Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις και πως καταλαβαινουμε οτι ειναι σοβαρες


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα ηθελα να κανω μια ερωτηση. πως καταλαβαινουμε εαν οι συσπασεις ειναι σοβαρες ή οχι? χθες το βραδυ ειχα ανα 20λεπτο μετα ξαπλωσα και σταματησαν. ποτε πρεπει να παρω το γιατρο? γιατι δεν θελω να ζαλιζω χωρις λογο. στο πρωτο μου παιδι δεν θυμαμαι κατι τετοιο. βεβαια ξεκουραζομουνα και περισσοτερο.τωρα δεν εχω χρονο για να κατσω καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ!ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΡΕΠΑΡ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ!ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ότι να ναι σύσπασεισ.δηλ ανά 20 λεπτά μετά ανά μισή ώρα μετά ανά δέκα λεπτά κτλ αλλά είχα κ λίγο καφέ αίμα.πήρα τον γιατρο πηγα νοσοκομείο,είχα πράγματι διαστολη κ μετά AΠO μερικές ώρες γέννησα.ο γιατρός γιαυτό υπάρχει,για να τον ζαλίζουμε!

Μην κολλάς.

Α!όλα AYTA έγιναν 2 βδομάδες πριν την πητ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι συσπάσεις για να είναι σοβαρές πρέπει να είναι περισσότερες από τέσσερις την ώρα. Αλλά εγώ στη θέση σου θα πηγαινα στο γιατρό μου για να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί του. Δεν χτύπησες στο δαχτυλάκι σου, ένιωσες συσπάσεις, είναι σημαντικό στοιχείο. Εγώ που ένιωσα μια επώδυνη πριν μια εβδομάδα, μου είπε να ξεκουράζομαι περισσότερο και να αποφεύγω την περιττή φυσική δραστηριότητα. Εμένα βέβαια μάλλον προκλήθηκαν από σοβαρό κρυολόγημα (ιός νέας γρίπης;;;) που μου έχει προκαλέσει έντονο βήχα και σοβαρή ρινική συμφόρηση.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ανησυχεις φιλη μου και εγω τα ιδια περναω και απο οτι μου ειπε ογιατρος ειναι φυσιολογικο

Α, σε αυτό θα σου πω οτι δεν είναι η μοναδική!

Και ο δικός μας το ίδιο κάνει!

 

Το έχουν σύστημα μου φαίνεται όλοι τους...

 

Θα τους "κοπεί όμως ο βήχας" με τα νέα συστήματα φορολογίας που έρχονται

και όλοι τώρα οι ασθενείς θα τους ζητάνε αποδείξεις!!

:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κι εγώ από την εμπειρία μου ο τ ι δ ή π ο τ ε πε΄ριεργο εαν νιώσετε στις τελευταίες βδομάδες να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας όσο χαζό και αν σας φαίνεται. Εγώ ήμουν με πρεπάρ προληπτικά από τον 5ο μήνα περίπου (ευτυχώς ανήκω στην μειοψηφία που δεν είχα καθό.λου παρενέργειες τίποτα απολύτως)γιατί είχα συχνούς κολικούς στο έντερο οι οποίοι μπορεί να επηρέαζαν και την μήτρα οπότε δεν ήμασταν σίγουροι αν ήταν συσπάσεις ή όχι.. Στην 33η εβδομάδα λοιπόν ένιωθα να πετρώνει η κοιλιά μου αλλάμετά τόσους μήνες ήμουν συνηθισμένη ναμην δίνω σημασία. Τελικά είπα αντε ας πάρω την γιατρό η οποία πάλι θα με πεί υπερβολική (η αλήθεια είναι οτι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ήμουν υπερβολική σε όλα και πονούσα συχνα αλλά είχαν αξιολογηθεί όλα ως πολύ φυσιολογικά). Λοιπόν όταν πήγα και με ΄πρωτοείδε μου είπε" αχ πότε θα γεννήσεις για να σε δείρω", όταν όμως με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο κιτρίνισε. Βαρούσε 100ρες συσπάσεις ήμουν λίγο πριν τις ωδίνες κ δεν το είχα καταλάβει.Νοσηλεύθηκα στην κλινική 2 βράδια με ενδοφλέβιο πρεπάρ, ενέσεις για τα πνευμόνια του παιδιού και μετά 3 εβδομάδες σπίτι και ανάσκελα με ταβανοθεραπεία. Το πολύ αγχωτικό ήταν οτι παρά την φαρμακευτική αγωγή συνέχιζα στο σπίτι να πονάω και να πετρώνει η κοιλιά μου, όλη μέρα αλλά πλέον για μένα ήταν πολύ δύσκολο να αξιολογήσω την κατάσταση, αφού κόντεψα να γεννήσω κ δεν το κατάλαβα. Τελικά, ευτύχώςκρατήθηκε το κοριτσάκι μου μέχρι την 36η εβδομάδα. Με το που μπήκα, μετ'ά την εξέταση έφυγα βολίδα για χειρουργείο. Αφού πρώτα πήγα σπίτι, έκανα μπάνιο, πιστολάκι κλπ κλπ σαν κυρία.Ε΄πίσης να πω σε όλες που φοβούνται την καισαρική ότι τα πράγματα όταν ο αναισθησιολόγος και ο γιατρός είναι καλοί, είναι πολύ καλύτερα απ ότι φαντάζεστε. Εγώ έκανα επισκληρίδιο στις 2.45΄και στις 4 ήδη κουνούσα τα πόδια μου. Την επόμενη το πρωι έκοβα βόλτες μέσα στην κλινική και μετά από 4 ημέρες έκανα κανονικά δουλειές στο σπίτι. Το κοριτσάκι μου γεννήθηκε 2650 και ήταν μια χαρά.Η πρώτη τσιρίδα όταν βγαίνει είναι απίστευτη εμπειρία. Σήμερα είμαστε 2,5 μηνών 4600γρ και πάμε μια χαρά. Με το καλό να γεννήσετε όλες τα μωράκια σας και πάνω απ΄όλα θα ήθελα να σας πω οτι η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Ξέρω οτι σας είναι πολύ δύσκολο αλλά προσπαθήστε να μην αγχώνεστε. Εγώ ακόμα και σήμερα πιστεύω οτι χάρη στην γιατρό μου η οποία έδειχνε τελείως χαλαρή και άνετη κατόρθωσα να κρατηθώ και να γεννήσω με το που μπήκα στον 9ο. Όσο το δυνατόν όχι άγχος, επικοινωνία με το γιατρό για το παραμικρό και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα κ απο μενα κοριτσια..κ εγω την ιδια απορια εχω..αν θα καταλαβω ποτε ηρθε η ωρα μου να γεννησω κ αν καταλαβω τις συσπασεισ του τοκετου!!! να σας πω οτι ειμαι στην 33 εβδομαδα κ παιρνω εδω κ μια εβδ. yutopar λογω πετρωματος της κοιλιας κ ειχα κ κατι τσιμπηματα χαμηλα κ σε ολη την κοιλια..επισης ειναι το πρωτο μου παιδι κ δεν εχω την καταλληλη εμπειρια..οποτε καταλαβαινετε.....θα ηθελα να μου πει καποια αν ξερει..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα κοριτσια..κ εγω την ιδια απορια εχω..αν θα καταλαβω ποτε ηρθε η ωρα μου να γεννησω κ αν καταλαβω τις συσπασεισ του τοκετου!!! να σας πω οτι ειμαι στην 33 εβδομαδα κ παιρνω εδω κ μια εβδ. yutopar λογω πετρωματος της κοιλιας κ ειχα κ κατι τσιμπηματα χαμηλα κ σε ολη την κοιλια..επισης ειναι το πρωτο μου παιδι κ δεν εχω την καταλληλη εμπειρια..οποτε καταλαβαινετε.....θα ηθελα να μου πει καποια αν ξερει..

 

Τα yutopar θα σου πει ο γιατρός σου να τα σταματήσεις με το που θα μπεις στον ένατο...Όσο για τις συσπάσεις της γέννας, πίστεψέ με θα καταλάβεις τη διαφορά. Στις συσπάσεις που κάνει τώρα η μήτρα σου (εμένα ξεκίνησε από τον 6ο) δεν πονάς, απλά νιώθεις κάποια ενόχληση. Στις συσπάσεις που προηγούνται του τοκετού, πονάς. Μάλιστα όσο περνάει η ώρα και γίνονται πιο τακτικές (ανά 10 ή 7 λεπτά), αυξάνεται και η ένταση του πόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω έχω συσπασεις εδω κ ενα μηνα περιπου. ο γιατρος μου δεν μου εχει δωσει τιποτα, ολα βαινουν καλως, και απ' οτι μου ειπε, αν οι συσπασεις δεν συνοδευονται απο καποιο πονο, και δεν γινονται ανα τακτα διαστηματα ειναι ακρως φυσιολογικες!

καλη συνεχεια!!

dev017pbs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νιωθεις καπως βαρια την κοιλιτσα σου, και αν την ακουμπησεις εκεινη την ωρα θα την νιωσεις πετρωμενη και μουδιασμενη. Βεβαια καλο ειναι να αποφυγεις εκεινη την ωρα να ακουμπησεις η να χαιδεψεις την κοιλια σου γιατι θα κρατησει πιο πολυ ωρα η συσπαση, και γενικοτερα λενε οτι τα πολλα τα χαδια στην κοιλια προκαλουν συσπασεις

dev017pbs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...