας που το αγαπαμε τοσο,και σιγουρα ενυδατωνοντας το σωμα μας,ειναι κατι που δεν μετανοιωνουμε ποτε.

Η ποσοτητα που βγαζει το αναφερω παραπανω ειναι 504 γραμμαρια.μισο κιλο δηλαδη.Εγω δεν προλαβαινω να τα χρισημοποιησω ολα,επειδη τα μοιραζω στους φιλους και συγγενεις για να τους ευχαριστησω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ωραία συνταγή, θα έβαζα να την φτιάξω αλλά δεν έχω καστορέλαιο :cry: εντός των ημερών θα πάω να πάρω και θα τη φτιάξω.

 

Εκεί που διαφωνώ είναι στην προσθήκη ελαιολάδου αφού γίνει το trace, μπορείς να υπολογίσεις την υπερλίπανση και να βάλεις την ανάλογη σόδα

 

http://thesoapcalculator.com/pages/SoapCalculator.aspx?lang=el

 

αυτός ο υπολογιστής θα σε βοηθήσει, τα έβαλα τα λάδια και τα αιθέρια ελαια και υπερλίπανση 7 % και μου βγάζει την ποσότητα σόδα που αναφέρεις και νερό κατά 10 γρ περισσότερο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

σου βγαζει περισσοτερο νερο επειδη προσθεσες την υπερλιπανση.εγω δεν την προσθετω με τα λαδια.απλα ριχνω μερικες σταγονες στο τελος.και δεν ειναι απαραιτητο αυτο να το κανεις.ηδη εχει πολυ αφρο και ειναι μαλακο.προεραιτικα το λεω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δε υπολογίσω την υπερλίπανση μου βγάζει περισσότερα γρμ. σόδα, που σημαίνει ότι ίσως γίνει καυστικό.

 

με το να προσθέσεις το λάδι μετά το trace υπάρχει κίνδυνος να σου κόψει το σαπούνι, ιδίως εγώ που είμαι αρχάρια, δεν το ρισκάρω

 

τελικά η εξόρμιση μου για αγορά καστορέλαιου μεταφέρθηκε για την άλλη εβδομάδα, οπότε εντυπώσεις σε καμιά 15 ημέρες

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε underage η σελιδα που μου δειχνεις ειναι γνωστη οπως εκατονταδες αλλες.και εγω σε τετοια σελιδα ακανα την εξισωση.ισως να ξεχασες κατι να προσθεσεις και κανεις επανελειμενα το ιδιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κ γω κάτι σε σχέση με τα σαπούνια;

Έκανα μια συνταγή όχι την από πάνω και σε αρκετά σημεία του σαπουνιού είναι λευκά. Γιατί; Τι σημαίνει αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...