Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία για απόκτηση επάρκειας ξένης γλώσσας και άδεια διδασκαλίας


Recommended Posts

Καλές μου κοπέλες! Έχω το proficiency (cambridge) και σκονίζεται από το 2000 αν θυμάμαι καλά. Επίσης αν θυμάμαι καλά πρέπει να είμαι από τους τελευταίους τυχερούς που μπορούν να αποκτήσουν άδεια διδασκαλίας με το proficiency γιατί μετά καταργήθηκε και μόνο απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας μπορούν να την αποκτήσουν.

Θα σας παρακαλούσα όσες γνωρίζετε να μου επιβεβαιώσετε κατ'αρχήν το παραπάνω και αν μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία για την επάρκεια και κατόπιν για την άδεια λίγο πιο λεπτομερώς ώστε να κάνω την διαδικασία επιτέλους :)

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εισαι σιγουρη? εγω την εβγαλα με διπλωμα Michigan του 2006 και τωρα κανω ιδιαιτερα.

θα ψαξω τη λιστα με τα χαρτια που χρειαζονται και θα σου ξαναγραψω... δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια απο τοε βεβαια... ασε με να το ψαξω λιγο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

merci, τα είχα δει αυτά παλιότερα. Θα ξεκινήσω με την επάρκεια (θα δώσω και τη μετάφραση και την επικύρωση στο british council να ξεμπερδεύω) και βλέπουμε. Αν έχω καμιά απορία σε ρωτάω ε; Ευχαριστώ!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αντιγραφω απο το χαρτι που ειχα φυλαγμενο για τα δικαιολογητικα της επαρκειας

 

1. αιτηση προς το υπουργειο παιδειας, διευθυνση ιδιωτικης εκπαιδευσης τμημα γ'

2. αντιγραφο ξενογλωσσου τιτλου σπουδων θεωρημενο απο τον φορεα που το εξεδωσε -ή μορφωτικο ακολουθο της πρεσβειας-

3. επισημη μεταφραση του ξενογλωσσου τιτλου απο δικηγορο ή την υπερεσια του υπουργειου εξωτερικων

4. Αντιγραφο λυκειου θεωρημενο

5. αντιγραφο ατ θεωρημενο

6. διπλοτυπο εισπραξης υπερ ΕΛΙΓΕ (ΚΑΕ 82397) αξιας 50ε -δεν ξερω αν ισχυει ακομα το ποσο- απο την εφορια

 

 

τα δικαιολογητικα τα στελνεις ταχυδρομικα στο

υπουργειο παιδειας και θρησκευματων

διευθυνση ιδιωτικης εκπαιδευσης - τμημα γ

μητροπολεως 15

τκ 101 85

αθηνα

 

ή απ'ευθειας στην ιδια διευθυνση στον 1ο οροφο, γραφειο 109 και ωρες 9-2

τα υποβληθεντα δεν επιστρεφονται...

 

και επειδη δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε, για παραπανω πληροφοριες καλεσε εδω 2103246237 καθημερινα 12-2.30

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΟΤΙ ΘΕΣ!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α, μετα αν θυμαμαι καλα, πρεπει να πας σε διαφορους γενικους γιατρους, -καρδιολογο, ακτινογραφια, ψυχολογο, εξετ. αιματος κτλ... καλα μην φανταστεις οτι με εξετασαν! μια υπογραφη βαζουν!-

και μετα κανεις με ολα αυτα τα χαρτια μαζι αν θυμαμαι καλα, την αιτηση για την αδεια διδασκαλιας...

μπορεις να τηλ. στο γραφειο β'θμιας εκπαιδευσης στην περιοχη σου για λεπτομεριες...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 months later...
PLEASE....exw adeia didaskalias ap to 2002! kserete an isxyei gia panta h prepei na thn ananewnoyme????? THANK UUUUUUUUUUUU so much

http://www.ypepth.gr/docs/pd_adeia_kata_oikon_didaskalia.doc

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...