Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητηση:Δότες Μυελού των Οστών


angy

Recommended Posts

δεν ξερω αν γινεται με καποιο τροπο μη επωδυνο αλλα επειδη εχω δωσει μυελο πριν αρκετα χρονια δεν μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα. Πηρα ολικη ναρκωση και μου πηραν απο τη λεκανη. 2 μερες ημουν με ισχυρα παυσιπονα σαν μαστουρωμενη και αλλες 2 που ημουν με αναπηρικο καροτσακι γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να περπατησω. Οταν πηγαν να μου βγαλουν το χανζαπλαστ απο την μεση με ακουσε ολο το λονδινο απο τον πονο δεν ηθελα κανεις να ακουμπαει τη μεση μου. Για μηνες δεν καθομουνα ανετα γιατι ποναγα και για τα επομενα 2 χρονια οταν αλλαζε ο καιρος με ποναγαν τα σημεια που με ειχαν τρυπησει. Ευχομαι να εχει αλλαξει η διαδικασια

 

Αν διαβάσεις το πιο πάνω μήνυμα μου, θα δεις ότι γίνεται και με κλασσική αιμοληψία. Αρκεί το νοσοκομείο που θα πας να μπορέσει να κάνει χρήση αυτής της μεθόδου...

 

Πάντως αυτά που γράφω για τις μεθόδους τα ξέρω και λόγω της μικρής και λόγω μία φίλης που βρήκα στο τμήμα ιστοσυμβατότητας της Λάρισας.

 

Ιωάννα να σε ρωτήσω, για νωτιαίο μυελό πήγες ή μυελό των οστών; Γιατί ο νωτιαίος έχει αυτήν την διαδικασία με ολική νάρκωση (λόγω του ότι το σημείο είναι γεμάτο νεύρα) και τον πόνο που έχει μετά κάποιος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια μου δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν αλλα η διαδικασια δεν ειναι και τοσο απλη....

ενταξει το αιμα ειναι τιποτα αλλα η επεμβαση που γινετε για να παρουν τον μυελο των οστων ειναι τρομερα επωδυνη....

πριν 15 χρονια το εκανα για ενα ξαδερφακι μου το οποιο ζει και σπουδαζει σημερα αλλα δεν ξερω αν τελικα πηρε απο μενα η την αδερφη του...

δεν σου κανουν αναισθησια διοτι επηρεαζεται το μοσχευμα..

ξαπλωσα νομιζοντας οτι οκ θα πονεσω αλλα θα αντεξω..

μου ειπαν να κανω οσο το δυνατον κουραγιο γιατι θα πονεσω πολυ..εκει αρχισα να φοβαμαι..μου δεσανε τα χερια και τα ποδια με λουρια και εκει τρελαθηκα..μου κρατουσαν το κεφαλι ..

παλια να σημειωσω οτι ημουν πολυ θαρραλεα αν και βελονοφοβικη στην ιδεα του θανατου του ξαδερφου μου πιστευα οτι θα αντεξω...

ουρλιαζα απο πονο και εσφιξα τοσο δυνατα τα χερια μου που σε καποια σημεια ανοιξαν πληγες.. προσπαθουσαν να με ηρεμησουν και μου ελεγαν οτι εχω δικιο ξερουν ποσο ποναει αλλα πρεπει να κανω υπομονη..

η διαδικασια αργησε αρκετα και στο τελος λιποθυμησα..εκει ηρθε η λυτρωση..

 

απο τοτε χειροτερεψε πολυ η φοβια μου με νοσοκομεια βελονες κλπ...

βεβαια ζει το παιδι και αυτο ειναι το πιο σημαντικο αλλα δεν θα ηθελα να το κανω ξανα....

θεωρω εντελως απαραδεκτο αυτο που εκανες......αποθαρρυνες τοσο κοσμο...κριμα

Link to comment
Share on other sites

θεωρω εντελως απαραδεκτο αυτο που εκανες......αποθαρρυνες τοσο κοσμο...κριμα

 

Ανδριάνα (σωστά; ) είναι καλό που λέει αυτό που σκέφτεται.

Θα σου πω το γιατί.

 

Γιατί αυτός που είναι 50-50 για το αν θα δώσει, θα δώσει αίμα για να αναλυθεί ο ιστοτύπος του. Αλλά όταν έρθει η ώρα για τα δύσκολα θα το μετανοιώσει. Ξέρεις τι θα έχει γίνει στο μεταξύ;

 

Ο γιατρός από τον Ε.Ο.Μ. θα κάνει δύο τηλέφωνα. Ένα στην οικογένεια του λήπτη λέγοντας ότι έχει βρεθεί συμβατός δότης δίνοντας της χαρά, ελπίδες και δύναμη για τα περαιτέρω.

 

Το άλλο τηλεφώνημα θα είναι στον δότη όπου στην καλύτερη δε θα απαντάει κανείς. Στην χειρότερη; Δε θα δεχθεί να πάει στο νοσοκομείο γιατί φοβάται ή για 1000 λόγους τους οποίους θα βρει πρόφαση εκείνη την ώρα. Και ξέρεις τι θα γίνει; Ένας καταγεγραμμένος δότης δε θα δεχθεί την επέμβαση. Ακόμα και με αιμοληψία να γίνεται.

 

Έτσι θα πρέπει εκείνη την ώρα να ανακοινωθεί στην οικογένεια ότι ο μοναδικός Έλληνας συμβατός δότης αρνήθηκε να δώσει.Και να σκεφτείς ότι για την ανιψιά μου με πέρνανε από Γερμανία. Το πιστεύεις; Το 70% του πληθυσμού εκεί είναι δότες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζησει την εμπειρια και ξερω οτι δεν ποναει ιδιαιτερα. Εκτος κι αν πεσατε στον πιο ασχετο γιατρο του πλανητη. Για να εξεταστεις δινεις απλα αιμα. Για να σου παρουν μυελο ποναει λιγο αλλα οχι κατι φοβερο, μην πανικοβαλλετε τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσα να διανοηθω να ειμαι συμβατη με καποιον που εχει αναγκη και να μην παω.

 

Δεν θα μπορουσα να κοιμηθω χωρις τυψεις για την υπολοιπη ζωη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν διαβάσεις το πιο πάνω μήνυμα μου, θα δεις ότι γίνεται και με κλασσική αιμοληψία. Αρκεί το νοσοκομείο που θα πας να μπορέσει να κάνει χρήση αυτής της μεθόδου...

 

Πάντως αυτά που γράφω για τις μεθόδους τα ξέρω και λόγω της μικρής και λόγω μία φίλης που βρήκα στο τμήμα ιστοσυμβατότητας της Λάρισας.

 

Ιωάννα να σε ρωτήσω, για νωτιαίο μυελό πήγες ή μυελό των οστών; Γιατί ο νωτιαίος έχει αυτήν την διαδικασία με ολική νάρκωση (λόγω του ότι το σημείο είναι γεμάτο νεύρα) και τον πόνο που έχει μετά κάποιος.

 

 

μυελο των οστων εδωσα. Ειπα βεβαια οτι ειναι αρκετα χρονια πριν. Ευχομαι πραγματικα να ειναι απλα τα πραγματα γιατι δεν μπαινει ευκολα καποιος σ αυτη τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα δε μου προξενεί εντύπωση αν είναι χροοόνια πριν. Αν φανταστείς ότι για την αφαίρεση του διαφράγματος της μύτης γινόταν τοπική αναισθησία και ο γιατρός δούλευε με καλέμι και σφυράκι μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα ποιος ο λόγος να κάνεις τον έλεγχο μόνο για την ανιψιά μου και όχι για τους ανθρώπους όλου του κόσμου;

 

καλα σιγουρα οσκοπος ειναι να σωθει καποιος ανθρωπος στο κοσμο, πηγα στο παιδων και δειλιασα δεν πηγα να δωσω αιμα:oops:, ντρεπομαι παρα πολυ και ξερω οτι δεν εκανα σωστα....αλλα σιγουρα ειναι κατι που θελω να κανω,αλλα να βρω το κουραγιο μονο να ξεπερασω λιγο το φοβο μου..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.

Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

 

(Ρητορική είναι η ερώτηση, μη με φρικάρετε pleaseee...)

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.

Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

 

(Ρητορική είναι η ερώτηση, μη με φρικάρετε pleaseee...)

 

καλα σιγουρα μετα απο δυο γεννες τι πιο χειροτερο;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.

Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

 

(Ρητορική είναι η ερώτηση, μη με φρικάρετε pleaseee...)

 

Πατριωτάκι και εγω οταν ειναι να κάνω κατι φοβερό αυτη ειναι η πρώτη μου σκέψη και ετσι παίρνω θάρρος..... και πιάνει.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.

Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

 

(Ρητορική είναι η ερώτηση, μη με φρικάρετε pleaseee...)

 

Δύο φορές τον χρόνο πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα το οποίο εξετάστικες για να κάνεις διασταύρωση των στοιχείων επικοινωνίας. Να το ξέρεις.

 

Εγώ να φανταστείς ξέχασα να πάρω... :-(

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές τον χρόνο πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα το οποίο εξετάστικες για να κάνεις διασταύρωση των στοιχείων επικοινωνίας. Να το ξέρεις.

 

Εγώ να φανταστείς ξέχασα να πάρω... :-(

 

 

λολ!!!!εγω δεν το γνωριζα αυτο ομως μου ηρθε παλι το χαρτι για διασταυρωση στοιχειων πριν 7-8 μηνες μετα απο 5 χρονια και με ρωτουσαν αν θελω να συνεχισω να ειμαι δοτης

 

δηλαδη αν δεν παιρνεις εσυ τηλεφωνο δεν θα σε παρουν εκεινει αν βρεθεις συμβατος με καποιο δοτης???

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

λολ!!!!εγω δεν το γνωριζα αυτο ομως μου ηρθε παλι το χαρτι για διασταυρωση στοιχειων πριν 7-8 μηνες μετα απο 5 χρονια και με ρωτουσαν αν θελω να συνεχισω να ειμαι δοτης

 

δηλαδη αν δεν παιρνεις εσυ τηλεφωνο δεν θα σε παρουν εκεινει αν βρεθεις συμβατος με καποιο δοτης???

 

δε γνωρίζω, αλλά είναι τόσο περιορισμένα που είναι τα έξοδα στις δημόσιες υπηρεσίας, που πραγματικά προτιμώ εγώ να κάνω μία κλήση. Άλλωστε δωρεάν σταθερές κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα έχω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζητείται δότης μυελού, για την 3χρονη ανεψιά μου, που νοσηλευεται στο Ιπποκράτειο με οξεια λεμφοβλαστική λευχαιμία. Η δωρεά δεν θέλουμε να είναι ονομαστική, γιατί σε αυτήν την περίπτωση , αν βρεθεί δότης, τα υπολοιπα δείγματα καταστρεφονται και δεν χρεισιμοποιούνται για τα υπόλοιπα παιδιά που νοσηλεύονται μαζί της ή σε άλλα νοσοκομεια! Στην ουσία θέλουμε η μικρή να είναι η αρχή για την πραγματική ενίσχυση της τράπεζας μυελου, μιας και πλέον η διαδικασία είναι απλή και ανώδυνη, δίνεις μόνο αίμα!!! Το παιδί υπάρχει, νοσηλεύεται αυτή τη στιγμη στο παιδογκολογικο στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης και όποιος έχει σκοπό να πάει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για να του το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορειτε παντου!!! Κέντρα Δοτών

 

• «Γ. Γεννηματάς» Αθηνών (210-7711914) Τμήμα Ανοσολογίας – Εθνικό Κέντρο Ιστοσυμβατόητας

• «Ευαγγελισμός»(210-7205701) Τμήμα Ανοσολογίας –Ιστοσυμβατόητας

• «Ιπποκράτειο» Θεσσαλονίκης (2310-892056) Τμήμα Ανοσολογίας – Περιφερικό Κέ...ντρο Ιστοσυμβατόητας

• «Έλενα Βενιζέλου»(210-6453759)Ανοσοβιολογικό Τμήμα

• «Αγία Σοφία» (210-7757401) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας

• «Π. Ν. Λάρισας» (2410-682137) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας

 

*(Για την επαρχία η καταγραφή των εθελοντών δοτών γίνεται στις Αιμοδοσίες των Νοσοκομείων μετά από επικοινωνία με τα ανωτέρω εργαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...