Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Marin, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα του γράψω οπωσδήποτε. Το γεγονός ότι ο ίδιος είναι Asperger βοηθά σίγουρα πάρα πολύ.

 

Ήθελα να σημειώσω εδώ, για να σας δείξω τη δυσκολία της διάγνωσης της συγκεκριμένης περίπτωσης, ότι ο γιος μου έχει πολύ υψηλό δείκτη ευφυίας (σε αυτό συμφωνούν όλοι οι γιατροί που τον έχουν δει) και η συμπεριφορά του εκτός σπιτιού είναι πλέον αξιοπρεπής (παλιότερα ήταν ζωηρός και εκρηκτικός και δεν μπορούσες να τον συγκρατήσεις, αλλά τώρα πλέον συμμορφώνεται εάν κάποιος ξένος τον επιπλήξει για κάτι). Παράλληλα όμως είναι αγενής και αδιάκριτος , μιλά σε όλους στον ενικό και λέει πάντα αυτό που σκέφτεται, παρά τις υποδείξεις που του έχουν γίνει από εμάς και τους δασκάλους του. Στο σπίτι η συμπερίφορά του είναι ανεξήγητα επιθετική (σωματικά) και αντιδραστική, και νομίζω ότι απλά εξώ πλέον καταφέρνει να συγκρατήσει την ένταση που νιώθει, την οποία αφήνει ελεύθερη να ξεσπάσει στο σπίτι. Στο σχολείο παρακολουθεί τα μαθήματα της τάξης του αλλά επιδερμικά, και αρνείται πεισματικά να κάνει οποιαδήποτε εργασία, έστω και τη μικρότερη άσκηση. Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι η έφεσή του και η μανία του (από βρέφος κυριολεκτικά) για μηχανές, μηχανήματα και οτιδήποτε έχει σχέση με τον τεχνικό τομέα. Όλο το σόι φέρνει στο σπίτι μας τις χαλασμένες συσκευές και ο γιος μου συχνά καταφέρνει να τις επισκευάσει. Όταν δε αφοσιώνεται στις εμμονές του δε σηκώνει κεφάλι για τίποτα. Αρνείται να φάει, να κοιμηθεί και έχει τέτοια υπερένταση που του μιλάς και σε βρίζει. Αυτά είναι ή δεν είναι χαρακτηριστικά Asperger? Ρωτώ εσάς που έχετε παιδιά με το σύνδρομο...Σας ευχαριστώ θερμά και πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

AntoniaG,

δεν μπορώ να σας πω περισσότερα πράγματα γιατί ο δικός μου είναι 5μιση και ο λόγος του είναι σαν παιδιού 1μιση ετών. Η συμπεριφορά του όμως και η διανοητική του κατάσταση είναι της ηλικίας του.

Παρατήρησα όμως ότι όταν σταμάτησα ΕΓΩ να αγχώνομαι και να μην του κάνω παρατήρηση για οτιδήποτε, σταμάτησε και ο ίδιος να έχει νεύρα.

 

Βασικά αυτό που θέλουν όλα τα παιδιά και ειδικά τα δικά μας είναι να μην τα πιέζουμε τόσο πολύ με τα ΠΡΕΠΕΙ, όπως είπε και almak.

 

Να χαίρεστε το γιό σας και να είστε υπερήφανη, γιατί από τις περιγραφές σας φαίνεται αξιόλογο παιδί, και όσον αφορά το σχολείο ακόμη και ο μεγάλος μου γιος που πάει Γ' δημοτικού μου λέει ότι είναι βαρετό όχι για τον δικό σας που έχει τέτοιες ικανότητες, φαντάζομαι δεν θα περνάει η ώρα του.

 

[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

 

 

διαβασα αυτο σημερα κ ηθελα την γνωμη σας!

γιατι συνεχιζουν να θεωρουν τα παιδια με αυτισμο σαν παιδια με αναπηρια?(σελ :cool:

Χριστίνα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο εύκολα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Βέβαια αντικείμενο του άρθρου αυτού δεν είναι ποιός θεωρείτε ανάπηρος και ποιός όχι.

Υποθέτω όμως πως στην προσπάθεια να ταρακουνηθούν τα νερά και να ενεργοποιηθούν κυβερνητικοί μηχανισμοί έτσι ώστε να δωθεί περισσότερη σημασία σε αυτές τις ομάδες , συνασπίζονται όλοι μαζί μπας και καταφέρουν κάτι παραπάνω.

 

 

 

 

μακαρι να ειναι αυτο.

 

 

να σας ρωτησω κατι αλλο?η αδερφη μου πηγε σε διατροφολογο για να κανει μια διατροφη στον γιο της.της ειπε να σταματησει να του δινει τροφιμα που περιεχουν γλουτενη γιατι η γλουτενη χειροτερευει την συμπεριφορα του!

εμενα μου φανηκε κουλο ολο αυτο.

επισης της ειπε να μην του δινει γαλα αλλα κατι δημητριακα με νερο σκετα.ειναι δυνατον?κ πως θα τα φαει αυτα το παιδι?γνωριζει κατι κανεις να μας βοηθησει?

 

 

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ,ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΚΑΙ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΟΠΡΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΥΤΙΣΜΟ Κ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΨΑΞΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΒΡΗΚΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΓΛΟΥΤΕΝΗ Κ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΦΡΑΣΗ "ΜΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΩ ΨΑΡΙ"!!!!

ΕΠΕΙΣΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ 3ΠΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!!!

 

ΑΥΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ...ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ Κ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ...ΓΙΑΥΤΟ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'ότι γνωρίζω στην Αμερική γίνονται δικαστήρια εδώ και χρόνια για το αν και κατά πόσο το εμβόλιο MMR προκαλεί αυτισμό ή όχι. Πολλοί επιστήμονες λένε ότι αυτό δεν ισχύει κι ότι απλώς το εμβόλιο αυτό γίνεται γύρω στον πρώτο χρόνο του παιδιού που είναι και η ηλικία στην οποία φαίνονται συνήθως τα πρώτα σημάδια αυτισμού. Έτσι λοιπόν γίνεται λάθος παραλληλισμός αυτού του γεγονότος με τον εμβολιασμό. Απ'την άλλη πλευρά τώρα λέγονται πολλά κι από ότι έχω διαβάσει όχι μόνο για αυτό το εμβόλιο αλλά για όλα. Λένε δηλαδή ότι κάποια συντηρητικά των εμβολίων είναι πολύ επικίνδυνα για τα βρέφη κι ότι μπορούν να προκαλέσουν αυτισμό.

Έχει αναπτυχθεί πολύ μεγάλη φιλολογία γύρω από αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχει αποδειχθεί η σχέση εμβολιασμού-αυτισμού με επιστημονικά κριτήρια. Το αποτέλεσμα είναι ότι στην Αμερική πολλοί γονείς σταματούν ή δεν ξεκινούν το εμβολιασμό στα βρέφη τους πράγμα που η ιατρική κοινότητα θεωρεί εξαιρετικά επικίνδυνο για τα ίδια τα βρέφη καθώς και για το σύνολο του πληθυσμού.

Προσωπικά νομίζω ότι είναι λάθος να σταματήσει κάποιος γονιός τον εμβολιασμό του βρέφους του γιατί απ΄ότι λέει και η παιδίατρός μας, ένα παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και κολλήσει μια ασθένεια, θα την περάσει πολύ πιο άσχημα απ'ότι εμείς οι παλιότεροι που δεν είχαμε σαν παιδιά συστηματικό εμβολιασμό στο σύνολο των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

"ΟΣΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ, ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ!"

 

ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ. Ο ΛΟΓΟΣ, ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 15ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΥΠΟΤΟΝΙΑ, ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΤΩΣΙΚΟ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ.

 

ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 9ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ Η ΥΠΟΤΟΝΙΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΑ ΥΠΟΤΟΝΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟ.

 

ΜΕΧΡΙ 5ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΩΡΟ.ΕΠΑΙΖΕ, ΓΕΛΟΥΣΕ, ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΝΟΥΛΕΣ, ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝΕ ΚΑΝ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ ΜΩΡΟ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ, ΔΕ ΓΕΛΟΥΣΕ, ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΝΟΥΛΕΣ, ΔΕ ΓΥΡΝΟΥΣΕ , ΔΕΝ ΕΣΤΙΑΖΕ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΕΚΕΙ, ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΞΩ, ΔΕ ΜΑΖΕΥΕ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΘΟΤΑΝΕ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΛΑ.

ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΙΣΜΟ, ΑΠΛΩΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.

 

ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΔΑΜΕ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΗΚΩΝΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙ, ΜΑΣ ΓΕΛΑΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΤΗΣ, ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΦΩΝΑΞΕ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 7ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΤΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΤΟΝΙΑΣ- ΑΥΤΙΣΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

katerina-maria ειλικρινά δεν έχω ξανά ακούσει να έχουν σχέση αυτά.

Η γνωμη μου είναι πως οτιδήποτε συνυπάρχει με τον αυτισμό είναι καθαρή σύμπτωση. Το ότι το ένα μπορεί να επειρέαζει το άλλο εφ΄όσον συνυπάρχουν το θεωρώ πιθανό.

Δεν γνωρίζω πάντος τίποτα επίσημο και επιστημονικά τεκμηριομένο. Ότι σου λέω είναι καθαρά δική μου αίσθηση και μόνο εμπειρικά από τον 13χρονο αυτιστικό γιό μου.

Εύχομαι να μην είναι αυτισμός τουλάχιστον , αλλά και αν υπάρχει κι αυτό , μην σταματήσετε να το παλεύετε , διότι όσο το βοηθάτε τόσο θα σας "δίνει".:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα στην παρεα και εμεις εδω, εγω ετων 48 και η κορη μου η Δαφνη γεννηθηκε το 2004 τον Αυγουστο στις 24 ευτυχως ξεκινησαμε νωρις απο 2 ετων εργοθεραπεια παιδαγωγικο, φετος τελειωνουμε και τα προνηπια ευτυχως πεσαμε σε καλους ανθρωπους για του χρονου εχει ηδη ξεκινησει το αγχος μα θα τα πουμε στην πορεια.

Η Δαφνη λοιπον αρκετα ψηλη για την ηλικια της (1.20 υψος 25 κιλα βαρος) της αρεσει το τραγουδι και γενικα η μουσικη και φυσικα θυμαται ολα τα τραγουδια που εχει μαθει ως τωρα, εκμεταλευομενοι αυτην την ιδιοτητα ηδη κανουμε αρκετους μηνες μουσικοθεραπεια, η μουσικοθεραπευτρια της μας εχει πει οτι εχει πολυ καλη τονικοτητα της αρεσουν τα κρουστα και το πιανο, στον λογο ομως δεν τα παμε καλα η λογοθεραπευτρια ξεκινησε εδω και λιγες εβδομαδες τις καρτες.

Της αρεσει το κολυμπι στην θαλασσα πολυ και ηδη ξεκινησαμε για φετος μετραμε 3 μπανια, δεν παιζει με αλλα παιδακια αλλα στηνει παιχνιδι μονη της και μεσα εκει και η στερεοτυπια ευτυχως ελαφριας μορφης αλλα αρκετα συχνα, τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.Μπαμπα με εχει πη 5-6 φορρες αλλα ηταν ολες υπεροχες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχετε κάνει !!!!!! Αλλά της έχεις δείξει τι κάνεις εσύ στην τοαλέτα όταν πας?

Να της δείξεις από την αρχή ώς το τέλος την διαδικασία ............... και πόσο "χαρούμενη" είσαι γι αυτό που έκανες στην τουαλέτα ??

Είναι πράγματα απλά , που πιάνουν με πολύ λίγη υπομονή.

Για δοκιμάστε ένα ΣΚ όπου όλος τυχαίος "τελείωσαν" οι πάνες , ας λερωθούν και μερικά ρούχα , έπιπλα ίσως :lol: .

Λέτε ότι της αρέσει το κολύμπι!

Χωρίς την πάνα να δείτε τι χαρά που θα κάνει και τι όμορφη απασχόληση είναι το κολυμβητήριο όλο τον χρόνο:)

 

Εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχήν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι έχετε κάνει !!!!!! Αλλά της έχεις δείξει τι κάνεις εσύ στην τοαλέτα όταν πας?

Μα ναι το παλευουμε και αυτο, σημερα κοιμηθηκε και για μεσημερι με το βρακακι της, στο προηγουμενο μου ποστ

τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.
αναφερομουνα στην γενικη εικονα της Δαφνης φαντασου οτι τραγουδαει διαφορα κοματια αλλα τα λεει ολοκληρα αλλα το ρεφραιν η καποιο στιχο οχι σωστα βεβαια ολες τις λεξεις (σε τονικοτητα δεν χανει καθολου) και δεν λεει "κακα".
Link to comment
Share on other sites

μουσικοθεραπεια, η μουσικοθεραπευτρια της μας εχει πει οτι εχει πολυ καλη τονικοτητα της αρεσουν τα κρουστα και το πιανο, στον λογο ομως δεν τα παμε καλα η λογοθεραπευτρια ξεκινησε εδω και λιγες εβδομαδες τις καρτες.

 

Της αρεσει το κολυμπι στην θαλασσα πολυ και ηδη ξεκινησαμε για φετος μετραμε 3 μπανια, δεν παιζει με αλλα παιδακια αλλα στηνει παιχνιδι μονη της και μεσα εκει και η στερεοτυπια ευτυχως ελαφριας μορφης αλλα

αρκετα συχνα, τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.Μπαμπα με εχει πη 5-6 φορρες αλλα ηταν ολες υπεροχες!

Γειά σου lefterin να χαίρεσαι τη κορούλα σου. Το ότι της αρέσει η μουσική και τα τραγούδια είναι πολύ ενθαρυντικό για το λόγο. Μπορείς να της μιλάς τραγουδιστά.

Για την πάνα μάλλον θα πρέπει να τη βοηθήσει περισσότερο η μητέρα της μιας και είναι κορίτσι. Πρέπει να την παίρνει μαζί της στην τουαλέτα απλώς και μόνο για να βλέπει, χωρίς άγχος όμως. Μπορούν να λένε τραγουδάκια που αρέσουν στην Δάφνη, να γελάνε και διάφορα άλλα αστεία. Δηλαδή η μητέρα κάθεται στην τουαλέτα και η Δάφνη κάνει κάτι άλλο. Πολλές φορές. Κάποια στιγμή αλλάζουν οι ρόλοι.

Σου γράφω δύο link που ίσως σε βοηθήσουν.

 

http://www.ergotherapeia.com/activities.html

http://www.epsyme.gr/admin/files/q_a_behaviour.pdf

 

Εμάς βέβαια το ρόλο αυτό τον ανέλαβε ο μπαμπάς μιας και έχω αγοράκι. Η όλη διαδικασία έγινε σαν παιχνίδι. Κυνηγητό, γέλια και υπομονή. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα marin ευχαριστω για τα λινκ και τα καλα λογια τον τελευταιο καιρο η Δαφνη φοραει καθε μερα λιγο το βρακακι της σημερα πηγε με αυτο στα προνηπια!

Τωρα το απογευμα πηγαμε στον οφθαλμιατρο να την δη και να μας δωση το χαρτι για εγραφη στα νηπια η κορη μου βλεπει καλα αλλα φευγουν καμμια φορα προς τα εξω τα ματακια της ο γιατρος διεγνωσε Διαλειπουσα Επαλλασσουσα Εξωτροπια μας ειπε ομως οτι ισως να εχει να κανει με την ΔΑΔ και να μην ειναι οφθαλμολογικο και θα την ξαναδη τον Νοεμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας ειμαι νεα στο site σας 8ελω να ρωτισω καποια πραγματα για τον αυτισμο απ την εμπειρια που εχετε.ειναι σχετικα με τον γιο μου, οταν ηταν μωρακι δεν μου εδειχνε με το χερι του και καποιες φορες οταν ηταν μωρο νομιζα οτι ηταν κωφο τ εχει μια συμπα8εια σ οτι γυριζει στουσ τροχους,του αρεσει να ζωγραφιζει κυκλους..επισης εχει δυσανεξια στη γλουτενη και τη λακτοζη,το αριστερο του χερακι δεν το κινει ιδιαιτερα και του λεμε παντα να το χρησιμοποιει.εχω διαβασει οτι τα παιδια με αυτισμο τα κανουν αυτα...ειναι ομως παρα πολυ κοινωνικο παιδακι γελαστο χρησιμοποιει τη φαντασια του παιζει,συνομιλουμε 3ερει πολλεσ λεξεις..δεν τισ λεει ολες κα8αρα ..τα πρωτα σημεια που σασ ανεφερα ειναι συμπτωματα αυτισμου?μπορει το μωρο μου να εμφανισει αυτισμο?η αφου ειναι κοινωνικο και γελα παιζει ειναι συναισ8ηματικο δεν 8α εχει προβλημα..συγνωμη αν σας γραφω μπερδεμενα αλλα ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενη

 

8α εκτιμησω την κα8ε σασ απαντηση

ευχαριστω ελενη

Link to comment
Share on other sites

ποσο χρονων ειναι ο μικρουλης σου;; Η διαγνωση για αυτισμο, να ξερεις, οτι δεν γινεται πριν την ηλικια των 3 ετων!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον αυγουστο 8α γινει 3..φοβαμαι παρα πολυ γιατι εχει πολλα συπτωματα αλλα απο την αλλη δεν ειναι κλειστο μωρο η απομακρο αντι8ετα ειναι πολυ κοινωνικο δειχνει τα αισ8ηματα του

Link to comment
Share on other sites

εχει βλεμματικη επαφη;; Οσον αφορα τα συναισθηματα, πρεπει οχι μονο να δειχνει τα δικα του, αλλα να αντλαμβανεται κ των αλλων!

 

Σε ποια περιοχη μενεις;; Γιατι δεν κανεις μια αξιολογηση απο παιδοψυχιατρο ή αναπτυξιολογο;;)

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Αξιολογηση πλεον γινεται ηδη απο την ηλικια των 18 μηνων και μαλιστα προτιμαται για να βοηθιεται το παιδι απο πολυ νωρις.

Η βλεμματικη επαφη ειναι πολυ σημαντικη αλλα δεν ειναι το μονο. Ουτως η αλλως ο αυτισμος εχει ενα ευρυ φασμα και περιλαμβανει περιπτωσεις πιο ελαφριες ή πιο εντονες.

Θα σου ελεγα οτι αφου σου μπηκε η ιδεα, να απευθυνθεις σε εναν ειδικο (υπαρχει και ειδικο δημοσιο κεντρο αξιολογησης), για να ληξει το θεμα.

Η που θα παψεις να ανησυχεις αδικως ή που θα βοηθησεις το παιδι σου εγκαιρως αν πραγματι συμβαινει κατι.

Το οτι ειναι κοινωνικος ειναι εξαιρετικα θετικο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο κυπρο 3εχασα να σας πω, μιλησα με δυο παιδιατρους μου ειπαν να μην αγχωνομαι και με μια φιλη μου λογο8εραπευτρια και μου ειπαι οτι ειμαι υπερβολικη...εδω που μενω δεν υπαρχει γιατρος ειδικος για αυτισμο υπαρχει ενας σε αλλη πολη και δεν καταφερα να επικοινωνισω μαζι του...οταν μιλα και προσπα8ει να μου εξηγησει κατι το μωρο κοιτα στον αερα αλλα οταν ειμαστε μονοι και σε ηρεμο περιβαλλον με κοιτα στα ματια...

Link to comment
Share on other sites

εγω βρηκα καπου αυτο κ επειδη μου αρεσε ειπα να σας το βαλω....

 

"Ένα άτομο με αυτισμό, γνωστό σε όλο τον κόσμο, η Temple Grandin γράφει στο βιβλίο της: «Σήμερα είμαι μια επιτυχημένη σχεδιάστρια κτηνοτροφικού εξοπλισμού με δική μου εταιρεία. Ποιος το περίμενε από εκείνη την «τρελή» ; Και κάπου αλλού λέει: «αν με ρωτήσετε αν θέλω να μου αφαιρέσετε τον αυτισμό μου θα σας πω όχι, διότι αυτό είναι σημαντικό μέρος του εαυτού μου και ορισμένες ιδιαίτερες ικανότητες μου οφείλονται σ΄ αυτόν »."

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Για τη μητέρα που αναρωτιοταν αν συνδέεται η υποτονια με τον αυτισμο υπάρχει σχετικη βιβλιογραφια που αναφερει οτι καποια παιδια που βρισκονται στο φάσμα έχουν υποτονια.

Μπορει να δει και εδω :

 

http://www.dcmsonline.org/jax-medicine/2000journals/march2000/autism.htm

http://www.peninsulautism.org/factsheet.htm

http://www.autism.com/medical/research/advances/autism-mito.htm

Eπίσης ενα σημαντικο βιβλιο που αναφερεται στον αυτισμο και την υποτονια ειναι:

Mary Coleman: The neurology of autism.

Aν το ψαξετε λιγο στο ιντερνετ μπορειτε να βρειτε μεγαλα αποσπασματα του και να τα διαβασετε.

 

Στα ελληνικα μπορειτε να δειτε και εδω οπου η υποτονια παρουσιαζεται στα πρωιμα χαρακτηριστικα αυτισμου

vchristinakis.googlepages.com/sem-aytismos-28042004.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

http://www.uronet.gr/

http://www.uronet.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=listcat

 

Είναι πραγματικά δύσκολο , εύχομαι καλό κουράγιο και δύναμη σ'όσους αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα σε μία χώρα που δεν βοηθάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Έχω ενα κοριτσακι 4 ετων με διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με το θεμα τις αυτοεξυπηρετισης στην τουαλετα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...