Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!


Recommended Posts

Koριτσια μπορειτε να περιγραψετε πως νιωθουμε τους πονους του τοκετου?Ποναει η μεση?Η κοιλια?Και πως ειναι στην αρχη μεχρι να σου κανουν την επισκληριδιο?Καθε ποτε σε πιανουν?Και οταν σου κανουν την επισκληριδιο απο κει και περα δεν νιωθεις πονους?Πολλες ερωτησεις αλλα κοντευω να γεννησω και θελω να ξερω τι θα αντιμετωπισω! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ να σου πώ την αλήθεια γέννησα χωρίς επισκληρίδιο εντελώς φυσιολογικά, αν μπορούσα να γεννήσω και στο σπίτι θα το έκανα...

Η μικρή είχε οπίσθια κεφαλική προβολή όμως γέννησα σε 4 ώρες.

Πόνεσα αλλά όπως βλέπεις θα το ξανακάνω.....

Καλή επιτυχία μην μασάς

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Pixy αμα ο πόνος ειναι σαν να σε σφάζουν δεν θα υπήρχε ανθρωπότητα :D

Επίσης εγω που δεν θα κάνω και επισκληρίδιο μιας και η γιατρός μου δεν κάνει και δεν εχω πονέσει και ποτέ στη ζώη μου λέω συνέχεια στον εαυτό μου οτι καμία γυναίκα δεν πέθανε ποτέ απο αυτούς τους πόνους άρα ειναι ανεκτοί! :lol::lol::lol:

Δηλαδή οι άλλες τι ειναι καλύτερες απο εμάς; ΟΧΙ δεν το δέχομαι αυτό! :lol:

Ασε λοιπόν τις χαζές σκέψεις στην άκρη και μην επικεντρώνεσαι στο κακό γιατι θα πονάς και μόνο με τη σκεψη σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε yogini συμφωνώ αλλά αν βάλεις τεχνητούς πόνους,δεν παρεμβαίνεις στη φύση.Τότε αλλάζουν πιστεύω τα πράγματα.Οι πόνοι είναι πολύ μεγαλύτεροι.

Η γνώμη μου είναι:

-φυσιολογικός τοκετός=οχι επισκληρίδιο

-Φ.Τ. με τεχνητούς πόνους=επισκληρίδιος

Βέβαια από όσα έχω διαβάζει εδώ υπάρχουν αρκετές που και τους τεχνητούς πόνους τους άντεξαν χωρις επισκληρίδιο.Τους βγάζω το καπέλο!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ της επισκληριδίου όμως το θέμα των πόνων είναι αρκετά υποκειμενικό και κάθε τοκετός είναι διαφορετικός.Κάποιες κοπέλες γεννούν γρήγορα και σχετικά άνετα χωρίς επισκληρίδιο,άλλες περιμένουν με τις ώρες και αντιμετωπίζουν δυνατούς πόνους, άλλες δεν τις πιάνει ούτε η επισκληρίδιος.Από εκεί και πέρα δηλώσεις τύπου πόνοι που σφάζουν ή τα είδα όλα είναι υπερβολικές αλλά δυστυχώς κυκλοφορούν ανεύθυνα ίσα για να σπάνε το ηθικό και κάποιες να το παίζουν 'ηρωίδες'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ξέρετε εσείς οι πρωτάρες ( :lol::lol: ) ότι πιο πολύ πονάει ο πονόδοντος παρά οι πόνοι της γέννας!!! :!::!::!:

οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν .. ο πονόδοντος όμως είναι εκεί! μπάστακας! σου τρυπάει τα μηλίγγια .. τα αυτιά .. σε πιάνει πονοκέφαλος .. νεύρα ..

ενώ οι πόνοι της γέννας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή την ένταση .. :wink:

 

επίσης να δηλώσω ότι είμαι κι εγώ ΚΑΤΑ της επισκληρίδιου αναλγησίας και στην πρώτη μου γέννα δεν έκανα ούτε και τώρα έχω σκοπό να κάνω παρά μόνο εάν το κρίνει η γιατρός μου απαραίτητο .. :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα βρε κορίτσια που μας καθυσηχάζετε..

Οσο πλησιάζει ο καιρός πηγαινει το μυαλό μου στους πόνους της γέννας και στα "τερατα" που κατα καιρους ακουγονται..

Προσωπικά νομίζω ότι η ψυχραιμία μου και οι αναπνοές θα με βοηθήσουν να ανταπεξέλθω ωστε να έρθει το αγοράκι μου στην αγκαλιά μου..

Είμαι πάντως υπερ της επισκληριδιου..

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με Ελευθερία μου ότι οι ανάσες ΒΟ Η ΘΑ ΝΕ !! .. οξυγονώνεται πιο καλά ο εγκέφαλός μας και το μωρό και οι συσπάσεις περνάνε πιο ανώδυνα και πιο γρήγορα! Αρκεί να μην τα χάσεις!!

Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνεις και να ακολουθείς ό,τι σου λέει ο/η γιατρός σου!!

Εάν το χάσεις το παιχνίδι, εάν είναι να πονέσεις 1, τότε θα πονέσεις 10000 και παραπάνω !!! :wink:

Δεν είναι τίποτα πάντως .. μια ιδέα είναι όλα :wink::D:cool:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα επαθα κολικό! Λένε οτι ο πόνος παρομοιάζεται με της γέννας...αλλα θα ήθελα τη γνώμη αν κάποια κοπέλα εχει την εμπειρία και των δυο. Γιατι αν οντως ισχύει τότε θα επιβιώσω σίγουρα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

u can say that :wink:

ρε .. θα επιβιώσεις!! τι λές τώρα?! όλα μια ιδέα είναι! απλά σκέψου το μετά!! :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ εντονος ο πόνος του κολικου ε;;;

Πέρασα και εγώ τον 5ο μήνα . Δεν έχει καμία σχέση με τη γέννα .

Βέβαια λένε ότι κάθε γυναίκα βιώνει τη γέννα της διαφορετικά όπως και κάθε γέννα είναι διαφορετική.Εγώ άν και γέννησα σε πολύ λίγη ώρα στις 13.00 με έπιασαν οι πόνοι και 14.45 γέννησα τα τελευταία 45 λεπτα νομίζω ήταν πολύ έντονοι οι πόνοι παρόλα αυτά διαρκουσαν ένα λεπτο είχαν κορυφωση και υφεση μετά. Υστερα με αφηνε για κανα λεπτό και μετά πάλι μέχρι που ένιωσα εντονη ταση για ... πως να το πω .... αφόδευση sorry για τη λέξη και εκεί άρχισε να βγαίνει η πιτσιρικα. Λιγος ακόμα πόνος μεχρι να βγει το κεφάλι και ο ώμος και μετα λίγο στο καθάρισμα της μήτρας.Αναισθησία δεν έκανα οχι γιατί δεν ήθελα - το αντιθετο μαλιστα - αλλά γιατί ειχα ξεχάσει να αναφερω ότι είχα φυσημα και δεν αναλάμβανε η αναισθησιολόγος. Αμέσως μετά ..... τίποτα σαν να μην είχε συμβει ποτέ Αν δεν έβλεπα τη μπεμπουλα θα νόμιζα ότι το ονειρεύτηκα

Ο κολικός άπ' την άλλη.... ατελείωτος πόνος - μου κράτησε 3 ημέρες - και δεν με επιαναν ούτε οι ενέσεις Ακομα τον θυμάμαι.

Αλλα οπως σου ειπα η καθε γυναικα έχει τη δική της γέννα και καθε γέννα είναι διαφορετική .

Με το καλό λοιπόν και μην το σκέφτεσαι σίγουρα θα επιβιώσεις . Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με πρόκληση τοκετού χωρίς επισκληρίδιο ένα σχετικά μεγάλο μωρό(4.240kgr)και δεν το πίστευα!

Οι πόνοι την τελευταία ώρα είναι πολύ έντονοι και οι ανάσες βοηθάνε όπως είπαν και παραπάνω.

Όταν είχα διαστολή 5 ζήτησα επειγόντως επισκληρίδιο.Μέχρι να με δει πάλι ο γιατρός μου λέει έλα σε λίγο γεννάμε και η διαστολή 7.Φώναζα ότι δεν αντέχω άλλο αλλά άντεχα τελικά.Πιστεύω ότι αν ήξερα κάτι και από τις κατάλληλες ανάσες θα ήμουν πιο συνεργάσιμη και εγώ καλύτερα.Αν επίσης ήξερα τι πάει να πει σπρώξιμο δεν θα είχα στείλει τη μαία στον απέναντι τοίχο.

Γενικά θα είχα λιγοστέψει λίγο το χρόνο που πόναγα.

Η αλήθεια είναι ότι φέρνοντας το στο μυαλό μου αισθάνομαι λες και ένα πρωί πήγα γέννησα και ύστερα περίμενα δίπλα στο μωρό μου για να του δώσουν την άδεια να φύγει και αυτό μαζί μου.Αν ήταν στο χέρι μου την Παρασκευή το απόγευμα θα έπερνα τα μπογαλάκια μου και αντε γεια για σπίτι.Δεν πόναγα πραγματικά καθόλου!!!! Άσε που τώρα αισθάνομαι πως έχω μεγαλύτερη αυτοπεποιηθηση!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα επαθα κολικό! Λένε οτι ο πόνος παρομοιάζεται με της γέννας...αλλα θα ήθελα τη γνώμη αν κάποια κοπέλα εχει την εμπειρία και των δυο. Γιατι αν οντως ισχύει τότε θα επιβιώσω σίγουρα :lol::lol::lol:

 

oh yes honey

Ενα χρόνο μετά τη γέννα της μικρής μου πήγα στο Λαϊκό με έντονους πόνους στο αριστερό μου νεφρό.... στην αρχή μαλακούς πόνους σαν πιάσιμο κατιτις και στην πορεία εντονότατοι... Μέχρι που είδαν την αιματουρία δεν με πιστεύανε οι γιατροί γιατί δεν μιλούσα καθόλου... Οι πόνοι ήταν πολύ δυνατοί αλλά .... -όπως είπα και στους γιατρούς- εδώ γέννησα μια κοράκλα 53εκ 3400 ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο εδώ θα κωλώσω....

ΥΓ προτιμάω που θα γεννήσω τον μπέμπη -εύχομαι πάλι ΦΤ- παρά να με ξαναπιάσει α) ποτέ κολικός και β)να ξανακάνω σφράγισμα :shock::cool:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ προτιμάω που θα γεννήσω τον μπέμπη -εύχομαι πάλι ΦΤ- παρά να με ξαναπιάσει α) ποτέ κολικός και β)να ξανακάνω σφράγισμα :shock::cool:

και συμπληρώνω

γ) ή να περάσω 2 μέρες με ΦΡΙΧΤΟ πονόδοντο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν αντέχεται αυτός ο πόνος!! αναγκάστηκα και έφερα την οδοντίατρό μου 11 το βράδυ στο ιατρείο της για να μου ανοίξει το απονευρωμένο δοντάκι μου για ανακουφιστώ .. :cry::cry::cry::cry::cry:

και της είπα κιόλας ότι προτιμώ να γεννήσω απ το να ξαναπεράσω τέτοιο πόνο !!! :cool:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ προτιμάω που θα γεννήσω τον μπέμπη -εύχομαι πάλι ΦΤ- παρά να με ξαναπιάσει α) ποτέ κολικός και β)να ξανακάνω σφράγισμα :shock::cool:

και συμπληρώνω

γ) ή να περάσω 2 μέρες με ΦΡΙΧΤΟ πονόδοντο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν αντέχεται αυτός ο πόνος!! αναγκάστηκα και έφερα την οδοντίατρό μου 11 το βράδυ στο ιατρείο της για να μου ανοίξει το απονευρωμένο δοντάκι μου για ανακουφιστώ .. :cry::cry::cry::cry::cry:

και της είπα κιόλας ότι προτιμώ να γεννήσω απ το να ξαναπεράσω τέτοιο πόνο !!! :cool:

 

Είναι "τραγικό" 2 μέτρα γαϊδούρα -όπως χαρακτηριστικά είπε και η μανούλα μου- να βάζω τα κλάμματα γιατί "ζε σέλω να κάω σφαγισμα.... :cry::cry::cry: ".....

Μου'σπασε 2πλο στους άνω τραπεζίτες και τα είδα όλα.... Απαπαπαπα.... :shock:

 

:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...