Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Εμάς ειναι οι μεγάλες ρε γμτ και έρχονται απ' έξω γιατί μεσα εχω κάνει πυρηνικό πόλεμο!

 

Μια φορά να ανοίξω τσουπ μέσα θα βρώ :(

 

Δεν ειναι δικό μας το σπίτι και δεν μπορώ να βάλω σίτες παρα πόνο στο παράθυρο της κρεβατοκάμαρας καμία φτηνή.

 

Για τις κατσαρίδες τις μικρές στην κουζίνα η λύση ειναι ένα φάρμακο σε μορφή τζελ που βάζεις μικρές κουκιδίτσες και ψόφο όλες αλλά εμένα έρχονται απο το μπαλκόνι....

 

Ευτυχώς τις βρήσκω ανάσκελα αλλα με τοσο φαρμακο κανονικά δεν έπρεπε να περνάνε καν απο την οδό μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μονο που το ειπες ανατριχιασα μπρρρρρρρρρρρρρρρ , δεν ξερουμε ποσο θα μεινουμε κουκλα , μπορει και 1 χρονο μπορει και 2 ισως και 3 , βλεπεις ειναι αναλογα πως θα παει η αρρωστεια του μπαμπα μου και ποτε θα.... το δυσαρεστο να μην το λεμε τωρα . Οχι ουτε μια φορα δεν κανανε τα ζωα απολυμανση , μενω σε αυτη την πολυκατοικια 25 χρονια και οι ηλιθιοι ουτε μια φορα δεν κανανε . Παντως βλεπω οτι το προβλημα ειναι γενικο , μονο σε καινουργιο ιδιωκτικο σπιτι τελικα δεν υπαρχει προβλημα , μιλαμε την κουζινα δεν μπορουμε να τη χρησιμοποιησουμε , τα ντουλαπια με τιποτα . Θα δοκιμασω αυτες τις ταινιες τις raid που διαβασα , μα και να ψεκαζεις με τεζα δεν λυνει σημαντικα το προβλημα , για κανα 10 ημερο μονο μετα ξαναρχονται οι ρουφιανες .

Link to comment
Share on other sites

και μονο που το ειπες ανατριχιασα μπρρρρρρρρρρρρρρρ , δεν ξερουμε ποσο θα μεινουμε κουκλα , μπορει και 1 χρονο μπορει και 2 ισως και 3 , βλεπεις ειναι αναλογα πως θα παει η αρρωστεια του μπαμπα μου και ποτε θα.... το δυσαρεστο να μην το λεμε τωρα . Οχι ουτε μια φορα δεν κανανε τα ζωα απολυμανση , μενω σε αυτη την πολυκατοικια 25 χρονια και οι ηλιθιοι ουτε μια φορα δεν κανανε . Παντως βλεπω οτι το προβλημα ειναι γενικο , μονο σε καινουργιο ιδιωκτικο σπιτι τελικα δεν υπαρχει προβλημα , μιλαμε την κουζινα δεν μπορουμε να τη χρησιμοποιησουμε , τα ντουλαπια με τιποτα . Θα δοκιμασω αυτες τις ταινιες τις raid που διαβασα , μα και να ψεκαζεις με τεζα δεν λυνει σημαντικα το προβλημα , για κανα 10 ημερο μονο μετα ξαναρχονται οι ρουφιανες .

 

Οχι δεν κανουν τίποτα αυτά....θα πας σε κάποιο μαγαζί με φυτοφάρμακα κτλ και θα ζητήσεις φάρμακο για τις μικρές κατσαρίδες της κουζίνας. Ειναι ενα σωληνάριο με διαφανές ουσία, ειναι θαυματουργό οπότε μην μπεις καν στη διαδικασία με τις ταινίες κτλ

 

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ :mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμείς πάντως αγοράσαμε απ το praktiker σίτες και βάλαμε σε όλο το σπίτι

είναι αυτές που κατεβαίνουν από πάνω προς τα κάτω....

3 μεγάλες μπαλκονόπορτες και 2 παράθυρα και μας στοίχισαν γύρω στα 260 ευρώ αν θυμάμαι καλά

θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο και το κόστος ακόμα κι αν είναι νοίκι αν σκοπεύετε να κάτσετε έστω και δυο χρόνια...

την τοποθέτηση την έκανε ο άντρας μου μόνος του

τα μόνα εργαλεία που χρειάστηκε ήταν ένα δράπανο καθώς και ένα πριονάκι μικρό για να κόψει τις σίτες στο μήκος που ήθελε καθότι τα μήκη είναι σταθερά και τα κόβεις μόνος σου στις ακριβείς διαστάσεις

Δεν είναι δύσκολο... σε ένα πρωινό μια κυριακή τις τοποθέτησε όλες μόνος του χωρίς καμία άλλη βοήθεια ή γνώση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Loipon..evapsa to soutien mou kai exei parei petrol xrwma..ekana to lathos kai evala aspra kai mayra mazi alla thewrisa oti me ti xrwmopagida de tha exw provlima..

Exw valei to soutien se xlwrini kai den asprizei me tipota!! ti na kanw?????????????????????itan to agapimeno mou!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E τότε δεν θα λέγεσαι blachcoach αλλά mixcolore.Για σκέψου το.Ααααα παρεπιπτοντως καλως όρισες. Ειναι η πρώτη φορά που γράφεις. Καλοστέριωτη και με πιο ...ξεκάθαρες χρωματικά, πλήσεις.

 

...γιατι ο αρχηγός των τουρλού χρωμάτων στις πλήσεις εόμαι ...ΕΓΩ....

Εχω καταστρέψει σεντόνια,σουτιέν,παντελόνια και οτι άλλο υφασμάτινο έχει μεσα ενα σπίτι.

 

Χρωμοπαγίδα...κάνει δουλίτσα αλλά με την χλωρίνη έχω χαλάσει πολλά ρουχα.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Loipon..evapsa to soutien mou kai exei parei petrol xrwma..ekana to lathos kai evala aspra kai mayra mazi alla thewrisa oti me ti xrwmopagida de tha exw provlima..

Exw valei to soutien se xlwrini kai den asprizei me tipota!! ti na kanw?????????????????????itan to agapimeno mou!!

 

θα είναι πια το αγαπημένο σου αλλά σε πετρολ χρώμα :lol::lol::lol:

 

καλωσήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Episis efou den ekana tpt me ti xlwrini telika..ksanavala plintirio ka prosthesa mageiriki soda sto aporrypantiko(oxi diki mou idea..mou to eipan..)

..kai episis den egine tipota..an parw ayti ti ksevafi pou diafimizoun..lete na apoktisei kana aspro xrwma??giati mpez pou itan de tha ksanaginei..

Episis..eimai foititria..den exw paidia oute eimai pantremeni..aplws epsaxna apegnwsmena kamia idea..

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα τώρα το καλοκαίρι στις διακοπές... μιας που είχα λίγα λευκά και λίγα σκούρα... του παιδιού, τα έβαλα όλα μαζί στους 30 αλλά ξέβαψε η πετσέτα θαλάσσης (ανάθεμα τον μπομπ!!) και όλα πήραν μια "γαλανή" ιδέα!!

από τότε χρωμοπαγίδα και ας τα βάζω χώρια!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρωμοπαγίδα έχω την εντύπωση οτι ξεθωριάζουν τα ρούχα..

Κάτι μπλουζάκια κόκκινα και πορτοκαλί άλλαξαν απόχρωση.

Σταμάτησα να τη χρησιμοποιώ λοιπόν και ξεχωρίζω καλύτερα τα ρούχα.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν σας εχει συμβει ενω σκουπιζετε με την ηλεκτρικη σκουπα ο αερας που βγαζει η σκουπα να μυριζει σαν σκονη τοτε:

1. βγαλτε το φιλτρο της σκουπας και βαλτε το σε κατσαρολα που βραζετε νερο και βανιλια που βαζουμε στα γλυκα...οση περισσοτερη βανιλια τοσο εντονο το αρωμα!

2. ριξτε στο πατωμα βανιλια και...σκουπιστε τη με τη σκουπα!

Πιστεψτε με το σπιτι θα εχει ενα απαλο αρωμα βανιλιας ...

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, εσείς που είσαστε οι πιο προκομμένες, γιατί σιγουρα θα διακρίνονται αρκετές ανάμεσά μας!!

Έβαλα ασπρόρουχα και σεντόνια στους 40 με χρωμοπαγίδα, αλλά έλα που υπήρχε μπερδεμένο μέσα στο σεντόνι ένα κόκκινο μπλουζάκι.

Το αποτέλεσμα προφανές, οπως λεει και το τραγούδι.

Υπάρχει τρόπος να επανέλθουν τα ρουχα, στην αρχική τους μορφή? στο αρχικό χρώμα?

Όχι τιποτα άλλο αλλά με πιανει ψυχοπλάκωμα να τα βλέπω έτσι, και να διαπιστώνω την μα.....α που έκανα!!

Link to comment
Share on other sites

Και με χρωμοπαγίδα;;;; :shock:

Πώς τα κατάφερες;;;!!!

 

 

 

Έλα μη σκάς! Και τα ροζ σεντονάκια μια χαρά είναι! :wink:

 

 

Ναι και τα ροζ φανελακια του αντρα της μια χαρα θα ειναι :lol:

 

Παντως περιεργο που μαζι με χρωμοπαγιδα εγινε τοσο κακο( τρια ισως να συμβαινουν..ή χρωμοπαγιδα δεν ειναι καλη...στειλε μου με πμ ποια παιρνεις...ή το μπλουζακι αυτο ηταν για πλυσιμο στο χερι ή πρωτη φορα που πλενοταν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πας σε μεγαλο σουπερ μαρκετ αναζητησε τον "διαβολακο του λεκε" ετσι λεγετε.

Εκει υπαρχουν και μπουκαλακια για λαθη απο χρωματα δεν θυμαμαι πως τα λενε ομως :roll: .

 

Θα το δεις.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεβαφή .... νομίζω πως έχουν μερικά σ/μ αλλιώς έτσι θα τη ζητήσεις σε καταστήματα τύπου παλιά παντοπωλεία που πουλούν λίγο από όλα ....

 

Καμιά φορά χρειάζονται και δυο χρωμοπαγίδες το αναφέρει και πάνω η συσκευασία ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η χρωμοπαγίδα δεν επαρκεί όταν πλένεται ένα κόκκινο ή τέλος πάντων έντονου χρώματος ρούχο μαζί με άσπρα.

Το καλύτερο αν είναι εντελώς άσπρα τα ρούχα που θέλεις να επαναφερείς π.χφανελάκια,σεντόνια κτλ. πάρε ξεβαφή ρούχων όπως γράφει και η Olg@ παραπάνω.Και πάρε και καμιά παραπάνω γιατί μπορεί να χρειαστεί και δύο φορές να τα περάσεις με ξαβαφή αν το πρόβλημα είναι έντονο.Μου έτυχε κι εμένα κάποτε με κίτρινο ρούχο και τα πουκάμισα τα άσπρα γίνανε κίτρινα αλλά με τη ξαβαφή επανήλθαν στη φυσική τους κατάσταση.

 

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω οτι εχω βαψει δεν εχω καταφερει να το ξεβαψω..

Ο γιος μου εχει πολλα ροζ φανελακια και γω ενα ωραιοτατο σετ γαλαζιες πετσετες.. (με το μονο κακο οτι το καθε μεγεθος ηταν απο διαφορετικο σετ αρα 3 σετ κατεστραμενα :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεβαφή .... νομίζω πως έχουν μερικά σ/μ αλλιώς έτσι θα τη ζητήσεις σε καταστήματα τύπου παλιά παντοπωλεία που πουλούν λίγο από όλα ....

 

Καμιά φορά χρειάζονται και δυο χρωμοπαγίδες το αναφέρει και πάνω η συσκευασία ...

Ναι υπάρχει....(ο Μαρινόπουλος έχει σίγουρα) ρώτα και εμένα 2 μήνες τώρα βάζω πλυντήρια μόνη μου (πρωτα εμενα κοντα με τη μανούλα μου και μου έβαζε αυτή :wink::cry: )

αν δεν υπήρχε ξεβαφή δε θα είχα ούτε β....ι να βάλω στο κ... μου :lol::lol::lol::lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα ροζ μος ρουχαλάκια τα έπλυνα ξανά μόνο μέ λέυκα στους 60 και έγιναν όπως πριν. Δοκίμασε αυτό πρώτα και αν δεν βγει μη σκας πες στον άντρα σου ότι δεν είναι ο μόνος που φοράει ροζ φανελίτσες :D

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσι έχω δοκιμάσει ξεβαφή και όλα ο.κ. και άλλη φορά δοκίμασα και δεν έκανε τίποτα οπότε έβαλα χλωρινούλα την παχύρευστη όμως γιατί η πιο υδαρής δεν κάνει τίποτα και γίναν ολόλευκα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια, ναι οπως το λέτε επαγγελματική δουλειά!!

φοβάμαι να δοκιμάσω χλωρίνη μήπως και θαμπώσουν τα υπόλοιπα χρώματα, δεν ήταν εντελώς λευκά!

θα δοκιμάσω με άλλα λευκά όπως λέτε στους 60 μηπως και γίνει κάτι, καθώς και θα ψάξω και για το ξεβαφτηκό και ο θεός βοηθός!

Όσο για τα ροζ φανελάκια του συζύγου, ευτυχώς δεν είχα βάλει μόνο κάτι σεντόνια και ροζ,σομον και λευκά της εύας. Οπότε όχι και μεγάλο το κακό!

Το κόκκινο μπλουζάκι ήταν της μικρής, ένα καλοκαιρινό το οποίο το είχα αφήσει στην άκρη για να το πλύνω στο χέρι και κατα λάθος μπλέχτηκε με τα υπόλοιπα, αυτό τουλάχιστον πλύθηκε καλά! :lol::lol:

Τι να πω, ένα χάλι :!::!::!:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού αλλά έχω το το εξής πρόβλημα:

 

Η μικρή μου ξεκίνησε παιδικό εδώ και 3-4 εβδομάδες. Την ώρα του φαγητού δεν τους βάζουν ποδιά (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί), τρώνε μόνα τους και καλά και τα ρούχα της μικρής μου γεμίζουν φαγητά, όπως είναι φυσικό! Λαδιές. σάλτσες, φρούτο, κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα καθαρίσω!!! Χρησιμοποίησα διάφορα γνωστά απορρυπαντικά, βάζω τοπικά στους λεκέδες ace gentile spray, χρησιμοποιώ ενισχυτικό πλυσίματος, οι λεκέδες εκεί... Τί να κάνω? Δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν γιατί χρησιμοποιούσα ποδιά. Έχετε να μου συστήσετε κάποια μέθοδο ή κάποιο προϊόν? Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...