Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ελενη

ο μόνος τροπος που μπορώ να σκεφτω εγώ είναι οπως φρεσκαρουμε τα χαλια.. με νερό και ξυδι.. καποιο καθαριστικο δεν ξερω που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις..

Το ξύδι είναι απολυμαντικό απ'οτι ξερω.. αλλα είναι εντελως επιφανειακό το καθαρισμα..

Καλυτερη :idea: δεν μπορώ να σκεφτω..

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου εμφάνισε αλλέργια (ατοπική δερματίτιδα) και δεν γνωρίζαμε το λόγο ο γιατρός τότε μας είχε πει οτι η αλλεργία μπορεί να οφείλεται και στην σκόνη οπότε το πρώτο πραγμα που επισήμανε ήταν ο πολύ σωστός καθαρισμός του δωματιου της.Για τα λούτρινα ζωάκια που είχαμε και επειδή ήταν πολλά μου πρότεινε το εξής.Κάθε 10 ημέρες το

περισσότερο να τα βάζω μέσα σε μία σακούλα και στον καταψύκτη για 5~6 ώρες.Ηταν το καλύτερο καθάρισμα αφού κατέστρεφε τη σκόνη και δεν χρησιμοποιούσα απορρυπαντικό για να τα πλύνω στο πλυντήριο αφού δεν ξεπλένονται πολύ καλά λόγω του οτι είναι πολύ χνουδωτά.Τώρα φυσικά δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί η κατάψυξη να κάνει κακό στους μηχανισμούς,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.Εγώ κάτι μεγάλα πονυ που έχουμε με μηχανισμούς τα έβαλα κατάψυξη και δεν έπαθαν τίποτα προς το παρόν..τώρα αν με το καιρό θα πάθουν δεν το ξέρω. :D:D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
..εγώ όλα τα σκουπίζω με dettol...

 

Δεν φοβάσαι τις ουσίες που μένουν πάνω στα παιχνίδια από το Dettol ????

Αν το παιδί τα βάζει αυτά στο στόμα του, πιθανόν να κάνει κακό αυτή η χημική ουσία.

 

Η ιδέα με την "κατάψυξη" των μικροβίων μου ακούγεται καλύτερη !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..εγώ όλα τα σκουπίζω με dettol...

 

Δεν φοβάσαι τις ουσίες που μένουν πάνω στα παιχνίδια από το Dettol ????

Αν το παιδί τα βάζει αυτά στο στόμα του, πιθανόν να κάνει κακό αυτή η χημική ουσία.

 

Η ιδέα με την "κατάψυξη" των μικροβίων μου ακούγεται καλύτερη !!!

 

Για αυτό το λόγο (αν και θεωρώ το dettol ότι καλύτερο για απολύμανση), σαπουνίζω όλα τα πλαστικά παιχνίδια. Αυτά με τους μηχανισμούς τα καθαρίζω με πανί εμποτισμένο με dettol, όταν τα αγοράζουμε και μετά τα καθαρίζω μόνο με βρεγμένο πανί και αν έρθουν άλλα παιδιά στο σπίτι πάλι με dettol (όχι το σαπούνι, το υγρό).

Όσο γα τα λούτρινα τα βάζω στο πλυντήριο και έχω χαλάσει πολλούς μηχανισμούς γιατί ξεχνιέμαι και τα βάζω όλα μέσα.

Γενικά τα λούτρινα με μηχανισμούς τα τινάζω καλά με μια βούρτσα συχνά και τα καθαρίζω με βρεγμένο πανί κάθε εβδομάδα.

Τώρα για αυτό που λέει η mami για τις ουσίες που μένουν πάνω..... δεν ξέρω... ίσως να έχει και δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όσα δε μπορώ να βάλω στο πληντύριο... τα κάνω με τον ατμοκαθαριστή!

αυτό με τον καταψύκτη δεν το ήξερα... το βρίσκω πολύ χρήσιμο!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει πολύ με το μωρό!

κάνω και την κούνια του... τις πάντες... το στρώμα... τις κουρτίνες...

ε, δε μπορεί! με τέτοια θερμοκρασία θα σκοτώνονται όλα τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί!

εδώ, είχα διαβάσει σε άρθρο γνωστού περιοδικόυ, πως στο πληντυριο στους 40 βαθμούς σκοτώνονται μόνο τα μισά και πως από τους 60 και πάνω αρχίζει να γίνεται δουλειά!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τα λούτρινα.... τα έστειλα εκδρομή τα περισσότερα :lol::lol: όσο για τα άλλα τους δίνω τα μωρομάντηλα και τα καθαρίζουν μονοι τους συνηθως!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Εγώ την περασμένη εβδομάδα έκανα την εξής εξυπνάδα, ένα ωραιότατο παιχνιδάκι για την οδοντοφυία (όχι με νερό) το έβαλα μέσα στον αποστειρωτή των μπιμπερό. Ευτυχώς που δεν πέταξα και τον αποστειρωτή

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: το ιδιο με τη maryp εκανα και εγω στα λουτρινα τα εστηλα αιωνια εκδρομη, αν και συνεχως πιπιλιζα το ποσο τα σιχενομαι οποτε δεν μας πολυφερναν.Αυτα που λετε με τους μηχανισμους,εβγαζα τους μηχανισμους και στο πλυντηριο.
rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά τα λούτρινα που έχουν μηχανισμό τα βάζω στο πληντύριο (μαζί με τον μηχανισμό!) μόλις στεγνώσουν ξαναβάζω μπαταρίες και μιά χαρά παίζουν!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια;;;;;;; έχουμε μία κούκλα γατούλα που νιαουρίζει και η Κάτια τηνλατρεύει αλλά έχει καταντίσει κατάμαυρη η δόλια ... να την βάλω στο πληντύριο;;; ή θα έχουμε δράματα;;; :lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα παραπάνω πάραπολύ ωραία για το πρώτο παιδί γιατί στο δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να είστε τόσο σχολαστικές. Αφού όλα τα πιάνει το μεγάλο είτε είναι καθαρα είτε όχι!!!! Εγώ στη κόρη μου τα καθάριζα όλα, τώρα πλέον πρώτη μου δουλειά δεν είναι αν είναι βρώμικα αλλά αν αφήνει η μεγάλη μικρά αντικείμενα από τα παιχνίδια της ή μολύβια κοντά στον μικρό. Αυτό είναι το άγχος μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

xrysalis λεεεεεεεεες;;;;;;;;;;; :shock::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Agapi6 είμαι σίγουρη γι αυτό που λες

αν και με την Κάτια δεν είμαι και ιδιαίτερα σχολαστική ... μάλλον "βρωμιάρα" θα με χαρακτήριζαν μερικές :lol::lol::lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ατάκα που λέγεται σε αυτές τις περιπτώσεις:

αν πέσει η πιπίλα στο πρώτο παιδί την πλένεις την αποστυρώνεις και τη δίνεις στο μωρό,

αν πέσει στο δεύτερο απλά την πλένεις και την δίνεις..

στο τρίτο την πάει ο σκύλος...

 

το υπερβολικό κρύο σκοτώνει μια μερίδα μικροβίων... υπάρχουν όμως άλλα που αντέχουν το κρύο και σκοτώνονται με τον βρασμο... οπότε ο καταψύκτης δεν οφελεί πάντα...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΠΡΕΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΤΟ DETTOL ΕΧΕΙ ΣΠΡΕΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΠΟΜΟΛΑ ΑΠΟ ΠΟΡΤΑ, ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΤΗΛ ΚΤΛ

ΕΓΩ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΝΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΗΤΑΝ Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Στο πλυντήριο με τι απορρυπαντικό τα πλένετε;με το βρεφικό η το άλλο το κανονικό;Επίσης τα λούτρινα που αγοράζετε τα πλένετε πριν τα δώσετε στο μωρό;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα με τον ατμοκαθαριστή :idea: Τον έχω στο κουτί απο τότε που τον αγόρασα.δεν έχω προλάβει να τον χρησιμοποιήσω. Ευκαιρία :D
Η ΑΣΧΕΤΗ: ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΤΜΟΚΑΘΑΡΙΣΗ?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου φερε ο πεθερός μου τον ατμοκαθαριστή που του ζήτησα. Είναι αυτός που κρατάς στο χέρι και έχει μπροστα ένα στόμιο και ρίχνει πολύ ατμό;. Τώρα πως τα καθαρίζουν.Τα βγάζουμε στο μπαλκόνι γιατί βρέχονται;Πώς τον χρησιμοποιείτε εσείς;

 

(και κάτι ακόμα!Είναι επικίνδυνος για εγκαύματα;;;;)

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι πολλές φορές τα πλαστικά παιχνίδια τα περνάω με "άσπρο" οινόπνευμα (95^0) χωρίς να τα ξεπλύνω μετά. Σκέφτηκα ότι αφού εξατμίζεται αμέσως δε θα χρειάζεται ξέβγαλμα. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ένα ξεπλυματάκι ίσως χρειάζεται...

 

Μήπως έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό ατμοκαθαριστή :?:

Αυτός που έχω εγώ είναι αρχαίος και βγάζει ατμό μόνο για λίγα λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...