Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

:PΚαλημερα my soul επειδη ειχα τρομερη αιμοραγια απο το ινωμα μου εδωσε ο γιατρος μου τα ciclacur απο οσο ξερω αυτα ειναι αντισυλληπτικα κατι αλλο δεν μου ειπε.Εγω ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις κατα ποσο επηρεαζουν τα ινω την γονιμοτητα.Οσο για σενα μην ανησυχεις κοπελα μου σε μια τελικη εχεις κανει οικογενεια,ολα καλα θα πανε!Φιλακια.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

errika ευχαριστω κοιτα στην εγκυμοσυνη μου ειχα ενα στην μητρα και ειχα αφαιρεσει και ενα πολυποδα κατα αλλαν ολα καλα που λενε αλλα εμεινα πολυ ευκολα εγκυος στο τριμηνο τωρα εχω παλι κοντα στην ωοθηκη με αποτελεσμα ακομα και με τα χαπια να μην μεγαλωνουν τα αυγα για σωστη ωορηξια πιστευω παιζει ρολο που ειναι και αυτα τα ατιμα και ποσο μεγαλα ειναι και τα τρια που εβγαλα ηταν αρκετα μεγαλα εσυ εχεις ενα και που ? περιμενω φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.Κοιτα εχω ενα σην μητρα αριστερα και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι 6 εκ. Τωρα με τα ciclacur εχει σταματηση η αιμοραγια την δευτερα θα παω να κανω υπερηχο ξανα.Αν εχει μεγαλωσει μαλλον θα το βγαλουμε.Πιστευω οτι επηρεαζουν την ωορηξια και ισως να ηταν αιτια που απεβαλα πριν λιγο καιρο.Μου ειπε οτι αν δεν υποχωρηση δεν μπορω να κανω εξωσωματικη.Ολα ομως σημερα αντιμετωπιζονται.Τι τραβαμε για ενα μωρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα επηρρεαζει ειχες μενει κανονικα εγκυος η παλι με εξωσωματικη εγω στο πρωτο τριμηνο μου ειχε πει ο γιατρος οτι θα δειξει αν το εμβρυο μεγαλωσει και περιορισει τα ινο.. η αυτα θα αφησουν το εμβρυο να μεγαλωσει εγω ειχα ηδη δυο προσπαθεις καιρο ? τα ινο... ειναι το προβλημα και προχωρας σε εξωσωματικη ? παντως οπως και να ειναι ειανι σημαντικο που εμεινες εγκυος και σου ευχομαι ολα να πανε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα my soul κοιτα εκανα εξωσωματικη γιατι η μια σαλπιγγα ειναι ανενεργη και υπαρχει χαμηλη κινητικοτητα στο σπερμα.Εμεινα εγκυος στην τριτη προσπαθεια και επαθα παλινδρομη στην 6 εβδομαδα.Ο γιατρος μου(πολυ γνωστο ονομα) μου ειπε οτι πιθανον να οφειλεται στο ινω.Μου εδωσε τα ciclacur και την δευτερα παω για υπερηχο.Θα ξερω αν τελικα πρεπει να αφαιρεθει η οχι.Αν πανε ολα καλα προχωραμε σε εξωσω.Να σου πω οτι προσπαθουμε 3 χρονια!!!Φιλακια σου ευχομαι οτι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιμενω σημερα να μαθω νεα σου ευχομε ολα να πανε κατ ευχην - εγω ειμαι σε φαση αναμονης για απαντηση σπερδιαγραμματος και αναλογως μου ειπε και εμενα να κανω σαλπιγγογραφια ( να σε ρωτησω εσυ πονεσες ? ) βεβαια με μεθη μου ειπε εκτος και αν ειμαι τυχερη και μεινω και την γλυτωσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα my soul οταν εκανα σαλπιγγογραφια χωρις να θελω να σε τρομαξω εγω πονεσα δεν εκανα μεθη ισως με αυτη την μεθοδο να μην ποναει.Σου ευχομαι παντως να την γλυτωσεις και να μην χρειαστει.Λοιπον χθες πηγα στον γιατρο και μου ειπε πως στο σημειο που ειναι δεν θα χρειαστει να αφαιρεθει το ινωμα(δεν εχει μεγαλωσει) θα συνεχισω να περνω τα ciclacur μεχρι να ερθει περιοδος.Ειναι η πρωτη φορα που παρακαλαω να ερθει για να αρχισω με της ενεσεις.Ηδη χθες μου εδωσε το πρωτοκολο με τα φαρμακα.Εσυ μην ανησυχεις απ οτι καταλαβα μολις τελειωσεις της εξετασεις αρχιζεις κι εσυ.Σκεψου θετικα θα τα καταφερεις!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ολα καλα δεν θα μπεις σε αυτην την διαδικασια τουλαχιστον ενα βημα μπροστα λοιπον - και εμεις πηραμε το σπερμοδιαγραμμα ειναι καλο οποτε τωρα μενει να το παρω αποφαση αν αδιαθετησω (:evil:ΦΤΟΥ:twisted:) θα κανω και εγω την σαλπιγ.. για να δουμε το επομενο βημα ελπιζω τη επομενη φορα να εχουμε καλυτερα νεα και για τις δυο μας....:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσι μου σου ευχομαι να ερθει η ακατανομαστη μετα απο 9 ...μηνες.Α. ερθει ομως μην τα παρατας συνεχισε να πλησιαζεις τον στοχο σου.Το σπερμοδιαγραμμα πιστευω ειναι το σημαντικοτερο και αφου βγηκε καλο ...μην σταματας!! Ειμαι σιγουρη θα συμβει κατι πολυ καλο!!!Φιλακια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι έγκυος στην έβδομη εβδομάδα με ινομύωμα μέσα στην μήτρα 4 εκατοστών. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει με αυτό να πορευτώ στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου και μου συνέστησε utrogestan και ξεκούραση. Ανυσηχώ πολύ ότι δεν θα καταφέρω να φέρω εις πέρας αυτήν την εγκυμοσύνη, ότι θα αποβάλω ανα πάσα ώρα και στιγμή....Ψυχολογικά είμαι χάλια και ό,τι κι αν διάβασα μέσα σε διάφορα forums δεν με έπεισε ότι όλα θα πάνε καλά...βασικά τίποτα δεν θα με έπειθε για κάτι τέτοιο σε αυτή τη φάση....Πέρασα μια κρυάδα τον Αύγουστο που μας πέρασε με μια παλλίνδρομο κύηση και δεν θέλω να το ξαναζήσω...Είχε κάποια απο εσάς τόσο μεγάλο ινομύωμα παράλληλα με επιτυχημένη κύηση? Γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικά? Στο πρώτο μου παιδί όλα κύλησαν τόσο ομαλά και φυσιολογικά και τώρα....αυτό! Περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση. Ευχαριστώ.

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι έγκυος στην έβδομη εβδομάδα με ινομύωμα μέσα στην μήτρα 4 εκατοστών. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει με αυτό να πορευτώ στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου και μου συνέστησε utrogestan και ξεκούραση. Ανυσηχώ πολύ ότι δεν θα καταφέρω να φέρω εις πέρας αυτήν την εγκυμοσύνη, ότι θα αποβάλω ανα πάσα ώρα και στιγμή....Ψυχολογικά είμαι χάλια και ό,τι κι αν διάβασα μέσα σε διάφορα forums δεν με έπεισε ότι όλα θα πάνε καλά...βασικά τίποτα δεν θα με έπειθε για κάτι τέτοιο σε αυτή τη φάση....Πέρασα μια κρυάδα τον Αύγουστο που μας πέρασε με μια παλλίνδρομο κύηση και δεν θέλω να το ξαναζήσω...Είχε κάποια απο εσάς τόσο μεγάλο ινομύωμα παράλληλα με επιτυχημένη κύηση? Γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικά? Στο πρώτο μου παιδί όλα κύλησαν τόσο ομαλά και φυσιολογικά και τώρα....αυτό! Περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση. Ευχαριστώ.

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ). ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ) ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ (ΕΧΩ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΚ.) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΩΡΑ (ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:eek:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ). ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ) ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ (ΕΧΩ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΚ.) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΩΡΑ (ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:eek:

Το επόμενο ραντεβού μου είναι μεθαύριο. Είμαι περίεργη να δω με τι ρυθμούς μεγαλώνει το ινομύωμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εδώ σε εμένα απαγορεύει ο γιατρός την αφαίρεση φαντάζομαι στην δική σου περίπτωση που είναι εξωσωματική...Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσπαθώ να βρω κουράγιο από όπου μπορώ. Από κάποιον άλλο γιατρό που το συζητήσαμε στο μεταξύ, έμαθα ότι είναι πολύ κοινή η ύπαρξη ινομυωμάτων στις εγκυμοσύνες άνω των τριάντα και ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι και για μας! Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι ότι βρίσκεται ΜΕΣΑ στην μήτρα και όχι απά έξω από αυτήν. Διάβασα για περιπτώσεις με ινομυώματα-μαμούθ της τάξεως των 15cm και 18cm!!!!!!! Έχω να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες πάααααρα πολύ καιρό.....:(:(:(:(:(:( Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο ραντεβού μου είναι μεθαύριο. Είμαι περίεργη να δω με τι ρυθμούς μεγαλώνει το ινομύωμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εδώ σε εμένα απαγορεύει ο γιατρός την αφαίρεση φαντάζομαι στην δική σου περίπτωση που είναι εξωσωματική...Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσπαθώ να βρω κουράγιο από όπου μπορώ. Από κάποιον άλλο γιατρό που το συζητήσαμε στο μεταξύ, έμαθα ότι είναι πολύ κοινή η ύπαρξη ινομυωμάτων στις εγκυμοσύνες άνω των τριάντα και ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι και για μας! Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι ότι βρίσκεται ΜΕΣΑ στην μήτρα και όχι απά έξω από αυτήν. Διάβασα για περιπτώσεις με ινομυώματα-μαμούθ της τάξεως των 15cm και 18cm!!!!!!! Έχω να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες πάααααρα πολύ καιρό.....:(:(:(:(:(:( Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?

 

Και εμένα μου είπαν ότι με την εγκυμοσύνη υπάρχει πιθανότητα να μεγαλώσουν τα ινομυώματα (εχω μείνει τρεις φορές έγκυος) αλλά φαντάσου ότι έχω κανει τρεις προσπαθεις σπερματεγχυσεις, μια προσπαθεια εξωσωματικής με φυσικό κύκλο και δύο προσπαθειες εξωσωματικής με μικρογονιμοποίηση (αρα τι φάρμακα και ορμόνες έχω πάρει για εγκυμοσύνη) και το μεγάλο 4 εκ. δεν μεγάλωσε καθόλου αλλά φάνηκε το μικρότερο στα 2 εκ. που δεν μου το είχαν αναφερει οι γιατροι μεχρι τότε λόγο μικρού μεγεθους. Τωρα βρίσκομαι στην 6η εβδομαδα και 5 ημέρες.:D

Link to comment
Share on other sites

philips έχουμε μόνο 3 μέρες διαφορά! Εγώ έχω ΠΗΤ 12/01/2011.

Όσο για την δική σου περίπτωση αν οι προηγούμενες εγκυμοσύνες σου ατυχούσαν σε μικρό χρονικό διάστημα από την σύλληψη ίσως να μη προλάβαινε το ινομύωμα να μεγαλώσει (σκέψεις μιας άσχετης και άπειρης είναι, δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σου γράφω).

Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με μια τρίτη γυναικολόγο. Αγωνιώ για το τι θα μου πει....Τα ξαναλέμε αύριο.

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

philips έχουμε μόνο 3 μέρες διαφορά! Εγώ έχω ΠΗΤ 12/01/2011.

Όσο για την δική σου περίπτωση αν οι προηγούμενες εγκυμοσύνες σου ατυχούσαν σε μικρό χρονικό διάστημα από την σύλληψη ίσως να μη προλάβαινε το ινομύωμα να μεγαλώσει (σκέψεις μιας άσχετης και άπειρης είναι, δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σου γράφω).

Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με μια τρίτη γυναικολόγο. Αγωνιώ για το τι θα μου πει....Τα ξαναλέμε αύριο.

 

Να έχεις μόνο καλά νέα, εγώ αύριο κατεβαίνω Αθήνα να πάω στους γιατρούς, μακάρι να πάνε όλα καλά αν και η αλήθεια είναι πως έχω αγχος γιατί εμείς αντιμετωπίζουμε και ένα κάρο άλλα προβλήματα γι'αυτό και ο λόγος της εξωσωματικης. Θα σου πω νέα από βδομάδα γιατί δεν θα έχω πρόσβαση στο internet.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επόμενο ραντεβού μου είναι μεθαύριο. Είμαι περίεργη να δω με τι ρυθμούς μεγαλώνει το ινομύωμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εδώ σε εμένα απαγορεύει ο γιατρός την αφαίρεση φαντάζομαι στην δική σου περίπτωση που είναι εξωσωματική...Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσπαθώ να βρω κουράγιο από όπου μπορώ. Από κάποιον άλλο γιατρό που το συζητήσαμε στο μεταξύ, έμαθα ότι είναι πολύ κοινή η ύπαρξη ινομυωμάτων στις εγκυμοσύνες άνω των τριάντα και ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι και για μας! Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι ότι βρίσκεται ΜΕΣΑ στην μήτρα και όχι απά έξω από αυτήν. Διάβασα για περιπτώσεις με ινομυώματα-μαμούθ της τάξεως των 15cm και 18cm!!!!!!! Έχω να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες πάααααρα πολύ καιρό.....:(:(:(:(:(:( Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?

καλησπερα!διαβαζω περιστασιακα τη σελίδα αλλα πρωτη φορα στελνω.Μου βρηκαν ινομυωμα 5*7 εκ. ,ενα χρονο αφοτου παντρευτηκα(το2007) και μου συνεστησαν παρακολουθηση γιατι είπαν οτι δεν εμποδιζει τη συλληψη.μετα απο 1,5 χρονο κι αφου συλληψη δεν προεκυψε αποφασισα να το αφαιρεσω.στον ελεγχο μου βρηκαν μια κυστη σε στομαχι κ παγκρεας κι αποφασιστηκε να αφαιρεθει πρωτα αυτη γιατι πιεζε ζωτικα οργανα.μεγαλο χειρουργειο....ευτυχως η βιοψια ηταν καλη!μετα 9 μηνες χειρουργηθηκα και για το ινομυωμα που τελικα ξεπερασε τα 30 εκατοστα!ευτυχως δε μου εκανε ζημια σε τραχηλο και ωοθηκες.ο γιατρος μου αφιερωσε πανω απο 4 ωρες για να μη μου αφαιρεσει τιποτα αλλο εκτος απο το ινομυωμα-μαμουθ.συγνωμη για την πολυλογια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβάζω κι εγώ αυτό το θέμα και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Εχθές μόλις έμαθα ότι ήμουν έγγυος και σήμερα που έκανα τον πρώτο υπέρηχο είδα ότι έχω ένα ινομύωμα περίπου 6 εκατοστά. Επίσης το έμβρυο δεν είναι όσο μεγάλο θα έπρεπε σύμφωνα με την τελευταία περίοδό μου. Ο γιατρός δε στάθηκε πολύ σ'αυτό το θέμα και μου είπε να ξαναπάω την Τρίτη για να ξανακάνουμε υπέρηχο. Αλλά απ' ότι διαβάζω τώρα 6 εκ. είναι πολλά για αρχή εγκυμοσύνης. Φυσικά ανησυχώ πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι αισοόδοξη!! Μήπως είχε και κάποια άλλη αυτή την εμπειρία, ινομύωμα και μικρό έμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

Gina77 μην αγχωνεσαι.. οπως εγραψα και παραπανω εγω ξεκινησα την πρωτη μου εγκυμοσυνη με ινομυωμα 6,5 εκατοστων και ολα πηγαν μια χαρα, εχω μια κορουλα 1,5 ετους και τωρα ειμαι παλι εγκυος στην 11η εβδομαδα. Εννοειται οτι αυξανεται το ινομυωμα (εμενα εφτασε 11 εκ. αλλα μετα επανηλθε στα 6). Οσο για το μικρο εμβρυο δεν γνωριζω κατι, παντως δεν νομιζω να σχετιζεται με το ινομυωμα. Μηπως απλα εχει γινει η συλληψη αργα στον κυκλο γι' αυτο ειναι μικροτερη η μετρηση?

Τα ινομυωματα στην εγκυμοσυνη παντως εχουν κυριως κινδυνο για προωρο τοκετο. Ο γιατρος μου για αυτο το λογο ηθελε να αποφευγω οποιαδηποτε συσπαση, οποτε κοψαμε ολες τις επαφες με τον αντρα μου, δεν εκανα μπανιο σε κρυα θαλασσα και τετοια.

Παρα πολλες γυναικες εχουν ινομυωματα και μενουν εγκυος και γεννανε υγιεστατα παιδακια οπως θα γινει και με σενα. Παντως εγω σε αυτην την εγκυμοσυνη πιο πολυ αγχωνομαι για ολα τα αλλα παρα για το ινομυωμα μου. Ευχομαι ολα να πανε σε ολες καλα!!!

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα κορίτσια! Η γιατρός που με εξέτασε εχθές είδε ότι πράγματι το ινομύωμα είναι 4 εκατοστών αλλά βρίσκεται επάνω και προς τα πίσω, δλδ στο πιο 'ανώδυνο' σημείο της μήτρας. Αυτό που πρέπει να προσέχω είναι γενικά να μη κουράζομαι και να απέχω από σεξουαλικές επαφές. Τέλος ίσως περίπου στον πέμπτο μήνα να χρειαστεί να πάρω κάποια extra φαρμακευτικη αγωγή σε περίπτωση συσπάσεων για να αποφύγουμε τον πρόωρο τοκετό.

Gina77 συμφωνώ με την Cleo's Mommy όσον αφορά το μέγεθος του εμβρύου. Και το δίκο μου το βρήκε λίγο μικρότερο, αλλά μάλλον φταίει ότι το τελευταίο τρίμηνο είχα 30 ημερών κύκλο αντί του συνιθισμένου 28άρη. Οπότε η σύλληψη δεν έγινε όπως το υπολογίζει ο υπέρηχος.

Γιαννουλίτσα στην δική μου περίπτωση το ινομύωμα δεν επηρέασε καθόλου την σύλληψη του μωρού μάλλον λόγω θέσης του μέσα στην μήτρα. 30 εκατοστά ινομύωμα!!! Πως μεγάλωσε τόσο πολύ? Έμεινες έγκυος στο μεταξύ? Μεγάλωσε τόσο κατά τη διάρκεια κάποιας εγκυμοσύνης???

philips σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα. Περιμένω νέα σου!

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα και πάλι σε ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Το ινομύωμα έχει μεγαλώσει κατά ένα ολόκληρο εκατοστό μέσα σε 15 μόλις ημέρες....Αν συνεχίσει έτσι, και βάσει απλών μαθηματικών πού θα φτάσει? Ο γιατρός δεν μπορεί να μου πει ούτε αν θα μεγαλώνει με αυτούς τους ρυθμούς, ούτε αν θα παραμείνει όσο είναι (δλδ 5cm), ούτε κατά πόσο θα δυσκολέψει την εγκυμοσύνη αργότερα (από την άποψη ότι αυτά προκαλούν πρόωρο τοκετό). Το μόνο που μου είπε είναι ότι είναι πολύ ευχαριστημένος που δεν είχαμε έκτροπα μέχρι τώρα (δλδ αποβολή) και όσο περνάνε οι μέρες τόσο θα απομακρύνεται αυτό το ενδεχόμενο. Εσείς τι νέα?

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

elenichr27 σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! στη δική μου περίπτωση το ινομύωμα ήταν έξω από τη μήτρα και είχε ...καταπλακώσει τις ωοθήκες.όπως καταλαβαίνεις δεν προέκυψε σύλληψη όσο το κουβαλούσα.τώρα ξεπέρασα το σοκ από τα δύο χειρουργεία και κάποια προβλήματα που προέκυψαν από αυτά(είχα ανεβάσει αιμοπετάλια) καθώς επίσης και κάποια προβλήματα με τη δουλειά μου ,και θα ξεκινήσουμε προσπάθεια.είμαι ήδη 35 ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γιαννουλίτσα δεν σε πήραν και τα χρόνια! Αφού κατάφερες και ξεπέρασες επιτυχώς τόσα προβλήματα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα μανούλα!

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω elenichr. Εχω ακούσει ότι όταν υπάρχει ινομύωμα πολλές φορές γίνεται καισαρική για να αποφευχθεί αιμορραγία .Να είσαι καλά και αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι κορίτσια!

Πήγα εχθές στο γιατρό και είδε ότι το ινομύωμα μεγάλωσε ελάχιστα (είναι 6.1*4.5). Ήταν πολύ καθυσηχαστικός γιατί είδε ότι βρίσκεται μακριά από το σάκο. Βρήκε όμως και ένα άλλο μικρότερο που είναι πολύ κοντά στο σάκο, σχεδόν δίπλα. Μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο ήρεμος και δε μου συνέστησε ξεκούραση ή κάτι άλλο. Το πρόβλημά του ήταν αν θα γεννήσω σε κλινική ή σε νοσοκομείο. Ευχάριστο μου φάνηκε αυτό που άρχσε να μιλάει για τοκετό (είμαι μόλις 7 εβδομάδων έγγυος) αλλά αναρωτιέμαι αν είναι όντως τόσο απλά τα πράγματα. Μήπως να ζητήσω κα μία δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...