Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και κατα διαστήματα έχω πονάκια και τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά.

Κάποιες φορές ο πόνος είναι αρκετά έντονος αλλά κρατάει πολύ λίγο.

Το ανέφερα στον γιατρό μου και η απάντησή του ήταν ότι εγκυμοσύνη χωρίς πόνο δεν υπάρχει.

Εγώ όμως αγχώνομαι και ανυσηχώ.

Σας συμβάινει κάτι ανάλογο?

Αυτά που διαβάζω εδω μέσα με καθησυχάζουν αρκετά.

Σούλα

 

 

[/img]

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σουλα μου δεν νομιζω οτι πρεπει να αχγωνεσαι απλως τωρα μεγαλωνει το μωρακι σου και οσο να ναι θα εχεις αυτα τα τραβηγματα και τα πονακια.\

και εγω εχω και πονακια και τραβηγματα αλλα τι να κανεις εκτοσ απο υπομονη!!!!! καλη συνεχεια!!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Soula καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου. :)

 

Κι εγω αισθανόμουνα τραβήγματα και πονάκια ακομα και τωρα και μαλιστα καποιες φορές σαν κράμπα χαμηλά στην κοιλιά, πως ήταν οταν τρέχαμε μικρα και μας επιανε η σπλήνα που λέγαμε ε, τέτοιο πιάσιμο.

Η γιατρός μου μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα οταν με πιανει να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι.

 

Αν και συμφωνώ με την ΤΖΟΥΤΖΑ οτι μάλλον δεν υπαρχει λόγος για να ανησχυχείς καλό θα ήταν να τοπεις και στο γιατρό σου.

 

Ετσι για να είσαι εντελώς σίγουρη και γιατί καμια εγκυμοσύνη δεν είναι σαν τις άλλες, ούτε εμεις είμαστε γιατροί. Ενα τηλεφωνάκι λοιπον δεν βλάπτει. :wink: .

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ομοιοπαθείς...και πονάκια χαμηλά και τραβήγματα και κράμπα ειδικά απο τη μία μεριά της κοιλιάς(δεξιά) και πόνος στη πλάτη,αλλά υποθετω ότι όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα. Το πιο εκνευριστικό όμως είναι που νιώθω την κοιλιά μου τούρλα! Νιώθω πως έτσι και τεντωθώ θα σκιστεί το δέρμα μου...γι'αυτό και άρχισα τις κρεμούλες..!!ΥΠΟΜΟΝΗ! :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια!!!!

Θα συμφωνήσω με την αθηνά και την τζουτζα!!!!!

Κι εγώ βρίσκομαι στον 5ο μήνα και έχω τα ίδια συμπτώματα. Πόνους χαμηλα στην κοιλιά, τραβήγματα... Είναι η περίοδος τώρα που μεγαλώνει η μήτρα, οι σύνδεσμοι τεντώνονται και δημιουργούνται όλα αυτά.

 

Τηλέφωνο στον γιατρό για να μην ανυσηχείς και ξεκούραση.

 

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά είναι η μήτρα που μεγαλώνει όπως είπε και η Ελευθερία δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Κράμπες φυσιολογικές και εγώ αισθάνομαι ορισμένες φορές κράμπα και δεν μπορώ να κουνηθώ...

:)

Link to comment
Share on other sites

σουλα μην αγχωνεσαι ειναι φυσιολογικο ολες ειχαμε τετοιους πονους τα τραβηγματα ειναι επειδη μεγαλωνει η μητρα :) απολαυσε την εγκυμοσυνη και απεβαλλε το αγχος :wink::wink:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτούς τους πόνους μήπως έχετε και στις κλειδώσεις της λεκάνης μεταξύ του μπουτιού και της... ηβικής περιοχής?? Όταν αλλάζω στάση -απο καθιστή όρθια και αντιστροφα- ειδικά με πονάει. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πόνους στο 5-6 μήνα στο σημείο που ανέφερες sotiria. και μάλιστα πολύ έντονους. Δεν μπορουσα να σηκώσω το πόδι μου.Οταν γύριζα πλευρο ξαπλωμένη ηθελα και βοηθό για να με σπρώχνει.Τελικά υποχώρησαν οι πόνοι σχετικα γρήγορα,πήρα βέβαια και μαγνήσιο, πιστεύω οτι βοήθησε.

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι εχω πονους στη μεσα κατω χαμηλα

 

Και εγώ τους έχω αυτούς. Λέγονται πόνοι των στρογγυλών συνδέσμων. Φαντάζομαι ότι τους έχεις το πρωι όταν ξυπνάς;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοριτσια εχω εντονα πονακια τραβηγματα και σουβλιες στην κοιλια μου, παρ' ολο που περνω μαγνησιο απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

Ιδικα απο τοτε που μπηκα στον 5ο μηνα.

Μαλλον ειναι φυσιολογικο, απλως το παραξενο ειναι οτι τα νιωθω οταν ξαπλωνω να ξεκουραστω :?:o

 

dev203pps__.png

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

mammyblue δεν τους εχω μονο το πρωι οταν ξυπναω αλλα καθολι τη διαρκεια της μερας και ειδικα το απογευμα μετα τη δουλεια.

 

Μήπως η καρέκλα στην δουλειά σου δεν είναι βολική; Μίλησες με τον γυναικολόγο σου;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ε σιγουρα η καρεκλα στη δουλεια ειναι ψιλοχαλια πιανομαι ευκολα ειδικα μετα τις 3 το μεσημερι.

εχω μιλησει με το γυναικολογο μου μου ειπε να το παρακολουθησω,

δηλαδη αν με ποναει και τα σαββατοκυριακα που καθομαι τοτε να παω σε ορθοπεδικο.

εγω ομως 3 μερες που εκατσα εκτος δουλειας ημουνα μερα με τη μερα ολο και καλυτερα και ανακαλυψαμε οτι ο οργανισμος μου δεν αντεχει τη καθημερινοτητα στη δουλεια. ειδικα στη μεση της εβδομαδας τεταρτη με πεμπτη αρχιζει και με ποναει ολο και πιο πολυ. σχεδον καθε παρεσκευες δεν παω στη δουλεια για να ξεκουρασω τη μεση μου.

αρα ειναι θεμα οργανισμου!

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σταματησω τη δουλεια.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...πλέον είμαι στο τρίτο 3μηνο της εγκυμοσύνης. Από χθες έχω κάτι τραβήγματα αρκετά κάτω από την κοιλιά. Όταν κάθομαι δεν νιώθω κάτι, αλλά σε προσπάθεια να σηκωθώ ή όταν περπατάω (όταν μπορώ βέβαια γιατι έχουμε και την μέση βλέπετε :evil: ) νιώθω πολύ τράβηγμα...ας μην το πω πόνο αφού υποφέρετε.

Πρώτη φορά το έχω αυτό και δεν ξέρω τι είναι...είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα; Αλλά και πιο μπροστά δεν μεγάλωνε; Γιατι δεν το ένιωθα έτσι;;;

Δώστε μου τα φώτα σας :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες τραβηγματα? Μηπως εχεις συσπασεις και το εκφραζεις λεκτικα λαθος με αποτελεσμα να παραπλανεις και το γιατρο σου? Γιατι κι εγω οταν ειχα τις πρωτες συσπασεις καπου στον 5ο μηνα σαν τραβηγματα τις περιεγραφα αλλα τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι προκειται για πρόωρες συσπασεις και με πλακωσε στο μαγνησιο...

Link to comment
Share on other sites

Στον γιατρό μου δεν έχω πεί τίποτε!

Δεν ξέρω αν είναι συσπάσεις...άλλωστε πως να ξέρω αφού δεν έχω περάσει άλλη εγκυμοσύνη κι έχω άγνοια ό,τι αφορά αυτό το θέμα! :cry:

Είναι ένα αίσθημα πρωτόγνορο και ενοχλητικό μιάς και διαρκεί δυο μέρες τώρα...αλλά όπως είπα και πρίν όταν κάθομαι δεν νιώθω κάτι...μόνο αν ζοριστώ...αν σκύψω...αν θέλω να σηκώση το πόδι και τέτοια!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον για συσπάσεις μου φαίνονται και ειδικά αφού λες ότι σου περνάει όταν κάθεσαι.αν είναι αυτό τότε θέλει ξεκούραση! μήπως είναι καιρός επιτέλους να κάτσεις :?::?::?: αν θυμάμαι καλά έχεις και τη μέση σου,αλλά δεν είσαι και πολύ ήσυχο κορίτσι... :D πάντως ρώτα το γιατρό σου για να σιγουρευτείς και αυτός θα σου πει τι θα κάνεις :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον για συσπάσεις μου φαίνονται και ειδικά αφού λες ότι σου περνάει όταν κάθεσαι.αν είναι αυτό τότε θέλει ξεκούραση! μήπως είναι καιρός επιτέλους να κάτσεις :?::?::?: αν θυμάμαι καλά έχεις και τη μέση σου,αλλά δεν είσαι και πολύ ήσυχο κορίτσι... :D πάντως ρώτα το γιατρό σου για να σιγουρευτείς και αυτός θα σου πει τι θα κάνεις :wink:

 

να σαι καλά βρε arma μου με έκανες και γέλασα με το ότι δεν είμαι και ήσυχο κορίτσι. Καλά θυμάσαι...δεν είμαι...αλλά έχει δυο εβδομάδες τώρα που δεν κάνω τίποτε κι έχω φρικάρει.

Η μέση δεν λέει να περάσει ρε γμτ...έχω φρικτούς πόνους και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου εγώ κάθομαι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και μόλις πάω να πάρω λίγο αέρα κατευθείαν ή θα έχω συσπάσεις ή πονάκια ή τη μέση μου...και ο γιατρός να μου λέει ξεκουράσου!πόσο πια?τι να κάνουμε,αυτά συμβαίνουν...για τη μέση υπομονή...δοκίμασες να ξαπλώσεις με μαξιλάρια κάτω από τα γόνατα?η στάση αυτή ανακουφίζει συνήθως,όχι ότι θα σου περάσει,απλά για ανακούφιση :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες τραβηγματα? Μηπως εχεις συσπασεις και το εκφραζεις λεκτικα λαθος με αποτελεσμα να παραπλανεις και το γιατρο σου? Γιατι κι εγω οταν ειχα τις πρωτες συσπασεις καπου στον 5ο μηνα σαν τραβηγματα τις περιεγραφα αλλα τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι προκειται για πρόωρες συσπασεις και με πλακωσε στο μαγνησιο...

 

 

Και εγω απο τον 5ο μηνα μεχρι που γεννησα ειχα τραβηγματα που ηταν τελικα συσπασεις και εγω επερνα κατι χαπια τα οποια ακομα και τωρα θυμαμαι την ταχυπαλμια που εφερναν. Ε τα πηρα καμια βδομαδα μετα τα σταματησα μονη μου :shock:

 

Αλλα ακομα θυμαμαι την αισθηση αυτην να αισθανομαι την κοιλια μου τοσο τεντωμενη λες και θα εσκαγα... Και κατι να την τραβαει προς τα κατω....

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου εγώ κάθομαι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και μόλις πάω να πάρω λίγο αέρα κατευθείαν ή θα έχω συσπάσεις ή πονάκια ή τη μέση μου...και ο γιατρός να μου λέει ξεκουράσου!πόσο πια?τι να κάνουμε,αυτά συμβαίνουν...για τη μέση υπομονή...δοκίμασες να ξαπλώσεις με μαξιλάρια κάτω από τα γόνατα?η στάση αυτή ανακουφίζει συνήθως,όχι ότι θα σου περάσει,απλά για ανακούφιση :wink:

 

δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω δοκιμάσει και δεν με ανακουφίζει τίποτε. Δεν μπορώ άλλο, θα ανέβω σε καμιά ταράτσα και θα φουντάρω χα χα ...θέλω να βγω μιά βόλτα έξω, θα τρελλαθώ :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλέ όχι από ταράτσα!!!δεν είδες τι έπαθε ο ζαχόπουλος?δεν είναι σίγουρη λύση!χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol: τον γιατρό σου τον έχεις ρωτήσει?ίσως να σου δώσει κάποιο χάπι να ανακουφιστείς.εμένα μου έχει δώσει buscopan,δεν κάνει και θαύματα,αλλά μία ανακούφιση την αισθάνομαι.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...