Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ML ή γραμμαρια φαγητο


zitamar

Recommended Posts

Πως υπολογιζετε το φαγητο που τρωνε τα μωρα σας? Εμενα είναι 9 μηνων και τρωνε φρουτοκρεμα 250-300μλ ,φαγητο (χορτοπιτα,κρεατοσουπα) 300μλ ,κρεμα 200μλ.Απλα ιδιαιτερα ο ένας πειναει πολυ το μεσημερι και η γιατρος επιμενει να δινω εως 300 αλλα σημερα σκεφτομουνα τι να κανω εκεινος γκρινιαζει και κλαιει και περναει ωρα για να τον ξεγελασω,δεν είναι παχουλος. Μηπως υπολογιζω λάθος?εγω τα υπολογιζω σε μλ είναι λαθος?:confused::confused:θα επρεπε σε γραμμαρια? μηπως πρεπει να του δωσω μεχρι να σταματησει να θελει αλλο? στον παιδικο του δωσανε σχεδον την διπλασια ποσοτητα μία μερα απο λαθος συννενοηση και παλι εκλαιγε γιατι ηθελε και αλλο..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου! η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι σωστο αλλα εγω υπολογιζω σε γραμμαρια μιας κ η ζυγαρια που μετραω το φαγητο σε γρ μετρα. ειναι κ εμενα 9 μηνων δινω 200 φρουτοκρεμα,250 μεσημεριανη σουπα κ 200 το απογευματινο του. οσο για την ποσοτητα δεν ξερω τι να σου πω μου φαινεται υπερβολικο να μην χορταινει με 300μλ! φανταζομαι το καλυτερο ειναι να ακολουθησεις τις οδηγιες της παιδιατρου. ποσο ζυγιζει το φαγανο παιδακι??:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την αληθεια ποτε δεν καθησα να μετρησω ποσο τρωει ο μικρος και να ζυγιζω φαγητα....το θεωρω εντελως ψυχοφθορο και αγχωτικο.Του δινω οσο θελει....ιδιαιτερα φαγανος δενειναι.Καποιες φορες στ μεσημερινο(ειναι και το μονο που τρωει με ορεξη) αν δω οτι εφαγε αρκετα...με το αμτι παντα...σταματαω και δεν του δινω αλλο γιατι μετα πινει αι λιγο γαλατακι για να κοιμηθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δεν ήμουν καλή στη φυσική, νομίζω ότι το δίλημμα δεν στέκει. Γιατί το λέω αυτό. Αφού η φρουτόκρεμα, το φαγητό, η κρέμα είναι στην ουσία σε υγρή μορφή, μόνο σε ml μπορούν να μετρηθούν. Πως να μετρήσεις σε γραμμάρια τη φρυτόκρεμα; Πρεπει να την βάλεις σε ένα μπολάκι, να δεις ποσο είναι. Το μπολάκι έχει καποιο βάρος και αυτό, αρα θα πρεπει να το αφαιρέσεις από αυτό που έιχε βρει. Ενώ αν βάλεις την φρουτόκρεμα σε ένα μπιμπερό, αμέσως ξέρεις πόσα ml είναι.

Βασικά απότι θυμάμαι, μόνο τα στερεά μετρούνται σε γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως υπολογιζετε το φαγητο που τρωνε τα μωρα σας? Εμενα είναι 9 μηνων και τρωνε φρουτοκρεμα 250-300μλ ,φαγητο (χορτοπιτα,κρεατοσουπα) 300μλ ,κρεμα 200μλ.Απλα ιδιαιτερα ο ένας πειναει πολυ το μεσημερι και η γιατρος επιμενει να δινω εως 300 αλλα σημερα σκεφτομουνα τι να κανω εκεινος γκρινιαζει και κλαιει και περναει ωρα για να τον ξεγελασω,δεν είναι παχουλος. Μηπως υπολογιζω λάθος?εγω τα υπολογιζω σε μλ είναι λαθος?:confused::confused:θα επρεπε σε γραμμαρια? μηπως πρεπει να του δωσω μεχρι να σταματησει να θελει αλλο? στον παιδικο του δωσανε σχεδον την διπλασια ποσοτητα μία μερα απο λαθος συννενοηση και παλι εκλαιγε γιατι ηθελε και αλλο..

 

Αν και πιστεύω πως δεν είναι σωστό να στερήσεις από ένα μωράκι το φαγητό εφόσον δεν είναι καν παχουλό, σκεφτόμουν μήπως διψάει το μικρούλη και νομίζει ότι πεινάει. Δοκίμασε να του δώσεις νεράκι πριν και μετά το φαγητό. Επίσης μπορείς στη μερίδα του να βάλεις λίγο περισσότερο ωμό ελαιόλαδο για να γίνει πιο χορταστική.

 

Στο θέμα μας όμως. Τα ml και gr είναι περίπου τα ίδια. Δηλαδή αν ζυγίσεις 300ml χορτόσουπας για παράδειγμα θα σου βγουν περίπου 300gr.

 

Καλές μάσες!! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια είναι 75ύψος και ζυγίζει 8700 περίπου,αλλα αν είναι ετσι και όταν μεγαλωσει τον βλεπω να τρωει και εμας! Εγω μετραω στο Moulti που είναι σε μλ

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαι χαρά είναι το μικρό σου. Και εγώ πάντα έλεγα ότι τρώει πολύ. Το καλοκαίρι (8 μηνών) ήταν 75 πόντους και 9250. Τον Σεπτέμβριο έφτασε 77 πόντους και 9820 και αυτόν τον μήνα δεν έβαλε ΚΑΘΟΛΟΥ βάρος. Το παιδί τρωει κανονικά και μερικές φορές θέλει και συμπλήρωμα στο μεσημεριανό φαγητό. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτική, μετα΄όμως άρχισα να του δίνω αφού πειναγε. Παρόλα αυτά δεν πήρε όυτε γραμμάριο. Από τη στιγμή που αρχίζουν να κινουνται και να στέκονται δεν παιρνουν τόσο βάρος μου είπε η παιδίατρος.

 

ΥΓ. Στην ίδια ηλικία σας περνάγαμε μισό κιλό.

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω το μπολακι του πανω σε ψηφιακη ζυγαρια κουζινας, το μηδενιζω να μην μετρησει κ το βαρος του μπολ κ μετα ριχνω την κρεμα κ μετραω σε γρ. μετραω γιατι θελω να ξερω ποσο τρωει κ το υπολογιζω ετσι ωστε μετα απο 4 ωρες να εχει πεινασει ωστε να τρωει ολα του τα γευματα. 8 μηνων ηταν 73εκ. υψος κ 8330 βαρος. σημερα θα παμε για την εξεταση του μηνα θα δουμε "ποσο μεγαλωσε"!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια οσο και να το μετρησω αυτος θα φαει οσο θελει. Συνηθος το μισο απο αυτο που θα του βαλω. Αυτο το πραγμα με το να μετραμε τη μπουκια του μωρου δεν το καταλαβα ποτε. Αλλες αναγκες εχει καθε μωρακι(οπως και καθε ανθρωπος δηλαδη). Αν πιναει το παιδι θα φαει αν οχι δεν.. Απο το να κλαιει καλυτερα ας φαει δυο κουταλιες παραπανω. Οι παιδιατροι εχουν ενα γενικο μπουσουλα και σου λενε δωσε τοσο. Τα δικα μου τα μωρα παντα ετρωγαν το μισο και δοξα το Θεο μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα είναι 7 μηνών και τρώει 150-180ml φρουτόκρεμα, 180-200ml κοτόσουπα / κρεατόσουπα με λαχανικά. σκέτη χορτόσουπα με το ζόρι 100ml!! το πρόγραμμα μας: πρωί & βράδυ 210 ml γάλα, δεκατιανό & απογευματινό φρούτα αλεσμένα και κάποιες φορές κεχρί ή μούσλι holle με λίγο φρούτο μέσα για να γλυκάνει και μεσημέρι φαγάκι, κότοπουλο ή μοσχάρι με λαχανικά. ο μικρούλης μου είναι 73εκ και 8 κιλά οπότε όλα καλά..

ααα και καμιά φορά πίνει 60-70ml βεφικό χυμό το απόγευμα ή γαλατάκι 150-180ml αργά το βράδυ αν ξυπνήσει πεινασμένος τώρα που βγάζει δοντάκια και δεν καλοκοιμάτε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...