Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΩΣΗ ΜΕ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΒΗΧΑ! :(


Recommended Posts

Ο μικρός (21 μηνών) για 4 ημέρες έκανε πυρετό (χωρίς άλλα συμπτώματα) ο οποίος έφθανε μέχρι 40.5!!! Με depon, gantil και dolal (υπόθετο) τον αντιμετωπισαμε... Είχαμε και εμετους..σε καθημερινη βάση...σε ένα γεύμα τουλάχιστον...Τώρα..που συνήλθε λιγάκι (χθες 5η μερα αλλα χωρις καθόλου πυρετο) ξεκίνησε εντονο βήχα....Όλο το βράδυ...συνέχεια ήταν όρθιος απο τον βήχα....και μου ζητούσε νεράκι...Το πρωι...συνάχι και βήχας...χοντρός..γαιδουρόβηχας...Ουφ...πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να του παρω να πιει Aerolin σιροπι (γιατί δεν έχουμε ξαναπάρει ούτε το σπρέι...οποτε ειπε σιροπι για να μην παιδευτει) και Clarytine σιροπι....Ελπίζω να συνέλθει ο καημενουλης μου..με τετοια ζέστη το μωρο μου..να παιδευεται..δεν το αντεχω...Ολο τον χειμωνα δεν μου αρρωστησε και τωρα την πατησαμε..Θέλω ομως να υπογραμμισω το γεγονος πως πρόκειται για ΙΩΣΗ οπως μου ειπε ο παιδίατρος και μάλιστα έχει καμια 20ρια παιδάκια που είναι στην ίδια κατάσταση με τον γιο μου...Οποτε..γονεις..προσοχη οσο μπορειται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λες να έχει το ίδιο και το κοριτσάκι μου. Είναι όλη μέρα με πυρετό που δεν πέφτει με τίποτα από το Σάββατο! Εμείς μέχρι 39,8 φτάσαμε.Της έχουμε αλλάξει τα φώτα σε αντιπυρετικά, ντουζάκια και κομπρέσσες αλλά τίποτα. Εχθές το βράδυ πήγαμε στο νοσοκομείο και μας είπαν ότι έχει λαιμό (χωρίς να βήχει όμως ή να έχει έστω μια ελαφριά βραχνάδα). Είμαστε στο τρίτο 24ωρο. Η κακομοίρα δεν έχει όρεξη για τίποτα,την πιάνουν και ρίγη και την λυπάμαι που ταλαιπωριέται έτσι και μάλιστα μέσα στον καύσωνα

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου τα περιγράφεις...πιθανόν να έχει κ η κορούλα σου την ίδια ίωση... Τι να πω; Όντως καλοκαιριάτικα...είναι πολύ δύσκολο να τα βλεπουμε να ψήνονται...Απ' ότι κατάλαβα, ο πυρετός διαρκεί 3-4 ημέρες και θέλει χορήγησει αντιπυρετικών ανα τρίωρο..γιατί αν μείνουν περισσοτερο χωρις αντιπυρετικά...ανεβαίνει πάλι στα ύψη ο πυρετός (ΠΡΟΣΟΧΗ...δεν δινω εννοειται ιατρικες συμβουλές...γράφω βάση τωνλεγομενων του γιατρου μας..). Μόλις περάσει το βάσανο του πυρετού...εμφανίζεται ο βήχας..ο οποίος δεν ξέρω πόσο διαρκεί. Ο γιος μου πάντως ξεκίνησε να βήχει έντονα απο χθες το απόγευμα...και όλο το βράδυ...Σήμερα απο το πρωι ειναι με βηχα..αλλα πήραμε κ τα σιροπια που ανέφερα...ελπίζοντας για το καλύτερο. Το θεμα ειναι πως μεσα σε ολη αυτη την ταλαιπωρια..εχουμε και τους εμετους..που τώρα οφείλονται στον εντονότατο βήχα....Έχουν μαυρισει απο κατω τα ματακια του..απο την ταλαιπωρία ρε γμτ... Σκέφτομαι το απογευμα να τον παω στο ιατρειο του παιδιάτρου να τον ακροαστει....να τον δει και απο κοντα...γιατι οσο να' ναι..ολες αυτες τις μερες τον εχω τρελανει στα τηλ. τον άνθρωπο και αυτον...καλύτερα να τον δει απο κοντα..να ηρεμησω λιγακι... Το σιγουρο ειναι πως μολις ξεπερασουμε και το βηχα και γινουμε πρωτα ο Θεος καλα, θα τον παω για εξετασεις γεν. αιματος..να τον τσεκαρω..γιατι γενικοτερα..εχει ενα θεματακι με τους εμετους..και θελω να εχω μια εικονα της καταστασης της υγειας του...

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ!!! τα΄ίδια είχε κ η κουμπάρα μου κ εχθές που καλυτέρεψε ΄ηρθε σπίτι.ξέρει οτ φοβάμαι κ μου είπε πως δεν κολλάει κ πως ο γιατρός της είπε πως είναι κάποιο μικρόβιο...αν κολλουσε λέει θα είχε κ ο γιός της κ ο αντρας της.

η ίωση κολλάει όταν φεύγει?

περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχθές που μίλησα με την παιδίατρο, μόλις της είπα ότι δεν πέφτει ο πυρετός μου είπε καλλιέργεια ούρων ( την οποία είχα ήδη κάνει γιατί έχει παλλινδρόμηση στα νεφρά οπότε αυτό είναΙ δεδομένο) και εξετάσεις αίματος. Επειδή λοιπόν ανχωθήκαμε την πήγαμε στο νοσοκομείο και το μόνο που μας είπαν είναι λαιμός και να διπλασιάσουμε την αντιβίωση που ήδη παίρνει (λόγω της παλλινδρόμησης) για 7-10 μέρες.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός (21 μηνών) για 4 ημέρες έκανε πυρετό (χωρίς άλλα συμπτώματα) ο οποίος έφθανε μέχρι 40.5!!! Με depon, gantil και dolal (υπόθετο) τον αντιμετωπισαμε... Είχαμε και εμετους..σε καθημερινη βάση...σε ένα γεύμα τουλάχιστον...Τώρα..που συνήλθε λιγάκι (χθες 5η μερα αλλα χωρις καθόλου πυρετο) ξεκίνησε εντονο βήχα....Όλο το βράδυ...συνέχεια ήταν όρθιος απο τον βήχα....και μου ζητούσε νεράκι...Το πρωι...συνάχι και βήχας...χοντρός..γαιδουρόβηχας...Ουφ...πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να του παρω να πιει Aerolin σιροπι (γιατί δεν έχουμε ξαναπάρει ούτε το σπρέι...οποτε ειπε σιροπι για να μην παιδευτει) και Clarytine σιροπι....Ελπίζω να συνέλθει ο καημενουλης μου..με τετοια ζέστη το μωρο μου..να παιδευεται..δεν το αντεχω...Ολο τον χειμωνα δεν μου αρρωστησε και τωρα την πατησαμε..Θέλω ομως να υπογραμμισω το γεγονος πως πρόκειται για ΙΩΣΗ οπως μου ειπε ο παιδίατρος και μάλιστα έχει καμια 20ρια παιδάκια που είναι στην ίδια κατάσταση με τον γιο μου...Οποτε..γονεις..προσοχη οσο μπορειται...

 

Ιωση ειναι την επαθα εγω και ενω ανεβασα μονο 38 εβηχα 10 μερες συνεχομενα. Κατουριομουν στον βηχα. Μιλαμε για πνιξιμο. Ευτυχως η μικρη ειτε δεν κολλησε, ή απλα το περασε στο ποδι. Περαστικα σας ευχομαι....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως και εμεις περναμε τα ιδια...η μικρη εφθασε πυρετο μεχρι 39....τρελαθηκαμε διοτι δε μας εχει ξανασυμβει, μεχρι τωρα δοξα το θεο δεν ειχε παρει ουτε ντεπον-ειναι 22 μηνων τωρα-ο πυρετος επεσε αλλα ο βηχας...γαιδουροβηχας οπως ειπε και μια αλλη κοπελια παραπανω....να βλεπεις μια σταλια ανθρωπακι να τρανταζεται απο το βηχα και να προσπαθει να βαλει και το χερακι της μπροστα...και η θαλασσα διπλα μας...τη λυπαμαι αφανταστα....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως και εμεις περναμε τα ιδια...η μικρη εφθασε πυρετο μεχρι 39....τρελαθηκαμε διοτι δε μας εχει ξανασυμβει, μεχρι τωρα δοξα το θεο δεν ειχε παρει ουτε ντεπον-ειναι 22 μηνων τωρα-ο πυρετος επεσε αλλα ο βηχας...γαιδουροβηχας οπως ειπε και μια αλλη κοπελια παραπανω....να βλεπεις μια σταλια ανθρωπακι να τρανταζεται απο το βηχα και να προσπαθει να βαλει και το χερακι της μπροστα...και η θαλασσα διπλα μας...τη λυπαμαι αφανταστα....

 

 

Κοριτσια καλησπερα και περαστικουλια σε ολα τα μικρα.Να μην ταλαιπωρουνται τα γλυκουλια. Εμενα απο τοτε που ξεκινησε παιδικο εδω και 40 μερες δε λεει να συνελθει. Τη μια ιωση μετα την αλλη. Σημερα αφου ηταν καλα μια εβδομαδα και ειχαμε παει στη θαλασσα για μπανιο ξαναεκανε 39,2. Λεω να επισκεφτω νοσοκομειο γιατι και το συναχι δε σταματαει καθολου.

YMCjp2.png
Link to comment
Share on other sites

περαστικα και σε εσας!!!λεω ναι στο να πας το μικρουλι σου σε γιατρο αμεσα...εμεις το αφησαμε-περισσοτερο μαλλον απο απειρια σε αυτα-και της εκανε ακροαστικα...αισθανομαι πολυ ασχημα που το αφησα 2-3 μερες και επιδεινωθηκε...περαστικα και παλι γρηγορα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ...εμένα ο δικός μου..ενώ ήταν για 10 μέρες απύρετος..και ενώ του είχε σχεδόν περάσει και ο βήχας...τσουπ..χθες το απογευματάκι σαν ξύπνησε..τον πιάνω..ζεστός..βάζω θερμόμετρο..38,6. Πήρα τηλ. τον παιδίατρο κ μου είπε νοσοκομείο. Πηγαμε στο Παίδων και μας είπε ο γιατρός πως μόνο λίγο κόκκινο λαιμό βλέπει (εχουμε βέβαια και συνάχι). Μου είπε πως θα το αντιμετωπίσουμε σαν ιωση και αν μέχρι την Τετάρτη εξακολουθεί και κάνει πυρετό, θα ξαναπάμε στο νοσοκομείο. Τι να πω; Υπάρχει περίπτωση να έχει πάλι ίωση; Στο καπάκι; Σήμερα το πρωί στις 6 είχε πυρετό πάλι (39) και του έδωσα αντιπυρετικό...του δίνω τώρα εναλλάξ ανά τρίωρο αντιπυρετικά... Δεν ξέρω...σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο; Από ίωση σε ίωση; Έχω σκάσει απο στεναχωρια και ανησυχία...

Link to comment
Share on other sites

Mια απο τα ιδια:( Ο δικος μου βεβαια ειναι μεγαλυτερος 28 μηνων αρχισε παιδικο και την προηγουμενη Παρακσευη γυρναει με πυρετο που εφτανε εως 38,5 κρατησε μονο 2 24ωρα και μετα του ξεσπασε σε συναχι και βηχα, μου κολλησε και την μπεμπα και εκει που ελεγα οτι ξεμπερδεψαμε γυρναει αυτη την Παρασκευη απο το σχολειο κοιμαται για μεσημερι και οπως ξυπναει τον πιανω και ηταν ζεστος βαζω θερμομετρο 38 και φτου απο την αρχη το σαββατο το βραδυ πηγαμε Παιδων και μας ειπαν οτι εχει κοκκινο λαιμο και αυτια και αν συνεχισει να ξεκινησω αντιβιωση , εχτες το βραδυ 39,2 και να μην πεφτει με τιποτα στο τελος επεσε με υποθετο ντεπον και του ξεκινησα και αμοξιλ , σημερα ειμαστε 3 24ωρο και τον βλεπω λιγο καλυτερα αλλα δεν ειμαι και σιγουρη γιατι πολυ πυρετο ανεβαζει συνηθως απο το απογευμα και μετα.. Τι να πω εχω σκασει , παντως στο νοσοκομειο και η παιδιατρος μας μου ειπαν οτι προκειται για καινουρια ιωση και οχι την ιδια που ειχε περασει πριν μια εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν χθες στο Παιδων..πως θα αντιμετωπισουμε την κατάσταση σαν ιωση...και αν μεχρι την Τεταρτη συνεχιζει κ εχει πυρετο, να τον ξαναπάω :(.... Του ειπα του γιατρου πως δεν παει παιδικο ουτε ηρθε σε επαφη με αλλα παιδακια αυτο το διαστημα που μεσολαβησε απο την αναρρωση του απο την προηγ. ιωση μέχρι αυτή, αλλά μου ειπε πως αυτο δεν του λεει κατι, καθώς μπορεί να τον κολλησε κάποιος μεγάλος, δηλαδή ...εμεις... Εγώ μονο βηχα ειχα κ συναχι..δεν εκανα πυρετο...ΤΙ να πω; Στεναχωριεμαι παρα πολυ...ελπιζω να μην ειναι τιποτα....:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

υπομονη μονο αυτο και εγω χαλια ειμαι , ειμαι και αυπνη και με τα 2 εδω και 10 μερες και εχω τρελαθει, παντως οταν πηγα στο Παιδων γινοτανε χαμος απο ιωσεις ελπιζω να ειναι γρηγορα περαστικα

Link to comment
Share on other sites

candy εχουμε την ιδια ιωση απο την Πεμπτη εχει συνεχεια πυρετο φτασαμε 39,9 κ απο χθες που ειμαστε απυρετη αρχισε ο επιμονος βηχας πηρα τον παιδιατρο μας,μου ειπε μουκοσολβαν, κ βλεπουμε εαν δεν του περασει σε 5μερες,κυκλοφορουν συνεχεια ιωσεις δυστυχως,κ εμενα ο κακομοιρης ειναι 13μηνων δεν παει παιδικο αλλα παει η μεγαλη μου που μαλλον του την μετεφερε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...

Τον πήγαμε τον μικρό χθες το απόγευμα στο παιδίατρο και μας είπε πως κόλλησε ίωση ...πάνω στην ίωση...Δηλαδή, ήταν στην ανάρρωση από την μια και κόλλησε την άλλη... Μας είπε πως έχει ιογενεις λεμφαδενίτιδα...κάπως έτσι...Μας έδωσε αντιβίωση Centilyne...κάπως έτσι 5cc πρωι βράδυ. Του ξεκίνησα απο χθες το βράδυ...Απόψε έκανε συνέχεια πυρετο (μεχρι και 40) και τον είχα ανα τρεις ώρες με αντιπυρετικά. Αυτο το "ιογενεις λεμφαδενίτιδα" το έχετε ξανακούσει ποτε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και εμεις αρρωστησαμε!!!! απο χθες ο μικρουλης μου εκανε πυρετο. τον καυμενουλη και πηγαμε και στη θαλασσα το απογευμα, οταν γυρισαμε μου φανηκε ζεστος. εχει πολλες μυξες αλλα δεν βηχει και σημερα το πρωι ειχε δεκατακια. δεν ξερω ελπιζω να ηταν αυτο και να περναει αχ!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Εμας τελικα ηταν... 1) ιωση με εξανθημα 2)στρεπτοκοκκος στο λαιμο δλδ αμυγδαλιτιδα και 3) ουρολοιμωξη που μαλλον την επαθε επειδη το ανοσοποιητικο του μετα απο ολες αυτες τις ιωσεις επεσε πολυ. Φυσικα σταματησαμε τον σταθμο και τωρα σκεφτομαι πολυ αν θα τον ξαναστειλω απο σεπτεμβριο.

YMCjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιριάτικα τι κακό είναι αυτό με τις ιωσεις; Εμείς ακόμη ούτε ένα μπάνιο δεν έχουμε κάνει...και δεν το βλέπω και για το επόμενο 15νθημερο...γιατι ο γιατρος ειπε πως θέλει μεγαλη προσοχη για 15 μερες μετά αφου εχει παρει την αντιβίωση καθώς το ανοσοποιητικό του θα έρθει τα πάνω- κάτω και αν τυχών κολλησει τιποτα, θα πρέπει να πάρει μετά για 2 μήνες συνέχεια αντιβίωση...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...