Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαστρο και θηλασμος


mkatsanevaki

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και φυσικά θα σας ενημερώσω μόλις παρω το θήλαστρο, νιώθω ίδη καλύτερα μετά απο όσα μου γράψατε, πιο αισιόδοξα :D:D

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας,

 

Χθές παρέλαβα το symphony και το δοκίμασα 1 ώρα μετά τον θηλασμό και δυσκολέυτηκα πολύ να βγάλω μόλις 90 με 100 ml περίμενα οτι θα έβγαζα παραπάνω και με μεγαλύτερη ευκολία. Ξαναδοκίμασα πρίν λίγο 30 λεπτά μετά τον θηλασμό και δεν κατάφερα να βγάλω ούτε 10 ml. Τι κάνω λάθος??? :(:(:(:?::?::?:

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Χθές παρέλαβα το symphony και το δοκίμασα 1 ώρα μετά τον θηλασμό και δυσκολέυτηκα πολύ να βγάλω μόλις 90 με 100 ml περίμενα οτι θα έβγαζα παραπάνω και με μεγαλύτερη ευκολία. Ξαναδοκίμασα πρίν λίγο 30 λεπτά μετά τον θηλασμό και δεν κατάφερα να βγάλω ούτε 10 ml. Τι κάνω λάθος??? :(:(:(:?::?::?:

 

Θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 12-15 αντλήσεις σε διαφορετικές ώρες για να δεις ποιες ώρες σου ταιριάζουν καλύτερα και να καταλάβεις πώς αντιδράς εσύ στο θήλαστρο.

 

Η ποσότητα 90-100ml που γράφεις είναι πάρα πολύ καλή. :wink:

 

Μπορείς επίσης να πάρεις μαγιά της μπύρας για να αυξηθεί η παραγωγή. Αν είναι των 300 mg, θα παίρνεις 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά (σύνολο 21 ταμπλέτες το 24ωρο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά! Να χαιρόμαστε όλοι τα μωράκια μας!!!

 

Νοιώθω υπέροχα που μπορώ επιτέλους να μιλήσω με μανούλες που έχουν τις ίδιες αγωνίες και να μάθουμε πολύ χρήσιμα πράγματα για τα αγγελούδια μας!!! Το δικό μου αγγελούδι είναι 2.5 μηνών και αναφορικά με το θηλασμό και το θήλαστρο θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για το εξής:

 

Λόγω της περίεργης δουλειάς μου έπρεπε να επιστρέψω στο γραφείο μόλις 10 ημέρες μετά τον τοκετό... :( παρόλα αυτά είχα μεγάλο πείσμα αναφορικά με το θηλασμό και κατέφυγα στη λύση του ηλεκτρικού θήλαστρου για τις ώρες της απουσίας μου (από τις 10 έως τις 20:00 καθημερινά). Η μικρή μου έχει συνηθίσει το μπουκάλι και βαριέται πλέον το στήθος, οπότε αρνείται τελείως να θηλάσει... Αντλώ περίπου 150ml ανά 4 ώρες - τόσο στο σπίτι όσο και στο γραφείο. Θα ήθελα να ρωτήσω την πολύτιμη συμβουλή σας για τα εξής:

 

- Είναι λογική ποσότητα γάλακτος ανά άντληση? Η μικρή ανά γεύμα πλεόν χρειάζεται από 120 έως 180 ml, ανάλογα με την όρεξή της

 

- Το θήλαστρο που χρησιμοποιώ είναι ένα πολύ οικονομικό από το Jumbo, Core λέγεται, και το οποίο με έχει βολέψει λόγω μεγέθους για την καθημερινή μεταφορά του στο γραφείο. Εάν νοικιάσω, θα είναι πιθανώς μεγαλύτερη η ποσότητα ανά άντληση?

 

- Με βάση το προηγούμενο ερώτημα, ποιό θήλαστρο θα ήταν καταλληλότερο για την δική μου περίπτωση από την εμπειρία σας?

 

- Και τέλος (χίλια συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε την αγωνία μου...) η παραγωγή γάλακτος θα ήταν μεγαλύτερη εάν η μικρούλα μου θήλαζε από το στήθος?

 

Σας υπέρ ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας, τόσο όλες τις μανούλες όσο και την απίστευτη Αγλαϊα!!!!

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι οτι η κατάλληλη ώρα για να αντλήσω θα είναι πάλι πρίν θηλάσω και αυτό είναι που ήθελα να αποφύγω. Νόμιζα οτι με αυτό το θήλαστρο θα έβγαζα όποτε ήθελα γαλα για το μωράκι μου :(

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά! Να χαιρόμαστε όλοι τα μωράκια μας!!!

 

Καλώς ήρθες :D

 

- Είναι λογική ποσότητα γάλακτος ανά άντληση? Η μικρή ανά γεύμα πλεόν χρειάζεται από 120 έως 180 ml, ανάλογα με την όρεξή της

 

- Το θήλαστρο που χρησιμοποιώ είναι ένα πολύ οικονομικό από το Jumbo, Core λέγεται, και το οποίο με έχει βολέψει λόγω μεγέθους για την καθημερινή μεταφορά του στο γραφείο. Εάν νοικιάσω, θα είναι πιθανώς μεγαλύτερη η ποσότητα ανά άντληση?

 

Η ποσότητα των 150 ml είναι πολύ καλή και αν χρησιμοποιούσες ένα νοσοκομειακό θήλαστρο, πόσο μάλλον όταν χρησιμοποιείς ένα τέτοιο !!!

 

- Με βάση το προηγούμενο ερώτημα, ποιό θήλαστρο θα ήταν καταλληλότερο για την δική μου περίπτωση από την εμπειρία σας?

 

Για μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά η καλύτερη περίπτωση είναι το νοσοκομειακό (με διαφορά), πιθανόν να αντλείς και περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο. Μπορείς να δεις στις διάφορες κατηγορίες, το καλύτερο όπως θα διάβασες είναι το symphony της medela

Αν ξέρεις αγγλικά πολλές πληροφορίες θα πάρεις και στο

http://www.exclusivelypumping.com/

 

- Και τέλος (χίλια συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε την αγωνία μου...) η παραγωγή γάλακτος θα ήταν μεγαλύτερη εάν η μικρούλα μου θήλαζε από το στήθος?

 

Η παραγωγή προσαρμόζεται στις ανάγκες της μικρής σου, είτε την θηλάζεις είτε αντλείς, πιθανότατα να αντλούσες ίσως περισσότερο γάλα αν η μικρή θήλαζε κιόλας. Εφ¨οσον όμως την καλύπτεις με τις αντλήσεις αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί εκτός και αν θες να ξαναθηλάσεις

 

Σας υπέρ ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας, τόσο όλες τις μανούλες όσο και την απίστευτη Αγλαϊα!!!!

 

Είναι όντως..... :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι οτι η κατάλληλη ώρα για να αντλήσω θα είναι πάλι πρίν θηλάσω και αυτό είναι που ήθελα να αποφύγω. Νόμιζα οτι με αυτό το θήλαστρο θα έβγαζα όποτε ήθελα γαλα για το μωράκι μου :(

 

Γλυκειά μου μην αγχώνεσαι, με λίγες δοκιμές θα φτιάξεις το πρόγραμμα που σας ταιριάζει καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο εύκολο να είσαι σπίτι και να θηλάζεις κατευθείαν το μωράκι σου αλλά και έτσι πάλι γίνεται....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως ξέρεις από που μπορώ να νοικιάσω το sympony, να το δοκιμάσω από Δευτέρα κιόλας και να σας πω τη διαφορά?

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites

felinidoc ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως ξέρεις από που μπορώ να νοικιάσω το sympony, να το δοκιμάσω από Δευτέρα κιόλας και να σας πω τη διαφορά?

 

Είναι δημοσιευμένα στο stiky:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!Είμαι και εγω μια νέα μαμά!Γέννησα στις 2 Ιανουαρίου, στην Βέροια, με καισαρική (λόγω υψηλής μυωπίας) ένα κοριτσάκι 4 κιλών! Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον θηλασμό. Οι θηλές μου είναι εντελώς επίπεδες και το μωρό δεν μπορούσε να φάει με τίποτα. Μου δώσαν στην κλινική ψευτοθηλές, στην αρχή νόμιζα ότι θα τα καταφέρναμε, αλλά τελικά δεν... Το αποτέλεσμα ήταν να κάθεται η μικρή 1 με 2 ώρες στο στήθος και αντί να χορταίνει και να κοιμάται, να εκνευρίζεται και να κλαίει. Μου είπαν οι μαίες στην κλινική ότι επειδή είναι μεγάλο μωρό, δεν χορταίνει εύκολα. Έτσι μετα τον θηλασμό της δίναν και γάλα με το μπουκάλι, και έπινε πολύ! Έτσι κατέφυγα στο θήλαστρο, με το οποίο όμως δεν καλύπτω όλη την ποσότητα που θέλει το μωρό. Συγκεκριμένα, τώρα που είναι 25 ημερών τρώει γύρω στα 750γραμ. και εγω βγάζω γύρω στα 550gr με πολύ πολύ κόπο. Δεν γνώριζα γι αυτά τα νοσοκομειακά θήλαστρα. Πήρα το ηλεκτρικό της NUK, το οποίο δεν κάνει τίποτα (βγάζει ελάχιστο γάλα, δεν έχει καμία σχέση με τον φυσικό θηλασμό και πονάει πολύ), πήρα 2 χειροκίνητα της CHICCO, τα οποία χάλασαν και τα 2 από την πολλή χρήση και τώρα έχει 2 μέρες που χρησιμοποιώ το χειροκίνητο της NUK, βέβαια είναι κουραστικό και χρονοβόρο.Κάνω 1 ώρα περίπου για να βγάλω άλλοτε 80gr άλλοτε 120gr, εκτός από το πρωί που βγάζω 200gr περίπου.Καταλαβαίνετε τι γινεται αν χάνεις 1 ώρα για να βγάλεις 100gr!!!!Έχω πεθάνει από την κούραση. Τι με συμβουλέυται να κάνώ; Να πάω Θεσ/νικη να νοικιάσω αυτό το Symphony; Θα κάνει δουλειά; Και κάτι άλλο;Η μικρή όταν φύγαμε από την κλινική, (6 μέρες μετά) ήταν 3800gr και 20 ημερών ήταν 4230gr, μήπως είναι λίγο το βάρος που έβαλε;;Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι εντάξει αλλά εγω σκεφτομαι μηπως θα έπρεπε να έχει βάλει παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!Περιμένω απαντήσεις με αγωνία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγκεκριμένα, τώρα που είναι 25 ημερών τρώει γύρω στα 750γραμ. και εγω βγάζω γύρω στα 550gr με πολύ πολύ κόπο. Δεν γνώριζα γι αυτά τα νοσοκομειακά θήλαστρα. Πήρα το ηλεκτρικό της NUK, το οποίο δεν κάνει τίποτα (βγάζει ελάχιστο γάλα, δεν έχει καμία σχέση με τον φυσικό θηλασμό και πονάει πολύ), πήρα 2 χειροκίνητα της CHICCO, τα οποία χάλασαν και τα 2 από την πολλή χρήση και τώρα έχει 2 μέρες που χρησιμοποιώ το χειροκίνητο της NUK, βέβαια είναι κουραστικό και χρονοβόρο.Κάνω 1 ώρα περίπου για να βγάλω άλλοτε 80gr άλλοτε 120gr, εκτός από το πρωί που βγάζω 200gr περίπου.Καταλαβαίνετε τι γινεται αν χάνεις 1 ώρα για να βγάλεις 100gr!!!!Έχω πεθάνει από την κούραση. Τι με συμβουλέυται να κάνώ;

 

Να σου ζήσει και πραγματικά πολύ κρίμα που ταλαιπωρείσαι έτσι...

 

Οι οδηγίες που σου έδωσαν από την αρχή ήταν όλες λάθος.

 

Θα ήταν αρκετό αν σου έδειχνε κάποις να τοποθετείς το μωρό σωστά στο στήθος.

 

Αυτό το παραμύθι με τα μεγάλα μωρά που δεν μπορουν να τα ταΐσουν οι μητέρες του είναι επίσης απαράδεκτο να εξακολουθούν να το λένε τη στιγμή που υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν τρίδυμα... Έλεος!!! Ενα μωρό μια χαρά είναι που άνετα μπορείς να καλύψεις.

 

Η παραγωγή σου είναι πάρα πολύ καλή για τα θήλαστρα που έχει χρησιμοποιήσει και πραγματικά είνα άθλος που αντλείς τόσο γάλα με αυτά τα θήλαστρα!!!

 

θερμά συγχαρητήρια!

 

Να πάω Θεσ/νικη να νοικιάσω αυτό το Symphony; Θα κάνει δουλειά;

 

Δεν χρειάζεται να πας, αρκεί να τηλεφωνήσεις και θα σου το στείλουν με κούριερ που θα πληρώσεις εσύ. Να ζητήσεις διπλό σύστημα άντλησης (σετ με δύο μπουκαλάκια) για να αντλείς ταυτόχρονα και να τελειώνεις γρήγορα.

 

 

Και κάτι άλλο;Η μικρή όταν φύγαμε από την κλινική, (6 μέρες μετά) ήταν 3800gr και 20 ημερών ήταν 4230gr, μήπως είναι λίγο το βάρος που έβαλε;;Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι εντάξει αλλά εγω σκεφτομαι μηπως θα έπρεπε να έχει βάλει παραπάνω;

 

Μια χαρά είναι, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!Να σαι καλα!Αύριο κιολας θα πάρω τηλ να το παραγγείλω!Όσο για τον καφέ αυτά μου είπαν... Και μάλιστα ο παιδίατρος μου είπε πως αν θέλω να τρώω μια σοκολάτα την μέρα (γιατί ειμαι λίγο γλυκατζου!!), να μην πίνω και καφέ καθόλου! Ισχύει αυτό: Δηλαδή μια σοκολάτα έχει τοση καφείνη όσο ένας καφές; Ευχαριστώ για όλα και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!Να σαι καλα!Αύριο κιολας θα πάρω τηλ να το παραγγείλω!Όσο για τον καφέ αυτά μου είπαν... Και μάλιστα ο παιδίατρος μου είπε πως αν θέλω να τρώω μια σοκολάτα την μέρα (γιατί ειμαι λίγο γλυκατζου!!), να μην πίνω και καφέ καθόλου! Ισχύει αυτό: Δηλαδή μια σοκολάτα έχει τοση καφείνη όσο ένας καφές; Ευχαριστώ για όλα και πάλι!!

 

Μπορείς να φας ότι θέλεις όσο θέλεις. Απλά αν φας δύο σοκολάτες μπορεί το μωρό να έχει υπερένταση, αν ξέρεις από τι είναι δεν θα ανησυχίσεις.

 

Καλά είναι να μην καταναλώνεις μεγάλη ποσότητα διεγερτικών ουσιών κάθε μέρα αλλά αν σου έρθει κάποια φορά να το κάνεις δεν υπάρχει απαγόρευση. :wink:

 

Να ξέρεις ότι τις απαγορεύσεις στο θηλασμό τις βάζουν μόνο όσοι δεν μπορούν και δεν θέλουν να στηρίξουν πραγματικά τη μητέρα που θηλάζει. Ο γιατρός που σου τα είπε αυτά, αλλά και ο κάθε γιατρός σχετικής ειδικότητας, θα μπορούσε, αν πραγματικά ενδιαφέρονταν, να βάλει στο google τη λέξη breasfeeding και να μάθει τόσο για τους καφέδες όσο και για τα θήλαστρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Είμαι και εγω μια νέα μαμά!Γέννησα στις 2 Ιανουαρίου, στην Βέροια, με καισαρική (λόγω υψηλής μυωπίας) ένα κοριτσάκι 4 κιλών! Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον θηλασμό. Οι θηλές μου είναι εντελώς επίπεδες και το μωρό δεν μπορούσε να φάει με τίποτα. Μου δώσαν στην κλινική ψευτοθηλές, στην αρχή νόμιζα ότι θα τα καταφέρναμε, αλλά τελικά δεν... Το αποτέλεσμα ήταν να κάθεται η μικρή 1 με 2 ώρες στο στήθος και αντί να χορταίνει και να κοιμάται, να εκνευρίζεται και να κλαίει. Μου είπαν οι μαίες στην κλινική ότι επειδή είναι μεγάλο μωρό, δεν χορταίνει εύκολα. Έτσι μετα τον θηλασμό της δίναν και γάλα με το μπουκάλι, και έπινε πολύ! Έτσι κατέφυγα στο θήλαστρο, με το οποίο όμως δεν καλύπτω όλη την ποσότητα που θέλει το μωρό. Συγκεκριμένα, τώρα που είναι 25 ημερών τρώει γύρω στα 750γραμ. και εγω βγάζω γύρω στα 550gr με πολύ πολύ κόπο. Δεν γνώριζα γι αυτά τα νοσοκομειακά θήλαστρα. Πήρα το ηλεκτρικό της NUK, το οποίο δεν κάνει τίποτα (βγάζει ελάχιστο γάλα, δεν έχει καμία σχέση με τον φυσικό θηλασμό και πονάει πολύ), πήρα 2 χειροκίνητα της CHICCO, τα οποία χάλασαν και τα 2 από την πολλή χρήση και τώρα έχει 2 μέρες που χρησιμοποιώ το χειροκίνητο της NUK, βέβαια είναι κουραστικό και χρονοβόρο.Κάνω 1 ώρα περίπου για να βγάλω άλλοτε 80gr άλλοτε 120gr, εκτός από το πρωί που βγάζω 200gr περίπου.Καταλαβαίνετε τι γινεται αν χάνεις 1 ώρα για να βγάλεις 100gr!!!!Έχω πεθάνει από την κούραση. Τι με συμβουλέυται να κάνώ; Να πάω Θεσ/νικη να νοικιάσω αυτό το Symphony; Θα κάνει δουλειά; Και κάτι άλλο;Η μικρή όταν φύγαμε από την κλινική, (6 μέρες μετά) ήταν 3800gr και 20 ημερών ήταν 4230gr, μήπως είναι λίγο το βάρος που έβαλε;;Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι εντάξει αλλά εγω σκεφτομαι μηπως θα έπρεπε να έχει βάλει παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!Περιμένω απαντήσεις με αγωνία!!

 

Frene μου

Να σου ζήσει η μπέμπα... :D

... και ως επιβεβαίωση των όσων σου είπε και η Αγλαϊα ότι ακόμα και τα μεγάλα μωράκια χορταίνουν με το γάλα της μαμάς τους, να σου πω πως και εμένα ο μικρός μου είχε γεννηθεί με καισαρική 4260 και μια χαρά θήλασε χωρίς συμπληρώματα... νομίζω πως θα τα πάτε τέλεια!

:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για όλα κορίτσια!!!Τώρα παριμένω να μου φέρουν το καινουριο θήλαστρο!Ελπίζω με αυτό να βγάζω περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ, για όλα κορίτσια!!!Τώρα παριμένω να μου φέρουν το καινουριο θήλαστρο!Ελπίζω με αυτό να βγάζω περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο!

κι εγω frene απο τις 17/01 το εχω και ειμαι ευχαριστημενη!!!

ενημερωσε μας πως τα πας.οκ?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

AGLAIA,θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση:οταν αντλω με το θηλαστρο διψαω πολυ.μια φιλη μου οταν αντλει πινει χυμους,νερο,ολη την ωρα.

κατεβαζει πιο ευκολα γαλα απ'οτι εγω?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μολις το δοκίμασα!Ειναι πολύ super! Γρήγορο και ξεκούραστο! Τώρα θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το πόσες φορές την ημέρα πρέπει να αντλώ, και πόση ώρα καθε φορά (για να έρθει περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο); Η κοπέλα από εκεί που το πήρα, μου είπε ότι για να έρθει περισσότερο γάλα, να κάνω εναλλάξ 5 λεπτά στο κάθε στήθος. Α, και κάτι ακόμη, όταν το βγάζω το γάλα από το ψυγείο πόση ώρα αντέχει έξω;Γιατί καμιά φορά περισσεύει και πολυ λυπάμαι που πετάω έστω και λίγα γραμ.π.χ.20,30 ή40γρ. Εννοείται ότι εφόσον το ζεστάνω δεν μπορώ να το ξαναβάλω στο ψυγείο, έτσι; Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μολις το δοκίμασα!Ειναι πολύ super! Γρήγορο και ξεκούραστο! Τώρα θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το πόσες φορές την ημέρα πρέπει να αντλώ,

 

Θα προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 2ώρες, αυτό σημαίνει ότι θα κάνεις τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο (κάποια θα χάσεις, καπου θα καθυστερήσεις...). Η μία άντληση θα είναι οπωσδήποτε μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί. Στόχος σου είναι να κάνεις περίπου 10αντλήσεις το 24ωρο και αν χάνεις καμία δεν πειράζει, δεν πρέπει να κάνεις λιγότερες από 8. Αν έχεις χρόνο και διάθεση μπορείς να αντλείς ακόμη πιο συχνά, ανά μία ή μιάμιση ώρα. Γενικά όταν έχεις χρόνο γιατί πχ το μωρό είναι πιο ήσυχο, κάνεις πιο συχνές αντλήσεις και όταν δεν έχεις τις αραιώνεις.

 

 

και πόση ώρα καθε φορά (για να έρθει περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο);

 

Γενικά 10 λεπτά άντλησης σε κάθε στήθος είναι αρκετά. Αν υπάρχει ροή κάνεις λίγο περισσότερο.

 

 

Η κοπέλα από εκεί που το πήρα, μου είπε ότι για να έρθει περισσότερο γάλα, να κάνω εναλλάξ 5 λεπτά στο κάθε στήθος.

 

Αν δεν το πήρες να πάρεις το διπλό σύστημα άντλησης, δηλαδή να είχεις δύο μπουκαλάκια, όχι ένα. Αυτό δεν μειώνει απλά το χρόνο στο μισό μια και αντλείς και από τους δύο μαστούς αλλά αυξάνει και το γάλα πιο γρήγορα γιατί ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι θηλάζουν δίδυμα και αυξάνεται πιο γρήγορα η προλακτίνη.

 

 

Α, και κάτι ακόμη, όταν το βγάζω το γάλα από το ψυγείο πόση ώρα αντέχει έξω;Γιατί καμιά φορά περισσεύει και πολυ λυπάμαι που πετάω έστω και λίγα γραμ.π.χ.20,30 ή40γρ. Εννοείται ότι εφόσον το ζεστάνω δεν μπορώ να το ξαναβάλω στο ψυγείο, έτσι; Ευχαριστώ πολύ!!

 

Μόνο μέσα στο ψυγείο μπορείς να το διατηρήσεις. Οι υψηλές θερμοκρασίες του χώρου το αλλοιώνουν πολύ πιο γρήγορα.

 

Το γάλα που έχει ζεσταθεί μία φορά και δεν το έχει πιει το μωρό, πρέπει να ξαναμπαίνει στο ψυγείο. Μπορεί να διατηρηθεί μέχρι το επόμενο γεύμα και μπορεί να ζεσταθεί μόνο μία φορά ακόμη. Δεν το ανακατεύουμε ποτέ με άλλο γάλα.

 

Κανονικά το γάλα που είναι στο μπιμπερό που πίνει το μωρό δεν το κρατάμε αλλά για υγιή τελειόμηνα μωρά που έχουν σαραντήσει μπορουμε άνετα να ακολουθήσουμε την πρακτική όπως και για το γάλα που έχει ζεσταθεί χωρίς να το πιει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για όλα κορίτσια!!!Τώρα παριμένω να μου φέρουν το καινουριο θήλαστρο!Ελπίζω με αυτό να βγάζω περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο!

κι εγω frene απο τις 17/01 το εχω και ειμαι ευχαριστημενη!!!

ενημερωσε μας πως τα πας.οκ?

καλησπέρα και πάλι κορίτσια! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το θήλαστρο, έβγαλα σε ένα 24ωρο περίπου 700γραμ.Λέτε να αυξηθεί αν συνεχίσω να αντλώ ανα 2-3 ώρες?Γιατί το μωρό τρώει γύρω στα 750-780γραμ. τώρα!Εσύ Κατερίνα κάθε πότε αντλείς?Και πόσα γραμ βγάζεις το 24ωρο? Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι κορίτσια! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το θήλαστρο, έβγαλα σε ένα 24ωρο περίπου 700γραμ.Λέτε να αυξηθεί αν συνεχίσω να αντλώ ανα 2-3 ώρες?Γιατί το μωρό τρώει γύρω στα 750-780γραμ. τώρα!Εσύ Κατερίνα κάθε πότε αντλείς?Και πόσα γραμ βγάζεις το 24ωρο? Ευχαριστώ και πάλι!!

 

Πολύ καλά! :)

 

Θα αυξηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα τα φώτα σου και πάλι...!!Το ένα στήθος από χθές με ψιλοπονάει και το βράδυ είδα κάτι σαν πληγή, έτοιμο να τρέξει αίμα. Τι να κάνω?Να βάλω κρέμα?Υπάρχει περίπτωση να τρέξει αίμα στο γάλα??Τώρα έβαλα το θήλαστρο σε πιο χαμηλή ένταση και δεν πονάει αλλά μάλλον δεν βγάζει και πολύ γάλα από ότι βλέπω. Ευχαριστώ παααρα πααααααααρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για όλα κορίτσια!!!Τώρα παριμένω να μου φέρουν το καινουριο θήλαστρο!Ελπίζω με αυτό να βγάζω περισσότερο γάλα και να κόψω εντελώς το ξένο!

κι εγω frene απο τις 17/01 το εχω και ειμαι ευχαριστημενη!!!

ενημερωσε μας πως τα πας.οκ?

καλησπέρα και πάλι κορίτσια! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το θήλαστρο, έβγαλα σε ένα 24ωρο περίπου 700γραμ.Λέτε να αυξηθεί αν συνεχίσω να αντλώ ανα 2-3 ώρες?Γιατί το μωρό τρώει γύρω στα 750-780γραμ. τώρα!Εσύ Κατερίνα κάθε πότε αντλείς?Και πόσα γραμ βγάζεις το 24ωρο? Ευχαριστώ και πάλι!!

frene,εγω αντλω καθε 2 ωρες.το παιδι τρωει καθε μερα 1100γρ τη μερα και εγω βγαζω 900-1000.συνεχισε τις αντλησεις οπως σου ειπε η Αγλαια.

καλη συνεχεια!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα τα φώτα σου και πάλι...!!Το ένα στήθος από χθές με ψιλοπονάει και το βράδυ είδα κάτι σαν πληγή, έτοιμο να τρέξει αίμα. Τι να κάνω?Να βάλω κρέμα?Υπάρχει περίπτωση να τρέξει αίμα στο γάλα??Τώρα έβαλα το θήλαστρο σε πιο χαμηλή ένταση και δεν πονάει αλλά μάλλον δεν βγάζει και πολύ γάλα από ότι βλέπω. Ευχαριστώ παααρα πααααααααρα πολύ!!

frene μη βαλεις κρεμα ,κανε επαλειψη με το ιδιο σου το γαλα.εγω στην αρχη το βαζω στο χαμηλο και μετα το ψηλωνω τερμα.

:D:D:D:D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα, το βαζεις στο τερμα,ε? εγω, ειδικα από την πλευρα που πονάω, ούτε στην μέση δεν αντέχω.. δεν ξερω..γενικά από αυτή την πλευρά το στήθος βγάζει λιγότερο γάλα, (φταιει μάλλον που η θηλή είναι εντελώς ανάποδα)θα προσπαθήσω!Εχεις το διπλό σύστημα αντλησης?Ευχαριστώ για τις συμβουλές!Χωρίς εσάς μαύρα μεσάνυχτα είχα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...