Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts

Ενώ στη φόρμα που μας έδωσαν εμείς γράψαμε ΟΧΙ δεν θέλουμε να κάνει το εμβόλιο BCG, αυτοί του έκαναν το mantoux !!! Η δασκάλα δικαιολογήθηκε ότι ενώ το είχε πει συγκεκριμένα στην ομάδα των γιατρών, εκείνοι το έκαναν.. αλλά μου υποσχέθηκε ότι το εμβόλιο δεν θα του το κάνουν... Βέβαια μας κράτησαν εκεί το βιβλιάριο μέχρι την Πέμπτη που θα ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός γιατί είπαν ότι πρέπει να το ελέγξουν οι γιατροί!...

Δεν με πείραξε και τόσο για το μαντού γιατί είναι αλπά ένα τεστ που το έχει ξανακάνει και δεν βλάπτει, αλλά πιό πολύ με παραξένεψε που δεν έλαβαν υπόψη τη δική μας γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μαμάδες,

στο δικό μας σχολείο την περασμένη εβδομάδα κάνανε στα παιδιά και το μαντού και το εμβόλιο μετά από 3 ημέρες,

δεν ξέρω γιατί αρνείστε να το κάνουν τα παιδιά σας

ειλικρινά δεν γνωρίζω γι΄αυτό, υπάρχει κάτι παράτυπο;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παράτυπο, ούτε επιβλαβές, απ'ότι κατάλαβα. Οι παιδίατροι λένε ότι θα καταργηθεί γιατί δεν είναι απαραίτητο αφού καλύπτει μόνο λίγες από τα τις μορφές φυματίωσης και πιάνει μόνο στο 20% των εμβολιασθέντων, ενώ μπορεί να προκαλέσει συχνά δερματικά προβλήματα, καθώς και ότι το μαντού δεν λειτουργεί πια ως πρόγνωση σε κάποιον που έχει εμβολιασθεί και αν κρίνουν οι γιατροί θα του δώσουν θεραπεία. Ο δικός μου έχει μιά δερματική αλλεγία και φοβήθηκα μην του δημιουργηθούν άλλα προβλήματα, γι'αυτό και επέμεινα να μην το κάνει αφού μου εξήγησε η παιδίατρος τα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια χαιρομαι που σας βρηκα εχω και εγω τον γιο μου πρωτη δημοτικου, δεν καταφερα να διαβασω ολο το θεμα,αλλα να σας ρωτησω οτι πηρε το ματι μου δηλ, ποσα παιδια εχετε στην ταξη; γιατι διαβασα 18 καπου αλλου 11, εμας ειναι δυο τμηματα η πρωτη και ειναι 25 παιδια στο καθε τμημα το ανωνατο μας ειπαν που επιτρεπεται:o

Εμεις δεν εχουμε κανει με παραμυθια ακομα δεν μας εχει πει κατι τετοιο, μονο οταν καθησαν για χριστουγεννα μας ειπε να τους παρουμε ενα παραμυθι να διαβαζουν να μην χασουν την επαφη, τι να πω...

Κατα τα αλλα και εμας κανουν μαθηματικα- γλωσσα- αγγλικα- θεατρικη αγωγη- γυμναστικη οπου τις μισες μερες ειναι γυμναστικη και τις αλλες μισες παραδοσιακοι χοροι, υπολογιστες, εικαστικα και μουσικη α και μελετη περιβαλλοντος δεν νομιζω να ξεχνω κατι, οτι και εσας που διαβασα δηλ.

Εχουμε μπει στο δευτερο βιβλιο γλωσσας μαθηματικα πρεπει να το τσεκαρω, εσας σας φερνουν τα βιβλια σπιτι; εμας τα κρατανε στο σχολειο μονο της γλωσσας φερνει που ειναι να διαβασει και εχει αντιγραφη και ορθογραφια απο εκει τα αλλα δεν τα φερνουν, φωτοτυπια κανουν μαθηματικα σπιτι και γλωσσα, μετα τα χριστουγεννα καναν ενα βιβλιο με πολλες φωτοτυπιες βιβλιοδεσια για γραμματικη και κανουν και απο εκει τα μαζεψαν ολα μαζι τα φυλλαδια και βολευει καλυτερα.

Και εμεις μαθηματικα εχουμε φτασει μεχρι το 50, αυτα θα τα λεμε, γελασα πολυ με τις απαντησεις πως διαβαζουν με κα-ρα-με-λα ή κκκκκκ-αααα-ρ. κτλ μου θυμισε μηνυματα που εγραφα στις φιλες μου πολλες φορες και περιεγραφα διαφορα και εγω:-P

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα με την δασκαλα του ειμαι πολυ ικανοποιημενη το μονο που που κακοφανηκε ηταν οταν χτυπησε κουδουνι σε ενα διαλειμμα οπως πηγαινε στο διαδρομο το παιδι ανοιξε η πορτα της αλλης αιθουσας προς τα εξω φυσικα και την εφαγε στο κεφαλι, οταν πηγα να τον παρω στο σχολασμα ειδα ενα καρουμπαλο νααααα, κοντα στον κροταφο ευτιχως λιγο πιο πανω και ποναγε και τον ρωτησα τι εγινε, το ειχε παθει απο το δευτερο διαλειμμα τον ειδαν και δεν καναν τιποτα απλα του ειπαν να παει μονος του να ριξει λιγο νερο στο κεφαλι του:shock: με αποτελεσμα και να πονα δυο μερες ακομα και οταν ανοιγε το στομα του και να εχει γινει καρουμπαλαρα, ας του βαζαν λιγο παγο βρε αδερφε να το πατησει καποια ή ας με περναν τηλ να παω εγω ηταν σε επικυνδινο σημειο στην τελικη, δεν ξερω μπορει να ειμαι και παραλογη τι να σας πω!:?

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μαμάδες,

στο δικό μας σχολείο την περασμένη εβδομάδα κάνανε στα παιδιά και το μαντού και το εμβόλιο μετά από 3 ημέρες,

δεν ξέρω γιατί αρνείστε να το κάνουν τα παιδιά σας

ειλικρινά δεν γνωρίζω γι΄αυτό, υπάρχει κάτι παράτυπο;

Πες μου γιατι να το κανω???ηπαρχει λογος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε thampelina γι΄αυτό και ρωτάω,

το κάνουν εδώ και χρόνια στα σχολεία, το προτείνουν οι παιδίατροι,

ή τουλάχιστον δεν άκουσα να το απαγορεύουν ή να το αμφισβητούν,

και γι΄αυτό μου φάνηκε παράξενο,αυτό που λέει η epang σχετικά με δερματικό πρόβλημα το καταλαβαίνω αλλά να προκαλεί κάποιο θέμα με την υγεία του παιδιού δεν το έχω ξανακούσει και δεν το γνωρίζω.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το εμβόλιο υπάρχουν δυο σχολές γιατρών, η μια λεέι Ο.Κ. το κάνεις και η άλλη σχολή λέει ΟΧΙ μην το κάνεις γιατί μετά το μαντού δεν μπορεί να λειτουργίσει ως αντίδραση και όποτε και να το κάνεις θα δείχνει ερεθισμένο το σημειο με αποτέλεσμα οι γιατροί να μην μπορούν να έχουν μια σαφή εικόνα εαν το παιδί σου έχει έρθει σε επαφή με κάποιο στέλεχος της νόσου. ο δίκος μου παιδίατρος είναι της δευτερης σχολής και έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω στην κόρη μου.

εμάς την παρασκευη έκαναν πάρτυ στο σχολείο και η δασκαλα δεν μας είπε τίποτα και ως μαμαδες πρωτακια δεν το ξέραμε, αλλά η δασκάλα μας τους έφερε σπιτική pizza που την είχε φτιάξει μόνη της, μπισκοτα χυμό και χόρευαν εξω στο προαυλιο όλο το σχολειο!!! η κόρη μου μου είπε ότι τους εβαλαν μουσική απο τα μεγάφωνα του σχολείου πιαστικάν όλα τα παιδιά και κυκλωσαν το σχολείο!!!! (μου είπε ότι ήταν το ωραιότερο πάρτυ που έχει πάει ποτε!!!!!!)

αχχχχχ τι ωραία τα σχολικά τα χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε thampelina γι΄αυτό και ρωτάω,

το κάνουν εδώ και χρόνια στα σχολεία, το προτείνουν οι παιδίατροι,

ή τουλάχιστον δεν άκουσα να το απαγορεύουν ή να το αμφισβητούν,

και γι΄αυτό μου φάνηκε παράξενο,αυτό που λέει η epang σχετικά με δερματικό πρόβλημα το καταλαβαίνω αλλά να προκαλεί κάποιο θέμα με την υγεία του παιδιού δεν το έχω ξανακούσει και δεν το γνωρίζω.

 

η epang λέει επίσης: "Τίποτα παράτυπο, ούτε επιβλαβές, απ'ότι κατάλαβα. Οι παιδίατροι λένε ότι θα καταργηθεί γιατί δεν είναι απαραίτητο αφού καλύπτει μόνο λίγες από τα τις μορφές φυματίωσης και πιάνει μόνο στο 20% των εμβολιασθέντων, ενώ μπορεί να προκαλέσει συχνά δερματικά προβλήματα, καθώς και ότι το μαντού δεν λειτουργεί πια ως πρόγνωση σε κάποιον που έχει εμβολιασθεί και αν κρίνουν οι γιατροί θα του δώσουν θεραπεία"

Αυτό μας είπε και η δικιά μας και θα αρνηθώ να κανει το παιδι μου το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Όσο αναφορά το εμβόλιο σε εμάς δεν είπαν τίποτε ακόμη.Είμαι σε φάση ενημέρωσης θα μιλήσω και με τον παιδίατρο και θα αποφασίσω...

-Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιώσουμε τα γράμματα μας διότι είναι ορνιθοσκαλίσματα ?

-Επίσης έχω τον εξής προβληματισμό.Στην αρχή της σχολικής χρονιάς η διευθύντρια μας είπε τα παιδιά να είναι στο σχολείο έως 8:05, να αφήνουμε τα παιδιά στην καγκελόπορτα και κανένας γονιός να μην μπαίνει στο σχολείο χωρίς λόγο.Εννοείτα ότι αρκετοί γονείς δεν σεβάστηκαν κάτι τέτοιο και περιμένουν μέχρι το τέλος της προσευχής. Εγώ τον άφηνω και το ότι μπαίνουν, βγαίνουν διάφοροι με φοβίζει. Η σχολική τροχονόμος και η φύλακας μου είπαν λόγω του ότι κάθονται αρκετοί γονείς είναι δυσκολότερο και για αυτές. Σκέφτομαι ευγενικά να κάνω παράπονο στη διευθυντρια...τι λέτε είμαι υπερβολική ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλιστα, κατάλαβα,

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Κατά τα άλλα γίνεται χαμός στο σχολείο με την γρίπη,σχεδόν επιδημία,

προγραμματισμένη για αύριο εκπαιδευτική εκδρομή αναβλήθηκε λόγω αυξημένου αριθμού απόντων (στο ένα τμήμα λείπουν 5 παιδιά):(

 

 

 

Dalia, για τα ορνιθοσκαλίσματα η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις όπως είναι (εγώ με την κόρη μου δεν κατάφερα τίποτα, μου λέει είναι ωραία, τι έχουν;)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Όσο αναφορά το εμβόλιο σε εμάς δεν είπαν τίποτε ακόμη.Είμαι σε φάση ενημέρωσης θα μιλήσω και με τον παιδίατρο και θα αποφασίσω...

 

-Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιώσουμε τα γράμματα μας διότι είναι ορνιθοσκαλίσματα ?

 

-Επίσης έχω τον εξής προβληματισμό.Στην αρχή της σχολικής χρονιάς η διευθύντρια μας είπε τα παιδιά να είναι στο σχολείο έως 8:05, να αφήνουμε τα παιδιά στην καγκελόπορτα και κανένας γονιός να μην μπαίνει στο σχολείο χωρίς λόγο.Εννοείτα ότι αρκετοί γονείς δεν σεβάστηκαν κάτι τέτοιο και περιμένουν μέχρι το τέλος της προσευχής. Εγώ τον άφηνω και το ότι μπαίνουν, βγαίνουν διάφοροι με φοβίζει. Η σχολική τροχονόμος και η φύλακας μου είπαν λόγω του ότι κάθονται αρκετοί γονείς είναι δυσκολότερο και για αυτές. Σκέφτομαι ευγενικά να κάνω παράπονο στη διευθυντρια...τι λέτε είμαι υπερβολική ?

 

 

οχι δεν εισαι καθολου υπερβολικη, να πας και να το πεις, ετσι πρεπει να ειναι τα σχολεια ασφαλή για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

η epang λέει επίσης: "Τίποτα παράτυπο, ούτε επιβλαβές, απ'ότι κατάλαβα. Οι παιδίατροι λένε ότι θα καταργηθεί γιατί δεν είναι απαραίτητο αφού καλύπτει μόνο λίγες από τα τις μορφές φυματίωσης και πιάνει μόνο στο 20% των εμβολιασθέντων, ενώ μπορεί να προκαλέσει συχνά δερματικά προβλήματα, καθώς και ότι το μαντού δεν λειτουργεί πια ως πρόγνωση σε κάποιον που έχει εμβολιασθεί και αν κρίνουν οι γιατροί θα του δώσουν θεραπεία"

Αυτό μας είπε και η δικιά μας και θα αρνηθώ να κανει το παιδι μου το εμβόλιο.

Ακριβος ετσι:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

να ρωτησω κατι εσας που εχετε ηδη πρωτακια?

Εμεις βασικα θα παμε πρωτη τον σεπτεμβριο.Εσεις που δουλευετε πως και τι ωρα τα διαβαζετε?Στο ολοημερο κανουν δουλεια?Εγω καλως εχοντων των πραγματων γυριζω τον αυγουστο στη δουλεια κ θα επιστρεφω γυρω στις 4μιση.Απο εκει θα παραλαμβανω τα 3 απο την γιαγια(η μπεμπα στην μαμα μου, ο μεσαιος παιδκο κ ο μεγαλος πρωτη) και απο εκει θα ξεκιναει το πανηγυρι..

Θα ειναι σε φαση να ξεκιναει το διαβασμα εκεινη την ωρα η θα ειναι κουρασμενος κ θα χαζευει?

Πανω κατω ποση ωρα θα χρειαζεται για το διαβασμα???Και τις μερες που εχουμε δραστηριοτητες??Περιττο να σας πω οτι εχω αγχωθει απο τωρα..

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν μας εχουν πει τιποτα για εμβολιο στο σχολειο ή μαντου ορθοδοντικο ελεγχο ειχαν πριν ενα διαστημα εβαλα ομως οτι δεν θελω να συμετεχει γιατι τον εχω παει και τον παρακολουθει παιδοδοντιατρος δεν εχουμε και τα καλυτερα δοντια και ειναι σε παρακολουθηση απο τωρα, μαντου εχει κανει δυο φορες ως τωρα με τον γιατρο μας, οσο για το εμβολιο πρωτον θα ρωτησω και εγω τον γιατρο μου αν ειναι και δευτερον θα αρνηθω να γινει εκει, θα προτιμησω να το παρω εγω με δικια μου χρεωση αν γινεται ή ο γιατρος μου και αν μου πει οτι πρεπει να το κανει αυτος και να ειμαι μπροστα, δεν εχω καμια εμπιστοσυνη να κανουν εμβολιο στο παιδι μου και να ειμαι απων εχουμε διαβασει τερατα με τα εμβολια και τι παιχνιδια παιζονται οποτε δεν θα δεχομουν να γινει κατι τετοιο. Ακομα βεβαια δεν μας εχουν πει κατι εμας για κανενα τετοιο πραγμα σχολειο του

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δεν λάβαμε ακόμη ειδοποίηση για το εμβόλιο, λάβαμε για τον οδοντικό έλεγχο και δεν έχω αντίρρηση μια και έχω πάνω από χρόνο να τον πάω σε οδοντίατρο.

Dalia κι ο δικός μου δεν φρόντιζε καθόλου τα γράμματά του κι εγώ δεν είχα πει τίποτα γιατί θεωρώ ότι με τον καιρό ο γραφικός χαρακτήρας αλλάζει. Στην ενημέρωση όμως τον προηγούμενο μήνα, η δασκάλα του μου το επισήμανε κι όταν του το είπα πείσμωσε και μου είπε ότι θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί. Από τότε, τα γράμματα στην αντιγραφή είναι φανερά πολύ καλύτερα αλλά στις φωτοτυπίες δεν άλλαξε τίποτα. Άλλα μεγάλα, άλλα μικρά,στραβά... Μου λέει ότι όταν γράφει αντιγραφή, που τα κοιτάζει η κυρία του θα τα προσέχει αλλά στις φωτοτυπίες που βιάζεται να τελειώσει θα τα κανει όπως να 'ναι :P.

Ο ίδιος τι λέει; Δε μπορεί να τα κάνει καλύτερα ή βιάζεται να τελειώσει; Αν τον έριχνες στο φιλότιμο; πχ τα ξέρεις τόσο καλά αγόρι μου, να προσπαθήσεις λίγο τα γραμματά σου, να είναι ωραία, στρογγυλά και το τετράδιό σου να έχει ωραία εικόνα;;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

να ρωτησω κατι εσας που εχετε ηδη πρωτακια?

Εμεις βασικα θα παμε πρωτη τον σεπτεμβριο.Εσεις που δουλευετε πως και τι ωρα τα διαβαζετε?Στο ολοημερο κανουν δουλεια?Εγω καλως εχοντων των πραγματων γυριζω τον αυγουστο στη δουλεια κ θα επιστρεφω γυρω στις 4μιση.Απο εκει θα παραλαμβανω τα 3 απο την γιαγια(η μπεμπα στην μαμα μου, ο μεσαιος παιδκο κ ο μεγαλος πρωτη) και απο εκει θα ξεκιναει το πανηγυρι..

Θα ειναι σε φαση να ξεκιναει το διαβασμα εκεινη την ωρα η θα ειναι κουρασμενος κ θα χαζευει?

Πανω κατω ποση ωρα θα χρειαζεται για το διαβασμα???Και τις μερες που εχουμε δραστηριοτητες??Περιττο να σας πω οτι εχω αγχωθει απο τωρα..

η κορη μου σχολαει στις 2 τρώει και αμεσως "πιανει δουλειά" ...κατα μεσο ορο πιστευω οτι σε μια ωρα (μαζι με το χάζεμα) ειναι τελειωμένη. Το βραδυ μια επαναλλειψη 5λεπτα και υπνο. Υπάρχει χρονος και για εξωσχολικα κια για παιχνιδι και για βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις οταν αρχισαμε διαβαζε κατα τις 3 τελειωναμε σε μιση ωρα και ολα καλα.

Τωρα που ειναι πιο πολλα μας παει μιαμιση ωρα μαζι και τα νευρακια και τα οχι εγω θελω ετσι να το κανω και δεν το διορθωνω κτλ, το κακο ειναι οτι πριν πηγαινε πιο νωρις να διαβασει τωρα εχει αρχισει και μου χαζευει στην τηλεοραση και αρχιζει στις 4 και κατι το διαβασμα:confused: και τι να κανω; που αμα κλεισω την τηλεοραση μουλαρωνει και αργουμε περισσοτερο μετα; του ριχνω μια προειδοποιηση οτι θα σε αφησω αλλα μολις τελειωσει αυτο που βλεπεις ξεκιναμε και ετσι καθυστερει αλλα αποφευγω τα χειροτερα.:rolleyes:

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να βελτιωσει τα γραμματα δοκιμασε αυτα τα βιβλιαρακια που τα εχουν στην αρχη διακεκομενη και μετα τα γραφεις απο κατω μονος σου εγω ετσι του διορθωσα ενα γραμμα που δεν εκανε καθολου καλα, του εδειχνε το βελακι στο βιβλιο πως γραφεται, ειχε διακεκομενες μετα και μετα το εγραφε και μονος του και το διορθωσε κατα πολυ το γραμμα, τωρα αλλο ειναι παραλληλα να δωσεις και κινητρο οτι αν κανεις καλυτερα γραματα θα ειμαι πολυ περηφανη, θα παμε στις κουνιες πχ καπως ετσι, ειναι δυσκολα μωρε και γιαυτα πρωτακια ειναι αλλα πρεπει να συνηθησουν και εμενα αλλου τα κανει τεραστια και στις φωτοτυπιες που δεν εχει πολυ χωρο τα γραφει πιο μικρα και πιο καλα!

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουν παρει τα βιβλια πλεον αλλα παλι βαζει φωτοτυπιες για εργασιες, το βιβλιο εργασιων γλωσσα και μαθηματικα δεν το φερνει σπιτι σπανια, τα κανουν εκει και τα αφηνουν εκει, οποτε εδω εχει φωτοτυπιες βιβλιαρακι δεμενο με γραμματικη, την αντιγραφη και ορθογραφια και φωτοτυπια ή στο τετραδιο ασκηση μαθηματικων και μια φωτοτυπια με ασκησεις γλωσσας, βεβαια δεν εχει παντα ολα μαζι σπανια, συνηθως θα εχει μια φωτοτυπια να κανει, αντιγραφη αναγνωση ορθογραφια απο το βιβλιο και οταν πανε πιο κατω και γραμματικη αλλα μοιραζεται δεν βαζει παντα απο ολα

Ha7Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουν παρει τα βιβλια πλεον αλλα παλι βαζει φωτοτυπιες για εργασιες, το βιβλιο εργασιων γλωσσα και μαθηματικα δεν το φερνει σπιτι σπανια, τα κανουν εκει και τα αφηνουν εκει, οποτε εδω εχει φωτοτυπιες βιβλιαρακι δεμενο με γραμματικη, την αντιγραφη και ορθογραφια και φωτοτυπια ή στο τετραδιο ασκηση μαθηματικων και μια φωτοτυπια με ασκησεις γλωσσας, βεβαια δεν εχει παντα ολα μαζι σπανια, συνηθως θα εχει μια φωτοτυπια να κανει, αντιγραφη αναγνωση ορθογραφια απο το βιβλιο και οταν πανε πιο κατω και γραμματικη αλλα μοιραζεται δεν βαζει παντα απο ολα

 

Eχει και... γραμματική???

Εμεις, τιποτα τετοιο! Ουτε λόγος!

Μονο ασκησεις γραμματικής!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που έχει αρχίσει και με εκνευρίζει αφάνταστα είναι οι εκδρομές, ΚΑΘΕ μήνα έρχεται υπεύθυνη δήλωση για εκδρομή, σε περιοχές γύρω από το κέντρο της Αθήνας και σε πολύ "άσχετους" για 6 χρόνα προορισμούς!!! πχ. το μουσείο, χρυσοχοείο Λαλαούνη!!!!!!

και με υψηλό σχετικά κόστος, καθώς έχουμε και το φέρρυ

 

Σε κανά 2 την έχω στείλει στις άλλες όχι, αλλά έχουμε πολύ γκρίνια γιατί θέλει να πάει...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδακια σας διαβάζουν με άνεση? γιατί η δικια μου συλλαβίζει αρκετα έντονα θα έλεγα. Επίσης αυτά που διαβαζει δεν τα κατανοει:(

και κατι ακομα... τους βαζει να σχηματισουν προτασεις με καποιες λέξεις και ενω μου λέει την προταση οταν ξεκιναει να τη γραψει δεν τη θυμαται και ζηταει να της λεω μια μια τις λεξεις:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδακια σας διαβάζουν με άνεση? γιατί η δικια μου συλλαβίζει αρκετα έντονα θα έλεγα. Επίσης αυτά που διαβαζει δεν τα κατανοει:(

και κατι ακομα... τους βαζει να σχηματισουν προτασεις με καποιες λέξεις και ενω μου λέει την προταση οταν ξεκιναει να τη γραψει δεν τη θυμαται και ζηταει να της λεω μια μια τις λεξεις:confused:

 

Ο γιος μου διαβάζει συλλαβιστά τις νέες λέξεις που συναντά σε κάθε μάθημα τις πρώτες 2 φορές που κάνουμε την ανάγνωση, στις επόμενες το διάβασμά του είναι πολύ άνετο. Το έχω ξαναγράψει σ' αυτό το τόπικ, πιστεύω ότι κλειδί της ανάγνωσης είναι η εξάσκηση. Η δασκάλα μας είπε έως και 10 φορές κάθε μάθημα. Οι 3-4 είναι το συνηθισμένο του. Μετά κλωτσάει, βαριέται και δε μπορώ να τον πείσω για παραπάνω.

 

Οταν λές δεν τα κατανοεί εννοείς ότι αν της κάνεις ερωτήσεις για το περιεχόμενο δυσκολεύεται να απαντήσει;

 

Για το άλλο που δε θυμάται ολόκληρη την πρόταση μήπως σκέφτεται κι άλλα πράγματα; Δεν είναι και το πιο έυκολο να είναι συγκεντρωμένα για πολλή ώρα :wink:.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...