Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κατ'αρχην προσπαθηστε οσο το δυνατον πιο συντομα να ξεπερασετε αυτο το σταδιο για μπορεσετε να δουλεψετε με το παιδι σας. Μη σας φοβιζει ο μυθος του αυτισμου. Δεν ειναι αληθεια οτι τα αυτιστικα παιδια δεν εχουν συναισθηματα, δεν μπορουν να επικοινωνησουν και μενουν στο τελος μονα. Εγω γνωριζω πολλα ατομα με Αsperger που εχουν κανει οικογενεια και παιδια και εχουν και καλες δουλειες. Στο σχολειο που εργαζομαι εχουμε παιδακια με αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας και τα πηγαινουν μια χαρα και στο γνωστικο τομεα και επικοινωνουν καλα με τα παιδια και συναισθηματα εκφραζουν και δεν κανουν καμια εκρηξη θυμου. Ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης γι'αυτο οσο πιο νωρις μπεις στη διαδικασια αυτη για το παιδι σου τοσο το καλυτερο. Και πιστεψε με αυτο το παιδι μπορει να σου φερει τοσες χαρες και συγκινησεις οσες ισως δεν απολαυσεις απο τ'αλλα σου παιδια.

Ο κανονας ειναι αποδοχη, σωστη διαγνωση και καλη εκπαιδευση.

 

Αυτος ειναι ενας συλλογος για τους γονεις παιδιων που βρισκονται στο φασμα.

http://anagennisi.org/htmls/03Silogos.html

 

Τα παιδια στο φασμα εχουν υψηλη νοημοσυνη και καταλαβαινουν ποτε ειναι αποδεκτα και ποτε οχι . Το γεγονος οτι αντιλαμβανονται τον κοσμο με το δικο τους τροπο δεν πρεπει να αποτελει εμποδιο για την εξελιξη τους. Μην αφηνει τη λυπη να σε καταβαλλει. Οπλισου με δυναμη και παλεψε για τα δικαιωματα του παιδιου σου. Πετυχε σωστη διαγνωση, ενημερωσου για το τι δικαιουται το παιδι , κοιταξε το θεμα καταματα, ανασκουμπωσου και παλεψε το. Οπου υπαρχει θεληση , υπαρχει τροπος. Υπαρχουν και αλλοι γονεις και μαζι μπορειτε να πετυχετε πολλα.

Από τους πιο εμπειρους στην Ελλαδα στο θεμα του αυτισμου ειναι:

Κωνσταντινος Φρανσις Παιδοψυχιατρος

Υπεύθυνος Κλινικού Ιατρείου Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών

Βʼ Ψυχιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο «Αττικό»

Και οπως προαναφερθηκε επισης καλος ειναι ο Γεώργιος Καραντάνος:

Παιδοψυχίατρος - Ψυχίατρος

Πρόεδρος Κλάδου Παιδοψυχιατρικής της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω ζήσει παιδάκι στο φάσμα του αυτισμού να μεταμορφώνεται πραγματικά μέσα σε δυόμισυ χρόνια από τη στιγμή που άρχισε να ακολουθεί πρόγραμμα σχετικό με την ηλικία του και τις ανάγκες του. Μιλάμε για παιδί 3 ετών που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούσε άναρθρες κραυγές και το μεγαλύτερο μέρος της σχολικής του ημέρας είχε να κάνει με τις εμμονές του και την επθετικότητα. Αυτό το παιδί στα 5 του γελούσε, μιλούσε, χάιδευε τους φίλους του (!!!) στο κεφαλάκι, τραγουδούσε, κοίταζε στα μάτια και απαντούσε. (Αυτό το παιδί τώρα θα είναι 11, 12 χρονών και πολύ θα ήθελα να μπορούσα να επικοινωνήσω με τους γονείς του, γιατί πραγματικά το πόνεσα και το αγάπησα πολύ όσο το είχα στην τάξη μου. Αλλά ντρέπομαι να το κάνω)

 

Φαντάσου πόσα πράγματα θα κατορθώσει το δικό σου παιδί που δε βρίσκεται στην ίδια κατάσταση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω http://www.paidohosp.gr/17-ETHMA.html

 

Πάντως ξεκίνησε την εκπαιδευση του παιδιου απο τωρα. Τα πιο πολλα ταμεια δινουν χρηματα για τις συνεδριες του παιδιου. Καλο προγραμμα είναι και το early Bird το οποιο ειναι προγραμμα παρεμβασης για παιδια 3-6 ετων. Βοηθαει τους γονεις να εκπαιδευουν το παιδι τους

 

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες και εδω http://www.vima-asklipiou.gr/volumes/2009/VOLUME%2001_09/ASPERGER%20SYNDROME.pdf

 

Εχετε δει μονο εναν γιατρο? Ισως να ειμαι κολημενη με το θεμα αλλα θα ελεγα να δεις εναν αναπτυξιολογο ακομα.

Μπραβο σου που το ψαχνεις (και ναι οι συζυγοι ειναι αξιολατρευτοι αλλα αρνουνται να δουν καποια πραγματα).

 

Μην σε παιρνει απο κατω . Δεν ειναι τιποτα μη αναστρεψιμο απ οτι καταλαβα. Θελει αγωνα αλλα ειναι πολυ μικρος και χαρη στην δικη σου ανησυχια μπορεις να παρεμβεις εγκαιρα.

 

Το ΙΚΑ επιδοτει λογοθεραπειες - εργοθεραπειες http://www.ika.gr/gr/infopages/healthservices/hospkpy/home.cfm

. Το ποσο που δινει δεν εχει σχεση βεβαια με την πραγματικοτητα αλλα αν βρεις το καταλληλο κέντρο θα κατανοησουν το προβλημα και θα προσαρμοσεις το προγραμμα στις δικες σου οικονομικες αντοχες .

Μετα απο πολυ προβλησματισμο και βρισκομενη στα ορια της σχιζοφρενειας για ενα μεγαλο διαστημα (τωρα επανερχομαι σιγα σιγα) θα ελεγα να δωσεις την μαχη οσο γινεται νωριτερα. Για το καλο του παιδιου και της δικης σου ψυχολογιας . Τωρα φαινεται βουνο αλλα βλεποντας το πρωτο βημα προς τα μπρος παιρνεις τρελλο κουραγιο :-D

Ευχομαι γρηγορα το 1ο βημα μπροστα που θα σου δωσει το κουραγιο να συνεχισεις και να νικησεις ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω παρα πολυ καιρο να ενημερωσω το θεμα,τρεχω παρα πολυ με γιατρους κ πολυπλοκες εξετασεις για ασθενειες που μονο το ονομα τους να διαβασεις σε πιανει πανικος...ευτυχως,ολες βγαινουν αρνητικες,αρα μας μενει μονο το δαδ σα διαγνωση,κ προχωραμε πανω σε αυτο.εχω βρει για καλη μου τυχη μια παρα πολυ καλη εργοθεραπευτρια,η οποια μαζι με την ομαδα της εχει κανει πραγματικα θαυματα με το παιδι μου,τοσο πολυ,που κι εγω δεν μπορω να το πιστεψω.παρακολουθουμε εργοθεραπειες 2 ωρες την εβδομαδα κ λογοθεραπειες επισης δυο ωρες την εβδομαδα κ σε συνδυασμο με τις διακοπες (αννα μου,τι δικιο που ειχες...) ο δημητρης μου εβγαλε κυριολεκτικα φτερα κ πεταξε,παρολο που περασε μια πολυ σοβαρη λοιμωξη που τον εκλεισε στο παιδων για μερες.απο την επομενη βδομαδα ξεκιναει παιδικο (δεν εγινε δεκτος στο δημοσιο της περιοχης μας λογω του προβληματος,αλλα βρηκαμε πολυ καλο ιδιωτικο σε πολυ λογικη τιμη) κ σε συνδυασμο με τη χημεια που εχει με την εργοθεραπευτρια του κ την λογοθεραπευτρια του,πιστευω οτι θα παμε πολυ καλα.εχει μεγαλωσει απο αποψη ομιλιας κ συμπεριφορας κατα ενα χρονο μεσα σε ενα μηνα (κ θελω να ευχαριστησω την εργοθεραπευτρια του γι αυτο,χιλιες φορες).θα σας κραταω ενημερες...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτη ειναι η διαγνωση που εγινε μετα απο 3ωρη εξεταση του δημητρακη μου,απο αναπτυξιολογο,νευρολογο,ψυχολογο κ μετα απο πολλες εξετασεις.μου εδωσαν κ χαρτι για το σχετικο επιδομα,που μαζι με την εγκριση του προγραμματος απο το ταμειο θα καλυψουν τις λογο κ εργοθεραπειες κ γενικα οτι χρειαζεται για να ζησει το παιδι την καλυτερη δυνατη ζωη.

δεν ξερω αν θα πρεπει να γελαω η να κλαιω,παντως σα να μου εφυγε ενα μεγαλο βαρος..ειναι αυτισμος??δεν ειναι??ειναι νοητικη υστερηση??ειναι βλεννοπολυσακχαριδωση?/τουλαχιστο τωρα ξερω τι ειναι,κ θα μπορεσω να προσφερω οτι χρειαζεται.το καλο ειναι οτι εχουμε πολυ μεγαλη προοδο.το θεμα μου ειναι να ζησει το παιδι μου (οπως κι ολα μου τα παιδια) μια καλη ζωη,κ γι αυτο θα προσπαθησω..θα σας κραταω ενημερες

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια για τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις. Ευχομαι ο θεός να προστατεύει και να βοηθά τον Δημητράκη σου και όλα τα παιδιά του κόσμου. Συγνώμη για το θάρρος που παίρνω να σου γράψω ειμαι καινούριο μέλος και δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά ειλικρινά από το μήνυμα σου εκτίμησα τον τρόπο σκέψης σου. Διότι έχω κοντινό μου παράδειμα αυτιστικού παιδιού που δυστυχώς δεν έχει την ίδια αντιμετώπιση. Οχι ότι είναι παρατημένο, το βοηθούν με γιατρους, εργασιολόγο, γλωσσοθεραπευτή κ.λ.π. αλλά, συναισθηματικα δεν βλέπω την αντιμετώπιση που ειδα στο μηνυμά σου και ειδικά στις τελευταίες γραμμές " θέλω το παιδί μου να ζήσει μια καλή ζωή και θα το προσπαθήσω" Μπράβο σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καλημέρα, εγώ είμαι λογοθεραπευτρια, πολύ σωστά έπραξες και πήρες το παιδάκι σου για αξιολογήσεις, μπράβο στο θάρρος και στο κουράγιο σου, πολλοί γονείς το αρνούντε. Νά ξερες πόσοι γονείς αντιδρούν και στο τέλος το παιδάκι μεγαλώνει και εκεί που θα αντιμετώπιζε λίγες δυσκολίες αντιμετωπίζει πάρα πολλές.

Συγχαριτήρια και πάλι. Αν χρειάζεσε κάτι απο λόγοθεραπευτική πλευρά, μόνο συμβουλευτικά γιατι εγώ είμαι λίγο Μακριά Κύπρο γράψε μου και ότι μπορώ θα σε βοηθήσω

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας σας ευχαριστω πολυ...ειναι,δυσκολο,πραγματικα,ακομα κ για μενα,που ειχα αντιληφθει τη διαφορα απο πολυ νωρις.ομως η κατασταση ειναι αυτη,κι εγω πρεπει να προχωρησω για το παιδι (αλλα κ για τα αλλα παιδια) μου.κ θα κανω οτι ειναι εφικτο.οι προοπτικες απο οτι μου ειπαν οι γιατροι,κ οι ειδικοι που εχουν αναλαβει το δημητρη,αλλα που βλεπω κ εγω κ ο αντρας μου,ειναι πολυ καλες.το παιδι προχωραει,σταθερα ανοδικα,κ δεν δειχνει να δυσκολευεται ιδιεταιρα.οποτε το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να του κρατησω το χερι οταν το χρειαζεται.

αυτο που με απασχολει περισσοτερο,ειναι οτι δεν εχω λυσει ακομα το θεμα των σπασμων (κ του ντεπακιν βεβαιως-βεβαιως,που συνεχιζουμε να το παιρνουμε επειδη το εγκεφαλογραφημα δεν ηταν καλο).βεβαια κριση δεν εχει κανει.μια μονο στη ζωη του,η οποια μαλλον χειροτερεψε τη δυσπραξια των χεριων.αλλα θα το λυσω κι αυτο...

κατα τα αλλα...εχουμε βαπτιση στις 1.11.09,τα δυο αδελφακια του δημητρη.στις 11.30 το πρωι,στον ι ναο αγ στεφανου στον περισσο.μετα,(αν μας το επιτρεψει ο καιρος,αλλιως τη βαψαμε),θα κοψουμε κ τουρτα για τα γενεθλια του δημητρη που ειναι την επομενη μερα...ολος ο κοσμος καλεσμενος,κι οποιος θελει ερχεται....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

χθες το απογευμα πηγαμε για επαναξιολογηση του δημητρη σε ενα κορυφαιο παιδονευρολογο για να κ το θεμα της επιληψιας.η διαγνωση του αυτισμου υψηλης λειτουργικοτητας παραμενει,με πολυ καλες προοπτικες.η ομιλια του εχει αποκατασταθει σε πολυ μεγαλο βαθμο.κινητικα παμε πολυ καλυτερα,κ μαλλον δεν θα αντιμετωπισουμε ιδιεταιρο προβλημα με το σχολειο.υπαρχουν ακομα δυσπραξικα στοιχεια,αλλα με τη βοηθεια της εργοθεραπειας θα τα ξεπερασουμε κι αυτα.σχεδον στους περισσοτερους τομεις εχει πλησιασει πολυ τα παιδακια της ηλικιας του.(κ σ αυτα που ειμαστε λιγο πισω,προχωραμε σταθερα μπροστα).

σχετικα με την επιληψια (που ειναι κ το κυριο προβλημα)..δυστυχως το ελεινο κ τρισαθλιο ντεπακιν θα συνεχισουμε να το παιρνουμε μεχρι τουλαχιστο το σεπτεμβριο οποτε θα κανουμε νεο εγκεφαλογραφημα κ βλεπουμε...το τωρινο εγκεφαλογραφημα ειχε δυστυχως ευρηματα κ ετσι οσο κι αν δε μου αρεσει,φαινεται οτι το φαρμακο δουλευει,κ περα απο δυο περιστατικα προσηλωσης,δεν ειχαμε τιποτ αλλο μεσα στον τελευταιο χρονο.συνεχιζω να ελπιζω οτι την επομενη φορα θα ειμαστε ετοιμοι...η δοση που παιρνουμε ειναι 200mg πρωι κ βραδυ κ θα πρεπει να συνεχισουμε να ελεγχουμε τα επιπεδα κ τα ηπατικα ενζυμα καθε μηνα...

κατα τα αλλα...ο δημητρης περιμενει το 4ο αδελφακι του αν ολα πανε καλα αρχες σεπτεμβρη,γεγονος το οποιο εχει δεχτει πολυ καλα κ ερχεται στο γιατρο μαζι μου να δει το μωρακι...

μας μενει τωρα επαναξιολογηση απο αναπτυξιολογο κατα τον απριλιο.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μόνο που μπορώ να σου πώ,(εκτος απο τις ευχές μου να γίνει καλά το παιδάκι σου)συγχαρητήρια,όχι μόνο γιατι αντιμετωπίζεις τόσο δύσκολες καταστάσεις ,αλλα και γιατι τον τρόπο που τις αντιμετωπίζεις.στην θέση σου θα ένιωθα τουλάχιστον πελαγωμένη,αλλα όχι μόνο πελαγωμένη δεν δείχνεις,αλλα και φαίνεσε άνθρωπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις παληκαρήσια.και είσαι και έγκυος στο 4 ο.συγχαρητήρια και πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα για την οικογενειά σου.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Δημητράκη. Χαίρομαι που πηγαίνουν όλα καλά. Σου έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν αλλά θα στο πω αλλη μια φορα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ειναι πολύ τυχερο το αγορακι σου που έχει τέτοια μανούλα. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε η Τιτη με κάλυψε πληρως. Σου εύχομαι ακομη μια τέλεια εγκυμοσύνη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...σ αυτες τις περιπτωσεις δε σε παιρνει να πελαγωσεις...(για πολυ τουλαχιστον)αν το κανεις,το"χασες το παιχνιδι γιατι χανεται πολυτιμος για το παιδι χρονος.το δυσκολοτερο κομματι ηταν η παραδοχη...μολις εγινε αυτο,ολα μπηκαν σε μια σειρα...

σας ευχαριστω ολες για τις ευχες,σιγουρα πιανουν τοπο.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορώ να σου πώ,(εκτος απο τις ευχές μου να γίνει καλά το παιδάκι σου)συγχαρητήρια,όχι μόνο γιατι αντιμετωπίζεις τόσο δύσκολες καταστάσεις ,αλλα και γιατι τον τρόπο που τις αντιμετωπίζεις.στην θέση σου θα ένιωθα τουλάχιστον πελαγωμένη,αλλα όχι μόνο πελαγωμένη δεν δείχνεις,αλλα και φαίνεσε άνθρωπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις παληκαρήσια.και είσαι και έγκυος στο 4 ο.συγχαρητήρια και πραγματικά σου εύχομαι τα καλύτερα για την οικογενειά σου.

 

Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα ΤΙΤΗ.

 

Γειά σου Λιάκι -δώσε πολλα φιλάκια στον Δημητράκη!!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα να χαιρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το τεταρτό .Ειμαι δασκάλα για παιδιά με ειδικές ανάγκες . Πέρσυ που ήμουν έγκυος και εργαζόμουν στο ειδικό σχολείο , με ρωτούσαν αν φοβόμουν μη προκύψει κάτι και σε μένα και αν επηρεαζόμουνα με τα παιδια του σχολείου , εγω τους απαντούσα ότι αυτό ήταν το άγχος μου πριν μείνω έγκυος τώρα απλά ξέρω οτι θα είμαι κατάλληλη να το αντιμετωπίσω .Αυτό βλέπω και σε σένα !!!!

 

Πριν γίνω μανούλα με ένοιαζε μόνο να μάθουν και δεν μπορούσα να "σεβαστώ" τα όρια τους , τα πίεζα παραπάνω γιατί απλά πίστευα οτι αυτό ήταν για το καλό τους,τώρα απλά θέλω να γυρίσουν πίσω ήρεμα , χαρούμενα και ασφαλή. Ολοι θέλουν το δικό τους χρόνο και τρόπο.Επιτρεψε μου να σου δωσω κάποιες συμβουλές όχι σαν ειδική , γιατι τη πείρα την αποκτάμε με τα χρόνια πάνω στα παιδιά,τα οποία εσεις οι γονείς τους ,γνωριζετε καλύτερα.

 

Να χαίρεσαι όσο μπορείς το παιδί σου κάθε μέρα όπως είναι , μη σε κυριεύει το άγχος να μαθει πολλά και να 'φτασει' τα άλλα παιδιά .Κάθε άνθρωπος θέλει το χρόνο του και εσείς τον έχετε με το μέρος σας ( έγινε πρώιμη παρέμβαση )

 

Όλα τα παιδιά παλιδρομούν κάποιες φορές , μην απογοητεύεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να συμβεί.Το σίγουρο είναι οτι αφου τα καταφερε μία φορά σιγουρα θα τα ξανακαταφέρει .

 

Να τον επαινείς συχνά και να έχεις σταθερή συμπεριφορά και όρια . Πρέπει όλοι να ακολουθείται κοινή πορεία .

 

Να σκέφτεσαι πάντα τι είναι χρήσιμο για την ζωή του παιδιού ,τι θα τον κάνει αυτόνομο και βάζε προτεραιότητες. Έίναι το πιο σημαντικό κριτήριο για να δεχτούν ενα παιδί σχολείο αλλα ασφαλώς και για το ίδιο , να είναι αυτόνομο στη τουαλέτα ,αν δεν το έχετε κατακτήσει μη το αμελήσεις συμβουλέψου την εργοθεραπεύτρια . Τι να το κάνεις να ξέρει τα χρώματα , τα ζώα........και να φοράει πάνα???(το έχω δει πολλές φορές )

 

Τέλος διεκδίκησε τη δημόσια παιδεία , συμβουλέψου ένα σύμβουλο ειδικής αγωγής της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .Ασφαλώς και να το στείλεις και ιδιωτικά ,αλλά για κάτι έξτρα τις απογευματινές ώρες , πόσα χρήματα πια??????Αν είναι καλύτεροι ,,δεν είμαι σίγουρη ,γιατι μη ξεχνάς οι περισσότεροι εργάζονται το πρωί στα δημόσια σχολεία . Αν δεν έχει το σχολείο-νηπιαγωγείο σου τμήμα ένταξης ,μπορείς να το στείλεις στο πιο κοντινό ή να ζητήσει ειδικό βοητικό προσωπικό ο διευθυντής. Λυπάμαι που το λέω αλλά έχω ακόυσει διευθυντή να μη δημιουργεί τμήμα ένταξης και να παραπέμπει τα παιδιά σε άλλο σχολείο μόνο και μόνο για να είναι ήρεμος .Να ξέρεις οτι ο γονιός εχει το πρώτο λόγο για το πιο σχολειο θέλει να στείλει το παιδί του , κάνε νωρίτερα ένα χρόνο μία έρευνα γιατί πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα με τις εγγραφές.

 

Σίγουρα, μπορει να μην σε βοήθησα ή να σου είπα κάτι καινούριο αλλά αν χρειαστείς κάτι στο μέλλον και μπορώ ,στειλε μου μήνυμα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και ψάξε μέσα σου να βρεις τι είναι αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να παιρνεις δύναμή ,γιατί εσύ είσαι αυτή που πρέπει να στηρίξει όλη την οικογένεια .

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα να χαιρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το τεταρτό .Ειμαι δασκάλα για παιδιά με ειδικές ανάγκες . Πέρσυ που ήμουν έγκυος και εργαζόμουν στο ειδικό σχολείο , με ρωτούσαν αν φοβόμουν μη προκύψει κάτι και σε μένα και αν επηρεαζόμουνα με τα παιδια του σχολείου , εγω τους απαντούσα ότι αυτό ήταν το άγχος μου πριν μείνω έγκυος τώρα απλά ξέρω οτι θα είμαι κατάλληλη να το αντιμετωπίσω .Αυτό βλέπω και σε σένα !!!!

 

Πριν γίνω μανούλα με ένοιαζε μόνο να μάθουν και δεν μπορούσα να "σεβαστώ" τα όρια τους , τα πίεζα παραπάνω γιατί απλά πίστευα οτι αυτό ήταν για το καλό τους,τώρα απλά θέλω να γυρίσουν πίσω ήρεμα , χαρούμενα και ασφαλή. Ολοι θέλουν το δικό τους χρόνο και τρόπο.Επιτρεψε μου να σου δωσω κάποιες συμβουλές όχι σαν ειδική , γιατι τη πείρα την αποκτάμε με τα χρόνια πάνω στα παιδιά,τα οποία εσεις οι γονείς τους ,γνωριζετε καλύτερα.

 

Να χαίρεσαι όσο μπορείς το παιδί σου κάθε μέρα όπως είναι , μη σε κυριεύει το άγχος να μαθει πολλά και να 'φτασει' τα άλλα παιδιά .Κάθε άνθρωπος θέλει το χρόνο του και εσείς τον έχετε με το μέρος σας ( έγινε πρώιμη παρέμβαση )

 

Όλα τα παιδιά παλιδρομούν κάποιες φορές , μην απογοητεύεσαι είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να συμβεί.Το σίγουρο είναι οτι αφου τα καταφερε μία φορά σιγουρα θα τα ξανακαταφέρει .

 

Να τον επαινείς συχνά και να έχεις σταθερή συμπεριφορά και όρια . Πρέπει όλοι να ακολουθείται κοινή πορεία .

 

Να σκέφτεσαι πάντα τι είναι χρήσιμο για την ζωή του παιδιού ,τι θα τον κάνει αυτόνομο και βάζε προτεραιότητες. Έίναι το πιο σημαντικό κριτήριο για να δεχτούν ενα παιδί σχολείο αλλα ασφαλώς και για το ίδιο , να είναι αυτόνομο στη τουαλέτα ,αν δεν το έχετε κατακτήσει μη το αμελήσεις συμβουλέψου την εργοθεραπεύτρια . Τι να το κάνεις να ξέρει τα χρώματα , τα ζώα........και να φοράει πάνα???(το έχω δει πολλές φορές )

 

Τέλος διεκδίκησε τη δημόσια παιδεία , συμβουλέψου ένα σύμβουλο ειδικής αγωγής της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .Ασφαλώς και να το στείλεις και ιδιωτικά ,αλλά για κάτι έξτρα τις απογευματινές ώρες , πόσα χρήματα πια??????Αν είναι καλύτεροι ,,δεν είμαι σίγουρη ,γιατι μη ξεχνάς οι περισσότεροι εργάζονται το πρωί στα δημόσια σχολεία . Αν δεν έχει το σχολείο-νηπιαγωγείο σου τμήμα ένταξης ,μπορείς να το στείλεις στο πιο κοντινό ή να ζητήσει ειδικό βοητικό προσωπικό ο διευθυντής. Λυπάμαι που το λέω αλλά έχω ακόυσει διευθυντή να μη δημιουργεί τμήμα ένταξης και να παραπέμπει τα παιδιά σε άλλο σχολείο μόνο και μόνο για να είναι ήρεμος .Να ξέρεις οτι ο γονιός εχει το πρώτο λόγο για το πιο σχολειο θέλει να στείλει το παιδί του , κάνε νωρίτερα ένα χρόνο μία έρευνα γιατί πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα με τις εγγραφές.

 

Σίγουρα, μπορει να μην σε βοήθησα ή να σου είπα κάτι καινούριο αλλά αν χρειαστείς κάτι στο μέλλον και μπορώ ,στειλε μου μήνυμα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και ψάξε μέσα σου να βρεις τι είναι αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να παιρνεις δύναμή ,γιατί εσύ είσαι αυτή που πρέπει να στηρίξει όλη την οικογένεια .

 

 

Γωγω συγχαρητρια κοπελα μου για τον τροπο σκεψης σου! Εισαι αξιοθαυμαστη!! Μακαρι να υπηρχαν κ αλλοι σαν εσενα! Με αγγιξες πολυ...

 

 

 

Λια μου οτι κ αν πω ειναι λιγο, εσυ ξερεις...

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

γωγω,σε ευχαριστω παρα πολυ...η αληθεια ειναι οτι προπερισυ μας "πεταξαν εξω" απο τον δημοσιο παιδικο σταθμο της περιοχης μου λογω της καταστασης,κ περισυ δεν εκαναν καν δεκτη την αιτηση μας,ετσι αναγκαζομαι να τον στελνω σε ιδιωτικο.επειδη ομως τα παιδια ειναι 3 (κ πρωτα ο θεος 4 σε λιγο καιρο) κ δεν θα εχω σιγουρα τη δυνατοτητα να τα στειλω ολα σε ιδιωτικο (εκτος αν στο μεταξυ κερδισω κανενα λοττο η κατι τετοιο),κ πιστευω οτι θα ειναι αδικο για τα υπολοιπα παιδια μου να εχει το ενα ειδικη μεταχειρηση,γι αυτο κ ψαχνω την ακρη απο τωρα,γιατι δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα απο αλλες μανουλες σχετικα με το ποσο δυσκολα βρισκεται παραληλλη στηριξη,η τμημα ενταξης κλπ.

με την πανα εχουμε καθαρισει απο το καλοκαιρι (την ημερα τουλαχιστο).κ γενικα αυτοεξυπηρετειται πολυ καλα,εκτος απο τις φασεις που βαριεται κ παιδιαριζει,περισσοτερο μιμουμενος τα μικροτερα...

η πρωιμη παρεμβαση οπως λες κι εσυ μας εχει κανει παρα πολυ μεγαλο καλο.παρακολουθει 2 ωρες την εβδομαδα λογοθεραπεια,2 ωρες εργοθεραπεια κ 2 ωρες παρεμβαση με ειδικη παιδαγωγο,οι οποιες ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!ειμαι πολυ τυχερη σ αυτο το θεμα,ο δημητρης λατρευει τις θεραπευτριες του,κ παει στη συνεδρια με χαρα κι οχι καταναγκαστικα.οι κοπελες κανουν εξαιρετικη δουλεια,σαν να ασχολουνται με το δικο τους παιδι,κι οχι μ ενα ξενο,κι αυτος ειναι ο λογος που εχουμε κι αυτη την εξελιξη.

σ αυτο το σημειο θελω κ παλι απο τα βαθη της καρδιας μου να ευχαριστησω τα κοριτσια αυτα.(δεν λεω ονομα του κεντρου για να μη θεωρηθει διαφημιση)

κ εννοειται οτι κι εγω παρακολουθω συνεδριες με ψυχολογο,οχι τοσο για να διαχειριστω το θεμα του δημητρη,αλλα τοσα αλλα που απασχολουν μια πολυτεκνη μαμα.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λια μου εισαι μαχητης και ο Δημητρακης το χει στο DNA του.

Ολα θα πανε μια χαρα .

 

Οσο για το σχολειο δωσε την μαχη σου.

ΥΓ. Με το καλο το 4ο :D:D:D:D (καλε που το βρισκεις το κουραγιο? στα 2 λαλησα :lol::lol:. )

 

Ευχομαι οτι καλυτερο για τον Απριλιο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θεολογια καλή σου ημέρα χαίρομαι που τελικά όλα πηγαν καλά με τον Δημητράκη σου και αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα που αντιμετώπισατε με τον καλύτερο τρόπο. Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε από εδώ και πέρα όλα δεξιά για εσάς και το νέο μέλος της οικογένειας σας. Καλή σου ημέρα και καλή δύναμη και αισιοδοξία για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θεοδοσια,χαιρομαι που τα λεμε ξανα...σε χιλιοευχαριστω για τις ευχες σου...

ευχομαι κι εγω τα καλυτερα για τα παιδακια σου...πραγματικα,η πρωιμη παρεμβαση εκανε θαυματα...

ο δημητρης μου ειναι ενα παιδακι με αυτισμο...παντα θα ειναι ενα ατομο με αυτισμο,αυτο δεν αλλαζει...θα ειναι ομως ενα παιδακι αυτονομο κ κατα πολυ λειτουργικο.κ τολμω να πιστευω οτι θα παει κ σχολειο κανονικα,εστω κ με την παραληλλη στηριξη (ισως κ χωρις αυτη αν συνεχισει ετσι καλα....)

γι αυτο τα γραφω ολα αυτα,για να δωσω κουραγιο κ σ αλλες μανουλες που αντιμετωπιζουν παρομοια θεματακια,να δουν οτι δεν ειναι μονοδρομος.το καθε ιδιεταιρο παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους κ αναγκες.το κυριοτερο ειναι να το αποδεχτει κανεις κ να δωσει στο παιδι την καταληλλη εκπαιδευση...

η εγκυμοσυνη προχωραει καλα....

ραντεβου με αναπτυξιολογο για επανεξεταση,29 απριλιου.....στις 3 μαιου,θα πανε στην αναπτυξιολογο κ η βενετια κ ο γιωργακης,οχι γιατι υπαρχει θεμα (εκτος απο τη φυσιολογικη καθυστερηση ομιλιας της βενετιας επειδη μιμειται το δημητρη),αλλα για να φυλαμε τα ρουχα μας.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...